Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Yusuf
15 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 03:21

Serhat K seni tutacak kimse yok, yolun acik.
Ancak hala yanlis anladin galiba. Biz ne diyoruz
sen ne diyorsun

Kisaca yine aciklayim bari:
1. Haldun34 gecekondu fotograflari yuklemis. Bu sitenin kurallarina ters;
2. Okhan detayli bir sekilde internetteki Turkiye fotograflarinin %90'i
zaten boyle fotograflar icerdigini ve bizim amacimizin aslinda internette
hic bulunmayan Turkiye'nin guzel yonlerini gostermektir. Cunku Turkiye'nin imaji
dunyada cok kotudur. Bunun nedenide, dunyada Turkiye'yi gosterdiklerinde
sadece bu gecekondu fotograflar gosterildigi icindir. Diger yuzu gosterilmez.
3. Bende yazimda Okhanin yazisina imzami atip, Haldun34'un Turkiye'de
yasadigini goz onune alarak, batili ulkelerdeki yasayan insanlarin bizi
nekadar yanlis tanidigini ve nekadar asagiladigini ve bunu Turkiye'de
yasayan insanlarin bilemedigini aciklamak istedim.

Simdi anladinmi?

serhat k
15 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 03:24

anladım ama adamların orda bizi aşağılamasına gerek yok burdaki bu yapıları(gecekonduları)görünce adamlar biz zaten mahçup oluyoruz.neyse frekanslar karıştı galiba.siteden atma olayınıda bu sitenin içeriği ve ortamı gereği çağdışı buluyorum.bunuda bilmenizi isterim.

Haldun34

15 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 09:53

Serhat bey sizi tebrik ediyorum, en sonunda benim rahatsızlığımı anlayan bir arkadaşa rastlayabildim.

Demekki toplumumuz bu konuda GÖRMEMEZLİĞE gelmeyi daha tercih ediyor.

Herkes kendi küpünü doldurmaya evini lüksleştirmeye arabasını yükseltmeye bakıyor.

Zaten o bölgelere tiksinti değilde; bunlarda insan ve de burası bu ülke, o zaman bu ülkenin her köşesi ayna gibi tertemiz ve göz okşayıcı olmalı, bu insanları çağdaş konutlarda yaşatmak buraları düzeltmek kurumların görevi diye düşünülseydi bu manzaralar zaten oluşurken oluşturulmazdı.

İngilterede bir açık oturumda Türkiyenin madalyonun iki yüzü gibi olmasından bahsedilirken (Doğu batı gelişmişlik farkı) ve gecekondu sorununda yakından ucundan değinildi. (bir tarafda lüks konutlar ve zenginlik diğer bir tarafta ise günde 1 dolarla yaşayan insanlar ve bambaşka bir Türkiye ''another Turkey altogether'' denilmesiyle İzmirin bu bölgeleri yapılan tarife çok uymuyor mu?)

Arada da şu laf söylendi ve çok hoşuma gitti: ''PLANET TURKEY''

Planet Turkey pasajında Türklerin ülkenin çevre standartları konusunda kompleks sahibi olmamaları işlendi....

Doğru bir yorum ....

Yoksa her boş arsaya moloz dökülmez yada döktürtülmezdi değil mi?

Saygılar

Okhan
15 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 10:50

Yalniz bir yanlis anlamayi daha ortadan kaldirmak isterim. sitemizin amaci ülkemize bol bol turist kazandirmak veya turistlerin gözünü boyamak falan degildir, hedefimiz zaten turistler degildir. Esas hedefimiz silinen tarzdaki fotograflarin  bilincli olarak devamli  yurt disinda görüntülenmesi sonucu olusan ön yargilari ortadan kaldirmaktir.(sözüm meclisten disari). emin olun ki Izmir'e gelen turistin aklinda o gördügü gecekondular kalmiyor, neden mi? zaten Türkiye'ye gelmeden önce Türkiye'yi fakir fukara, gecekondulardan ibaret bir yer olarak biliyor. Esas soku ise Karsiyaka, Alsancak, Kordon vs.'yi görünce yasiyor. Cogu kez yabanci dostlarimla Türkiye'ye geldim ve her seferinde döndügümüzde önceki görüslerinin tamamen ön yargilar sonucu olusmus oldugunu ve beklediklerinden cok farkli bir Türkiye gördüklerinii belirttiler, sokaklarda carsafli kadinlar, yikik dökük binalar genelde esas beklenilen. Maalesef biz iste devamli bu tarz fotograflari tanitim amacli sitelerde yükleyerek bu tarz önyargilarin olusmasinda önemli buir etken oluyoruz, ondan sonrada neden bizim imajimiz bu kadar kötü, neden bizi araplarla karistiriyorlar?, neden?, neden?, neden? diye yakinip duruyoruz. Arkadaslar bir yeri tanitirken adi üstünde o yeri mümkün oldugu kadar en iyi sekilde tanitmak gerekir. bu demek degildir ki sorunlar örtbas ediliyor. Sizin yaptiginiz bir futbol sitesinde futboldan da farkli spor dallari vardir diye güres fotograflari koymaktan farkli bir sey degil. Tabii ki futboldan baska spor dallari mevcut, bu tabii ki bir gercek ama bunlarin yeri burasi degil. Ayni sey gecekondular ve bu site icinde gecerli. Tabii ki Türkiye'de gecekondular var ama yeri burasi degil bir, Türkiye sadece gecekondulardan ibaret degil iki. ama neyse bu baslik gecekondu sorunu ile ilgili bir baslik olarak degistirilmis, artik bu konu hakkinda görüslerinizi belirtip yorumlarda bulunabilirsiniz ama lütfen gecekondu fotograflarinizin bu sitede sergilenmesini beklemeyin. Son olarak: Lütfen sitenin amacini elimizdeki fotograflara uygun bir sekilde degistirmeye calismak yerine sitenin amacina uygun fotograflar cekmeye calisalim.

Burç

15 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 10:57

Benim bir fikrim var!
Yeni bir site kuralım, orada Türkiye'nin en iğrenç yönlerini tartışalım,
sadece gecekondu, sokak çocukları fotoğrafları falan koyalım.
Sorunları herkes görsün, gerçek Türkiye budur zannetsin.
"henüz AB müzakere vatandaşıyız ama AB'ye girince işte bunlar yok olacak" diyelim.
Güzel bir fotoğraf koyan olursa, ya "fotoşap" diye çamur atalım,
ya da tümüyle koyanı siteden atalım.
Rum ve Ermeni sponsorlar bulalım, hem site de daha hızlı çalışır...

Haldun34

15 yıl önce - Pts 31 Ekm 2005, 08:18

Kadifekale sırtlarını gecekondulardan arındırmadan, o bölgeyi 80 yıl öncesindeki gibi bomboş yapmadan yapılacak gökdelenlerin kıymeti olamaz.

İzmir'in bazı bölgeleri, Kolombiya'nın Medellin sırtları veya Pakistanın Kalküta varoşları görüntüsünden kurtulmalıdır....

Maalesef bir Karabağlar-Çankaya arası veya Bayraklı sırtları 4.dünya ülkesi manzarası veriyor..........

AB müzakere ülkesi olarak bu görüntülerin de düzeltilmesi istenen günler en zor başlıklardan Çevre başlığı altında zaten yüzümüze vurulacak........

Turhan
15 yıl önce - Pts 31 Ekm 2005, 13:36

Ben de böyle konularin konusulmasi taraftariyim.Bu konulara resim yüklemek isteyen arkadaslarin resimlerin tartisma ortamina katacagini düsündükleri ile yüklenmesini istemeyen arkadaslarin kaygilarini cok iyi anlayabiliyorum.
O bakimdan bir önerim olacak;böyle basliklari üyelere özel kisminda "Tartisma" ana basligi altinda yayinlasak...Hem böylelikle kendi aramizda konusurken,bozulmasindan korktugumuz bir imaj sorunu yasamayiz,hem de gönlümüzce tartisabiliriz.Olay da boy ölcüsme asamasina gelmemis olur.

k_erdoan
15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 04:01

bence şu gökdelen sevdasından vazgeçelim.izmirin öncelikle gecekondu larından kurtulması lazım.mesela ev sahipleriyle anlaşıp kat karşılıgı daha modern konutlar yapılabilir.bu işi ankara belediyesi çok iyi yapıyor.heralde bi beş-altı sene sonra ankara da gecekondu kalmaz.ayrıca inş.sektörünede büyük bi canlılık getirdi.
yüksek binalara karşı degilim ama bu binaların tek bi bölgede toplanılması gerektigini düşünüyorum.ayrıca hilton binasının çevresine yeni yüksek binalar yapılabilecegini sanmıyorum.sonuç ta bu binalar büyük yatırımlar ve izmir için gereksiz düşünüyorum.yapılacaksa da tek bi bölgeye yapılmalı.ayrıca kesinlikle deniz kenarına yapılmamalı.tamamen görüntü kirliligi(gökkafes gibi.istanbul bu hatayı yaptı malesef)
ayrıca denem arkadaşım istanbula ve istanbulda yaşayanlara takmış heralde.unutmasın istanbul,ankara lılar v.s sayesinde bugün Çeşme-çeşme oldu.bugün bi Bodrum la yarışır hale geldi.(beş sene önceki çeşme yide hatırlıyorum).
ayrıca insanları yaşadıkları şehre göre yadırgamak çok yanlış..  

Haldun34

15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 08:14

Sayın K Erdoğan sizi tebrik ediyorum tamamen aynı fikirleri paylaşıyoruz demekki İzmir gecekonduları ve varoş görüntüleri konusunda artık yapayanlız değilim....

Şunlara bir bakın, bu görüntüler düzelmeden, bu utanç manzaraları AB düzeyinde kabul edilebilir bir şekle döndürülmeden kim hangi cüretle kalkar da İzmir'e gökdelen der, hem zaten hangi yatırımcı kalkar da hiçbir potansiyeli maalesef çok üzülerek söylüyorum kalmamış ve sürekli geriye giden bu şehre yatırım yapar.

Ama İzmir maalesef bu sorununu tamamen görmezden geliyor. Doktora gösterilmeyen kanser tedavi olmadan kendiliğinden iyileşmez, eninde sonunda kişiyi sona götürür, İzmir'de bu sorununu görmezden gelmeye devam ettikce Türkiya arenasında bir 3.cülük koltuğunun hak etmesi gereken yatırım potansiyeline asla ulaşamayacaktır.

[Fotograf yükleme kurallarına uyulmadığı için fotograflar silinmiştir]

Özkan Durakoğlu

15 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 08:55

Söz konusu problem neden sadece İzmir'e mal ediliyor onu anlamış değilim. Bence bu konu Türkiye'nin heryerinde geçerli olan bir problem. İstanbul'un da büyük bir kısmı gecekondu,kimse değil diyemez. Bir hafta gibi bir süreç gecekondu mahallelerini fotoğraflamaya yetmez. Zamanında seçim uğurlarına nice gecekondu semtleri ortaya çıktı Türkiye'nin dörtbir yanında. Bunları bir an önce elden geçirilmesi konusunda ise size katılıyorum. En azından gecekondu semtlerinde beyaz boya ve çatı zorunluluğuyla temiz ve düzenli bir görüntü kazandırılabilir geçici bir süre için.

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET