Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Yapılabilirmi?
Evet 48.7%  48.7%  [56]
Hayır 51.3%  51.3%  [59]
Toplam Oy : 115

Mehmet Simegol
7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 11:16
Yeni İstanbul projesi - İstanbul'un Merkezi Karadenize Taşınacak


Michigan Üniversitesi'nde tasarlanan 'Yeni İstanbul' projesi kent merkezinin Karadeniz kıyısına taşınmasını öngörüyor.


'Yeni İstanbul'da doğal enerji kullanılacak, 55 km'lik metro ağı, 21 km'lik hızlı tren ve 43 metro istasyonu olacak.

Michigan Üniversitesi'nde İstanbul'un kent merkezini Karadeniz kıyısına taşımayı hedefleyen "New İstanbul" (Yeni İstanbul) isimli bir proje geliştirildiği ortaya çıktı.

Michigan Üniversitesi Kent Planlama Yüksek Lisans Programı tarafından hazırlanan “New İstanbul” projesinin başındaki isimler, dünyanın önde gelen fütürist mimarlarından ve üniversitenin Yüksek Lisans Programı ile Proje Tasarım Ekibi’nin başında bulunan Amerikalı ünlü mimarlar Roy Strickland ve Tyson Stevens.

Habertürk'ün haberine göre proje bu iki kişinin önderliğinde 16 kişilik bir tasarım grubu tarafından hazırlanmış. Mimar Stevens’ın kişisel internet sitesindeki portfolyosuna da eklediği proje, eskizlerden, haritalardan ve İstanbul fotoğraflarından oluşan bir sunum niteliğinde. Sunumda dikkat çeken bir önemli unsur da, sık sık Başbakan Erdoğan’ın İstanbul ile ilgili sözlerinin serpiştiriliyor olması.

'TARİHİ MİRAS FELAKETLERE KARŞI KORUNMALI'

Projenin önsözünde sonradan tasfiye edilen İstanbul Konut A.Ş.’ye hazırlandığı ve İstanbul’un bir miras olarak depreme ve diğer felaketlere karşı korunması gerektiğini vurgulayarak alternatif şehir taslaklarının hazırlandığı belirtiliyor.

Habertürk’e konuşan İstanbul Konut’un eski genel müdürü Musa Yetim ise, bunun gibi birçok proje hazırlattıklarını ve birçok üniversite ile çalıştıklarını söyledi. Yetim, “Çalışmalar, daha çok yaşam merkezlerinden uzak yerlerde düşünülmüş ve planlanmıştır.

Buradaki amaç 50-100 sene sonra nüfus ve diğer koşullar göz önünde bulundurularak ideal şehirler nasıl olmalı şeklinde bir hazırlık yapmaktır. Türkiye’nin birçok şehri için bu tür planlar hazırlanmış ve hazırlanmaya devam etmektedir” diye konuştu.

PROJEDE 3 HİLALLİ ATATÜRK PARKI VE GÖLETLER VAR

Projeye göre, sahile paralel olarak tasarlanan üç tane hilal şeklinde Atatürk Parkı meydana getirilecek. Böylece İstanbul’un, Manhattan’ın Central Park’ı, Londra’nın Green Park’ı gibi şehirle özdeşleşen parkı olacak. İçinde yer altı şehri, göl bölgesi, yamaç otelleri gibi ekstrem projeleri barındıran proje, enerjiyi deniz, rüzgâr ve güneşten sağlayarak, sürdürülebilirlik tasarımı da öngörüyor.

Yeraltında inşa edilecek ulaşım sistemleri, ticaret merkezleri, sergi salonları, telekomünikasyon merkezleri, acil durum sağlık üniteleri bulunuyor. Projenin batı bölgesinde tepeler, göl ve göletler de bulunuyor.

'AÇIKLAMAK İÇİN ONAY BEKLİYORUM'

Habertürk'ün haberine göre proje direktörü Roy Strickland, şu an için kesin bir şey söylemek istemediğini belirtmekle birlikte, “Sponsorlardan, projenin açıklanıp açıklanmayacağıyla ilgili konfirmasyon bekliyorum. Ardından daha detaylı konuşabiliriz” açıklamasını yaparken projede ismi geçen mimarlardan Tyson Stevens ise, çalışmayı doğrulayıp, “Ne yazık ki, New İstanbul ile ilgili tek başıma bir röportaj ya da görüş veremiyorum” diye konuştu.

HINCAL ULUÇ: "ÇILGIN PROJEYLE HİÇ İLGİSİ YOK"

Gazeteport Yeni İstanbul projesinin, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul için tasarladığı çılgın proje olduğunu iddia etti, ancak projenin ne olduğunu bilen Hıncal Uluç bu iddiayı Habertürk gazetesinde yalanladı.

Sözü geçen çılgın projeyi bizzat Başbakan Erdoğan’dan dinleyen ve projeyi köşesinde “Telefon elimde dondum kaldım. Bu İstanbul konusunda bugüne dek duyduğum en çılgın proje. Biri bana ‘Bin proje say’ dese, bin gün izin verse aklıma gelmez. Öyle çılgın” sözleriyle anlatan gazeteci-yazar Hıncal Uluç’a bu projenin o proje olup olmadığını sorduk. Habertürk’e cevap veren Uluç, “Uzaktan yakından ilgisi yok. O proje öyle bir şey değil” şeklinde konuştu.

   

Kaynak: http://haber.mynet.com


Burç

7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 11:23

Bu proje ile ilgili başlık aylar önce ULAŞIM bölümünde açılmıştı zaten :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=98212
Ancak ulaşım bölümünde açıldığı için o başlık sadece havaalanı ile ilgili herhalde.
Bu yüzden, bu projeyi daha etraflıca tartışmak için buradaki başlığı kullanabiliriz.

Şahsen bu projenin fos çıkacağını düşünüyorum.
İleride İstanbul'un Karadeniz kıyısında nüfus artışı olacağı kesin.
Ama şehrin merkezi olması imkansız bence.

Bir kere en basitinden insanlar hep güneye bakan cephede oturmayı ister. Her apartmanda güneye bakan daireler en pahalı daireler olur. Ayrıca deniz gören manzaralı daireler pahalıdır. Karadeniz kıyısında ise deniz görebilmek için kuzeye bakması gerekiyor.


alperoner
7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 12:21

Bu konu ile ilgili bir başlık daha var:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=102776 ...;start=270Burç

7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 14:25

"Çılgın proje" bu Yeni İstanbul projesi ile ilgili değil, yukarıdaki ilk mesajda bu açıkça yazıyor :

Alıntı:
HINCAL ULUÇ: "ÇILGIN PROJEYLE HİÇ İLGİSİ YOK"

Habertürk’e cevap veren Uluç, “Uzaktan yakından ilgisi yok. O proje öyle bir şey değil” şeklinde konuştu.


BaRıS57
7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 14:40

bu projeyi yapmak çok zor ama eğer yapılabilirse burda oturacaklar istanbulun varoşlarında .gecekondularında ,depreme karşı dayanıksız ,dışarıdan hoş gözükmeyen binalarda oturan insanları buraya yerleştirsinler ilk öncelik olarak.daha sonrada istanbulu yapılardan kurtarsınlar.böylelikle hem yeni istanbul hemde eski istanbul dünyada insanların yaşayabileceği en güzel yer olur.bir tarafta çok iyi korunmuş , ve restore edilmiş şehir diğer taraf çok modern bir şehir ortaya çıkar.keşke yapılabilse ama biraz zor bence ...

Cemoli D18
7 yıl önce - Pzr 16 Oca 2011, 16:52

iyimserim süper bir proje diye düşünüyorum bir merkezi ordan oraya taşıyarak denildiği gibi varoşlar gecekondulular buralara çekilerek diğer yerlerin nefes almasına ve yeşil artı konut yapılarak şehir de ekstra alanlar açmış olunur imkansız değil ama yapmları lazım derimalperoner
7 yıl önce - Pzr 16 Oca 2011, 17:56

Ne gecekondusu arkadaşlar, sevabına iş yapıldığı nerede gorüşmüş. Proje = Para

Boyle bir proje yapılırsa sizin düşündüğünüz gibi fakir fukarayı kimse düşünmez. Oyle bir proje yaparlar ki en az 1 milyon tl'ye gider evler. Yani elit zümreyi izole ederler. Anlayacağınız biz o şehrin caddesinden geçemeyiz.


onur060
7 yıl önce - Pzr 16 Oca 2011, 19:29

Alıntı:
yimserim süper bir proje diye düşünüyorum bir merkezi ordan oraya taşıyarak denildiği gibi varoşlar gecekondulular buralara çekilerek diğer yerlerin nefes almasına ve yeşil artı konut yapılarak şehir de ekstra alanlar açmış olunur imkansız değil ama yapmları lazım derim

İyi demişsiniz ama bizde onu yapacak zihniyet yok.İşler bizde rant ekseninde döndüğü için yine uçuk fiyatlara zengin zümreye verilir, merak etmeyin.Rant olmadan proje olmuyor maalesef.


alen_1989
7 yıl önce - Pts 17 Oca 2011, 20:54

Umarım bu proje de kağıt üstünde kalmaz.

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Pzr 23 Oca 2011, 23:58

Michigan'dan da işte ancak böyle eblek bir proje çıkabiliyor demek ki... Kentin akciğerleri olan ve il topraklarınn kuzeyini bütünüyle örterek doğu-batı ekseni boyunca uzanan ormanları gogıl mepte hiç mi farketmedi bu Michiganlılar? Hey Allah'ım ne günlere kaldık? 2700 yaşındaki kenti kurtarmak amerikalılara kaldı. Onlar bence otursunlar ve ülkelerine yüzer katlı gökdelen dikmeye devam etsinler. İstanbul onlara "8" numara büyük gelir çünkü...

Alıntı:
Bir kere en basitinden insanlar hep güneye bakan cephede oturmayı ister. Her apartmanda güneye bakan daireler en pahalı daireler olur. Ayrıca deniz gören manzaralı daireler pahalıdır. Karadeniz kıyısında ise deniz görebilmek için kuzeye bakması gerekiyor.

Burç da çok haklı... İstanbul'da kimse poyraza doğru durmak ve oturmak istemez. Elin futurist mişigınlısı ne bilsin ki?

Akın KURTOĞLUsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet