Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
metinn
6 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 02:20
Bursa hayvanat bahcesi yenileniyor

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TÜRKİYE’NİN EN MODERN HAYVANAT BAHÇESİ OLAN BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NİN YENİDEN YAPILANDIRILDIĞINI BELİRTEREK, “BURSA HAYVANAT BAHÇESİ, NİSAN AYINDA YEPYENİ YÜZÜYLE MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAYACAK DEDİ.
haberin detayi

Suanki hayvanat bahcesi fazla ilgi cekmiyordu ancak yeni yapilanmayla Zurafa, Penguen, Fok ,Antikop gibi degisik hayvanlar gelecekmis.

Daha once birkac kez gitmistim. Hayvanat bahcesini gezenden cok otoparkinda piknik yapan kisi daha coktu.

EVRİM ERDEM
6 yıl önce - Prş 05 May 2011, 21:36
Var mı bir gelişme?

Nisan ayında yeni hayvanlar geleceği söylenmiş.Mayıs ayındayız!Geldi mi yeni hayvanlar?(Zürafa, Penguen, Fok ,Antilop)Yenileme çalışmaları bitti mi?Bilgisi olan,bu günlerde hayvanat bahçesini gören varsa gelişmeleri bekliyoruz...

eray36
6 yıl önce - Sal 04 Ekm 2011, 11:24

BURSA ZOO RESMEN AVRUPALI
Alıntı:
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ, AVRUPA HAYVANAT BAHÇELERİ VE AKVARYUMLAR BİRLİĞİ’NİN FRANSA’DAKİ TOPLANTISINDA EAZA’YA TAM ÜYE İLAN EDİLDİ.

29 EYLÜL 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA ZOO RESMEN AVRUPALI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ, AVRUPA HAYVANAT BAHÇELERİ VE AKVARYUMLAR BİRLİĞİ’NİN FRANSA’DAKİ TOPLANTISINDA EAZA’YA TAM ÜYE İLAN EDİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayvanat bahçesinde sürdürdüğü modernizasyon ve yeniden düzenleme çalışmaları meyvelerini verdi. Hayvanat Bahçesi’nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) girmesi için yapılan denetimlerden tam not alan Bursa Zoo, Fransa’da yapılan toplantıda EAZA’ya tam üye olarak kabul edildi.

Bursa’da 206 bin 600 metrekare alan üzerine kurulan ve 1998 yılında ziyarete açılan 80 türden yaklaşık 640 hayvanın barındığı Bursa Hayvanat Bahçesi’nde iki yıldır sürdürülen yenile çalışmalarından olumlu sonuç alındı. Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Erdem Saker’in koordinatörlüğünde EAZA’ya tam üyelik için birçok çalışma hayata geçirilirken, EAZA tarafından son denetim geçtiğimiz Mayıs ayında yapılmıştı. Yaban hayatının araştırılması ve korunması için işbirliğine teşvik hedefiyle 1992 yılında kurulan ve 36 farklı ülkeden 282’si tam üye olmak üzere 325 üyesi bulunan EAZA’nın yıllık konferansı Fransa’nın Montpellıer kentinde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Hayvanat Bahçesi Danışmanı Koen Brouwer, Hayvanat Bahçesi Gönüllü Danışmanı Erdem Saker, Sağlık İşleri Daire Başkanı Yıldırım Kocabey ve Hayvanat Bahçesi Müdürü Nermin Sığırcı’nın da katıldığı konferansta Bursa Hayvanat Bahçesi’nin denetim süreci de ele alındı. Toplantının sonunda Bursa Hayvanat Bahçesi, EAZA’ya ‘tam üye’ ilan edildi.

Standartlar yükseliyor
Yaban hayatının araştırılması ve korunması için işbirliğine teşvik, özellikle çevre eğitimine ve bilimsel çalışmalara teşvik hedefleriyle kurulan EAZA, herhangi bir kar amacı gütmüyor. Üyelerin yüksek standartlı hayvan bakım ve beslenmesinin yapılmasını sağlaması, ulusal ve uluslararası koruma etkinliklerini takip etmesi, ulusal global seviyedeki bilimsel odaklı ıslah programlarına katılmasını sağlayan EAZA’ya tam üyelik sayesinde Bursa Hayvanat Bahçesi’ne yeni türlerin getirilmesi daha da kolaylaşmış olacak. Getirilecek yeni türler, EAZA’ya üye diğer hayvanat bahçelerinden bedelsiz olarak alınabilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/bursa-zoo-resmen-avrupali ...aber/7988/

Hayvanat Bahçesi için çok sevindirici bir haber. Hayırlı olsun. Yeni hayvanlar yakında gelir

eray36
5 yıl önce - Cmt 05 May 2012, 12:19

Bursada zürafa heyecanı!

Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesinin ziyaretçilerin 14 yıllık arzusuna cevap verebilmek için Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliğinden talep ettiği zürafalar Danimarkadan geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hayvanat Bahçesini gezerek, Danimarkadan getirilen 4 zürafa hakkında yetkililerden bilgi aldı. Türkiyenin en düzenli hayvanat bahçesi olan Bursa Zoo Parktaki eksikliklerin gün geçtikçe giderildiğini belirten Başkan Altepe, "Ziyaretçilerimizin 14 yıldır hasreti olan zürafalar nihayet geldi. Talebimiz ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliğinin organizasyonu sayesinde yaşları 1 ila 2,5 arasında olan 4 zürafayı Danimarkadan temin ettik. Birkaç günlük alışma devresinden sonra hayvanat bahçesinde rahatlıkla dolaşabilecekler. Çocuklarımız ve vatandaşlarımız Bursa Zoo Parkta zürafaları görebilecekler diye konuştu.

Hayvanat bahçesindeki yenileme ve geliştirme çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü ve zürafaların yanı sıra kanguru ve zebraların da yeni gelen hayvanlar arasında yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, Zürafalar da şu anda yeni yerlerine alışma dönemindeler. Önümüzdeki günlerde gelecek olan kırmızı kanguru, oklu kirpi, gülen kuş, lemur maymunu gibi hayvanlar da tesisimize zenginlik katacak. Daha sonra da penguen, fok balığı ve kaplan da Bursaya gelecek dedi.

Başkan Altepe, diğer hayvanların da gelişiyle Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinin daha da çekici bir hal alacağını ve Bursalıların ilgi odağı olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/bursada-zurafa-heyecani-104394.html

serkan salman

5 yıl önce - Çrş 16 May 2012, 00:23

En son 2 ay önce gittim. Yemek sonrasıydı. Bunu özellikle belirtmek istedim. Nedenine gelince: Özellikle atların olduğu kesimde öyle bir hayvan pisliği kokusu vardı ki anlatamam. Hala o kokuyu hissedebiliyorum. Hayvanat bahçesinde belki olağan bir şeydir ama ziyaretçileri böylesine bir kokuya maruz bırakmak, barınakların temizliği konusunda insanı şüpheye sevk ediyor.

Şu ana kadar gittiğim hayvanat bahçeleri arasında en dandik olanı Bursa'daki. Yolları çamurlu. Çevre düzenlemesi içler acısı. Yerli turist alışkındır ama yabancı turiste bunu anlatamazsınız. Ayrıca aslanlar da size sırtını dönüp duruyor.

Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2012, 16:38

KANGURU VE GÜLEN KUŞLAR ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NİN ZÜRAFALARIN ARDINDAN YENİ KONUKLARI OLAN KANGURU VE GÜLEN KUŞLAR, ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin zürafaların ardından yeni konukları olan kanguru ve gülen kuşlar, ziyaretçilerini bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 yıl önce yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerine kurulan Hayvanat Bahçesi’nin kuruluş aşamasında barınakları özel olarak yaptırılan ancak bir türlü Bursa’ya getirilemeyen zürafaların ardından yeni hayvan türleri de Bursa’ya gelmeye başladı. 76 türden yaklaşık 600 hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesinin son konukları ise kanguru ve gülen kuşlar oldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’ne tam üyeliğin ardından bedelsiz hayvan teminine başlayan Büyükşehir Belediyesi, Danimarka’nın Kopenhag Hayvanat Bahçesi’nden 4 küçük kanguruyu Bursa’ya getirdi. Koro şeklinde yüksek sesle kahkahaya benzer şekilde ses çıkardıkları için gülen kuş ismini alan Avustralya´nın Gülen Kuşlarından 3´ü de Çek Cumhuriyeti Prag Hayvanat Bahçesi’nden getirilerek Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki yerlerini aldı.

Uyum süreçlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayan kanguru ve gülen kuşların yanı sıra yeni hayvan türlerinin Bursa’ya getirilmesi yönündeki çalışmalar da aralıksız sürüyor.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/kanguru-ve-gulen-kuslar-z ...ber/11665/

Haydi bakalım Bursa Hayvanat Bahçesi'nin daha da çeşitlenmesi dileğiyle.

En son Berktuğ tarafından Sal 11 Şub 2014, 23:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Sal 13 Ksm 2012, 15:51

BURSA HAYVANAT BAHÇESİ, TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
Alıntı:
- BURSA HAYVANAT BAHÇESİ´NİN 14. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİNE KATILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, STARTI VERİLEN YENİ ÇALIŞMALAR SONUCUNDA BURSA HAYVANAT BAHÇESİ´NİN TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜĞÜ VE GÜZELİ HALİNE GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Bursa Hayvanat Bahçesi´nin 14. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, startı verilen yeni çalışmaların sonucunda Bursa Hayvanat Bahçesi´nin Türkiye´nin en büyüğü ve güzeli haline geleceğini söyledi.

Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi´nin Soğanlı´da yer alan yerleşkesinde 14. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra Şahinkaya Koleji ile Davutkadı Eşref Evcil İlköğretim Okulu öğrencilerinin de katıldığı kutlamalarda Bursa Hayvanat Bahçesi´yle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altepe, şu anda 206 bin metrekare alanda hizmet veren tesisin yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte alan genişlemesine tabi tutulacağını ve içerideki hayvan sayısının artırılacağını ifade etti. Türkiye´nin en güzel ve düzenli hayvanat bahçeleri arasında yer alan tesisi Türkiye´nin en büyük ve güzeli yapmak istediklerini, bu konuda çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Altepe, hedefe her geçen gün daha da yaklaştıklarını ifade etti.

Hedef yıllık 1 milyon ziyaretçi
Konuya ilişkin olarak Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği´nin de başkanlığı yapmış olan Koen Brouwer´ı danışman olarak işe aldıklarını, Brouwer´in her ay 1 haftasını modernleşme düzenlemeleri nedeniyle Bursa Hayvanat Bahçesi´nde geçirdiğini hatırlatan Başkan Altepe, bu sayede Küba´dan Güney Afrika´ya kadar dünyanın değişik bölgelerinden çok sayıda hayvanı Bursa´ya getirdiklerini söyledi. Hedefin gün geçtikçe geliştiğini, Bursa Hayvanat Bahçesi´ni Türkiye´nin en moderni haline getirecek planları bir bir yürürlüğe koyduklarını ifade eden Başkan Altepe, "Daha geniş alanda daha geniş tesislerle gelişim inşallah hedefine ulaşacak. Bir yandan yeni hayvanlarla ilgili yeni alanlar yapılırken, diğer yandan sosyal alanlar hızla imal ediliyor. Hayvanat bahçesinin cazibesi gün geçtikçe artıyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar ve gelecek hayvanlarla birlikte tesislerimiz, daha da dikkat çekecek konumda olacak. Göreve geldiğimizde 290 bin olan yıllık ziyaretçi sayısı, bugün yıl itibariyle 500 bine ulaştı. İnşallah yenilenmeyle birlikte yıllık ziyaretçi sayımız 1 milyonu aşacak" dedi.

Video:

Bursa Hayvanat Bahçesi´nin 14. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker ise, hayvanat bahçesinin kurulmasına vesile olduğunu ve tesisi kurarken tek düşüncesinin sevgi duygusunun çocuklara aşılanması olduğunu hatırlattı. Bugün hedefine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Saker, Bursa Hayvanat Bahçesi´ne gerekli ilgiyi gösteren, tesisin her türlü talebini fazlasıyla yerine getiren Başkan Altepe´ye şükranlarını iletti.
Bursa Hayvanat Bahçesi Müdürü Nermin Sığırcı, 14. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında konuk ilköğretim öğrencilerine tesisin dünü ve bugünüyle ilgili bilgiler verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sunumun ardından konuk öğrencilerle birlikte fayton turu yapıp maymunları besledi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-hayvanat-bahcesi--t ...ber/11783/

İnşallah bakalım Bursa Hayvanat Bahçesi'ne daha neler gelecek acep?

En son Berktuğ tarafından Sal 11 Şub 2014, 23:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

metinn
5 yıl önce - Cum 16 Ksm 2012, 21:02

Yeni hayvanlarin gelmesi guzel ancak bazi etkinliklerde yapilsa iyi olur. Resimdeki gibi faytonla gezme guzel olurdu

eray36
5 yıl önce - Cum 23 Ksm 2012, 12:41

HAYVANAT BAHÇESİNDE GÖREVLİ PERSONELE EĞİTİM

Alıntı:
BURSA ZOO PARK´TA GÖREV YAPAN HAYVAN BAKICILARI, 2 GÜNLÜK MESLEK İÇİ EĞİTİMDEN GEÇİRİLDİ.

22 KASIM 2012

BASIN BÜLTENİ

HAYVANAT BAHÇESİNDE GÖREVLİ PERSONELE EĞİTİM
- BURSA ZOO PARK´TA GÖREV YAPAN HAYVAN BAKICILARI, 2 GÜNLÜK MESLEK İÇİ EĞİTİMDEN GEÇİRİLDİ.
- ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE VERİLEN VE HAYVANLARIN DAHA SAĞLIKLI ŞEKİLDE YAŞAMALARINI HEDEF ALAN EĞİTİM, BURSA HAYVANAT BAHÇESİ´NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde görev yapan hayvan bakıcıları, 2 günlük meslek içi eğitimden geçirildi. Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle verilen ve hayvanların daha sağlıklı şekilde yaşamalarını hedef alan eğitim, Bursa Hayvanat Bahçesi´nde gerçekleştirildi.

Modern hayvan barınağı, rehabilitasyon ve kısırlaştırma çalışmaları gibi sokak hayvanlarına önemli hizmetler sunan Büyükşehir Belediyesi, hayvanları doğal yaşam alanlarında da yalnız bırakmıyor. Soğanlı Botanik Park´taki Bursa Hayvanat Bahçesi´nde bulunan hayvanların sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürmelerine imkan tanıyan Büyükşehir Belediyesi, hayvan bakıcılarını da periyodik eğitimlere tabi tutuyor. Hayvanların rehabilite edilmesini ve Bursa halkına daha iyi hizmet verilmesini hedefleyen ´Hayvan Bakımı, Hayvanlara Davranış ve Hijyen´ konulu eğitime, hayvanat bahçesinde görevli 37 personel katıldı.

Eğitimlerde; UÜ Veterinerlik Fakültesi´nden Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ebru Yalçın, Bursa Hayvanat Bahçesi´nden Danışman Koen Brouwer ve Veteriner Hekim Hatice Karakuzulu, birikimlerini hayvan bakıcılarıyla paylaştı. Bursa Hayvanat Bahçesi Danışmanı Koen Brouwer, dünyada örnek hayvanat bahçesi olarak kabul edilen Valencia Biopark´ın alt yapısı ve çalışma sistemi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Eğitim kapsamında, çeşitli fotoğraflar ve projeler de sunumlar içerisinde yer aldı. Hayvan bakıcılarının görevlerini daha iyi yapabilmelerini, önce kendi sağlıklarını ardından da hayvanların sağlığını daha iyi koruyabilmelerini sağlayan faaliyetin bundan sonra da periyodik aralıklarla devam edeceği açıklandı. Eğitim sonunda Bursa Hayvanat Bahçesi´nde görevli personele sertifika verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/hayvanat-bahcesinde-gorev ...ber/11859/

eray36
4 yıl önce - Sal 29 Oca 2013, 12:32

Dikkat kanguru çıkabilir, ayı çıkabilir!

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi, Zoopark’ın tanıtımı için atağa geçti.
Şehrin en işlek yollarında ve otobüs duraklarındaki reklam panolarına dikkat çekici afişler asmışlar bu konuda...
Zoopark’taki hayvanların resimlerini koyup, üzerine de çarpıcı bir slogan atmışlar...
Örneğin, kanguru resmi bulunan afişte, "Dikkat! Kanguru çıkabilir!" yazıyordu...
Maymun resimli afişte ise, "Dikkat maymun çıkabilir!"

*
Afişlerde karşımıza çıkma ihtimali hayvan çeşidi arttıkça, insan şöyle bir ürküyor önce...
Hayvanlar zooparktan firar mı ettiler yoksa hissine kapılıyor.
Ben de ilk gördüğümde o afişleri, "Recep Başkan, hayvanlar daha doğal bir ortamda yaşasınlar, masrafları da azalır düşüncesiyle, zooparktaki barınakların kapılarını açtırdı herhalde" dedim...

*
Zooparkın tanıtım projesini tuttum.
Eminim, o afişlerdeki hayvanları yakından görmek için çocuklar, anne babalarına baskı yapacaklardır.
Bursa’da bir hayvanat bahçesinin varlığından haberi olmayanların sayısının bir hayli çok olduğunu tahmin ediyorum.
O zoopark ki, bulundurduğu hayvan çeşidi ve fiziki koşullarıyla Avrupa’da takdir gören bir zoopark...
Her geçen gün de cazibesi ve kalitesi artıyor.

*
Zoopark tanıtım afişlerini görünce aklıma geldi...
O afişlerle aslında bir taşla iki kuş vurulabilir.
Nasıl mı?
Ayı resimli üzerinde "Dikkat ayı çıkabilir!" yazan afişleri, şehrin kazaya en meyilli yollarına, kavşaklarına koysaydılar, faydası daha çok olurdu...
Bu afişler sayesinde, trafik magandaları mesajı üzerine alıp, belki kendilerine çekidüzen verirler trafikte!
Zoopark’ta öküz var mı bilmiyorum, varsa öküzlü afiş de daha etkili olabilirdi!
Keşke Atatürk Stadyumu ve çevresine de "Dikkat! Timsah çıkabilir!" afişleri asılsaydı...
O da dikkat çekerdi.

Kaynak : http://www.olay.com.tr/makaleler/selahattin-adigu ...17803.html

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet