Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amerika'da yaşam nasıl?
« önceki   123 ... 110111112113   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 111
Ertuğrul MERTEL

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 17:02

Mtoman benim gördüğüm ise Şu .
Musevi Kavminden Olup ta İnanç yönünden İSEVİLER için Beni İSRAİL Tanımı devam ediyor .
Ali İmran 55.ayeti bir Oku .
Orada O Kavmin bir ayrıma uğrayacağından bahseder ve DİREKT İLAHİ BİR Sözdür .

Yani seni o durum ilk etapta aldatmasın .
Eğer Abd destek vermezse o yurtta durup ta Musevilik üzerine devam etmezlerdi .
Destek veriyorlar ki .
Bunu anlaman için ALİ İMRAN 55'e adapte olman gerekir .
Asıl BENİ İSRAİL Abd'dir .
Ortadoğudaki İsrail değil .
Ve bir gün ayrışacaklardır .

Ayrıca Kuranın çizdiği çerçevede İSA A.S Asli olarak Yakubilerin ELÇİ'sidir bunu unutmayalım ve 1 KAVİM elçisidir .
Diğer Milletlerden olanlar ASLİ olarak İSEVİ sayılmazlar .
İSA A.S'ın ilettiği mesajı HAK bilip Ona tabi olmak Bizim HAC bölgesi NEBİ'sine Tabi olmamız gbidir . Bu mana da KAvmin içindeki diğerlerine Karşı Kavmin müminlerine Diğer Milletler destek verebilirler .
Amam Kurana göre Onlar da Teslis içinde olurlarsa , Onların da AZAP'tan kurtulma garantisi yok .
Kısaca Evangelizmi az çok incelemiş ve Kuran ile durumlarına nedire baktığımda .
Desteklenen İSEVİ BENİ İSRAİL Koludur O Kavmin içindeki ve Musevi olanları da bir yere kadar sırtlarında taşıyorlar ve onların da ayrışması gerekiyor .
Bu Deneklem üzerinden bakar isen .

MEVZU ALLAHIN O HANE İLE AHDİ OLDUĞUNU VE BU SEBEPLE AHDİNE SADIK KALANLARIN HER ZAMAN ÜSTÜN OLACAĞI Aslolarak TÜM Uluslara anlatılmak isteniyor yaşanılanlar üzernden ve O Ulustan da İSEVİ Olanların Üstün olacağı belirtiliyor .
Bu sebeple günümüzdeki İsrail Devleti = ABD değildir.
Tam tersi meselenin özünü bilirsen .
Bu bir ayrışmadır .

Tekrar ediyorum .
Ali İmran 55'i İyi okumanı tavsiye derim .

Belli bir süre sonra da ABD sırtını onlara dönecektir .
Amma Teslise inananlar için iş hiç te hoş gitmeyecek .
Onun için BENİ İsrail Kavminin İçindeki İSEVİ Olanlar'ın da TEVHİDİ akideye sahip Müslümanlarla dirsek teması kurması gerekecek DOĞAL olarak .
Bu Denklemi unutma .

Misafir bb6

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 17:12

Ah be Ertuğrul bey, uzun uzun, daldan dala atlattığın, Türkçeyi katlettiğin, eminim çoğu kez kendi yazdığında dahi ne demek istediğimi anlatamadığın mesajlarını bir kısaltsan. Sadeleştirsen. Yerli yersiz büyük harfler kullanmasan. Anlamsızlaştırmasan...

Ertuğrul MERTEL

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 17:41

Kuran'da ÜSTÜN tutulan Kavim BENİ İSRAİL'dir .
O Kavmin içinden de İSA A.S'a inananlardır ve Kıyamete kadar Allah'tan Galebe sözü almışlardır ...
İLLA Kuran der ki .
İnanç yönünden Teslise Sapanları müstesna .
Ki Teslise sapanları da O Kavmin içindekiler değil sonradan İSEVİ Olanlardır .
Mevzu bu yukarıda anlatılan .

Bu endekste Onların Tanrının İmparatorluğu Endeksinde yaptıkları tüm hamlelerde Müslümanlar Cahilane Kurana bakmadan . Osmanlısal Kültürel Birikimle , araştırmasız ve gafilane düşmanlık güdüyorlar birilerine .
Mtoman benim ne demek istediğimi anladı ise mesele yok .

Öncelikle Altyapısı olmayan ve bu günümüzdeki durumları / gelinen yeri dert edinip , bu işin aslı nedir konusunda Kurana bakmamış olanlar .
Zaten benim neden bahsettiğimi anlayamazlar .
Onlar gitsin kumda top oynasın .

Asıl İsrail İsmen İsrail olan değildir .
Ruhen BENİ İSRAİL Kalanlardır ve Abd bazı konularda bu meselede Evangelizm ile meseleyi güdüyor .
Lakin gördüğüm Bölgemizi hallaç pamuğu gibi atan Evangelizm ,
Kaçınılmaz olarak ayrışmak mecburiyetinde kalacak .
O bugün aynı gibi görünen Gemi aynı yere gitmiyor çünkü .
Meseleyi kökeni itibari ile öncesi ile bilmeyenler doğal olarak bugünkü DİN Savaşının konusu olan mevzuda bizim anlattığımızı anlayamazlar .

Misafir 9ea

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 18:00

Zamanında tercih yaptım ve Türkiye'deyim. Hem de her şeyi elimin tersiyle iterek. Yeniden gitmek ile ilgili sıkıntım yok. Belki giderim. Bilemiyorum. ABD'yi dış politik tercihini göz ardı edersem beğeniyorum. Kendimi anti globalist yani anti püriten olarak konumlandırmış biriyim. ABD'nin Türkiye ile karşılaştırılmayacak sağlam bir sistemi var. Bunu kabul etmek lazım.Zamanında bu sistemin Türkiye'ye de gelebileceğini hayal etmiştim. Bugünlerde aslında biraz üzgünüm biraz da kırgın...Türkiye felakete doğru koşuyor..Yönetimin tercihleri maalesef her anlamda sıkıntılı. Özellikle Türkiye'nin son bir yıldır ısrarla hatalı dış politika izlemeye başladı. Yanlışta ısrar var. Mesela rahip olayı. Birazcık ABD tarihi bilen biri bu adamı tutmakta ısrar etmezdi.Bu tür olayların iç politika malzemesi haline getirmesine karşıyım. Doğru olmayanı iç politikaya yansıtmak işleri daha kötüleştirecek.Bunu görmek lazım. Zorla görünce de olmuyor. Venezuella meselesindeki tavır tamamıyla hatalı. Bir adam için kendini tamda onların istediği gibi konumlandırıyorsun. Maduro'dan Türkiye'ye fayda gelmedi. Gelmez de...

Erdoğan'ı kendi çapımda aslında ciddi bir şekilde destekledim ve Türkiye için şans gördüm. Başkanlık sistemine çok güvendim. Şu an nötr durumdayım. Yıprandığını ve yıpratıldığını dahası bilerek yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Şu an Başkanlık sistemi ile ilgili sıkıntı var. Zamanında senato sistemini önermiştim Her şehirde iki senatör ve artı 300 milletvekili. Senato yürütme görevini üstlenmeyecek ama Yargı vs kritik noktalarda atamaları aynen Amerikan sistemi gibi onaylayacaktı. Bu eksiklikten dolayı Başkanlık sistemimiz şu an yürüyen ölü..

Erdoğan her şeye ulaşmaya çalışıyor ve etrafında bir çember oluşturuldu. O çemberin dışına çıkamadığı için dış politikamız maalesef Cervantes'in hikayesine dönmüş durumda. ABD ile çatışmak veya çatışmaya çalışmak ciddi hatalı tercihler. Türkiye kanatları olmadan uçan kuş misali havalanmaya çalıştıkça ABD direk aşağı çekiyor.

Şu an, Türkiye'ye yapılanlar, daha doğrusu Erdoğan'a yapılanlar Şili'ye 1969-1973 yılları arasında yapılanlar ile aynı. Evet ABD bize çelme çakıyor evet dış mihrak bizi baltalıyor ama, Erdoğan'ın çevresindeki elemanlar ABD'nin ne yapabileceğinin farkında bile değiller. Trump şu an Türkiye'yi korumaya çalışan bir meczup gibi.. Elinden geleni yapıyor. Yapamadığında olay patlıyor ve patlayacak.

Türkiye'nin ABD ile çatışması imkansız. Bir kere Amerikan sistemindeyiz. Bunu bir strateji oyun gibi düşünün Oyun kurulmuş ve karşımızıda bir dev var. Biz ise dev olmaya aday ülke. Sekiz şey eksik ve buna rağmen, ABD ile çatışma üzerine politika üretmeye çalışıyoruz.Tabi ki başarı şansımız zayıf. Eksiklikler ciddi.
Eksiklikler:
1. Milli Savunma
2. Enerji kaynakları
3. Güçlü ekonomi
4. Güçlü toplumsal yapı
5. Modern ve çağı yakalamış eğitim
6. Teknolojik Kapasite
7. insani kapasite
8. Adil ve güvenilir yargı sistemi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Özet olarak söylemek istediğin yanlış anlamıyorsam ABD kötü ama ona ses çıkarmak bize fayda getirmez.
Biz onunla kavga edecek güçte değiliz ve bu güce ulaşmamız eksiklerimiz ortada.

Erdoğan ise etrafındaki bir çember tarafından gerçeklerden koparılıyor ve hayal aleminde yaşıyor,yapması gereken tek şey ABD'nin bizim ve Müslümanlar üzerine yapmaya çalıştığı kötülüklere ve tuzaklara ses çıkarmadan her şey yolunda gibi davranması.Soğuk suda ısıtılan kurbağa misali,suyun içinde haşlanarak ölelim veya kanser hastası olan birine yakınlarının söylememesi gibi davransın.

Erdoğan bence çember içinde değil,dünyayı ve gerçekleri en iyi gören insanlardan biri,söylediğinin aksine gücünün ve yapabileceklerinin sınırını da en çok bilen kendisi ama her Müslüman gibi o da elinden geleni yapıp,takdiri Allah'a bırakıyor.
Bence asıl çember içinde olanlar ise Erdoğan düşmanlığı ve ABD propagandasına kanarak gerçekleri göremeyecek halde olanlar veya gerçekleri gördüğü halde bunu söyleyecek cesarete sahip olmayanlar,korkaklar.

Sen bir Müslüman olduğunu söylüyorsun ve Allah'a iman eden birisi olarak yapman gereken iyinin ve iyliğinin yanında olmak,onun için çabalayanlara destek vermek,en azından ABD ve onun şeytani medya propagandasına bir şekilde engel olmak.

Herkesin bulunduğu noktada bir sorumluluğu var,Erdoğan bu yolda canımı vermem gerekiyorsa veririm diyor.
Sen ise bir vatandaş olarak bu yolda ABD'ye düşmanlık etmem gerekiyorsa ederim,bilgim dahilinde ABD'nin her dediğini yapsak bile eninde sonunda bize ve Müslümanlara zarar vereceğini bilmesi için çabalarım diyemiyorsun.

Çok afedersin ama sen Allah'ın kudretine ve kadere nasıl iman ediyorsun?

mtoman
3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 19:28

Alıntı:
.

Özet olarak söylemek istediğin yanlış anlamıyorsam ABD kötü ama ona ses çıkarmak bize fayda getirmez.
Biz onunla kavga edecek güçte değiliz ve bu güce ulaşmamız eksiklerimiz ortada.

Erdoğan ise etrafındaki bir çember tarafından gerçeklerden koparılıyor ve hayal aleminde yaşıyor,yapması gereken tek şey ABD'nin bizim ve Müslümanlar üzerine yapmaya çalıştığı kötülüklere ve tuzaklara ses çıkarmadan her şey yolunda gibi davranması.Soğuk suda ısıtılan kurbağa misali,suyun içinde haşlanarak ölelim veya kanser hastası olan birine yakınlarının söylememesi gibi davransın.

Erdoğan bence çember içinde değil,dünyayı ve gerçekleri en iyi gören insanlardan biri,söylediğinin aksine gücünün ve yapabileceklerinin sınırını da en çok bilen kendisi ama her Müslüman gibi o da elinden geleni yapıp,takdiri Allah'a bırakıyor.
Bence asıl çember içinde olanlar ise Erdoğan düşmanlığı ve ABD propagandasına kanarak gerçekleri göremeyecek halde olanlar veya gerçekleri gördüğü halde bunu söyleyecek cesarete sahip olmayanlar,korkaklar.

Sen bir Müslüman olduğunu söylüyorsun ve Allah'a iman eden birisi olarak yapman gereken iyinin ve iyliğinin yanında olmak,onun için çabalayanlara destek vermek,en azından ABD ve onun şeytani medya propagandasına bir şekilde engel olmak.

Herkesin bulunduğu noktada bir sorumluluğu var,Erdoğan bu yolda canımı vermem gerekiyorsa veririm diyor.
Sen ise bir vatandaş olarak bu yolda ABD'ye düşmanlık etmem gerekiyorsa ederim,bilgim dahilinde ABD'nin her dediğini yapsak bile eninde sonunda bize ve Müslümanlara zarar vereceğini bilmesi için çabalarım diyemiyorsun.

Çok afedersin ama sen Allah'ın kudretine ve kadere nasıl iman ediyorsun?

Kısmen doğru anlamışsın.. Ülke olarak çok güçsüzken güçlenmeden uçmamalısın! Kanadın yoksa kanadın varmış gibi ABD ile tavuk oyununa girmemelisin. Girince her seferinde geri adım atıyorsun ve her seferinde kendini hedef yapıyorsun. Maalesef Türkiye'nin durumu bu.

Tarihten örnek vereyim. Osmanlı kuruldu. İstanbul'u Fatih Sultan Mehmet feth etti. İmparatorluğunun sınırlarını Yavuz Sultan Selim önemli ölçüde genişletti. Kanuni Sultan Süleyman dönemiyle Osmanlı en güçlü dönemine girdi. Fatih Sultan Mehmet büyük padişahtı. Haddini bildi. Kalkıp Romayı fethe gitmedi. Kimileri gaza getirdi. Git Romayı feth etti dedi. Yapmadı.

Türkiye ölçeğine gelince, Atatürk kurdu. İsmet İnönü 2.dünya savaşına sokmadı. Adnan Menderes, Türkiye'yi sanayi hamleleri ile kalkındırmak istedi. Daha sonra ABD ile çatıştı. CIA destekli 1960 darbesi ile indirildi. CIA desteğinin belgeleri var Konumuz bu değil.

Sonra biraz kötü dönemler geçirdik Özal Türkiye'yi yapısal reformlar ile Amerikan sisteminde yatırım yapılabilir bir ülke haline getirdi. Sonra biraz sıkıntı ve 2002 sonrası yine Menderes dönemine benzer bir kalkınma ve büyüme ile günümüze geldik. Yapılanlar kötü ya da yanlış ya da iyi tarzı bir şey demiyorum. Türkiye şu an Cumhuriyet döneminin en kalkınmış döneminde. Bu dönemde iken ABD ile çatışacak gücümüz var mı? Yok. İleride olabilir mi evet olabilir. Bu kadar güçlü bir dönemi Tayyip Erdoğan görebilecek mi? Hayır göremeyecek. Bende göremeyeceğim...

Osmanlı ölçeğinde Tayyip Erdoğan hangi padişah olabilir. Fatih Sultan Mehmet belki.. Ama etrafındakiler ona sahip olmadığı olamayacağı payeyi biçmeye çalışıyorlar. Kanuni Sultan Süleyman gibi hareket etmesini istiyorlar.

Demek istediğim şu, Erdoğan şu an güçlü iyi lider ama ABD ile çatışacak kapasitede Türkiye olmadığı için problem yaşıyor. Benim itirazım buna.. Abartıp II. Abdülhamit diyenler var. Unutulmasın ki II. Abdülhamit döneminde Osmanlı yıkılmak üzereydi. Elinden geleni yaptı olmadı.

Erdoğan ve çevresindekiler şunu idrak etmeli. Evet Türkiye güçleniyor ama yeterince güçlü değiliz. Yapılması gereken güçlenme hamlelerine devam etmek. Şeytanı üzerine çekmeden devam etmek. Zamanı gelince yeni lider saydığım sekiz eksiği tamamlayıp ABD ile çatışabilir. Ama şu an o dönemde değiliz. Olmadığımız için Adnan Menderes'in başına gelenler yeniden yaşanabilir. ABD'nin Şili'de darbeyi olgunlaştırmak için harcadığı zaman 4 yıldı. Bizim için gerekirse 14 yıl harcarlar.. Bizim yapmamız gereken önümüze bakmamız.

Erdoğan'ı tarihe en büyük lider olarak geçirmek isteyenler sonra çok üzülür. Erdoğan'ın can vermesine gerek yok. Elinden geleni yapsın yeter. Ama kendini saddamlaştıracak her adımdan uzaklaşmalı. Maduro gibilerden uzaklaşmalı. Bu demek değildir ki gitsin ABD'nin uşağı olsun. Türkiye'nin çok ama çok gelişmeye ihtiyacı var.

Tarih ve uluslarası ilişkiler bilim dalıdır. Hikaye anlatılmaz. Biraz işi bilene bırakmak lazım...Müslümanlığı sorgulamanın anlamı cidden yok. Tarih akıllı ve stratejik davrananların zaferini yazar. Acele edenin de acı hikayesini..
Allah'a iman ve kudret bu işler olsaydı oooooo! Allah çalışanı destekler...

Misafir a89

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 19:36

Erdoğan çalışmıyor mu diyorsun?
Çabalamıyor mu,mazlumlara yardım için elinden geleni yapmıyor mu?
Müslümanların daha bilinçli ve güçlü olması için uğraşmıyor mu sence?

Yılların getirdiği yoksulluğu ve güçsüzlüğü bir anda ortadan kaldıracak bir Peygamber değil,elinde mucizeleri yok ama çabasını görmezden mi gelelim?
Vicdanın buna ne diyor?

Uluslararası ilişkiler bir bilim ve gerçeklerle hareket etmek de bir zorunluluk,onun için de Türkiye,Erdoğan döneminde hiç olmadığı kadar büyük elçilik ve konsolosluk açmış,yabancı öğrencilere okullarını açmış,burslar vermiş.
Kendi içinden zeki çocukları yurt dışında yüksek öğrenim için destek veriyor.
Savunma sanayi ve ekonomi için çabalıyor.

Ama yeterli olmuyor,çünkü yarışa çok geriden başlamış.
Sana düşen bu kadar uğraşan birine destek olmak ve onunla birlikte mücadele etmek,,gayrısını Allah'a bırakmak değil mi?

mtoman
3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 19:47

Alıntı:
.
Erdoğan çalışmıyor mu diyorsun?
Çabalamıyor mu,mazlumlara yardım için elinden geleni yapmıyor mu?
Müslümanların daha bilinçli ve güçlü olması için uğraşmıyor mu sence?

Yılların getirdiği yoksulluğu ve güçsüzlüğü bir anda ortadan kaldıracak bir Peygamber değil,elinde mucizeleri yok ama çabasını görmezden mi gelelim?
Vicdanın buna ne diyor?

Uluslararası ilişkiler bir bilim ve gerçeklerle hareket etmek de bir zorunluluk,onun için de Türkiye,Erdoğan döneminde hiç olmadığı kadar büyük elçilik ve konsolosluk açmış,yabancı öğrencilere okullarını açmış,burslar vermiş.
Kendi içinden zeki çocukları yurt dışında yüksek öğrenim için destek veriyor.
Savunma sanayi ve ekonomi için çabalıyor.

Ama yeterli olmuyor,çünkü yarışa çok geriden başlamış.
Sana düşen bu kadar uğraşan birine destek olmak ve onunla birlikte mücadele etmek,,gayrısını Allah'a bırakmak değil mi?

Erdoğan çalışmıyor demedim ki.. Benim dediğim şu. Erdoğan Türkiye'yi en ileri götüren lider. Ancak bu onun Türkiye'yi ABD ile çatışacak düzeyde güçlü yaptığı anlamına gelmez. Bizim çok ciddi problemlerimiz var. Onlara odaklanalım. Varsın dönemin Kanuni Sultan'ı Erdoğan olmasın. Ama Erdoğan'ı sen Kanunisin sen Abdülhamitsin diye gazlayanlar var. Türkiye şu an müslüman dünyanın lideri değil. Lideri gibi davranmak istiyor. En son Golan tepeleri meselesinde çağrı yaptı. Olay nereye döndü. Bazen süpermen olamayız. Olamayacağımızı idrak etmemiz lazım.

Türkiye'nin mazlumlara yardım etmesi güzel ama bu bizi güçlü ülke yapmıyor. Konsolosluk açmak ve burs vermek belki de işin en başı. Türkiye'nin Afrika açılımı diye bir şey var mesela kağıt üzerinde çok başarılı. Ama gel gör ki, hep veren eliz. Oralardan alamıyoruz. Ticaretimiz gelişmiyor. Afrika'da en ücra köşelerde Çin ve ABD var. Adamlar Zambiya'da atık işinin sahibi. Biz ülke olarak Çin gibi olsak büyük gelişme. Ama bizim Afrika'da durumumuz şu. Sudan'a yatırım yaparsın. Karşındaki elemanın tavrı şu. Ama Birleşik Arap Emirlikleri daha çok veriyor. Sizin daha elinizi açmanız lazım. Bu ülke müslüman ülke, halkı sürünüyor. Ciddi şekilde sürünüyor. Başındakiler gelen paraları iç etme peşinde.

Türkiye halen yolun başında iken ABD ile çatışmaya itilmesi kesinlikle hatalı. Evet adamlar şeytani ama, akıllı olmayanı şeytan yer Allah bakar...Üstte de yazdım. Erdoğan kendi sınırlarını görerek strateji ürettiğinde başarırız. Diğer türlüsü hep aynı hikaye olur...

Müslümansak her şeye bat ederiz anlamı çıkmamalı. Hatayı görüp de söylemeyeni Allah'da affetmez. Belki de şer görünen Erdoğan'ın kayıtsız şartsız desteklenmemesinde hayır vardır. Allah bilir!

En son mtoman tarafından Sal 16 Nis 2019, 20:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir f71

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 20:04

Bu tek taraflı bir durum değil ki,Erdoğan suyun altındaki kuzu,kurt onu yemek istiyor ve Erdoğan da bunu biliyor.
Sen olsan ne yapardın?
Ben olsam Erdoğan bugün ne yapıyorsa onu yapardım,çünkü ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türkiye'nin içerde ve dışarda ikna edemeyeceği açık açık Türkiye düşmanı yapı asla durmayacak.
Erdoğan,Fatih Sultan ike Yavuz gibi davranmıyor.

Erdoğan halkı için elinden geleni yapıyor,gerisi halkının vicdanına kalmış.
Kimse unutmasın bu dünya gelip geçici ve herkesin imtihanı kendine.

Önce kendimize bakalım.

Burç

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 20:24

Konu başlığına geri dönelim diye düşünüyorum,
Görmeyenler varsa şu videoyu bir seyretsin :

Los angeles'da sokaklarda, kaldırımlarda, çadırlarda, karton evlerde yaşayan on binlerce Amerikan vatandaşı, işte Amerika'da yaşam...

Türkiye'de böyle bir şehir olsaydı, Türkiye ekonomisi hakkında neler derlerdi acaba merak ediyorum.

Misafir c4d

3 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 20:29

Amerika'da sosyal devlet yok. Düzenleri ve sistemleri öyle, bence yanlış mı yanlış ama bu durum ekonominin iyi veya kötü olduğunu göstermez. Ona bakarsak Küba'da evsiz yok. Küba ekonomisi çok mu iyi oluyor bu durumda.

sayfa 111
« önceki   123 ... 110111112113   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET