Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amerika'da yaşam nasıl? Amerika'da yaşamak ister misiniz?
« önceki   123 ... 156157158   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
Burç

8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:32

Alıntı:
amerikanın filmlerdeki gibi olmadığını düsünüyorum yani tam bir özgürlükler ülkesi değil bence bizden daha kuralcı ve yasakcılar yanılıyormuyum?

Özgürlükten ne anladığına bağlı. Örneğin üniversiteye türbanla girmene kimse karışamaz. Karışan olursa, onu hapse atarlar. Örneğin sokakta, parklarda içki içemezsin. Bizde sokakta içki içmeyi özgürlük zannedenler var. Örneğin Amerikan vatandaşlarına askerlik yapmak zorunluluğu yok, asker olmak istemeyen bu özgürlüğe sahip. Ama örneğin taşını tuğlanı alıp beğendiğin yere gecekondu yapma özgürlüğün de yok.

Aras Berkin
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:33

Bu tam da benim cevaplamaya bayıldığım türden bir konu olmuş.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1942218#1942218 mesajımda az çok Amerikan insanını anlatmaya çalıştım. Gittiğiniz zaman izlenimlerinizin bunlardan çok da farklı olmayacağına inanıyorum.

Burç abinin Amerika'da geçirdiği uzun yıllardan edindiği birikimlere göre yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum. Öncelikle bir şeyi belirtmem lazım, belli başlı konular hariç "Amerika özgürlükler ülkesi" diye bir şey yok. Amerika kurallar ülkesidir. Kurallar kitapta ne yazıyorsa, en küçük bir müsamaha göstermeden uygulanır. Tipik Amerikan insanı asla kuralları sorgulamaz, sorgulama gereği duymaz. Sistem kurallara uymayanı otomatik olarak elemine etmek üzerine kurulu. Bu yönden Türkiye'den de, Batı Avrupa'dan da çok farklı olduğuna inanıyorum.

Amerika'da 5 seneye yakın zaman geçirdim, 50 eyaletinden 36'sını gördüm. Etrafındaki eyaletlerde bulunmakla beraber, Pennsylvania bu az sayıdaki görmediğim eyaletlerden biri. Bana söyleyenlerden duyduğum kadarıyla Amerikan taşra kültürünün hakim olduğu, genelde yeşil, tepelik, biraz soğuk coğrafyaya sahip bir eyalet. Gideceğiniz ufak bir şehirse, insanların oldukça samimi ve güler yüzlü olacağını tahmin ediyorum.

Eğer New York, Los Angeles, Chicago gibi bir metropole gitmiyorsanız, genelde Amerikan kentlerinde saat akşam 10 a geldi mi, herkes evine çekilir. Sokaklarda, mahallelerde in cin top oynar. Toplu taşıma çok zayıf, araba bizdeki gibi lüks olmanın yerine, tam bir ihtiyaç ama benzin ve araba fiyatları bizdekine kıyasla kat be kat daha ucuz. Zaten hayat Avrupa'ya kıyasla çok daha ucuz diyebiliriz. Fakat işçilik çok pahalı.

Benim Amerika'yı sevip sevmediğimi sorarsanız; ben eğitim amaçlı buradayım ve en kısa zamanda fırsatım olduğunda bu ülkeden ayrılmak istiyorum. Amerika'ya ve insanının mantalitesine ya bayılırsınız ya da sevmezsiniz. Bence 3-5 sene imkanı olanın mutlaka gelip gezip yaşamasının insana çok şeyler kattığı bir ülke. Ama fazlasını istemem kalsın Ben Türkiye'de kendimi çok daha özgür ve rahat hissediyorum.

En son Aras Berkin tarafından Sal 04 Oca 2011, 01:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sedat gomili
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:48

merhaba amerikada 10 yil yasadiktan sonra dondum turkiyeye amerika cok guzel biliyoruz degilmi hic alakasi yok nerde dunyanin pislik insanlari var orda toplanmis sanki insanligimi kaybettim hatta insanlardan nefret ediyorum suan da yasam sartlari kolay gibi duruyor fakat cok stressli orada 10 yil yasa sonunu dusunemiyorum , zor zor dostum hele sen yenisin way haline turkler yardim etmiyor seni gorunce delik ariyorlar birde birbirlerini sikayet ediyorlar gocmenlik ofisine ,polise bir ara kendi milletimden bile nefret eder oldum .insanlik yok. Bir arkadas gelmisti oraya green cart ile 6 ay dayanabildi , kimse yardim etmiyor arkadas disarida yatiyordu . kimsede zengin olmuyor maalesef hep kara para ile olan olmus kimse durust degil maalesef hirsizlik yani herkez oyle . zor yani sana zor olacak gibi

Hunkar Ozyasar
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 09:33

Burc Bey,

Amerika'nin Pensl. haric neresinde bulundunuz? Seyahat amacli gidisiniz disinda yasadiniz mi? Oldukca detayli bilgiler vermissiniz, konuya bayagi hakimisiniz.

bulent baskaya
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 09:59

Cok ama cok uzun seneler abd de yasiyorum gormedigim yeri yok canada ve meksika da dahil.her ulkede oldugu gibi abd deninde bir sistemi ve isleyisi var buna uyup lisan i da ogrendinmi belli bir hayat seviyesinde yasar gidersin sinif atlaman tahsil ve isine gore senin elindedir yoksa ayni yerde sayar durur gunluk yasarsin.eger kanuni olarak gocmen statusunde gelir isen imkan cok yoksa cok zorluk cekersin ben sahsen artik emeklilik icin gun dolduruyor ve Istanbula kesin donusu planliyorum.
eger buraya yasamak icin gelecekseniz
lisan
legal yoldan
sistem e barisik
olarak gelmeniz lazim
saygilarimla

Alper 34

7 yıl önce - Sal 17 Oca 2012, 04:26

Sinema'nın etkisinden olsa gerek , amerika denilince çoğumuzun aklında "hayaller ülkesi" geliyor ama yaşam çok da kolay değil anladığım kadarıyla. Orada mutlu olup olmamak birazda kültürle alakalı bizim gibi her haftasonu mangal yapmak için eş-dost piktiğe giden bir toplum için sıkıcı olabilir.

Berk
7 yıl önce - Sal 17 Oca 2012, 04:27

Kotu ve sanildigi gibi degil desem.. ?
gitmeden once cok iyi arastirmak lazim ve sunu da unutmamak lazim..
Turkiyede nasil ve hangi sartlarda yasiyorsan bilki amerikada onun kat kat altinda yasayacaksin.

semih kılıç
7 yıl önce - Sal 17 Oca 2012, 05:02

bende 5 yıl yaşadım abd de. yukardaki arkadaşın dediği gibi orada nasıl olduğun önemli. açıkcası ben hiç sıkıntı çekmedim desem yalan olur ama genel anlamda ciddi bir sorun yaşamadım. yasal statüdeydim çalışıyordum paramı kazanıyordum bir problem yoktu yani. düzenimi kurduktan sonra geriye amerika'nın tadını çıkarmak kaldı. ama bu hususlar çok önemli dediğim gibi statüm yasaldı ve iyi bir işim vardı bunun dışında bir megapol de yaşamadım yaşadığım şehir 250-300 bin civarında bir nüfusa sahipti. belkide o yönden şanslıydım. ama ülke hasreti her zaman oluyor insanda dayanamadım döndüm. şuan ülkemde mutluyum ama kim bilir ilerde tekrar gidebilirim.

antimodes
7 yıl önce - Cmt 21 Tem 2012, 02:06

2 sayfayida her noktasina kadar okudum. Texas da yasayan biri olarak sizin yazdiginiz ve 5 senedir 10 senedir surda yasadim sunu yaptim ama gel gor cok kotu yazilariniza gercekten cok garipsedim.

Burada yasamadan once Turkiye nin 10 yil gerisinden gelen Romanya da 5 sene yasadim. Acikcasi sizin dert yandiginiz konular nelerdir pek anlamadim. Kurallara uymakmi zorunuza gidiyor yoksa Abi gel halledelim su isi diyebilceginiz polislerin olmamasimi ?? Eger Abroad da yasiyorsan birde cevrende kimse yoksa , Amerika degil istanbuldan sadece 250km uzaktaki Bulgaristan da bile ayni zorlugu cekersin.

Sizin sevmediginiz nokta sanirim birseye degerinde fiyat odemeniz. Insanlarin birbirlerinin ozel hayatlarina karismamasi. Milletin dinle ugrasmayi birakip uzaya gitmesi.Tennis oynayan bir bayana bakarken bir Sporcu gormeleri.. 50lilik yolda 100le giden dumtisci genclerin az sayida olmasi.etc...

Yok ya kimsenin Amerikaya gelmemesini istiyorsunuz yada Yalan soyluyorsunuz..

Dil yok , Yetenek yok , ee tabii adam ziyanlik ceker. Turkiye de nasil olur? Burnu surte surte ogrenir.Burasida ayni.. Ama Polisi aradiginda Pizzacidan once gelir burda...

Yok Turkler birbirlerine yardim etmiyor.. Her toplumun 5para etmez insanlari var.. Siz kime yardim ettiniz?? Siz ne yaptiniz??

Birakin bu isleri..

sametyilmazz
7 yıl önce - Cmt 21 Tem 2012, 02:11

bulent baskaya

Beyfendinin dediklerine katiliyorum.. Bazi Dili bilmiyorsan Kendi ulkende BAZI bolgelerde bile zorluk cekersin..

sayfa 2
« önceki   123 ... 156157158   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET