Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amerika'da yaşam nasıl?
123 ... 111112113   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
recepaslerine
8 yıl önce - Pts 03 Oca 2011, 23:59

İlk mesajım olduğu için,başlık açamadan bu konu başlığı altında ABD de yaşayanlardan bir bilgi almak istiyorum.Allah izin verirse önümüzdeki yaz Pennsylvania ya gideceğim.Oralarda yaşam nasıldır?Eyaletler arasındaki gelir düzeyi farklarına göre fiyatlar ve yaşam koşulları farklılık gösteriyor mu? Biraz klişe olacak ama, buralarda tanışıp dayanışma içine girebileceğim Türk kardeşlerimiz fazla sayıda mıdır?

Burç

8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 00:35

Konuyu ayrı başlık haline getirdim. Sorunun cevabına gelince, Amerika'da Türkler arasında bir dayanışma maalesef yok. 72 milletin arasında en küçük azınlıklardan birisi olarak Türkler, Jamaikalılardan, Ermenilerden bile daha az bir nüfusa sahip olmanın yanında, birbirlerine yardım amacı güden Türk de bulunmuyor zaten.

Yazın gideceğini yazdığına göre okul için gitmediğini tahmin ediyorum. Herhalde oturma ve çalışma iznin de yoktur, gidince kapağı atabilir miyim diye bir araştırma içine girdiğini düşünüyorum. Tabii ki bu mümkün, ancak Türkiye'den sanıldığı kadar çok da matah bir yer olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Eyaletler arası yaşam şartlarında ekonomik olarak pek bir fark yok. Her eyalette çöpten yemek toplayarak yaşamaya çalışan Amerikalılar da mevcut, parasının haddini bilmeyenler de mevcut. Ortalama Amerikalı ise, aynen ortalama Türk vatandaşı gibi, eşekler gibi çalışıp, borçlarını ödemekle hayatını geçiriyor. Oraya gidince herşeyin çok kolay ve rahat olacağını, birden zenginleşeceğini sananlar oldukça hayal kırıklığına uğruyor.

Pennsylvania eyaletinde ben yaşamadım ama gezdim gördüm. Ancak bu eyaletin neresine gideceğini de yazmamışsın. Türkiye'nin yaklaşık dörtte biri kadar bir eyaletten bahsediyoruz. "Karadeniz bölgesi sizce nasıl bir yer?" demek gibi olmuş. Şehir ismi olarak yazarsan belki biraz daha iyi bilgi veren çıkar.

fıratblack
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 00:49

guzel bir konu, bende bu yıl sonunda ogretimimi 4 yıla tamamlamak icin amerikaya gidicem daha baska bilgileri olan arkadaslar bu bilgilerini ve tecrubelerini paylasırlarsa sevinirim

Burç

8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:00

Öğrenci olarak gitmek bambaşka bir durum... Türkiye'den birileri paraları gönderdikten sonra lay lay lom birkaç yıl üniversite hayatı eğlenceli bile olabilir, hangi şehirde olduğun da pek fark etmez. Türkiye'de bir yandan çalışarak bir yandan da üniversitede okumak mümkün. Ama Amerika'da kazandığın para, üniversite masraflarına yetmez. Kalacak yeri falan hiç hesaba katmıyorum bile. Bu yüzden dışarıdan birilerinin sana paraları gönderdiğini varsayarak, Amerika'da yaşam sana çok güzel gelir.

can a.
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:06

Amerika'da kaldım. Eşim Amerikan vatandaşliğı da olan bir Türk'tür.
Yerleşmeyi hiç düşünmedim, düşünmem de..
Düşüşte olan ve bunun farkında olmayan "medeni cahil" insanlar ülkesidir.
Çok renkliliği becerebilmek dışında bir özelliği yok.
İyi pazarlama yetenekleri var. Ama denizin sonu gelecek.
Bence gelecek eski dünya'da.. Yani Çin, Hindistan, Ortadoğu, Asya ve Rusya.. Biraz da Afrika..

Engin

fıratblack
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:22

tesekkurler burc peki bir sorum daha olacak, amerikanın filmlerdeki gibi olmadığını düsünüyorum yani tam bir özgürlükler ülkesi değil bence bizden daha kuralcı ve yasakcılar yanılıyormuyum?

yükselpro
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:25

Paran varsa,zengin isen nispeten daha rahat olur,eğer paran az ise vay halinize.Eziyet olur orada yaşamak.Marketlerde,benzincilerde orada burada ufak işlerde çalışan çok tanıdığım oldu.Ve ortak kanı ZOR ve de pek işe yaramıyor.Oraya bazı dönemlerde üniversite desteğiyle gidip çalışan,staj gören arkadaşların ne kadar pişman olarak buraya döndüklerini bilirim.Türkiye ye dönünce hava atmadan başka birşey değil.Ha gerçekten de kariyer yapmak istiyorum diye hırs yapmış arkadaşlar için de zor.Paranız var ise,zengin iseniz gidin tatil yapın,gezin..Onun dışında gerçekten zor.Tabi dil olayı da var..

En son yükselpro tarafından Sal 04 Oca 2011, 01:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Berk
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:26

Birdefa, Turkiyeden goruldugu gibi degil..
Eger filmlerde veya baska bir yerde gordugunuz amerikaya geleceginizi saniyorsaniz, buz dolabinizi acin ve simdiden soguk bir su icin ki buraya geldiginizde birde ayilmak icin zaman kaybetmeyin
Oncelikle amac cok onemli..Ne amac ile geliyorsunuz? Ogrenci, calismak, yeni bir hayat kurmak vs vs..?
Bu etkenler sizin abd'deki hayat standardinizi etkileyecek faktorlerdir..ogrenci olarak gelirseniz birdefa dil sorununu cozun (ben yasadim mesela bu sorunu, hele benim gibi memlekete cok bagli iseniz adaptasyon sorunu ile birlesince dil sorunu daha da buyuyor)..ogrenci olarak gelmiyor iseniz yani akademik bir ingilizce degilde sadece "Derdinizi anlatacak kadar" olsun diyorsaniz o zaman problem yok..herhangi bir kursa gidilir ogrenilir..
simdi konu basligi cok genel..yasam nasil demissiniz..sizin beklediginiz yasam nasil ? yani abd'den ne bekliyorsunuz ?

omer b.
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 01:28

Ben 8 yil california da yasadim, gunluk hayat olarak cok rahat tam manasiyla ozgurluk hakim, kimse kimseyle ilgilenme bakmaz, tamamen kendi hayatinizi yasarsiniz. ben aile ve ulkeme duskun oldugum icin firsatini buldum ve kesin donus yaptim. ama ben bunlari cok takmam derseniz, ozellikle guney californiyayi tavsiye ederim, hem insanlarin davranislari acisindan hemde mevsimi acisindan yasanilacak en ideal yer. saygilarimla

sayfa 1
123 ... 111112113   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET