Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tantekin
12 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 15:10
Sokak Köpekleri terörü!

Bu konu sadece Ankaraya özgü değil, ancak gittikçe çoğalan bir biçimde köpek sürüleri bulunmakta.Her ne kadar ilgili Belediyelerce kontrolü yapıldığı, köpeklerin kısırlaştırıldığı söylense bile maalesef bu iş sağlıklı yapılmıyor. Her yerde yine yavru köpeklere rastlanmakta. Ve belli saatlerde yiyecek bulmak amacıyla bu başıboş köpeklere rastlanıyor. Yanından geçmeye korkuyorsunuz. Zira saldırgan halleri vatandaşı zor durumda bırakıyor. Dikmen vadisi 4-5 te ve hilal mahallesinde başıboş kontrolsuz köpekleri sıkça görebilirsiniz. Belediyeye yapılan şikayetler yetersiz kalıyor. Köpek ve kediler için barınaklar yetersiz kalıyorsa yenilerinin yapılması gerek. Ankaranın en seçkin semtinde kuduz vakasının görülmemesi için bu köpeklere acilen bir çözüm bulunması lazım.

tunati34

12 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 15:20

Başlığı şöyle değiştirseniz
Daha fanatik olur

''Ankara'nın tanınmasına fayda sağlayan sokak köpekleri''

Hem köpeklerde biraz meşhur olur, bakarsın Acun yayına filan çıkarır hayatları kurtulur.

sedat gomili
12 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 15:30

merhabalar bu durum istanbulda var aynen ayni sekilde istanbula uzun yillar dondukten sonra bir sure annemlerin evinde kaldim , kopekler gece yarisi havlamaya basladi hic uyuyamadim , bu benim cok tuhafima gitmisti zor bir durum , 10 yil amerikada kaldiktan sonra ozellikle , tabi yani neden bu kopekleri sokaklardan almiyorlar o turkiyedeki hayvan severler o zaman alsinlar evlerinde beslesinler . cok garip disarisi hayvanat bahcesi gibi onlem alinmali diye dusunuyorum

Aykutayhan
12 yıl önce - Çrş 12 Oca 2011, 02:25

Alıntı:
Başlığı şöyle değiştirseniz
Daha fanatik olur

''Ankara'nın tanınmasına fayda sağlayan sokak köpekleri''

Hem köpeklerde biraz meşhur olur, bakarsın Acun yayına filan çıkarır hayatları kurtulur.

şaka bir yana Tunati abi sormayın..ankarada cidden köpek büyük sorun oluyor..bu zamanlar gene iyi..90'larda heryer de başıboş köpekler görmeniz mümkündü ve işin dahada üzücü boyutu bu hayvanlar saldırgandı..beni dersaneye giderken 7 tanesi kovalamıştı ..o sıralarda teyzemde kalıyordum ve kaldı ki teyzemin ev cebecideydi..yani ankaranın göbeği desem yalan olmaz..

şimdilerde durum o yıllara göre çok çok iyi.en azından sokaktaki köpeklerin kontrolden geçtiğini anlayıp(kulaklarına kontrollü olduklarını belirtmek için küpe benzeri bir şey zımbalıyorlar) rahat bir nefes alıyoruz.çok şükür ben şu son 10 yıldır hep kontrolü yapılmış yani küpeli
sokak köpeklerine rastlıyorum..

ancak başlığı açan arkadaşın yazısını okuyunca "acaba 90'lardaki duruma ankara tekrar döner mi?" demekten kendimi alamıyorum..dilerim ankaramız o günlere tekrar dönmez..

tantekin
11 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 16:45
sokak köpekleri

En nihayet Sağlık Bakanlığı ve DPT'ce sokak köpekleri ile ilgili bir eylem planı hazırlanıyor. Bu konuda toplantılar yapılıyor.Konu netleştikçe sizleri bilgilendireceğim.

Mustafa Köseoğlu
11 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 16:53

Bence her belediye, belediye sınırları dahilinde, bir alan oluşturup, köpek barınakları yapmalı. Böylece sokak köpekleri oranında ciddi azalmalar oluşur.

Ürgenç
11 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 19:51

Çankaya'da sokak köpekleri çok fazla ve çoğu da sahiplerinin dışarı attığı cins köpekler. İnsanlar besleyemeyeceklerse hiç almasın daha iyi o hayvanların da bir canı var.

Tuna Yersu
10 yıl önce - Prş 29 Mar 2012, 14:01
Sokak Köpekleri

Ankara' da sokak köpekleri ciddi bir sorun olmaya başladı. Hayvanları elbette seviyoruz, elimizden geldiği kadar yardım da etmeye çalışıyoruz, bazıları gerçekten yardıma muhtaç ve bir parça ekmek peşinde bütün gün dolaşıyorlar - ancak sayıları inanılmaz derecede artmış durumda. Bazı bölgelerde çeteler halinde dolaşıyorlar.

Belediyeler önlem alıyorlar mı yeterince ? Yada bu konuda başka neler yapılabilir ? tartışmak lazım.

Ankara’da sokak köpeklerinin saldırısına uğradıktan sonra hayatını kaybeden insanlar oldu malesef.

Macit Yahyakhani Etimesgut ilçesi Eryaman Tunahan Mahallesi'nde, önceki gün sabah 08.00 sıralarında Tunahan Mahallesi'nde spor yapmak için dışarı çıkan İran uyruklu emekli öğretmen Majid Yahyakhani (60), bir anda karşısına çıkan 8-9 köpeğin saldırısına uğradı ve hayatını kaybetti.

Mehmet Burak
10 yıl önce - Prş 29 Mar 2012, 14:39

Yenimahalle belediyesinin belli aralıklarla sokak köpeklerini aşılayıp, kısırlaştırma çalışmaları yaptığını biliyorum. Müşterisi olduğumuz veteriner bu çalışmalarda görev alıyor. Onun bu konuda yorumu bu işin ilçe belediyelerini aştığı ve büyükşehirle birlikte önlemler alınması gerektiği yönünde.

Ayrıca hayvanları toplamanın veya katletmenin kesinlikle çözüm olmadığını hatta daha önemli sorunlara yol açtığını söylüyor. Bir bölgeden hayvanlar uzaklaştırıldığı zaman giden hayvanların yerini mutlaka başka köpeklerin doldurduğunu ve yeni gelen grubun bölgeyi sahiplenme içgüdüsü ile saldırgan davranışlar sergilediğini belirtiyor.

Atilla DÜNDAR
10 yıl önce - Prş 29 Mar 2012, 14:42

Sokak hayvanlarının başı boş yaşamalarına ilişkin en önemli eksiklik hayvan koruma barınaklarının hayata geçirilmemesidir. Bir çok ilçe belediyesi sokak hayvanları için projeler üretiyorlar. Aşılamaları, küpelemeleri, kısırlaştırılmaları ve düzenli beslenmeleri konusunda bir çok adım atılıyor. Ancak, tüm bunlar sokak hayvanlarının başı boş gezmelerine bir çare değil. Çünkü, barınak sistemi tam oluşturulamadığından tüm önlemler alındıktan sonra hayvanlar yeniden doğal yaşama bırakılmak zorunda kalınıyor.

Bugün çöplerden aç karınlarını doyurmak için ekmek toplamaya çalışan insanların olduğu bir ortamda hayvanların da açlıklarını gidermek için sokaklarda dolaşıp yiyecek bir şeyler aramalarını garipsememek gerekir. Başı boş köpekler aslında kendilerine müdahale edilmedikçe insanlara karşı bir saldırganlık sergilemiyorlar. Ama çoğu kez şahit olduğumuz gibi köpekleri sokaklarda görüp taşla sopayla kovalamanın neticesinde köpeğinde kendisini koruma iç güdüsüyle saldırganlaştığını kabul etmek gerekir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET