Ana Sayfa  

seferB

Sal 19 Tem 2011, 13:50  

Alıntı:
"Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdür Tevfik Arıtürk, geçen yıl yaklaşık 400 bin yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiğini belirterek, bu yıl bu rakamın 450 bin'e çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Çok güzel bir rakam ve artış oranı da gayet iyi. Diyarbakır'ın turizm potansiyeli oldukça yüksek ve bu potansiyelin tamamı kullanılamıyor bildiğim kadarıyla.

Bu arada,İstanbulda Tarihi Yarımada'da gördüğümüz,ticari işletmelerin ve atölyelerin Yarımada dışına taşınması gibi bir uygulama Suriçi için öngörülüyor mu acaba?

Şahsım adına Suriçinde daha fazla kültür sanat atölyeleri,galeriler,cafeler,restaurantlar,butik oteller görmek isterim.

mesajı beğendiniz mi?
bilal21

Sal 19 Tem 2011, 14:16  

Alıntı:
Çok güzel bir rakam ve artış oranı da gayet iyi. Diyarbakır'ın turizm potansiyeli oldukça yüksek ve bu potansiyelin tamamı kullanılamıyor bildiğim kadarıyla.

Bu arada,İstanbulda Tarihi Yarımada'da gördüğümüz,ticari işletmelerin ve atölyelerin Yarımada dışına taşınması gibi bir uygulama Suriçi için öngörülüyor mu acaba?

Şahsım adına Suriçinde daha fazla kültür sanat atölyeleri,galeriler,cafeler,restaurantlar,butik oteller görmek isterim.

Evet sefer bey, aslında Diyarbakırın türizm potansiyeli en az 4-5 milyon türist çekecek kadar vardır, fakat Medyada diyarbakırın farklı yansıtılmaya çalışılması sonucunda hep bu rakamlarla yetiniyoruz fakat geçen senelere göre bayağı büyük bir rakam. Dediğiniz gibi Suriçindeki işletmelerin hepsi dışarıya çıkarılıp kültür sanat atölyeleri, galericiler, cafeler vs şeklinde kullanıma açılması çok daha güzel olurdu, buna yönelik çalışmalar var ama, suriçiinin koruma amaçlı imar planı çıkarılırsa gerçekten büyük dönüşümler görmüş olacağız. Benden birkaç fotoğraf daha.

(+)  

mesajı beğendiniz mi?
seferB

Sal 19 Tem 2011, 14:36  

Alıntı:
...suriçiinin koruma amaçlı imar planı çıkarılırsa gerçekten büyük dönüşümler görmüş olacağız.

''Koruma amaçlı imar planı'' lafını duyunca ödüm kopuyor. İstanbulda bu şekilde koruma! altına alınmış ama çivi bile çaktırılmadığı için çürümeye terkedilmiş onlarca tarihi eser mevcut.

Sizin bahsettiğiniz uygulamanın kapsamı ne olacak? Sadece tarihi sit şeklinde bir tescilden ibaret olmamasını umuyorum.
Özel mülkiyetin kamulaştırılıp,gerekli restorasyondan sonra turizme kazandırılması filan mı öngörülüyor?
Bu tür uygulamaların acemisi olan kişiler için (ben de dahil) biraz açıklama yapabilir misiniz?
Tam olarak nasıl anlamak lazım bunu? Koruma İmar Planı Diyarbakır'a tam olarak ne katacak?

mesajı beğendiniz mi?: +1
bilal21

Sal 19 Tem 2011, 14:52  

Alıntı:
''Koruma amaçlı imar planı'' lafını duyunca ödüm kopuyor. İstanbulda bu şekilde koruma! altına alınmış ama çivi bile çaktırılmadığı için çürümeye terkedilmiş onlarca tarihi eser mevcut.

Sizin bahsettiğiniz uygulamanın kapsamı ne olacak? Sadece tarihi sit şeklinde bir tescilden ibaret olmamasını umuyorum.
Özel mülkiyetin kamulaştırılıp,gerekli restorasyondan sonra turizme kazandırılması filan mı öngörülüyor?
Bu tür uygulamaların acemisi olan kişiler için (ben de dahil) biraz açıklama yapabilir misiniz?
Tam olarak nasıl anlamak lazım bunu? Koruma İmar Planı Diyarbakır'a tam olarak ne katacak?

Koruma amaçlı imar planı hazırlanırken suriçindeki tarihi dokuya uygun tarihi eserlerin ziyaret edilmesi amacıyla yeni düzenlemeler belki de yani sokaklar vs açılacaktır. Ama bu plan yapılırken en önemlisi kaçak yapıların tümü tespit edilip yıktırılacaktır. Başbakanın seçim öncesi sözü var bir de,suriçinde ne kadar tarihi eser varsa hepsini restore edeceğiz demişti. Osman baydemirin konu hakkındaki konuşmaları şöyle:

Alıntı:
Planı hep birlikte uygulayacağız
Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin yönetimi ve uzman kadrosuyla Suriçi’ne yönelik elbette bir algısının olduğuna, geleceğine yönelik bir perspektifinin olduğuna vurgu yapan Baydemir “Ancak bu bakış açısı ve perspektifimizi dayatma niyetinde değiliz. Israrla bizim dediğimiz olacak noktasında kesinlikle değiliz” dedi. Şu ana kadar hummalı çalışma yürüten yüklenici firmanın ne tür veriler elde ettiğini, reel durumun ne olduğunu paylaşmak amacında olduklarını söyleyen Baydemir şunları söyledi:
“Bir anlamda sizin bildiğiniz fotoğrafı veriye döktük ve bunları sizinle paylaşacağız. Ve bu veriler üzerinde ‘Sizce Suriçi bölgesi ne olmalı? Nasıl olmalı? Nasıl yaklaşmalıyız?’ konularını görüşlerinize açıyoruz. Buradan gelecek çıktılar üzerinden plan şeklini alacaktır. Şeklini aldıktan sonra da hep beraber uygulayacağız. Sizin katılımınızla, sizin görüşlerinizle, sizin önerilerinizle bu plan şekil ve ruh alacaktır.”

Turizm potansiyeli hayata geçmeli
“Diyarbakır Suriçi Bölgesi Diyarbakır halkının tümü için başlı başına bir hazine ve insanlık ailesinin tümü için bir kültürel mirastır” şeklinde konuşan Baydemir “Dolayısıyla bu mirası koruma ve geleceğe taşımak zorundayız. Böyle bir yükümlülüğümüz var” dedi. Baydemir ayrıca turizm potansiyeli açısından Suriçi Bölgesi’nin hayata geçirilmesi ve bir aktör haline getirilmesi sürecinin daha fazla gecikmeden yapılması gerektiğini söyledi. “Tartışmaları bir an önce tamamlayarak artık yol yürümek durumundayız” diyen Baydemir “Her geçen gün Diyarbakır adına bir kayıptır. Üretimsiz geçirmiş olduğumuz her saniye Diyarbakır açısından bir kayıptır”

mesajı beğendiniz mi?
seferB

Çrş 20 Tem 2011, 00:37  

Bilal Bey,
Koruma imar planı yürürlüğe girdiğinde özel mülkiyette olan tarihi yapıların korunması adına ne gibi yaptırımlar uygulanacak...

Anlaşılması adına bir örnek vereyim

Mesela benim Suriçinde bir binam var ve ben ilgilen(e)miyorum. Bina giderek metruk bir hal alırken,kanuni bir yaptırım sözkonusu olacak mı?

Bunu şunun için soruyorum;istediğiniz imar planını çıkarabilirsiniz ancak bunu uygulamaya müsait altyapı,sermaye ve bilgi birikimi yoksa,yasalar eninde sonunda tıkanacaktır.

Bu imar planı içerisinde bunu engellemeye yönelik bir ne gibi önlemler var?

mesajı beğendiniz mi?: +1
Mesajları seç: