Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Haldun34

15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 09:32

İstanbul'da varoş tarzı yapılaşma var, bunun en iyi örneği Anadolu otobanı üzerindeki SULTANBEYLİ ve Avrupa yakasında ormanın içinden biten AYAZAĞA...

Bunlar tamamı kaçak yeni yerleşim alanları, tabiki daha çok isimler sıralıyabilirim....
Altınşehir, Gaziosmanpaşa, Küçük Armutlu, Samandıra vb vb....

Ama bu bölgeler hiç bir tamamen ön planda değiller. Ve de İzmir'dekilere göre biraz daha derli toplular her ne kadar her biri ayrı bir estetik katliamına imza atsada...

İzmir ise çok feci durumda....

Unutmayın Konya da hiç gecekondu yok. Bursa'da ise çok güzel gelişiyor. Yani bu iki il ki İzmir'den daha az nufuslular, estetik olarak İzmir'den fersah fersah iyi durumdalar. Bir Gaziantep veya Diyarbakır harici birçok ismini sayamayacağınız doğu ili dahi izmir'den bu konuda iyi durumda....

Havalimanınından Hilton'a Havaş otobüsüyle giden yabancı turistler belli bir noktadan sonra Karabağlardan itibaren hayatlarının şokunu yaşıyorlar sağlı sollu yapılaşmayı gördüklerinde...

İlk ödevimiz burada yaşayan insanlara yaklaşım olmalı. Bunlar da Türk insanı ve daha sağlıklı ortamlarda daha güzel konutlarda yaşamayı hak ediyorlar. Bunlar da AB vatandaşı olmayacaklar mı? Yazık değil mi o insanlara da???? Konuya yaklaşımım insani yöndedir. Devlet veya IBB sosyal konut üreterek (Kiptaş gibi) bu insanları o yaşamdan kurtarmalı ve daha sonrada o tepeleri tamamen boş park ve yeşil alan yapmalıdır. Yani konutlar tahsis edilecek evler Torbalı, Gaziemir, Sarnıç gibi daha iç bölgelere yapılsın diyorum....

Ama bu konuda İzmir'in hiç ama hiç bir vizyonu yok. Aksine Narlıdere'deki gecekondulaşma yepeye doğru yükseldikce yükseliyor. Sanki Kolombiya'nın Medellen'i
gibi....

Yazık çok yazık....

Ege T.
15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 10:29

Gecekondulaşma sadece İzmir'in yada Türkiye'nin değil gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunu.Ekonomik olarak gerçekten belli bir refah seviyesine ulaşmadan bu problemi suni yöntemlerle çözmek mümkün değil.Belediye gecekondu sahibi ile anlaşıyor,arsasını alıp yerine apartman dikiyor bir daireyide gecekondu sahibine veriyor ama gecekondu sahibi o daireyi satıyor gidip başka bir yerde tekrar gecekondu yapıyor.Bu yöntemle gecekondu sorununu çözülmüş olmuyor,sadece göz önünden kalkıyor.Sorunun gerçekten insani olduğunu düşünüyorsak gecekondu bülgelerinin "önplanda" olmaması için göz önünden uzaklaştırılmasıyla değil ekonomik iyileşme ile çözülebileceğini anlamalıyız.Adamların yiyecek ekmeği giyecek elbisesi yok çünkü çalışacak iş bulamıyorlar.Bu durumdaki birine binasının estetiğini şikayet edemeyiz.Gelir dağılımı düzelmeden,işsizlik sorunu çözülmeden,televole tayfası Çeşme'yi bastı diye "oraları biz adam ettik" (bu nasıl adam etmekse!!!) diye böbürlenmekten vazgeçmeden ne bu sorun çözülür ne de diğerleri.

Bülent
15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 11:59

Alıntı:
Havalimanınından Hilton'a Havaş otobüsüyle giden yabancı turistler belli bir noktadan sonra Karabağlardan itibaren hayatlarının şokunu yaşıyorlar sağlı sollu yapılaşmayı gördüklerinde...

Ayni soku Istanbul Sabiha Gökcen havalimaninda indikten sonra Havas otobüsüne binip Taksim'e gidince ben ve benimle giden yabancilar (adamlar bu mu Istanbul diye sayikliyordu) yasadik gecen sene. Bogaza kadar o bitmek bilmeyen yolun etrafi gecekondularla ve cok igrenc yapilarla doluydu maalesef.

Benim peder ve kardesim 5 yil evvel Ankara'ya gitmislerdi ve izlenimleri pek farkli degildi maalesef, Ankara'nin etrafinda bulunan daglar gecekondularla doluymus. Etrafta hic agac yokmus, tam bir cöl sehri gibi anlattilar bana (Ankara'ya hic gitmedim, nasil bir yapiya sahip bilmiyorum).

Izmir körfezi etrafinda yapilasmayi hepimiz biliyoruz, insallah en kisa zamanda "3. Izmir projesi" gerceklesirde ve Izmir'in en gözde yerleri tekrar güzellesir. Ancak mariner dedigi gibi, ülkede ilk önce refah düzeyinde ve gelir dagiliminda gelismeler olmasi gerekiyor.

Ayrica 2-3 sene evvel bi gazete haberinde Türkiye'nin gecekondu sorunuyla bir makale vardi, bu yazida Istanbul'da ki gecekondulasma orani 70%, Ankara 50% ve Izmir 30% diye rakamlar veriliyordu. Bunlar ne kadar dogru bilemem, ama bir gercek var ki oda büyüksehirlerimizin hepsi asiri göcten ve gecekondulasmadan cok büyük sorunlar yasiyor olmalari (gazete küpürü saklamadim maalesef, hangi gazete oldugunuda hatirliyamiyorum).

Bir Istanbul'un nüfusu 70 sene evvel 1 milyonu gecmezken simdi 10 milyon gecmisse, Izmir'in nüfusu 170 bindi iken simdi 3 milyon olmussa ve Ankara'nin nüfusu 122 bindi iken simdi 4 milyon olmussa, sehirde tabi ki carpik kentlesme ve gecekondular olusur.

En son Bülent tarafından Pts 11 Arl 2006, 19:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

k_erdoan
15 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 02:50

arkadaş lar tabiki gecekondu sorunu sadece izmir in sorunu deil.malesef bütün illerimizde bu sorun var.ankara ve istanbul da belkide daha büyük bi sıkıntı yaşanıyor bu konu da.ama en azından bu iki belediyede kentsel dönüşüm projesi adı altında bu sorunlara şu anda çok önemli yatırımlar yapıyorlar.acaba izmir de böyle bir faliyet varmı?bence izmirli ler olarak bu konuları tartışmanız ve gündeme getirmeniz lazım.bence biran önce gökdelen sevdasın dan vazgeçip asıl problemlere odaklanmanız lazım.
şahsen ben gecekondular içinde gökdelenlerle dolu bi izmir dense,gökdelensiz ve gecekondusuz bi izmiri tercih ederim...

fyilmaz
14 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 00:52

Bülent abi demiş ki
Alıntı:
Bir Istanbul'un nüfusu 70 sene evvel 1 milyonu gecmezken simdi 10 milyon gecmisse, Izmir'in nüfusu 170 bindi iken simdi 3 milyon olmussa ve Ankara'nin nüfusu 122 bindi iken simdi 4 milyon olmussa, sehirde tabi ki carpik kentlesme ve gecekondular olusur.

Abicim Konya'nın nüfusuna rağmen gecekondusunun olmayışı çok enteresan ve gurur verici bir durum. Konya bu haliyle diğer şehirlere örnek gösterilebilecek ülkemizin ender şehirlerindendir

Bir de Konya'ya gidipte 1-2 katlı kerpiç evleri görüp "Hah bu şehirde mi gecekondu yokmuş" diyenlere şunu söyleyeyim onlar gecekondu değil tapulu evlerdir. Sahibi yıktırmak istemediği için bir şey yapılamamaktadır.

EnderYıldırım
14 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 01:08

Türkiye' de maalesef sırf gecekondu sorunu yok. Aslında şehirlerimiz doğal güzelliklerinin yanında oldukça çarpık. Şehirlerimizde yaşaması gerekenden fazla insan yaşıyor. Sonunda da trafik sorunu, yeşil alan yetersizliği, sosyal hayatın gelişmemesi gibi durumlar ortaya çıkıyor. Bugüne kadar bu konuda hata yapılmış bile diyemiyorum çünkü pek birşey yapılmamış. Artık bundan sonra gerçekleştirilecek yeni yaşam alanlarında titiz davranılmalı ve kesinlike rant uğruna veya benzeri şekilde ki durumlara son verilmeli. Çünkü bunun geri dönüşü yok. İzmir' e bakıyoruz, Çin Seddi gibi, sahil şeridi beton yığınlarıyla örülmüş durumda. Hemde çok katlı yapılarla. Eğer bu şekilde Türkiye devam ederse tamamen beton olacağız. Ben yeter artık diyorum ve umuyorum ki en kısa zamanda "herkesin kafasına göre, istediği yere, istediğini yapma" devri sona erer.

Oktay Kasman

14 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 01:12

Belediyeler gerektiği gibi mücadele ederlerse böyle bir sorun yaşamayacağımız kanısındayım.Her türlü vasıtaya sahip bulunan Belediyeler gezici ekipleri ile devamlı kontrol etse bu kadar çabuk çoğalamazlar.

Tankut Tan
13 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 15:13

Alıntı:
Anadolu otobanı üzerindeki SULTANBEYLİ

Sultanbeyli ve diğer yerlerde gecekondu yapanların vicdanları rahat mı? Hadi mecburiyetten tek göz odalı ev yapanları geçtim, kaçak apartmanlar dikip, kiraya verip, bunun üzerinden rant edenlen öteki dünyaya nasıl gidecek? Bu en çok da Sultanbeyli'de oluyor İstanbul'da. Anlayan anladı.

berkemal
13 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 15:40

bu sorun şehir içindeki yapılaşma oranına yüzde olarak vurunca galiba izmir ilk sıralarda yer alır çünkü şehrin %65'i kaçak yapılaşmaya maruz kalmıştır. bunun için izmir içinde biraz gezintiye çıkmak yeterli alsancak,karşıyaka,hatay ve diğeri ilçelerin en merkezi yeri olan vitrin kısımlar hariç geriye kalan her yerde durum içler acısı. ben üniversiteye kayıt yaptırmak için arabayla yeşildere yolundan geçip buca'ya giderken kadifekale ve çevresini görünce müthiş hayal kırıklığına uğramıştım izmir böyle bir şehir mi diye.

belediye de kentsel dönüşümü öncelikli olarak ele almaya başladı ve uzundere'de tokinin yaptığı 3bin küsür konutun çoğunu aldı ve kadifekalede yaşayan insanları oraya yerleştirmek için harekete geçti. ama oradaki halkla tam bir mutabakat sağlayamadı çünkü gerek oradaki yaşayan halkı provake edip aklını çelenler gerek tokinin yaklaşan seçimler öncesi belediyeyi köşeye sıkıştırmak için çıkardığı zorluklar yüzünden hala taşınma sağlanmadı. bucada da belediye dönüşüm için 5yüz küsür konut yapmakta ama izmir de durum o kadar vahim ki üretilen konutlar binlerle değil onbinlerle telafuz edilmelidir çünkü şehrin kimliğine ve sosyal dokusuna tamamen zıt bir yapılaşma var. şehrin expo'yu bu kadar çok istemesinin nedenlerinden biri de kentsel dönüşüm için exponun bir itici güç olacağıdır. ama ben gördüklerimden o kadar karamsarım ki expo bile izmirde ki bu gecekondu sorununu kökten çözemez.

ahmetozbuluk
13 yıl önce - Prş 14 Şub 2008, 06:58

soruna cevap toplu konutlardır. akp hükümeti yapıyo bişeyler. gaziantep te çok gecekondu var. sorun aslı göçü durdurmakla çözülür. allah sonunu hayır etsin. antepe göçü durduramazsak 2025 3.5 milyon olacak. olacakları tahmin bile edemiyorum.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET