Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet!
8 yıl önce - Prş 14 Oca 2010, 01:03
Diyarbakır - Eğil - Peygamberler Türbesi


Eğil ilçesinde iki peygamber, Hz. Elyesa (A.S.) ve Hz. Zülkifl (A.S.)'ın kabirlerinin olduğunu biliyor muydunuz?(+)

(+)

(+)
Peygamber türbelerinin bitişiğinde bulunan mescit
(+)
Türbe ve mecitMehmet!
7 yıl önce - Pzr 13 Şub 2011, 17:17

Eğil - Peygamberler Türbesi
12 Şubat 2011

(+)


Peygamberler Türbesi etrafında yapılan çalışmalar hakkında proje firmasının sitesinde yer alan bilgiler şöyle;

Eğil Peygamberler Türbesi Projesi tamamlandı
Eğil Peygamberler Türbesi adı altında hazırlanan ve içerisinde Mescit, Avlu, Şadırvan, Ziyaret Makamı, Seyir Alanı, Kademeli Seyir Terası, Arkat, Çeşme, Otopark, İmam Evi, Sosyal Tesis, Oturma Yerleri, Gül Bahçesi, Su Deposu bulunan proje Ahsen Vakfı tarafından tamamlanmış, ihale safhasına getirilerek Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir. İnşallah en yakın zamanda peygamberler diyarı Eğil modern bir görüntüye İnşallah kavuşacaktır. kaynak
Surkentli_21
6 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 14:11Proje mükemmelmiş
Eğilde hem inanç turizmi hemde doğa turizmi olacakSerkan_21
5 yıl önce - Prş 28 Hzr 2012, 11:44

Peygamberler diyarı Eğil keşfedilmeyi bekliyor

Diyarbakır'ın peygamberler ve evliyalar diyarı olarak anılan Eğil ilçesi, kaymakamlıkça yürütülen projelerle gözde turizm mekanlarına adeta nispet yapıyor.
Diyarbakır kent merkezine 52 kilometre uzaklıkta, Dicle Nehri'nin hayat verdiği ve çeşitli dönemlerde ev sahipliği yaptığı Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma İmparatorluğu ile Büyük Selçuklular gibi medeniyetlerden kalan tarihi eserlerin yanı sıra peygamber kabirleri ve makamlarına da ev sahipliği yapan Eğil ilçesi, son 2 yılda, kaymaklığın yürüttüğü, valilik ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle gerçekleşen projelerle adeta turizm cenneti haline getirildi.

Dicle Barajı'nın bulunduğu ilçe, baraj gölüne bakan yamaca kurulan ve bölgede ilk kez yapılan bungalov tipi evler, göl kıyısındaki çardaklar, restoranlar, kır kahveleri, gezinti tekneleri, sürat motorları, jet skileriyle Ege ve Akdeniz'deki turizm mekanlarını aratmıyor. Tatilciler için her türlü konforun düşünüldüğü doğa harikası ilçede ayrıca yamaç paraşütü de yapılabiliyor. Bölgenin kavurucu sıcağına inat ziyaretçilerini serin bir havayla karşılayan ilçe, peygamber makamlarıyla da henüz yeterince keşfedilmemiş bir hazinenin ev sahipliğini yapıyor.

''Ülkemize yeni bir turizm merkezi kazandırıldı''
İlçede AA muhabirine bilgi veren Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Eğil'in, Dicle Nehri'nin hayat verdiği geçmişten bugüne kadar gelen medeniyetlerin özellikli eserlerinin bulunduğu bir inanç merkezi olduğunu söyledi.

'PEYGAMBERLER DİYARI EĞİL' KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Son zamanlarda ilçenin önem kazandığını, bir taraftan restorasyonları devam eden peygamber kabirleri, bir taraftan da muhteşem Dicle Nehri üzerinde yapılan barajla suyun avantajını kullandıklarını belirten Vali Toprak, bu kapsamda yapılan projelerle 2 yıl içinde ilçenin adeta çehresinin değiştiğini belirtti.
Vali Toprak, ''Eğil Turizm ve İnanç Merkezi'' adı altında toplanan projeler kapsamında, 30-50 metrekareden oluşan 9 bungalov tipi ev inşa edildiğini ifade ederek, ayrıca yeme içme mekanlarının altyapısı, piknik alanları, çardaklar ve iskele yaptıklarını ifade ederek, ''Yapılan çalışmalarla adeta ülkemize yeni bir turizm merkezi kazandırıldı'' dedi.

İlçenin simgelerinden olan Asur Kalesi için de proje hazırlandığını anlatan Vali Toprak, şöyle konuştu:

''Valilik olarak bunun finansmanını gerçekleştirdik. Ayrıca Eğil Kalesi'nin ışıklandırılmasını yapmak üzere de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ödenek sağlandı. Dolayısıyla buraya yapılan bungalov tipi evler, yeme içme alanları, piknik alanları, yol, otopark düzenlemeleri ve bu güzel nehrin üzerinde asla ve asla suyun temizliğine zarar getirmeksizin sürat motorları, jet skiler, gezinti tekneleri olmak üzere tüm yapılan çalışmalarla hakikaten batıdaki bir tatil kasabasını hissedebiliyoruz. Kaymakamlığımızın hazırladığı proje, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın finansmanı, il özel idaremiz, valiliğimizin değişik alanlardan elde ettiği imkanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm altyapı ödenekleri ile elde ettiğimiz imkanları Eğil'e seferber ettik. Yaklaşık 2 milyon lira para harcandı, harcanmaya devam edecek. Güzel çalışmalarından dolayı kaymakamımıza ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Diyoruz ki; Eğil ilçemize geliniz, batıdaki deniz kenarındaki tatil kasabasını aratmayacak ölçüde. Herkesi Diyarbakırımızı bu şekliyle, güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Diyarbakır'ın her bir noktası ayrı bir güzellik. Hem insani güzelliği hem tarihi kültürel değeri var.''
Vali Toprak, ilçede daha önce sadece 2 tekne bulunurken şimdi 10 tekne bulunduğunu da anlatarak ''Şu anda memnuniyetle görüyoruz ki altyapıyı yaptıkça, kültürel değerleri ön plana çıkardıkça insanlarımız kendileri gidip tekne alıyorlar, getiriyorlar ve insanlarımızın istifadesine sunuyorlar. Şimdi 10 tane gezinti teknesi var. Yeni alacağımız tekneler de var'' dedi.

-''Bütün güzellikleri barındırıyor''-
Yapılan tesislere rağmen suyun kirletilmemesi için tüm tedbirleri aldıklarına dikkati çeken Vali Toprak, ilçenin aynı zamanda çok önemli bir inanç merkezi olduğunu, burada 9 nebi makamının bulunduğunu anlattı.
Vali Mustafa Toprak, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ve göle hakim bir tepede bulunan Hazreti Zülkifl, Hazreti Elyesa, Nebi Harun ve Nebi Ömer türbelerinin bulunduğu ''Ziyaret Tepesi Restorasyon Projesi''nin devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
''Kur'an-ı Kerim'de yerini bulan hazreti Zülkifl ile hazreti Elyesa'nın makamlarını yeniden ihya ettik. Bu mekanlar daha önce Dicle Nehri'nin geçtiği yerdeydi. Usulüne uygun olarak alınarak tepenin üzerine inanç merkezi olan kısma defnedildi. Burada 1,5 milyon lirayı bulan bir proje gerçekleştiriliyor. Ben umuyorum ki haziran ayı sonu itibariyle proje tamamlanmış olacak. Camisiyle, peygamber kabirlerinin yeniden ihya edilmesiyle Harun Nebi Asafi'nin kabrinin korunarak restore edilmesiyle yeni bir yer ihya edildi. Sadece Diyarbakır değil çevre illerden de gelen vatandaşlarımız var. İnsanlarımız inancımız gereği geliyorlar, burada okuma ve ibadetlerini yapıyorlar. Adaklarını kesiyorlar. Bu nedenle kabirlerin duvarla çevrelediğimiz mekanın dışında, kütüphane, modern bir kesimhane, yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekanlar, oturma, piknik alanları ve çardakları bu yıl içinde ihya edeceğiz. İnanç merkezi olarak vatandaşlarımızın istifadesine sunulmuş olacak.''
Vali Toprak, diğer mekanların da bakım ve restorasyonlarının yapıldığını bildirdi.


tuna destan
5 yıl önce - Prş 28 Hzr 2012, 13:18

Eğil sadece inanç turizmi için değil, Rafting, su sporları, dağcılık, binicilik, avcılık yapmak isteyenler için de alternatif turizm sunuyor. Tatili deniz, kum, güneş üçlüsünden ibaret görmeyenler için doğasıyla, yöresel tatlarıyla, yeşiliyle, mavisiyle huzur bulmak isteyenlerin tatil yapabileceği ender mekanlardan. Mutlaka gidin gezin görün derim.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler