Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Merkez bankası faiz oranları
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Sezgin G.
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 03:14
Merkez bankası faiz oranları

Faiz % 6.79’u gördü

Bono piyasasında 8 Ağustos 2012 vadeli gösterge tahvilin faizi, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisiyle yabancı alımlarıyla yüzde 6.79’a kadar düştü.

Tahvil bono piyasasında 8 Ağustos 2012 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileriyle yoğun yabancı alımlarına bağlı olarak düşüşünü sürdürerek yüzde 6.79 ile tarihi düşük seviyesini gördü.
Bankacılar işlem hacminin çok yüksek olduğu piyasada ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımlarına ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentileriyle yoğun yabancı alımlarının görüldüğünü kaydetti.
Bir bankanın tahvil-bono masası işlemcisi, “Faiz indirimlerinin devam edeceği beklentileri ile piyasada TL likiditesinin yüksek olması kağıdı en çok cezbeden iki etken. Düşük enflasyon rakamları da bunu tetiklemiş durumda. İşlem hacmi oldukça yoğun, açılıştan bu yana gösterge kağıtta 750 milyon TL’lik işlem oldu. Bu seviyeler lokallerin fonlama maliyetlerini de zorlamaya başladı. TL likiditesinin yüksek, piyasanın rahat olması nedeniyle TCMB de repo ihalesi açmadı” dedi.

0.22 puan geriledi
Tahvil-bono piyasasında ilk işlemlerde yüzde 6.98/6.93 seviyesinde olan 8 Ağustos 2012 itfalı gösterge tahvilin faizi, spot piyasa açılışında hızlı bir hareketle tarihi düşük seviyesi olan yüzde 6.84’e geriledikten sonra yüzde 6.79’u gördü. 8 Ağustos 2012 vadeli tahvilin faizi, önceki kapanışa göre 0.22 puan düşerek yüzde 6.86’dan kapandı.
ABD Merkez Bankası (FED), 14 Aralık’ta yaptığı para politikası toplantısının tutanaklarında, para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik bir yaklaşıma işaret etmeyen ifadeler, piyasada ikinci nicel gevşeme olarak da adlandırılan tahvil alımlarının küçültülebileceği yönündeki bir beklenti içine girmek için henüz erken olduğunu gösterdi.

Dolar 1.54-1.55 lira aralığında
Bu arada, bankalararası piyasada dolar 1.54-1.55 lira aralığında işlem gördü.
TCMB’nin ocak ayında da politika faiz oranlarında indirim yapacağı beklentisi ve yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın desteğiyle yeni yılın ilk iki işlem gününde yükseliş kaydeden İMKB, güne yatay başladı. Endeks günü yüzde 0.89 oranında yükselişle 68.828 puandan tamamladı.

Hazine’nin tahvil ihracında talep 5 milyar doları aştı
Hazine, 2011 yılı dış borçlanma programı çerçevesinde dolar cinsinden 2041 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla Barclays Capital, Deutsche Bank ve JP Morgan bankalarına ortak lider bankalar olarak yetki verdiğini açıkladı.
Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hazine’nin ihracı için yetki verdiği 2041 vadeli dolar cinsi tahvilde getirinin yüzde 6.25 olduğu belirtildi. Hazine’nin tahvil ihracında talebin 5 milyar doları aştığını belirten bankacılar, talebin yarısının lokallerden geldiğini kaydetti. Bir bankacı, “Satış 1-1.5 milyar dolar aralığında olur. İhraca lokallerden iyi talep gelirse, talep geçen seferki 8-8.5 milyar doları test edebilir. Ayrıca ABD’nin 10 ve 30 yıllıklarının hareketi de yabancılardan gelecek talebi destekleyecektir” dedi. Hazine 2010 yılında 4 milyar dolar ve 2 milyar euro tutarında tahvil ihraç etti.

İMKB ‘anormal işlemi’ durduracak
İMKB, otomatik seans durdurma sistemini devreye sokuyor. Sistem, hisse senedi piyasasında ortaya çıkan anormal hareketlerde, yatırımcıların tedbirli davranmalarını temin etmek için geliştirildi. Birinci aşamada, herhangi bir hissenin geçmiş verilere göre anormal fiyat veya miktar hareketi meydana geldiğinde, işlemler önceden belirlenmiş bir süre için otomatik olarak durdurulacak. Anormalliğin devam etmesi ve önceden belirlenen diğer şartların oluşması halinde ikinci aşamaya geçilecek. Seans gün sonuna kadar durdurulacak ve yeni bir tedbir olarak ertesi gün işlemlerinden başlamak üzere brüt takas uygulamasına geçilecek.

Kaynak: Sabah

Gözümüz aydın, Türkiye'nin ekonomisindeki iyi işler sadece büyümek ve enflasyonda değil, faiz'de de kendisini gösterdi.

Ahmet Arşipel
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 03:27

Alıntı:
Gözümüz aydın, Türkiye'nin ekonomisindeki iyi işler sadece büyümek ve enflasyonda değil, faiz'de de kendisini gösterdi.

Cari Açığı saymazsak tabii...

emrullah
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 03:33

Alıntı:

Türkiye'nin ekonomi tablosu hiçbir zaman uzun dönem iyimserlik yani istikrarı göstermemiştir.Hep kısa vadeli ve istikrarsız inişli çıkışlı zamanlar olmuştur.
Gelişmekte olan bir ülkeyiz tasarruflarla uzun vadeli ekomomik paketler hazırlamamız lazım faizde bu paketin en önemli verilerinden biri umarım Ahmet Abi'nin de dediği gibi cari açığıda hesaba katarak uzun dönemli planlar yaparlar.

Osman Yavuz
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 07:14

Cok guzel bir haber, insallah faizler daha da duser, %3'u gorurse mukemmle olur.

Turkiye'de faizden gecinen cok sayida insan var, oturduklari yerden para kazaniyorlar, faizler duserse bu insanlar parayi diger yone yatirmak zorunda kalacaklar, gidip is kuracaklar vs, istihdam yaratacaklar, boylece ekonomide bosta kalan cok miktarda para ekonomiye katkida bulunacak...

Sezgin G.
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 18:43

Alıntı:
Cok guzel bir haber, insallah faizler daha da duser, %3'u gorurse mukemmle olur.

Turkiye'de faizden gecinen cok sayida insan var, oturduklari yerden para kazaniyorlar, faizler duserse bu insanlar parayi diger yone yatirmak zorunda kalacaklar, gidip is kuracaklar vs, istihdam yaratacaklar, boylece ekonomide bosta kalan cok miktarda para ekonomiye katkida bulunacak...

2011'de faizler inşallah %2'nin altına inecektir.

Faizler ne kadar daha çok düşerse işsizliğe de bir o kadar fayda sağlar.

Inşallah hem enflasyon hemde faiz %2'nin altına inerler.

MeteHan!
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 18:54

Bu hükümet öncesi devlet % 63 faiz ödeyerek borçlanıyordu.
Şimdi sadece % 6.79

En son MeteHan! tarafından Cum 07 Oca 2011, 18:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Eskisehirli uygar

8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 18:56

Bu faiz olayini bana kisaca anlatacak olan varmi acaba? Tam ne icerdigini bilmek isterdim dogrusu. Yanlis anlamayin kimseyi sinamiyorum sadece bilmek istedigimden oturu sordum. Kisaca anlatirsaniz cok sevinirim..

Sezgin G.
8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 19:01

Alıntı:
Bu faiz olayini bana kisaca anlatacak olan varmi acaba? Tam ne icerdigini bilmek isterdim dogrusu. Yanlis anlamayin kimseyi sinamiyorum sadece bilmek istedigimden oturu sordum. Kisaca anlatirsaniz cok sevinirim.

Uzun lafın kısası; borçlandığında çok daha az ödeyeceksin. Yani paran cebinde kalacak.

Eşref Ö.

8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 19:34

Alıntı:
Bu faiz olayini bana kisaca anlatacak olan varmi acaba? Tam ne icerdigini bilmek isterdim dogrusu. Yanlis anlamayin kimseyi sinamiyorum sadece bilmek istedigimden oturu sordum. Kisaca anlatirsaniz cok sevinirim..

Devletler borçlanma yapacağı zaman tahvil ve bono satışı yaparlar ve bunlar merkez bankalarının belirlediği faiz oranlarına göre şekillenir. Bu faiz değerlerinin doğrultusunda da bankalar faiz oranlarını belirler. Bu faizlerin düşmesi de ülkelerin geri ödemelerini yapıp yapamayacağına bağlı olarak düşer yada artar. Mesela Merkez Bankası bu hafta itibariyle 1 Milyar dolarlık tahvil satışı yaptı ve geri ödemesi de 30 yıl sonra faiz oranı da % 6.25. Yarısından fazlasını da yurtdışından yatırımcılar aldı. Bu kadar uzun süreli ve bu kadar düşük faizli borçlanma tamamen ülkemize olan güvenin göstergesi. Dış borçlanmayı sürekli eleştiren kişiler var işte 50 yılın zirvesinde işte 20 yılda bu kadar borçlanmadı falan diye. Ama unutulan birşey var Alınan borçlar ne şartlarda alınmış ve ekonominin toplam büyüklüğü içinde ne kadar büyüklüğe sahip. Ayrıca IMF dışında nerden borç alınırsa alınsın ülke siyasetine karışılamaz. Ama 2001 yılında alınan IMF borçlarında nereye ne kadar bütçe ayıracağımıza kadar içişlerimize karışıldı. Neyseki o dönemlerimiz geçti ve 2012 yılında IMFye hiç bir borcumuz kalmıyor. Ülkenin borçlanmasını herkesin anlayacağı bir örnekle açıklayım elinizde para yok ama gidip taksitle televizyon alıyorsunuz 10 taksitle aylığınızdan 50-100 kesiliyor ama ödemekte zorluk çekmediğiniz için sıkıntı olmuyor. Bu da aynen bu şekilde ülkemizde yapılan yatırımları finanse etmek için aınan borçlar geri ödenmekte sıkıntı yaşanmadığı sürece hiç kimseyi rahatsız etmesin.

Kerim Kuyu

8 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 20:06

Bizde bu günleri gördük çok şükür...

sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET