Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amerika'da yaşam nasıl? Amerika'da yaşamak ister misiniz?
« önceki   123 ... 111112113 ... 156157158   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 112
Misafir 93a

1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 10:33

Hamza bey sabah sabah izletip psikolojimi bozdunuz. Allah amerikanın belasını versin.

Hamza Koçak
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 10:55

Alıntı:
Türkçeyi ve Bizi düşünsen

Hastanenin güvenlik güçleri muhtemelen sağlık sigortası olmadığı için bir hastayı dondurucu soğukta yarı çıplak sokağa bırakıp çekip gidiyorlar. Görünüşe göre hastanın zihinsel sorunlarıda var.
Bu bir ilk değil, çok oluyormuş. Hatta amerikanlar bu duruma özel 'patient dumping' diyorlarmış. Yani sokağa çöp bırakır gibi hastaları sokağa bırakıyorlar.

Mustafa Taşlı

1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:02

Bizdeki hastane ya da sağlık birimlerinde de hoş olmayan görüntüler yaşanabiliyor sık sık.

Nihat Joseph Ilkay
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:06

Amerika'da saglik sigortasi devlet tarafindan verilmez. Ozel sigorta yaptirmaniz gerekir ve bu her butcenin kaldirabilecegi bir yuk degildir. Ayrica yaptirdiginiz ozel sigortalarin policelerini cok iyi bilmeniz ve anlamaniz gerekir. Saglik sigortasi oldugu halde neyi kapsadigini tam anlamayan ve o yuzden hastahanenin cikarttigi faturayi odeyemeyerek iflas etmis o kadar cok Amerikan vatandasi vardir ki. Bunun yaninda bazi saglik sigortalari icin aylik 700 dolar prim odemeniz gerektigi o kadar da olagandisi bir durum degildir.
https://www.npr.org/sections/health-shots/2016/03 ...-insurance

Misafir 93a

1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:19

Türkiye'de kimse sahipsiz birini Ameliyat giysisiyle kapıya atmadı. Kılıçdaroğlu SGK müdür iken bile böyle bir hayvanlık yaşanmadı. Hayvansın Amerika.

Burak Ulas
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:42

Alıntı:
Amerika'da saglik sigortasi devlet tarafindan verilmez. Ozel sigorta yaptirmaniz gerekir ve bu her butcenin kaldirabilecegi bir yuk degildir. Ayrica yaptirdiginiz ozel sigortalarin policelerini cok iyi bilmeniz ve anlamaniz gerekir. Saglik sigortasi oldugu halde neyi kapsadigini tam anlamayan ve o yuzden hastahanenin cikarttigi faturayi odeyemeyerek iflas etmis o kadar cok Amerikan vatandasi vardir ki. Bunun yaninda bazi saglik sigortalari icin aylik 700 dolar prim odemeniz gerektigi o kadar da olagandisi bir durum degildir.
https://www.npr.org/sections/health-shots/2016/03 ...-insurance

Evet dedikleriniz çok doğru. Bu konuyla ilgili daha önce bende bir paylaşım yapmıştım. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6108624#6108624

Yurtdışında yaşamanın bana göre artık pek bir cazibesi yok. Özellikle Amerika gibi ülkelerde. Bugün kimle konuşsam Amerika'da devlet okulları berbat diyorlar. Hem eğitim yönünden hem de güvenlik açısından. Belki istisnalar olabilir ama genelde böyle bir problem olduğu gözüküyor. O yüzden bir çok aile çocuklarını özel kolejlere gönderiyormuş. Fakat bu okulların ücreti çok pahalı olduğu için, anne babalar yüksek miktarda krediler alıp ödemek zorundaymış.

Diğer taraftan güvenlik sorunu yine aynı şekilde. Yukarıda da paylaşılmış zaten. Silah alıp birbirini öldürmenin çok kolay olduğu bir ülkede can ve mal güvenliğinden nasıl bahsedebiliriz? Bir konserde veya metroda bir delinin kurşunlarına hedef olma şansımız çok yüksek.

Ev fiyatları çok yüksek olduğu için insanlar yıllarca mortgage kredilerini ödemek zorunda kalıyorlar. Hiç bir cazibesi olmayan yerlerde bile fiyatlar aşırı yüksek. İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını bu kredileri ödemekle geçiriyor.

Bütün bunları topladığımızda sağlık, eğitim, güvenlik ve barınma.. hepsi parayla ve çok pahalı.. Bunların yanına hukuk sistemini, belki hava şartlarını (fırtına, şiddetli soğuklar, yangınlar vs.) eklediğimizde hiç bir artısını göremiyorum. Elbette ABD kağıt üstünde Türkiye'den daha iyi ve üstün bir ülke. Ama benim için Türkiye'de yaşamak daha avantajlı ve elverişli. Bunu burada doğup büyüyen bir Türk vatandaşı olduğum için söylemiyorum. 2 ülkenin artı ve eksilerini karşılaştırarak söylüyorum.

barackilic
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:50

Allah aşkına suç işlemenin ten rengiyle ne alakası var bunu nasıl genelleyebiliyorsunuz. Moldova'daki beyazlar neden suç işliyor İsviçre'deki beyazlar neden işlemiyor sorusu kadar saçmalık.

Burç

1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 11:58

Alıntı:
suç işlemenin ten rengiyle ne alakası var bunu nasıl genelleyebiliyorsunuz.

Genelleme şu şekilde yapılabiliyor :
Amerikada zenci nüfusu %13 ama hapishanelerdeki zenci oranı %40.
Nüfusunun %30 kadarı zenci olan şehirlerde, hapishanedeki zenci oranı %75 kadar oluyor.

barackilic
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 14:43

Oranlar tabi ki o şekilde olacaktır çünkü yaşadıkları kültür, ortam o şekilde. Toplu halde yaşamaları dışarıdan kültür alımını zorlaştırıyor. Tıpkı romanlar gibi ya da banliyö şehirlerinde yaşayan gurbetçi Türkler Faslılar Meksikalılar gibi. Problem ten rengi değil medeni gelişim.

Teo72
1 yıl önce - Cum 12 Oca 2018, 14:50

Zencilerin suça karışması bence normal. Daha 50-60 yıl öncesine kadar otobüsleri, restoranları, okulları ayrılmış, yüzyıllar boyu köle olarak kullanılmış bir ırktan bahsediyoruz. Eğitim eksikliği, genetik faktörler bir araya gelince başka ne olacaktı ki ? Düşünün afrikadan mızrakla avlanan bir ırkı toplayıp getiriyorsunuz, yüzyıllarca köle olrak kullanıyorsunuz. Kölelik kalkıyor ama ikinci sınıf insan muamelesi yakın tarihe kadar (80 li yıllarda amerikanın orta bölümlerine giden birinden zencilerin restoranda istenmediğini duymuştum) ikinci sinif insan muamelesi devam ediyor eğitim, maddi imkanlar sıfırın altında. Dolayısı ile neslin kendini geliştirme imkanı yok. Dediğim gibi daha 300 sene önce mızrakla avlanan yakalayabildiği öldüren kovalandığında ölmemek için kaçan bir ırk 50 senede kendini nasıl değiştirsin ?

Ayni durum beyazlarda da var. Avrupadan gelenlerin hepsi eğitimli dürüst çalışkan insanlar değildi tabiki. Düzenbazı katili her türlü insan aktı, amerikanın ilk yıllarındaki karmaşa bunların tutunmasını da dağladı. Onun için insanların abuk subuk davranması, sikaha sarılıp etrafa saldırmasını normal karşılıyorum zira genlerinde bu var.

sayfa 112
« önceki   123 ... 111112113 ... 156157158   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET