Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
haktan
15 yıl önce - Pzr 28 Ksm 2004, 22:35
Gecekondu Sorunu

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı�nda, 27-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Sempozyumu-Küçükçekmece Belediyesi Atölye Çalışması" için İstanbul�da bulunan dünyaca ünlü kent planlamacıları, sempozyum öncesinde Küçükçekmece�deki "Kentsel Dönüşüm" alanlarını gezdi. Teknik Gezi"ye aralarında Prof. Dr. Ivan Turok, Prof. Dr. Cliff Hague, Prof. Dr. Rob Atkinson, Andy Thornly, Michael Gibson, Nick Bailey, Hans Akifter Andersen, John Mccarthy, Peter Newman, Tejo Spit, Wiktoria Waltz, Paul Zoete�un da bulunduğu 40 yabancı akademisyen katıldı. Olimpik Park Alanı, gecekondu bölgeleri ve Kentsel Dönüşüm alanlarını gezen bilim adamlarına, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay tarafından bölgenin şu anki durumu ve yapılması düşünülen dönüşüm planı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yabancı konuklara, gecekondulaşmanın olduğu alanlarda, bölgenin durumuna ilişkin bilgiler veren Aziz Yeniay, "Kentsel Dönüşüm"ü sadece fiziksel anlamda düşünmediklerini belirterek, "Fiziksel anlamda, yalnızca binaların değiştirilmesi ile tam anlamıyla bir dönüşüm olmaz. Sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda da bir dönüşüm yapma mecburiyetimiz var. Burada yaşayacak insanların mutlaka belirli bir geliri olmalı ve kültürel anlamda toplumun diğer katmanlarıyla uyum sağlayacak hale gelmelidir" diye konuştu.

Yeniay, burada oturan insanların refah seviyelerinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz dönüşüm yapacağımız alanlarda oturacak olan insanlara yönelik meslek edindirme kursları başlattık. İnşallah haftaya ilk mezunlarını verecek ve buradan mezun olanların iş sıkıntısı olmayacak" dedi.

Heriot Watt Üniversitesi�nden Prof. Dr. Cliff Hague ise, İstanbul�daki gecekondulaşmanın bu boyutta olduğunu düşünmediğini ve şaşırdığını belirterek, "Bu dönüşümü yapmak çok uzun bir zaman alabilir; ancak şuna inanıyorum ki çalışmalar bittiğinde ortaya çok güzel bir iş çıkacak" açıklamasında bulundu.

Dortmund Üniversitesi�nden Viktoria Waltz ise, İstanbul�un bu kadar büyük ve sorunlu bir yer olduğunu bilmediğini söyleyerek, "Kentsel Dönüşüm önemli bir çalışma. İnsanların daha modern ve güvenli evlerde oturmaları için gerekli bir hareket" dedi.
Gezi sırasında, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve kent uzmanları, gecekondu bölgesinde yaşayan çocuklarla bir süre sohbet etti. Aziz Yeniay�dan ev isteyen çocuklar, bölgedeki sıkıntılarını belediye başkanına tek tek anlattı. Aziz Yeniay çocukların isteği üzerine, "Kentsel Dönüşüm�ü en kısa sürede gerçekleştirmeye çalışacağız. Böylece daha modern evlere kavuşacaksınız" dedi.

İSTANBUL (İHA) -
Yayın Tarihi :28 Kasım 2004 Pazar
kaynak: www.kenthaber.com

haktan
15 yıl önce - Pzr 28 Ksm 2004, 22:36

Hadi bakalım inşallah ömrüz yeter görmeye.

messiah_haktan

15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 00:22

Gercekten altindan kalkmasi cok zor bir is.Örnegin Atina'ya AB'den AB standartlarina cikmasi icin ve olimpiyat oyunlari icin milyar dolarlar akitildi ama Atina o gecekondu sehir havasini hala kaybedemedi.Isimiz zor,bi de bu ekonomiye bagli tabi.10 yil icinde milli gelir ikiye katlanirsa tabi kimse oralarda oturmak istemez.Hersey 100%lük bir sekilde yolunda giderse 15 yil icerisinde kurtulmus oluruz tahminimce.

haktan
15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 02:16

Eğer bir yol kazasına uğramazsak Türkiye'nin önündeki on yıla ait tahminler gerçekten heyecan verici bundan da güzeli artık bazılarının çarpıklıkları farkedip bunları düzeltme yoluna gitmeye başlaması. Ben umutluyum İstanbul şu haliyle bile görenleri büyüleyebilen bir kent projeler hayata gecer ve bir an önce biterse bilemiyorum bence dünya şehirleri arasında kıyaslama yapabileceğimiz bir rakibi olmicak (tabi gönlümüzden geçen bu)

irfan x
15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 02:57

Atina'da kentsel dönüşün projesi uygulanmadı. Orada yapılanlar tesisleşme, yol, ve toplu taşıma ve altyapıdan ibaretti ve paranın çok büyük bir kısmı Olimpiyat sırasında sağlanacak olan güvenliğe gitti. Kentsel dönüşüm demek bambaşka bir şey. Bunun en iyi örnekleri Devrim sonrası Paris'i ve savaş sonrası Almanya'sıdır. Ankara'da Dikmen Vadisi Projesi bunun Türkiye'deki en önemli örneğidir. Kentsel dönüşüm projesi iyi organize edilirse masraflarını çıkarır ve hatta kara bile geçer, yeterki istek olsun.

VEYSEL

15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 03:08

Kısa sürede kurtulmakmı ? Bence çok iyimser bir tahmin olur.Olabileceklerin başında ne geldiğini,daha doğrusu kendi tahminim olan önümüzdeki zamanda ne olabileceğini anlatayım ;

Mevcut gecekondu sahipleri bu müjdeli haberi alır almaz çocuklarına birer gecekondu daha yapacak,sonrada memleketlerindeki akraba-i talugat'a haber salacak "Devlet bize bedava ev verecek hadi sizde gelin burda gecekondunuzu kurun "diye,bunu duyanlar hurraaaa İstanbula,İstanbul da yeni mahallelerine kavuşacak,neredeyse bir ucu İZMİT,diğer ucu TEKİRDAĞ olan şehir komple MARMARA nın kuzey yakasını kaplama yolunda emin adımlarla ilerleyecek.

Ben bu soruna çözümüm var diyemiyorum,gerçekten fikri olanlarıda gereksiz yermek de istemiyorum ve gecekondulaşmanın çözümünün olmadığınıda söylemiyorum ama bana bu çözüm mantıklı gelmedi.Keşke çareyi ben bulabilecek kadar akıllı olabilseydim

irfan x
15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 03:31

Veysel hocam senin içini biraz rahatlatayım bari çünkü endişelerini gayet iyi anladım.Kentsel dönüşüm projelerinde gecekonduların apartman olması durumu diye bir şey sözkonusu değil. Seçilen bölge toparlanana kadar, bölge ahalisi zaten taşınmak durmunda kalacak. Ve canını sıkma, bu uygulama Ankara'da başarılı oldu ve endişelerin gerçekleşmedi. Dikmen Vadisi sağlıklı bir proje olarak karşımıza çıktı.

Evet, proje uzun vadede İstanbul'da etkili olur, ama zaten ilk etapda pilot bölge seçildi;Küçükçekmece. Oaradaki uygulama ve gidişat baz alınacak, hadisenin eksi ve artı yanları gözden geçirilecek. tedbirler de ona göre alınacak. Bence başlandıktan sonra, projenin bitimi on yıl alır.

VEYSEL

15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 03:43

Hah İşte bu ben yazdığım noktaya kadar bu detayları bilmiyordum tabii,demek başarılı oldu,çok güzel umarım İSTANBUL dada başarılı olur içimi rahatlattın vallahi
Hemen bardağın boş tarafını görme huyum baskın çıktı

irfan x
15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 04:01

Şimdi de sana bardağın boş tarafını göstereyim bari de uykun kaçsın benim de elbette endişelerim var ama bunlar senin endişelerinden farklı.

Ben bu güne kadar bize sunulan her türlü güzel projenin hayata geçirilmemesinden dolayı endişeliyim. Bu proje uygulamaya konulursa harika olur ama daha önce pek çok proje tanıtıldı ve hepsinde ilan edilen bitiş tarihleri gelmesine rağmen projelere tek bir çivi bile çakılmadı. Örnek: Galataport, Haydarpaşa... Galataport projesi bütün bir beyoğlu ilçesini yeniden hayata döndürecek bir projeydi. Ama hala ses seda yok...

ASLI
15 yıl önce - Pts 29 Ksm 2004, 11:52

Artik gecekondu sorunuyla ilgili dise dokunur birseyler yapmanin vakti gelmisti. Gecekondular Istanbul'un en kara lekesidir. Hem goruntu olarak sehri bozuyorlar hem de gecekondular, gecekondu kulturu diye bir kulturu de beraberinde getirdiler ki bu sehirli olma, sehirlilesme tanimina bir hayli uzak...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET