Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
H.Bayraklı
7 yıl önce - Pts 27 Arl 2010, 20:15
İzmir'de Hava Kirliliği Alarmı!


Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, soğuk havaların başlamasıyla birlikte artan hava kirliliğine karşı İzmirlileri uyardı.

Aslan, alınan önlemlerin daha da artırılması ve gerekli duyarlılığın sağlanması konusunda yerel yönetimlere ve vatandaşlara çağrıda bulundu.


Hava kirliliğinin hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme ve sanayileşme ile atmosfere bırakılan maddelerin belli bir yoğunluğa ulaşması sonucu oluştuğunu dile getiren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, soğuk havaların başlamasıyla birlikte kullanılan ucuz kömür, eksoz dumanı, çevreye atılan evsel ve kimyasal atıklar ile bunların neden olduğu çevresel sorunların, hava kirliliğini çok daha ciddi boyutlara ulaştırdığına dikkat çekti, “Herkesin temiz bir dünyada yaşama hakkı vardır” diyerek önemli mesajlar verdi.

Aslan: Çarpık yapılaşma ve kirlilik konusunda İzmir ilkleri oynamaya başlayacak
Yapılan son araştırmalara göre kişi başına düşen yeşil alan miktarının dünya standartlarında 9.5 metrekare iken bu rakamın İzmir’de 2.8 metrekare’ye kadar gerilediğine dikkat çeken Hüseyin Aslan, son birkaç yıldır İzmir şehir merkezinde ve ilçelerinde hava kirliliğinin had safhaya ulaştığını söyledi, şunları ekledi: “İl merkezi ve ilçelerde kalorifer ve soba bacalarından havaya karışan dumanlar insan sağlığını ciddi boyutta tehdit ediyor. Kentin üstüne çöken kömür isi dumanlarından oluşan bir katman gözle görülüyor. Aslında buna ‘Görülmüyor’ demeliyiz, çünkü gözleri yakan bu is bulutu göz açmaya bile izin vermiyor. Yoğun kömür kokusuyla birleşen bu durum, insanları evlerine hapis eder duruma getirdi. Bu gidişle İzmir’in çarpık yapılaşma, hava kirliliği gibi konularda Türkiye’de ilklere oynaması kaçınılmaz olacak.”

Aslan: Önlemler artırılmalı
Hava kirliliğini azaltmak için kentsel dönüşüme ağırlık verilerek, doğal gaz ve taş kömürü gibi yüksek kalorili, kül ve zehirli gaz çıkışı az olan yakıtların kullanılması gerektiğini belirten Aslan, yerel yönetimlere de çağrıda bulundu: “Şehrimize kalitesiz kaçak kömür girişinin engellenmesi için önlem alınmalı. Kalorifer bacaları temizlenmeli ve filtre takılma zorunluluğu getirilmeli. Her ay hava kirliliği ile ilgili ölçümler yapılarak kirliliğe bağlı hastalıklar konusunda halk bilgilendirilmeli, kişi başına düşen yeşil alan miktarı artırılmalı” dedi.

Aslan: Sağlıklı mutlu nesiller bizlerin olsun
Çevre kirliliği konusunda toplumun en küçük birimi olan aileden eğitimcilere, yerel yönetimlerden vatandaşlara kadar toplumun her kesiminden ve her yaştan insana çok büyük sorumluluklar ve görevler düştüğüne dikkat çeken Aslan, “Şimdiki ve gelecek kuşakların temiz hava soluyabilmeleri, sağlıklı ve temiz su içebilmeleri, kırlarda çocuklarımızın rahatça oynayabilmeleri, topraklardan bol ve bereketli ürün alınabilmesi için bireylerin, sorumluluklarını bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekmektedir. Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalı. Çevreyi temiz tutmanın yolu bireysel sorumluluk duygusundan, çevre bilincinin oluşmasından, oluşturulmasından geçer. ‘Sağlıklı mutlu nesiller bizlerin olsun’ diyebilmemiz için el ele verip, İzmir’e yakışır bir bilinç oluşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.


Yorum: Şu anda bulunduğum ilçe BAYRAKLI 'da akşam saatlerinde sokağa çıkamıyorum.
Çıktığım an resmen öksürük krizine giriyorum...
Lanet Olsun !!!


EnderYıldırım
7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 21:28

İzmir'de hava kirliliği, son 2 gündür rüzgarın kesilmesiyle iyice arttı...

H.Bayraklı
7 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 22:01

Hergün akşam aynı şey oluyor

Yine akşam oldu yine her yeri duman sardı... Hatta o kadar çok duman var ki;
akşam üzeri 10 dakikalığına evin giriş kapısını açık bıraktım... Resmen evin içine duman dolmuş.

Allah'tan klimamız var NEO PLAZMA özelliği sayesinde evde temiz hava soluyabiliyoruz.

Keşke fotoğraf makinem yüksek kalitede olsaydı, sizlere İzmir'den gece fotoğrafları çekebilseydim.M Ali Çelik
7 yıl önce - Çrş 12 Oca 2011, 15:36

Alıntı:
Allah'tan klimamız var NEO PLAZMA özelliği sayesinde evde temiz hava soluyabiliyoruz


Tamamen klima satıcılarının yanlış bilgilendirmesi. Plazma özelliği havada bulunan bakterileri hava sirkülasyonu sırasında klima içerisinde yok eden sistemdir. Örnek olarak sinek öldürücülerin gelişmiş modelidir. Havayı temizleme etkisi yoktur.


ibrahim89
7 yıl önce - Çrş 12 Oca 2011, 18:38

İzmirin en önemli sorunlarından biri de "hava kirliliği" .çok önemli, özellikle 0-4 yaş arası çocuklar ve 55 yaş üstü kalp akciğer hastalıkları olan insanlar için çok teklikeli.Dünya sağlık örgütü verilerine göre 1993-1995 yılları arasında izmir(TAP-toplam asılı partikül ölçümleri) Türkiyenin havası en kirli olan şehri olarak duyuruldu.1996 yılında bir anda sülfürdioksit ve TAP değerlerinde tehlike sınırnın altına inildiği görüldü.İzmir bir anda kirli havadan kurtuldu mu.Tabiki hayır.1996 yılında 8 tane olan ölçüm istasyonu sayısı 5 e indirildi.Kirli noktalardan istasyonlar kaldırıldı.Hasan aga bahçesi, ege üniversitesi kampüsü, karşıyaka fidanlığı gibi insanların kirli havayı soluduğu yerleri temsil etmeyen istasyonların verilerine bakıldı.Malesef izmir Akciğer hastalıları konusunda diğer illerden açık ara öndedir.Kışın bazı semtlerde sokağa çıkılmayacak kadar kirlilik vardır, örneğin Yeşilyurt.Kordonda bile akşam saatlerinde hava kirliliği çok fazladır.

Sonuca gelirsek sağlığımızı hiçe sayan bir belediyemiz var, ne kadar acıdır ki 20 sene sonra KOAH tan sürünürsek bunun hesabını sormak için çok geç olacak...


H.Bayraklı
7 yıl önce - Prş 13 Oca 2011, 15:34

İzmir kent merkezindeki 7 istasyonun yaptığı anlık ölçümlerde, hava kirliliği unsurlarından partikül maddenin sınır oranını aştığı tespit edildi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraklı, Şirinyer, Karşıyaka, Güzelyalı, Bornova, Alsancak ve Çiğli'deki istasyonlarda hava kirliliğinin kükürtdioksit ve partikül madde açısından ölçüldüğünü belirtti.

Hava sıcaklığının ani yükselmesine bağlı olarak partikül madde oranının üst sınır olan 180'i anlık ölçümlerde 3-4 puan geçtiğini bildiren yetkililer, bacadan çıkan dumanın doğal olarak dağılmadığını ve yüzde 80-85 oranında inversiyon yaşandığını, havada sisin de etkili olduğunu kaydetti.Sadece İzmir'de değil, ısınmada doğalgazın yoğun olarak kullanıldığı Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde de aynı sorunun yaşandığını ifade eden yetkililer, ''Hava kalitesi açısından ani yükselme, ani soğumadan daha tehlikelidir. Bu nedenle hava kirliliğinde riskli günler yaşanıyor. Aynı sorun diğer illerde de yaşanıyor'' dedi.

Hava kirliliğinde sobaların daha çok kullanıldığı akşam saatlerindeki anlık ölçümlerin değil, günlük ortalama değerlerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen yetkililer, günlük ortalamanın Çevre ve Orman Bakanlığı'nın belirlediği partikül madde oranının 180'i, kükürtdioksit oranının ise 310'u geçmemesi gerektiğini, İzmir genelinde 2011 yılı Ocak ayının ilk 11 gününde partikül madde oranının 68 ile 174, kükürtdioksit oranının ise 34 ile 42 arasında değiştiğini bildirdi.

KÖMÜR DEPOLARINDA VE KAZAN DAİRELERİNDE DENETİM
Kükürdioksit değerlerine bakıldığında, kömürün kalitesi açısından sorun olmadığını bildiren yetkililer, Haziran ayından bu yana kentteki kömür depolarını sürekli denetlediklerini kaydetti.
İzmir'de merkezi kalorifer sistemiyle ısınan tüm apartmanların denetlendiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri, hava kalitesi açısından vatandaşın da alabileceği önlemler olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre sağlığı konusunda çalışan 3 devriye, 1 şikayet ekibi olduğunu, hava kirliliği konusundaki şikayetlere de anında müdahale ettiklerini kaydeden yetkililer, şunları söyledi: ''Dış hava sıcaklığının yükseldiği zamanlarda kaloriferlerin dış hava sıcaklığına uygun çalıştırılmasını istiyoruz. Kış aylarında apartmanların çatı, pencere, kapı izolasyonlarının yapılması gerekiyor. Kentlilerimiz kömürle ilgili şikayetleri olduğu anda da bize başvurabilirler. Apartman yöneticileri, kazan temizliklerinin de düzenli olarak yapıldığını kontrol etmeli. Tüm bunlar kentteki hava kalitesini yükseltecektir.''

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise kentteki hava ölçümlerini 2004 yılına kadar yaptıklarını, ancak yasal düzenleme ile görevin Çevre ve Orman Bakanlığı mevzuatı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ölçümlerin gerçekleştiğini belirtti.
Yetkililer, hava kirliliği nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü'ne yapılan başvuruları da değerlendirebileceklerini sözlerine ekledi.


Yorum:
Son zamanlarda ciddi oranda hava kirliliği artışı olduğunu burada söylemiştim...
Ve ölçümlerde bunu kanıtladı... Hayırlı olsun... ZEHİR SOLUMAYA DEVAM ET İZMİRLİ

Şahsen ben akşam ve gece saatlerinde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmıyorum.H.Bayraklı
7 yıl önce - Cum 14 Oca 2011, 15:41İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 4 gündür yaşanan hava kirliliğinin kalitesiz kömür kullanımıyla ilgili olmadığını, olumsuz meteorolojik şartlardan kaynaklandığını açıkladı. Yüksek basınç ve yoğun sisin etkisiyle dikey hava akımları durduğundan, ortama yayılan kirli gazların dağılamadığını kaydeden Büyükşehir yetkilileri, kömür depoları ve apartman denetimlerinin aralıksız sürdüğünün de altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, son günlerde Türkiye’deki bir çok kentte olduğu gibi İzmir’de de yaşanan olumsuz meteorolojik şartların hava kirliliğine neden olduğunu, söz konusu kirliliğin kalitesiz yakıt kullanımından kaynaklanmadığı açıkladı. Kentteki kirlilik değerlerinin biri mobil olmak üzere toplam 8 adet istasyonda anlık olarak ölçüldüğünü hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkilileri, “Sadece İzmir’de değil birçok kentte de aynı sorun yaşanıyor. Hava sıcaklığında gece ve gündüz farkının arttığı bugünlerde yoğun sis yaşanması ve ani sıcaklık değişikliklerinin yarattığı inversiyon dolayısıyla hava sirkülasyonu sağlanamıyor. Yüksek basıncın etkisiyle de dikey hava akımları durduğundan, ortama yayılan kirli gazların dağılması engelleniyor” dediler.
Yetkililer, olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle anlık kirlilik değerlerinde artış gözlendiğini ancak 24 saatlik ortalama değerlerin, kabul edilebilir sınır değerlerin altında tespit edildiğini kaydettiler.

Normale dönecek
Meteorolojik olumsuzların ortadan kalkmasıyla birlikte, hava kirliliği değerlerinin de kış mevsimi normallerine döneceğinin altını çizen yetkililer, “Karşıyaka, Güzelyalı, Bornova, Alsancak, Şirinyer, Çiğli ve Bayraklı’daki istasyonlardan alınan verilere göre özellikle son 4 gündür anlık ölçülen tozluluk değerleri, sınır değer olan 180 mikrogram/metreküpün biraz üzerinde seyretti ancak buna rağmen söz konusu günlere ait kent ortalaması, sınır değerlerin altında tespit edildi” dediler.
Sıkı denetimlerle kaliteli kömür kullanılması sağlandığından, yakılan kömür kalitesine bağlı olan SO2 (kükürtdioksit) değerlerinin zaten her zaman çok düşük seviyelerde seyrettiğini vurgulayan yetkililer, “En yoğun inversiyonun olduğu son günlerde bile, sınır değer olan 310 mikrogram/metreküp aşılmadı. Ölçülen değerler 40-70 mikrogram/metreküp arasında kaldı.” diye konuştular.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ölçüm sistemine entegre olan istasyon ölçüm sonuçları, www.havaizleme.gov.tr adresinden anlık olarak izlenebilir.

Kömür depoları ile kaloriferli apartmanlar denetim altında
Hava kirliliği önleme çalışmaları kapsamında kentteki kömür depoları ile kaloriferli apartmanların yaz aylarından itibaren denetlendiğini hatırlatan yetkililer, “3 devriye ekibi rutin kontrollerini yanısıra şikayetler doğrultusunda da denetimlerini sürdürüyor. Alınan numuneler, analiz için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen laboratuvarlara gönderilerek numune sonuçları stardartlara aykırı bulunan firmalar hakkında yasal işlem yapılıyor” dediler. Ayrıca apartmanlarda kaloriferlerin eğitimli kişilerce yakılması, baca ve kazan temizlikleriyle bakımlarını düzenli olarak yapılması da düzenli olarak kontrol ediliyor.

Kaynak: http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=8546

Yorum: Hep doğa suçludur...


H.Bayraklı
7 yıl önce - Pzr 16 Oca 2011, 20:14

Uzun zamandır İzmir'de esmeyen rüzgar bu akşam esmeye başladı.

Son birkaç haftadır yaşanan hava kirliliğinden bu akşam eser yok

Batı yönüne esen rüzgar sayesinde ne kadar kirli havamız varsa YUNANİSTAN'a gönderiyoruz


Ertan Akyüz
7 yıl önce - Pzr 16 Oca 2011, 20:29

Alıntı:
yeşil alan miktarının dünya standartlarında 9.5 metrekare iken bu rakamın İzmir’de 2.8 metrekare’ye kadar gerilediğine dikkat çeken

İzmir 2.8 metrekare yeşil alan ise İstanbul u düşünemiyorum ! Çünkü İzmirden İstanbul a geldiğinizde içiniz kararıyor .
-öte yandan kirli hava sadece İzmirin sorunu değil İstanbul un en önemli sorunudur !
Kirli havayı oluşturan etkenler ise Gecekonduda oturup kömür yakanlar , Benzinli veya Mazotlu araç kullananlar ve Fabrika bacaları sebep olmaktadır !


(Kadir)

7 yıl önce - Pts 17 Oca 2011, 00:46

Evet bende dışarıya baktım şimdi cam gibi bir hava var, kuzey kuzeydoğu yönlerden esen rüzgar bütün kirliliği dağıttı ama süreklide rüzgar esecek diye bir kaide olmadığı için etkili bir çözüm bekliyoruz yöneticilerden, son bir haftadır akşamları dışarı çıkamadık neredeyse...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet