Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
H.Bayraklı
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:15

Alıntı:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeryüzünün hava kirliliği açısından en yaşanmaz kentinin, İran`da olduğunu açıkladı.

İran`ın güneybatısında bulunan yaklaşık bir milyon nüfuslu Ahvaz, partikül madde miktarı yıllık ortalama metreküpte (ug/m3) 372 mikrogram. WHO tarafından belirlenen üst sınır ise metreküpte 20 mikrogram.

Türkiye, 66 mikrogram ile havası kirli ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye`de hava kirliliği açısından analiz edilen şehirler arasında İzmir havası en temiz (55 ug/m3), Van`sa (146 ug/m3) havası en kirli yer çıktı.

Kaynak: http://www.rthaber.com/T%C3%BCrkiyede_en_temiz_ha ...08---.html

Bu araştırmaları neden ARALIK - OCAK - ŞUBAT aylarında yapmazlar?

Eminimki; sobalar yandığı zaman İzmir'in havası Ahvaz'dan bile kirlidir.

BurakÇınar
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:22

haberi paylaşmadan önce bir okusaydın keşke..yazan değerlerin yıllık ortalama değerler olduğunu anlayabilirdin..

En son BurakÇınar tarafından Çrş 28 Eyl 2011, 13:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Onur Çakırcı
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:23

Alıntı:
Eminimki; sobalar yandığı zaman İzmir'in havası Ahvaz'dan bile kirlidir.

Eskidendi o. Nerede yaşıyorsun bilmiyorum doğalgaz hemen hemen tüm semtlere döşendi. 2-3 senedir hava kirliliğinde(kışları) ciddi anlamla azalma var.

H.Bayraklı
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:29

Alıntı:
Eskidendi o. Nerede yaşıyorsun bilmiyorum doğalgaz hemen hemen tüm semtlere döşendi. 2-3 senedir hava kirliliğinde(kışları) ciddi anlamla azalma var.

Yoo... Hiç eskiden falan değildi.

EGE TV ana haber bültenini izlemiyorsun galiba...
Geçtiğimiz kış mevsiminde İzmir'deki hava kirliliğine EGE TV ciddi anlamda vurgu yaptı.
Hava kirliliğinin önümüzdeki kış mevsiminde yaşanmayacağının garantisini kimse vermiyor!

Evet bu 3 aylık yaz döneminde Bayraklı'nın düzlük kesimleride dahil olmak üzere;
İzmir'de doğalgaz bağlanan yerler çoğaldı.

Temennim bu mevsim hava kirliliği yaşamamayı ümit ediyorum.

Ama geçtiğimiz kış ciddi anlamda hava kirliliği yaşadık...
"ESKİNDENDİ..." dediğiniz şey 6 ay önceydi

O nedenle "eskidendi..." tabiri biraz yanlış kaldı.

Gökhan GÖKGÖR

6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:34

H.Bayraklı 6 ay öncesi diyorsun ama Burak'ın da dediği gibi araştırma yıllık ortalamayı kapsıyor..Yani ne kadar olumsuz bir tablo çizsen de ben yapılan araştırmayı göz önüne alırım..

Onur Çakırcı
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 13:38

Rakamlar ortada. Haberin içeriğini okursan yıllık ortalama değer olduğunu görürsün.

toprak35
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 14:55

Bir insanın yaşadığı şehri kötülemeye bu kadar meraklı olmasını gerçekten anlamıyorum.

Çalışma onun bunun spekülatif çalışması değil, tüm dünyada ciddiyetiyle tanınan ve alanının otoritesi olan Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışması.

Çalışmada 2008 yılına ait yıllık ortalama PM10 (10 mikrondan küçük çaplı partikül madde parametresi) değerleri kullanılmış. Yani doğalgazın yaygınlaşmasına bağlı son 3 yıllık gelişmeyi içermiyor. Muhtemelen şu anda durum biraz daha iyileşmiştir.

Türkiye'nin çalışmada kapsamındaki 12 kenti arasında İzmir en iyi değerleri sağlamış durumda, yani en temiz havaya sahip.

Kent..........Değer (ug/m3)
Izmir...........55
Istanbul......59
Trabzon......60
Edirne.........65
Antalya.......77
Balikesir......84
Erzurum......95
Hatay..........98
Denizli.......100
Kars..........103
Konya.......104
Van...........146

Gelelim işin haberde fazla irdelenmeyen yanına...

Çalışma kapsamında 91 ülkeden 1082 kentin hava kalitesi değerleri incelenmiş:

- ülkemiz 91 ülke arasında 67. sırada
- ülkemizin en temiz havasına sahip kenti İzmir 1082 kent arasında 918. sırada

İzmirli olarak Türkiye koşulları içerisinde kendimizi şanslı görsek bile aslında gerek kent gerek ülke olarak hava kalitesi ve insan sağlığı konularında önümüzde alınacak daha çok yol var.

çalışma verileri:
http://www.who.int/entity/phe/health_topics/outdo ...8_2011.xls

çalışma sonucunun dünya haritası üzerinde gösterimi:
http://www.who.int/gho/phe/outdoor_air_pollution/ ...he_012.jpg

H.Bayraklı
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 16:08

Alıntı:
Bir insanın yaşadığı şehri kötülemeye bu kadar meraklı olmasını gerçekten anlamıyorum.

Ben yaşadığım şehri kötüleme çabası içerisinde değilim

Yaşadığım şehirdeki olumsuzlukları sizler gibi içime atmıyor; basın-yayın-internet-fax yoluyla
mücadele ediyorum.

Yaşadığım şehri övdüğüm mesajlarımdan sadece bir tanesi aşağıdaki linktedir...
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=113364

Görüldüğü üzere güzel şeyleri övmesini, kötü şeyleri dövmesini sizden iyi biliyorum.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 17:46

Eski adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı'nın verilerine göre 3 büyükşehrimizde 2009 yılı SO2 ve PM10 yıllık ortalamaları şu şekilde:

Ankara SO2:14 PM10:61

İstanbul SO2:11 PM10:52

İzmir SO2:11 PM10:44

http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/EylemPlan/Temiz ..._Plani.pdf

Bu verilere göre 3 büyükşehrimizin de hava kalitesi iyi durumda. İyi derken, olması gereken değil elbette. Ancak hava kirliliği herhangi bir sıkıntı yaratacak düzeyde değil. WHO'ya göre değerlendirince bu şehirlerimiz 3. ve 4. kalite düzeyinde görünüyor ancak WHO'nun sınırları biraz zorlayıcı duruyor. Buna karşılık ABD EPA daha düşük sınırlar belirlemiş. EPA'ya göre bakarsak şehirlerimizdeki hava kirlilikleri sadece bazı dönemlerde, hava içindeki bazı özel kirleticilerin, bazı özel rahatsızlıkları olan insan grupları üzerinde etkiye sahip olabileceği sonucu çıkıyor.

Yani şu anda büyükşehirlerimizdeki hava kalitesi sağlık açısından önemli sıkıntı yaratacak düzeyde değil gibi görünüyor. Tabi bunlar tüm şehir geneli üzerindeki ortalama değerler. Bizim şehirlerimizde maalesef dengesiz bir yapı var. Belki bir mahallemizde hava kirliliği gerçekten riskli durumda, bir başka mahallemizde ise yayla havası gibi kaliteli hava var. Bu ikisinin ortalamasını alınca bu tip istatistikler çıkıyor. Şimdi böyle bir durumda kirlilik olan mahallede hiçbir özel rahatsızlığı olmayan vatandaş bu kirlilikten zarar görebilirken, tam tersi olarak kirlilik olmayan mahallede akciğer rahatsızlığı olan bir vatandaş dahi hiçbir şekilde zarar görmeyebilir. O anlamda bu verileri gündelik gözlemlerimizle pek karıştırmamız lazım.

Genel manada bakınca sorun yok görünüyor. Bu demek değil ki hiçbir yerde sorun yok. Elbette bazı bölgelerde risk olabilir. Bu araştırmalar nüfusun çoğu üzerinde, ciddi bir risk olmadığını gösterir sadece. Spesifik olarak çok kötü örnekler verilebilir ama bu örnekler, bu araştırmaları çürütmez.

H.Bayraklı
6 yıl önce - Prş 20 Ekm 2011, 22:04

Şu anda gerçekten çok ciddi bir kirli hava soluyoruz..!

Bu havayı solumak isteyenleri BAYRAKLI - BORNOVA - EVKA 4 ve YAMANLAR'a davet ediyorum...

Balçovadan mesaj yazıp "İzmir'in havası temiz, kirli günler mazide kaldı" demek kolay!

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet