Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amerika'da yaşam nasıl?
« önceki   1234 ... 111112113   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
Halit D
6 yıl önce - Prş 03 Oca 2013, 00:15

Amerika'nın gelişmiş şehirlerinde yaşamak istiyosan, aylık cebine en az 3-4bin dolar konulması gerekiyor, bu hayatta kalman için. Filmlerde izlediğin gibi yaşamak istiyorsan en az 10bin

3bin dolardan az parayla yaşıyamazmısın, yaşarsın, tıpkı buraya gelip kapağı atan diğer türkler gibi, tuvalet temizlersin, pizza satarsın, en pis işleri yaparsın. Eski , böcekli ve fareli evlerde yaşarsın, 5 kişiyle birlikte. Komşuların uyuşturucu, hapçı, hapisten çıkmış psikopat olur (Evet aslında buda izlediğin filmler gibi ) eline geçicek para en fazla 1.5-2 bin dolardır buda senin hayatta kalman için bile zor yeter. Üniversiten sana burs sağlıyorsa yada master için falan geliyorsanda yine cebine 2-3 bin para konulması gerekiyor. Bakma sen bir şekilde oraya kapağı atmış türkler konuşur, işte şurda çalışıyorum şurda yaşıyorum hayatım harika falan diye, emin ol çoğu hikaye . Ailenizin durumu orta seviyenin üstünde değilse (Ayda 15-20 bin tl para kazanmıyorsa) gelmeyin buraya derim. Bu foruma daha önce ağlıyarak başlık açan insanlar var onları oku istersen, yok tüm gün çalışıyormuş parası yine yetmiyormuş amerikan rüyasından uyanmış

Geçenlerde restaurantta bi türkle karşılaştım, öğrenciymiş, neyse muhabbet edince biraz benim yanlız yaşadıgım evimde kalmak istedi, hemde 100 dolar ödeyip (5 kişiyle yaşadığı evde ödediği kira bu da ) hemen baharat söyledim gitti getirdi , sürekli bişey söyledim, yere düşen sebzeyi bile aldırdım, peçeteyi düzeltmesini söyledim (biraz da alkollüydüm açıkçası bu olay da tuz biber oldu ) 10 kez gidip geldi belkide, ağlıcaktı nerdeyse üzülmedim bile, madem cebinde 5 kuruş para olmadan buraya geldi, eşşekler gibi çalışmaya mecbur, öyle elin adamının kölesi olursun işte. Bu tipler sayesinde türkleri ayak işleri adamı olarak görüyorlar ondan bu kadar kızgınım bu hayalperestlere kusura bakmayın. Şu an izmirdeyim tüm işleri halletmeye geldim, 4 gün sonra tekrar dönücem, 5 arkadaşımla birlikte yine gidicem oraya ve bu sefer azarlamayı düşünüyorum (tabi bunda pek ciddi değilim ama yine oraya gittiğimde yine gevşekçe hareket edip beni enayi yerine koymayı düşünürse yapabilirim )

mertkinali
6 yıl önce - Cum 12 Tem 2013, 15:33

Amerikaya yerleşmek ve orada yaşamak istiyorum hergün bu konu ile ilgili araştırma yapıyorum eğer oraya gidersem beni bekliyo ve orda yapmam gereken adımlar neler?

yağmur öztaş
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 01:51

Ben şuanda öğrenciyim sağlık meslekte okuyorum 3 sene sonra lise bittikten sonra 2 senede üniversite okuduktan sonra elimde garanti bi meslek olucak fakat benim asıl hayalim oyunculuk orada konservatuara gitmek istiyorum ve giderkende ayrı zamandanda çalışmak . Ama çalışmak dediğim basit mesleklerde değil tabi örneğin hemşirelik gibi . Bu konuda beni bilgilendirirmisiniz ? ABD nasıl biyer sizce ? guney californiya daha mı iyi bi yer diyorsunuz ?

Burç

5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 01:59

Alıntı:
ABD nasıl biyer sizce ?

ABD dediğin yer öyle ufak bir ülke değil ki, heryeri farklı.
Sadece California bile Türkiye'nin yarısı kadar.
Birisi sana sorsa "Türkiye nasıl bir yer?" diye şimdi acaba Mardin'i mi anlatmalı, Trabzonu mu anlatmalı, İstanbul'u mu anlatmalı, Antalya'yı mı anlatmalı? Görüyorsun küçücük Türkiye bile, oldukça homojen toplum yapısına rağmen çok farklı yerlere sahip.

Güney California iyi tabii, havası güzel, İspanyolca da bilirsen zorluk çekmezsin.

Belli bir şehir sorarsan belki bilenler yardımcı olur. Tüm Amerika nasıl bir yer diye sorunca zor...

Bir de Amerikaya gidince hemen "gel çalış" demez kimse sana. Turist vizesi ile gittiğini farzediyorum, kanunen çalışman yasak. Bir 5 sene oturursan ancak çalışma izni alırsın.

Mahmut Özben
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 11:53

Alıntı:
Geçenlerde restaurantta bi türkle karşılaştım, öğrenciymiş, neyse muhabbet edince biraz benim yanlız yaşadıgım evimde kalmak istedi, hemde 100 dolar ödeyip (5 kişiyle yaşadığı evde ödediği kira bu da ) hemen baharat söyledim gitti getirdi , sürekli bişey söyledim, yere düşen sebzeyi bile aldırdım, peçeteyi düzeltmesini söyledim (biraz da alkollüydüm açıkçası bu olay da tuz biber oldu ) 10 kez gidip geldi belkide, ağlıcaktı nerdeyse üzülmedim bile, madem cebinde 5 kuruş para olmadan buraya geldi, eşşekler gibi çalışmaya mecbur, öyle elin adamının kölesi olursun işte. Bu tipler sayesinde türkleri ayak işleri adamı olarak görüyorlar ondan bu kadar kızgınım bu hayalperestlere kusura bakmayın. Şu an izmirdeyim tüm işleri halletmeye geldim, 4 gün sonra tekrar dönücem, 5 arkadaşımla birlikte yine gidicem oraya ve bu sefer azarlamayı düşünüyorum (tabi bunda pek ciddi değilim ama yine oraya gittiğimde yine gevşekçe hareket edip beni enayi yerine koymayı düşünürse yapabilirim )

Ne kadar teklif etseydi kabul ederdin?

Mahmut Özben
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 12:56

Alıntı:
Ben şu anda öğrenciyim sağlık meslekte okuyorum 3 sene sonra lise bittikten sonra 2 sene de üniversite okuduktan sonra...

Kardeşim, siz daha hayatınızın baharına bile başlamamışsınız, bu ne acele. Yaşınızı tahmin ederek yazıyorum, ben de sizin yaşlarınızdayken futbolcu, astronot vs. olmayı hayal ederdim, en akıllı uslu hayalim pilot olmaktı. Hem futbolcu hem astronot olabilseydim keşke, Ay'da veya Mars'ta gol kralı olabilirdim. Aklım bir değil, on karış havadaydı. Gözümü bir açtım, mühendis olmuşum.

AFS ve YES var, lise çağındaki öğrenciler için değişim programları, ailenizi ikna edebilirseniz belki ilginizi çekebilir. Sadece ABD değil, birçok ülke seçeneği mevcut. Masraflar konusunda hiçbir bilgim yok. İnternetten araştırmayla (google abinize bir danışınız) veya ABD konsolosluğundan gerekli bilgileri bulabileceğinizi düşünüyorum.

İnşallah hayallerinizi gerçekleştirirsiniz. Bir filmde rol alırsanız buraya filmin adını yazın, bilet alır, şaka şaka, torrentten indirip izleriz.

Başarılar dilerim!

Barbaros Vurucu

5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 19:11

Alıntı:
hemen baharat söyledim gitti getirdi , sürekli bişey söyledim, yere düşen sebzeyi bile aldırdım, peçeteyi düzeltmesini söyledim (biraz da alkollüydüm açıkçası bu olay da tuz biber oldu ) 10 kez gidip geldi belkide, ağlıcaktı nerdeyse üzülmedim bile, madem cebinde 5 kuruş para olmadan buraya geldi, eşşekler gibi çalışmaya mecbur, öyle elin adamının kölesi olursun işte. Bu tipler sayesinde türkleri ayak işleri adamı olarak görüyorlar ondan bu kadar kızgınım bu hayalperestlere kusura bakmayın. Şu an izmirdeyim tüm işleri halletmeye geldim, 4 gün sonra tekrar dönücem, 5 arkadaşımla birlikte yine gidicem oraya ve bu sefer azarlamayı düşünüyorum (tabi bunda pek ciddi değilim ama yine oraya gittiğimde yine gevşekçe hareket edip beni enayi yerine koymayı düşünürse yapabilirim )
,

bana yapsaydın tuzluğu kafana yerdin Ayaki işi diye bir tabir yok, adamın alnının hakkıyla parasını kazanmaya çalışıyor, sen nasıl kazanıyorsun para orada? ailen mi gönderiyor? çalıişmıyor musun? artistlik yapmaya gerek yok.

OkanY
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 20:15

95 yılında gittim ben ilk kez. dc'de kaldım 1 yıl.

o zamanlar çok türk yoktu arada bir iki tane çıkıyordu. zengin ve sosyetik türklerin mekanıydı onlar gelebiliyordu ancak. daha sonra orta sınıfın gözdesi oldu. şimdilerde ise daha çok düşük gelirli sınıf dediğimiz türklerin hayalini süslüyor ve erasmus work travel vs gibi şeylerle giden universite talebelerinin gözdesi oldu.

yusufyuşa23
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 20:35

Oğlum sen adamlıktan çıkmışsın haberin yok.Amerika kültürüyle aşılanmışsın.Yediğin naneyi marifetmiş gibi utanmadan anlatıyorsun!Hem paracı hem ukala hem de terbiyesiz...
Alıntı:

kekeş salman
5 yıl önce - Prş 08 Ağu 2013, 21:17

Alıntı:

Ben de yurtdışında bir Türkle karşılaşınca hemen laubali olup hiç tanımadığı birinden sırf Türk diye bir şeyler isteyebileceğini düşünen insanlara gıcık olurum. Ama seninki sınırı aşmış. Yok kardeşim de muhatap olma geç..

sayfa 3
« önceki   1234 ... 111112113   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET