Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karagümrükspor
12345678910   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
burakerkıral

7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 02:03
Karagümrükspor
Semt Tarihi

Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinin ardından Surlarla çevrili İstanbul'un Rumeli topraklarına karadan giriş ve çıkışlarının yapıldığı Edirnekapı'daki "Kara Gümrüğü"nden dolayı ismi zaman içinde "Karagümrük" olmuştur. Deniz Gümrüğü de Haliç'te bulunmaktaydı.

1453 Salı Sabahı Fatih Sultan Mehmed'in Edirnekapı'dan İstanbul'a girip ilk ayak bastığı bölgede yer alan Karagümrük; Fatih Sultan Mehmed'in Osmanlı İmparatorluğu'nun en ünlü külhanbeyi olan Kara Davud'a şehrin surlarından Hıristiyan, Musevi ve Müslüman insanların giriş çıkışlarını, gümrük vb. işlerini kontrol etme sorumluluğunu verdikten sonra kurulan, İstanbul'un ilk Türk semtidir.

Karagümrük semtini, Saraçhane’nden Edirnekapı’ya uzanan Fevzi Paşa caddesi, Aksaray’ı Topkapı-Edirnekapı Caddesi’ne bağlayan Vatan Caddesi (Adnan Menderes Bulvarı) ile yine Aksaray’ı Topkapı’ya bağlayan Millet Caddesi (Turgut Özal Caddesi) sınırlamaktadır.

Karagümrük, şehrin surlarının batı kesimine yakındır. Edirnekapı- Bayezid ana ekseninin güneyinde yer alır. Hırka-i Şerif Camii'nden başlayarak kuzeybatıda Mihrimah Sultan Camii arasından Fatih Nişancası tarafı ile güneyde Keçeciler Caddesi arasındaki bölge Karagümrük sayılmaktadır. Osmanlı İstanbul’unun en eski ve en ünlü semtlerindendir. Burası memur, medreseli ve esnaftan oluşan şehir ahalisiyle, İstanbul Türkçesi'nin en güzel şekilde konuşulduğu mahallelerdendi. Son otuz yılda kontrolsüz biçimde gelişen beton yapılaşma ile çehresi değişmiştir. Bu arada sakinlerinin önemlice kısmı başka semtlere göç etmişse de, her şeye rağmen çarşısı ve mahallenin atmosferiyle birçok semte nazaran eskiyi muhafaza edebilen yerlerdendir. Karagümrük İstanbul surlarının, batı kıyısına yakın bir yerleşme yeri olmasına rağmen İstanbul'un kenar mahallelerinin özelliklerini taşımaz. Bilakis Fatih, Çarşamba ve Aksaray ile aynı sınıf ahali kompozisyonu gösterir.Futbol Takımımızın Kuruluşu

Ayrı takımlar halinde çalışan ‘Karagümrük Gençleri’ ve ‘Acıçeşme Gençleri’ civar semt kulüpleriyle karşılaşmak istiyorlardı. Büyük bir semtin temsilcisi olarak ayrı ayrı maçlar yapmayı doğru bulmadıklarından araya girenlerin teşebbüsleri ve kendi isteklerinle bir kulüp çatısı altında birleşmeyi kararlaştırdılar. Karagümrük Grubundan; Horoz Abdullah, Mustafa İzmirli, Jandarma Yarbayı Cemil. Acıçeşme Grubundan; Alaettin, Nazmi, Bedri, Minareci İzzet… Karagümrük Kulübünün unutulmaz siması Muhtar Bey-in yardımıyla 1926 yılı ilkbaharında gençler aralarında topladıkları para ile İşkembeci Malik Sokağı-nda bir lokal temin ettiler ve resmen; KARAGÜMRÜK İDMAN YURDU kuruldu. İlk Başkan, Arnavut Feyzi Efendi seçildi.

Renklerin Tespiti: Acıçeşme Gençleri Siyah-Beyaz renk üzerinde duruyordu. Karagümrük Gençlerinin ise Lacivert-Beyaz renkler pek hoşlarına gitmişti. Araya girenler her iki tarafıda ikna eden neticeye ulaştılar. Karagümrük Tulumbacıları; Kırmızı fanila, Siyah paçalı külot giyerlerdi. Bu yüzden renkler Kırmızı-Siyah oldu. Kırmızı ‘Alev’i, Siyah ise ‘Duman’ı simgeler.

İlk Yıllar: Karagümrük ilk maçını Beyazıt Harbiye Nezareti Sahası’nda Davutpaşa ile yapmış ve bu müsabakadan 2–1 galip ayrılmıştır. 1927 yılında kulüp faaliyetlerini geliştirirken Futbol’un yanında Boks, Atletizm ve Bisiklet takımları da kuruldu. Ayrıca bu sene Karagümrük’ün bünyesinden koparak Unkapanı Spor Kulübü açıldı. 1928 yılında Karagümrüklüler ileride birçok yıldız yetiştireceği Karagümrük Stadı’nı Türk Futbolu’na armağan etmiştir. 1930–1932 Yıllarında Futbol, Voleybol, Atletizm, Boks ve Bisiklet dallarında faaliyet gösteren Kulübümüz açılan Temsil Kolları oynanan piyesler ve verilen okuma-yazma eğitimleriyle halkımıza büyük katkılarda bulunmuştur.Karagümrük Efsanesinin Doğuşu: 1932–1933 Yılları Karagümrük Kulübü’nün başarılarının başlangıç tarihleridir… Gazeteler tarafından ortaya konan; Gayrifedere Kulüpler Şampiyonası Kupa Maçları esnasında bu turnuvaya iştirak eden takımlar arasında en kuvvetli takım olarak Karagümrük çıkmıştır. Karagümrük, Cumhuriyet Gazetesi-nin tertiplediği Şampiyonluk Maçları esnasında bütün rakiplerini yenerek arka arkaya Cumhuriyet Kupası-nı kazandı. Karagümrük ayrıca; Haber Gazetesi: (İstanbul’un en kuvvetli gayrimüttefik takımları katıldı) ve Halk Fırkası Kupalarını da kazanmış, şehrimizde mevcut gayrifedere kulüpler karşısında birbirinden kıymetli galibiyetler elde etmiştir. Bu yılların en önemli maçlarından biri ‘Aydos’ adı altında toplanan -Selanik Muhteliti- ile yapılan maçlardır. Gayrifedere kulüpler arasında ilk defa yabancı takım getiren kulüp Karagümrük olmuştur. Karagümrük, Selanik Karması’nı 3-2 yenerek uzun süre spor çevrelerine konu olmuştur. Aynı sene içinde Fenerbahçe Kulübü, İstanbul-un birdenbire gelişen bu takımı, maç yapmak üzere davet etti. Gayrifedere Kulüpleri silip süpüren bu takımın, şöhretli Fener karşısında ne derece alacağı merak ediliyordu. Bu nedenle Kadıköy-de ki Fener Stadı-nı çok kalabalık bir seyirci kütlesi doldurmuştu.. “Zeki, Alaettin, Niyazi, B.Fikret, M.Reşat” gibi spor tarihinin en şöhretli oyuncularını kadrosunda bulunduran Fenerbahçe takımına karşı, Karagümrük Kulübü-nün yaptığı bir hayli çekişmeli ve aynı zamanda zevkli geçen maç 1–1 bitmiş ve bir hafta sonra yapılan rövanş karşılaşmasında evvelki maçtan kat kat üstün bir heycan içinde daha çok bir seyirci kütlesi tarafından izlenen maç 2–2 bitmiştir… Bu maçlarda alınan neticeler Karagümrük Spor Tarihi-ne şerefli birer yaprak ilave etmişti. 1935 yılında Karagümrük, resmen liglere katılırken aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekiyordu; O yıllarda kadrosundan Baba Hakkı’yı Beşiktaş’a veren takımımızın kadrosunda, Necdet Gezen (Müjdat Gezen in babası) Gazeteci Asaf Ayçıl, Dr. Mustafa Çakar (Hakem Ahmet Çakar’ın babası) Yaylı Ferit, Albay Rıza Erseven, Dr. Güngör Turhan gibi değerli futbolcular oynamaktaydılar.

Karagümrük'e Oynanan Büyük Oyun: 1942 Sezonunda Şampiyon olup 1.Lig’de (F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş’la) mücadele etme hakkı kazanan Karagümrük...fakat felek yar olmadı… O ana kadar şerefiyle ‘Türkiye Ligleri’nde mücadele eden kulübümüz, Vefa Lise’sinden yetişen zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in yaptığı büyük emek hırsızlığıyla sahası elinden alınarak Eminönü ilçesi sınırlarında olan Vefa Spor Kulübü ile birleştirilmek istenmiş ve kulübümüzün kapısına 1942–1946 yılları arasında kilit vurulmuştur. (Belkide bu talihsizlik başımıza gelmese Fenerbahçe ve Galatasaray’dan sonra Türk Futbol’unda Karagümrük ismi gelecekti; 1958-59 sezonunda da 1.Lig’de şampiyonluğu kaçıran Karagümrük, Fenerbahçe’yle birlikte en çok taraftar kitlesine sahip takımdı.)Yeniden Diriliş: 1946–1947 Sezonunda ‘Karagümrük Gençlik Kulübü’ adı altında liglere 5.Küme’den başlayarak ardarda her yıl şampiyon olarak, 1956–1957 Sezonunda da İkinci Lig Şampiyonu olarak 1.Lig’e katılmıştır.

*1955–56 sezonunda 2.Profesyonel Küme’nin kurulmasına öncülük eden Karagümrük, Türk Futbol Tarihi’ne ismini altın harflerle yazdırmıştır.

*1957-58 sezonunda 2.Profesyonel Küme’de Şampiyon olan Karagümrük, Türk Futbol Tarihi’nin ilk büyük transferini Galatasaray’dan Kadri Aytaç’ı 57.500 liraya transfer etmiştir.

*1958–59 sezonunda Profesyonel 1.Küme’de ilk devreyi namağlup lider tamamlayan Karagümrük, Şampiyonluğu ligin ikinci devresinde kaybetmiştir.

*1959 yılında Yozgat’ta kurulacak spor kulübü için İstanbul’da ki spor kulüplerinden maddi manevi destek talebinde bulunulmuş. Yozgat’tan gelen bu yardım çağrısına duyarsız kalmayan sadece Karagümrük Kulübü yöneticileri olmuş ve Yozgat’ta kurulacak kulübe vargücüyle destek olunmuş… Yozgatlılarda bu olaya duyarsız kalmayıp kurdukları takımın ismini ‘Karagümrük Spor’ yapmışlar ve yedi yıl bu isimle mücadele edilmiş ve mesut bir tesadüf eseri 2.Lig’in kurulmasına öncülük eden Karagümrük gibi, Yozgatspor’da 3.Lig’in kurulmasına öncülük etmiştir.

*1959 sezonunda 8 takımlı oynanan 1.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Karagümrük, ligi beşinci bitirdi.

*1959-60 sezonunda 20 takımlı oynanan 1.Lig’i 15 galibiyet, 10 beraberlik, 13 mağlubiyetle sekizinci bitirdik.

*1960-61 sezonunda 20 takımlı oynanan 1.Lig’i 12 galibiyet, 11 beraberlik, 15 mağlubiyetle dokuzuncu bitirdik.

*1961-62 sezonunda 20 takımlı oynanan 1.Lig’i 10 galibiyet, 12 beraberlik, 16 mağlubiyetle onbeşinci bitirdik.

*1962-63 sezonunda 11 takımlı oynanan 1.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Karagümrük, ligi onuncu bitirdi ve 2.Lig’e düştü.Bir Kez Daha 1. Ligdeyiz: Karagümrük; 1963–1964 Sezonunda 2.Lig’e düşmüş, 1969–1970 Sezonunda 3.Lig’e düşmüş, 1981–1982 Sezonunda Şampiyon olmuş ve 2.Lig’e çıkmış, 1982–1983 yıllında şampiyon olarak 1.Lige çıkmış olan kulübümüz bu sezon içerisinde Abdülkerim Durmazı Fenerbahçe’ye, daha sonra ki yıllarda Oktay Derelioğlu’nu Trabzonspor’a, Serdar Topraktepe’yi Beşiktaş’a vermiştir. 1983–1984 2.Lig’e, 1987–1988’de 3.Lig’e düşen Karagümrük; 1988–1989 Şampiyon olmuş ve tekrar 2.Lig’e çıkmıştır. 1992–1993 Üçüncü Lig’e tekrar düşen Karagümrük, daha sonra 1996–1997 Sezonunda Amatör Küme’ye düşmüştür. 2000–2001 Sezonunda tekrar 3.Lig’e çıkan takımımız; 2001–2002 Sezonunda 2.Lig(B) Kategorisine, 2003–2004 Sezonu sonunda da 2.Lig(A) Kategorisine çıkmıştır.Karagümrük, 2004–2005 sezonun da tekrar 2.Lig(B) Kategorisine düşmüş ve 2007-2008 sezonunda büyük bir tahlihsizlik sonucu TFF 3.Ligi-ne düşmüştür.

Yakın Dönem: Üçüncü Lig'e kadar düşen Karagümrük, 1981–82 Sezonunda 3.Lig'de, 1982–83 yıllında da 2.Lig'de şampiyon olarak 1.Lige çıkmıştır. Bu sezon içerisinde Efsane Antrenörümüz Osman Odman, namı değer "Lağım Osman"ın yetiştirdiği; Abdülkerim Durmaz'ı Fenerbahçe’ye, daha sonra ki yıllarda onun yetiştirdiği oyunculardan Oktay Derelioğlu’nu Trabzonspor’a, Serdar Topraktepe’yi Beşiktaş’a vermiştir. 1983–1984 sezonunda 2.Lig’e düşen Karagümrük, 1985-86 sezonundan itibaren liglerde "Fatih Karagümrük Spor Kulübü" olarak yer almıştır. 1987–1988’de 3.Lig’e düşen Karagümrük; 1988–1989 Şampiyon olmuş ve tekrar 2.Lig’e çıkmıştır. 1992–1993 sezonunda Üçüncü Lig’e düşen Karagümrük, daha sonra 1996–1997 sezonunda da Amatör Küme’ye düşmüştür. Üç sene mücadele ettiği Amatör Küme'de her sene grubunu birinci bitiren Kırmızı-Siyahlılar, iki sezonda da terfilerde son maçta 3.Lig'in kapısından dönmüştür.

1999–2000 sezonunda ise şeytanın bacağını kırarak tekrar 3.Lig’e çıktı. 2001–02 sezonunda 2.Lig(B) Kategorisine, 2003–04 sezonu sonunda da Dünyaca ünlü Japon elektronik firması "KYOTO" firmasının sponsorluğunda 2.Lig(A) Kategorisine çıkmıştır. Bu destek ekonomik sebeplerden dolayı sadece bir sezon sürmüş ve Karagümrük, 2004–05 sezonun da tekrar 2.Lig(B) Kategorisine düşerken, 2007-08 sezonunda 3.Lig'e oradanda 2008-09 sezonunda büyük bir talihsizlik sonucunda tarihinde 2.defa amatör kümeye düşmüştür. 2009-10 sezonunda İstanbul Süper Amatör Ligi'nde grubunu Şampiyon olarak tamamlayan Karagümrük, 3.Lig'e terfi müsabakalarında elenmiş olup, 2010-2011 sezonunda Bölgesel Amatör Lig (BAL)'de mücadele edecektir.Efsane Futbolcularımız: Kulübümüzde futbol oynayarak milli takımımıza ve diğer kulüplerimize kazandırılan futbolcular çoktur. Bunların bazıları; Baba Hakkı (Yeten), Naci Erdem, Ahmet Karlıklı, Cahit Candan, Ahmet Berman, Tuncay Becedek, Ayhan Hançer, Kadri Kartal, Gazanfer Utkan, Tarık Kutver, Zekai Selli, İsmail Kurt, Musa Sezer, Alp Küçükvardar, Sefer Karaer, Aydın Yelken, Abdülkerim Durmaz, Kadri Aytaç,Vedat Okyar, Oktay Derelioğlu, Serdar Topraktepe...

Karagümrük Taraftarı: 1950'lerin sonlarından itibaren Türkiye'de Fenerbahçe'yle birlikte; en çok taraftar kitlesine sahip olan Karagümrük; üç büyüklerin öne çıkıp, il takımlarının kurulmasının ardından endüstriyel futbolda tutunamayarak bu özelliğini kaybetmiştir. Buna rağmen Üç Büyüklerden sonra İstanbul'da maçlarına en çok taraftar çeken takım özelliğini günümüzdede sürdürmektedir.

Ayrıca diğer kulüplerin taraftar grupları gibi, tuttukları takımın başına veya sonuna x,y gibi isimler koymayarak ilk günden beri tribünde sadece "KARAGÜMRÜKLÜLER" ismiyle yer almıştır. "Karagümrüklüler bir grup değil, bir bütündür" sloganıyla da gruplaşmanın önüne geçmişlerdir.Ayrıca Beşiktaş Kapalı Tribünü Alt sağda Konuşlanmaktadırlar.

Bu besteyi Beşiktaş tribünleri sahiplenmekte fakat gerçek öyle değildir.Gündoğdu Karagümrük bestesidir.İşte sözleri:

GÜNDOĞDU HEP UYANDIK STADLARA DAYANDIK KARAGÜMRÜK UĞRUNA BİZ BAYRAKLARLA DONANDIK.
SEMTİMİZ ERKEK SEMTİ AŞIK EDER HERKESİ ÜSTÜMÜZDEN EKSİLMESİN BAYRAĞIMIN GÖLGESİ.
TAKIMIM TÜM GOLLERİ KALDIRIR TRİBÜNLERİ ATMASAKTA KIVANÇLIYIZ CENTİLMENLİK İLKEMİZ.
İŞTE BİZ KÖTÜ GÜNDE HEP GÖNÜL GÖNÜLEYİZ ÖVÜNMEK GİBİ OLMASIN BİZ KARAGÜMRÜKLÜYÜZ.Karagümrük Arena

Fatih İlçesi, Karagümrük Fevzi Paşa Caddesi-nde Vefa Spor Kulübü-nün yönetiminde bulunan stadyumdur.

Burasının Bizans döneminde Aetios Sarnıcı olduğu bilinir. Osmanlı döneminde kullanılmayan bu açık sarnıç çevresindeki duvarların çöküp göçmesiyle metruk bir alan haline gelmiş, sonraları da bostan olarak kullanılmıştır. Çukurda bulunmasından ötürü ‘‘Çukurbostan’’ adıyla da anılmıştır. 1926 da Karagümrük Spor Kulübü-nün kurulmasından sonra kulüp mensupları burayı kendi elleriyle düzenleyip ‘‘Çukurbostan Sahası’’ haline getirmişlerdi. Bunu başarabilmek hayli zor olmuştu. Özellikle bugün merdivenlerin bulunduğu alandaki bostan kuyusunu doldurabilmek için hayli emek harcamışlardı. Burada meydana gelen ‘‘Çukurbostan Sahası’’nda Karagümrük futbol takımı uzun yıllar maçlar oynamıştı. Bu arada 1932-de bu sahada karşılaştıkları Selanik Karması-nı 2-1 yenmişlerdi.

Vefa Lisesi-nden yetişen Hasan Ali Yücel, milli eğitim bakanı iken bu sahayı Vefa Spor Kulübü-ne kiralatmış ve bu yüzden Karagümrüklüler, semtleriyle ilgisi bulunmayan bir kulübe, ellerindeki sahanın verilmesine hayli gücenmişlerdi. Burada Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan stadyum ile içinde bir de spor salonu bulunan kulüp binası 26 Ağustos 1945 te Hasan Ali Yücel tarafından törenle açılmıştı.

Çukurbostan Sahası-nın kaleleri duvar ve anacadde tarafında iken Vefa Stadyumu-na çevrilişi sırasında kaleler anacaddeye paralel hale getirilmiştir. Vefa Spor Kulübü futbol takımı ilk yıllarda maçlarını bu stadyumda oynamış, daha sonra stat amatör lig maçlarına ayrılmış, ancak Vefa takımı bu sahada çalışmalarını sürdürmüştür. Karagümrük takımı da bu sahayı kullanmış ama semt sakinlerinin Vefa kulübüne karşı olan kırgınlıkları uzun yıllar sürmüştür.

KARAGÜMRÜK ARENA da bugün KARAGÜMRÜK maçlarının yanısıra Türkiye 2. ve 3. liginin bazı maçları oynanmaktadır. Stadyum cadde duvarı dibinde kapalı tribünü ve kale arkalarında açık tribünleriyle 12.500 kişiyi alabilecek kapasitededir.(Wikipedia ve Karagümrükspor Sitesi)


En son burakerkıral tarafından Pzr 26 Arl 2010, 03:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


behzat ksk
7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 03:05

Bir Karşıyakalı olarak Karagümrüğü uzaktan takip ediyorum,yolda atkılarımızla rastlaştık mı selamlaşıyoruz malum kaf kaf'ın gümrükten başka dostu yok

burakerkıral

7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 16:27(+)
burakerkıral

burakerkıral

6 yıl önce - Pzr 08 May 2011, 11:59(+)


TEŞEKKÜRLER ÇOCUKLAR

Genç takımımız bugün U-19 1.Ligi Türkiye Birinciliği'ne katılabilmek için Selimiyespor ile oynanan karşılaşmada kıran kırana geçen bir mücadelede 10 kişi kaldığı maçta sahadan 5-4 mağlup ayrılarak Türkiye Şampiyonasının kapısından döndü. Bu sene olmadı ama İnanıyoruz ki takımımız önümüzdeki sezon çıtayı yükselterek Türkiye Şampiyonluğunu kazanacaktır. Uzun yıllar sonra bu sezon altyapıda elde ettiğimiz bu başarı nedeniyle Altyapı Sorumlumuz Hüsnü GÜNAL'a ve Şanlı formamızı giyerek terleten tüm futbolcu kardeşlerimize bir kez daha teşekkür ederiz.

GELECEĞİN YILDIZLARINA ÇAĞRI

Karagümrük Spor Kulübü Futbol Altyapısına 1993-94-95 ve 1996 doğumlu genç yetenekleri kazandırmak için seçmeler yapılacaktır. Yapılacak olan seçmelere katılmak ve bilgi almak isteyenler 11:00 - 16:00 saatleri arasında stad içerisindeki kulüp binamıza gelerek Altyapı Sorumlumuz Hüsnü GÜNAL ile görüşebilirler.

Vefat

Kulübümüzün kongre üyesi, Kongrelerde Divan Başkanlığı görevini yürüten, Anadolu Yakasında oturmasına rağmen gerek iç saha gerek deplasmanda sayısız maçta tribündeki yerini alan, semtimizde herkes tarafından sevilen sayılan Karagümrüklü Gazeteci-Yazar Ergun ARPAÇAY geçirmiş olduğu ağır beyin rahatsızlığından dolayı evinde istirahat etmektedir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizle birlikte allahtan acil şifalar dileriz.

Vefat

Karagümrük'ün efsane futbolcuları arasında yer alan "Rüzgarın Oğulları"ndan Tarık Kutver hayatını kaybetti. Futbolu bıraktıktan sonra memleketi olan Çanakkale'nin Ezine ilçesine yerleşen Kutver'in kısa süre önce rahatsızlandığı, tedavi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma Hastanesi'ne gidip geldiği öğrenildi. Kutver'in Araştırma Hastanesi'nde bazı tahliller yaptırdıktan sonra Ezine'ye döndüğü, evine girdiği sırada aniden fenalaşarak yaşamını yitirdiği öğrenildi. Kutver'in naaşı bugün öğle namazına müteakip Ezine Teşvikiye Camii'nden kaldırılarak Ezine Kabristanı'nda toprağa verildi.


burakerkıral

6 yıl önce - Cmt 14 May 2011, 14:5385 yıllık şanlı mazinin, Türk futbolunun güzide klubü Karagümrük'ün gelecegini etkileyecek, yarınlarına ışık tutacak bu önemli kongrede çıkacak sonuc ve kararların hayırlara vesile olmasını temenni eder,TÜM KARAGÜMRÜKLÜLERİ kongreye bekleriz.burakerkıral

6 yıl önce - Cum 27 May 2011, 16:53LOKAL SATILIYOR.LOKALİNE SAHİP ÇIK!

Yapılan tarihi kongrede Kulübün içinde bulunduğu maddi kriz nedeniyle stad girişinde bulunan lokal binasının satışa çıkartılması kararlaştırıldı. Hepimizin yaşamında derin izleri bulunan, soğuk havalarda içine girip içtiğimiz bir bardak çay ile içimizi ısıttığımız lokalimizin elimizden gitmesine KARAGÜMRÜKLÜLER olarak göz yumamayız. Bu nedenle KARAGÜMRÜK TARAFTARLARI olarak LOKALİNE SAHİP ÇIK adı altında bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Kampanyaya katılan kişileri ise web sitemizde yayınlayacağız. Tüm KARAGÜMRÜKLÜLERİ imkanları doğrultusunda bu kampanyaya katılarak destek vermesini istiyoruz.

ULUSAL BASINDAKİ KARAGÜMRÜKLÜ KÖŞE YAZARLARINA...

Karagümrük Spor Kulübü tarihinin belkide 85 yıllık tarihinin en önemli kararlarının alındığı olağanüstü genel kurul toplantısı 21 Mayıs Cumartesi günü Karagümrük Kapalı Spor Salonunda yapılmıştır.

Kulübümüzün son üç sezona ait gelir gider bilgilerini üyelere sunulduktan sonra söz alan eski başkanlardan Yaşar ECİM: "Kulübün Geçmişte Profesyonel 2.Lig ve 3.Ligde takımımızın formasını giyen Emre EREN, Kerem MENEKŞE, Gürkan SAATÇİOĞLU alacaklarının tahsili için kulübe haciz gönderdi. Bunun yanı sıra Sigortaya, Maliye'ye GSİM’ye borçlar bulunmaktadır. Mevcut yönetim kurulu olarak geçmişten gelen bu borçların tamamının kapanması için artık camianın desteğine ihtiyacımız var. Bu borçlar ödenmediği takdirde Cadde Üzerinde bulunan ve İş Bankasına kiraya verilen bina ile birlikte, Stad içerisindeki Halı saha ve Lokal binamızda dahil olmak üzere tüm malvarlıklarımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu kulübün altına dinamit koyup patlatmak kadar tehlikelidir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda kulübe en az gelir getiren Lokalin satışa çıkarılarak buradan elde edilecek gelirle borçların kapanmasını düşünüyoruz. Bu TARİHİ KARARI alırken de siz değerli kongre üyelerimizin ve camiamızın onayını ve görüşlerini almak istedik" dedi. Yapılan oylamada bu düşünce çoğunluk tarafından kabul edildi. Daha sonra ise gündemin 6.maddesi olan VAKIF KURULMASI kongre gündemine taşındı. Adı daha sonradan belirlenecek olan bir VAKIF KURULMASI ve kulüp gelir kaynaklarının bu vakıf tarafından SATILAMAZ şerhi ile korunmaya alınması oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada vakıf kurulması çoğunluk tarafından kabul edildi...

Hepimizin yaşamında derin izleri bulunan, soğuk havalarda içine girip içtiğimiz bir bardak çay ile içimizi ısıttığımız, maç öncelerinde ki toplanma yerimiz ve deplasman gecelerinde sabahladığımız, Karagümrük deyince akla gelen ilk yer, semtin kalbinin attığı yer olan lokalimizin elimizden gitmesine KARAGÜMRÜKLÜLER olarak göz yumamayız. Bu nedenle KARAGÜMRÜK TARAFTARLARI olarak LOKALİNE SAHİP ÇIK adı altında bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Tüm KARAGÜMRÜKLÜLERİ imkanları doğrultusunda bu kampanyaya katılarak destek vermesini istiyoruz. Kampanyaya katılmak isteyenler www.karagumruk.org sitemizdeki iletişim formunu kullanarak irtibat bilgilerini yazdıkları takdirde kendileri ile irtibata geçilecektir. İletişim formu linki:

http://www.karagumruk.org/index.php?option=com_co ...p;Itemid=3

Sizin gibi Karagümrüklü olduğunu her ortamda dile getiren isimlerdende "Lokali'ne Sahip Çık" kampanyamıza en azından değerli köşenizde yer vererek destek olmanızı istiyoruz. Karagümrük Spor Kulübü; bu tarih kokan semtin, Fatih'in İstanbul'a Edirnekapı'dan girerek ayak bastığı bu kutsal semtin, İstanbul'un ilk Türk semtinin sesidir-simgesidir. Gerçek İstanbul'un (suriçinin) tek spor kulübü olan bu efsane yeniden şaha kalkmalıdır. Karagümrük'ün şanlı tarihinden bir kaç örnek vericek olursak; 1958-59 sezonunda şuanki adıyla Süper Lig o zaman ki adıyla 1.Profesyonel Küme'de ilk devrenin son haftasına kadar namağlup liderlik koltuğunda oturan Karagümrük, ilk mağlubiyetini devrenin son maçında Galatasaray'dan almış ve ligi Fenerbahçe'nin 11, Galatasaray'ın 9 puan ardından Beşiktaş'ın üstünde üçüncü sırada bitirdi (1958-59 sezonu gazete arşivlerini karıştırdığınızda göreceksiniz ki İstanbul'da Fenerbahçe ile birlikte en çok taraftar kitlesi Karagümrük'te idi); 1955–56 sezonunda 2.Profesyonel Küme’nin kurulmasına öncülük etti; 1957-58 sezonunda 2.Profesyonel Küme’de Şampiyon olan Karagümrük, Türk Futbol Tarihi’nin ilk büyük transferini Galatasaray’dan Kadri Aytaç’ı 57.500 liraya transfer ederek yaptı; 1959 yılında Yozgat’ta kurulacak spor kulübü için İstanbul’da ki spor kulüplerinden maddi manevi destek talebinde bulunulmuş. Yozgat’tan gelen bu yardım çağrısına duyarsız kalmayan sadece Karagümrük Kulübü yöneticileri olmuş Yozgatlılarda kurdukları takımın ismini ‘Karagümrük Spor’ yapmışlar ve yedi yıl bu isimle mücadele etti (Yakın dönemde Süper Lig'de yer alan Yimpaş Yozgatspor); 1982–1983 yıllında tekrardan Süper Lige çıkmış olan kulübümüz bu sezon içerisinde Abdülkerim Durmaz'ı Fenerbahçe’ye, daha sonra ki yıllarda Oktay Derelioğlu’nu Trabzonspor’a, Serdar Topraktepe’yi Beşiktaş’a verdi; Beşiktaş'ın sembol ismi Baba Hakkı (Yeten), Fenerbahçe tarihinde en çok forma giyen dört futbolcudan biri Naci Erdem, Ahmet Karlıklı, Cahit Candan, Ahmet Berman, Tuncay Becedek, Ayhan Hançer, Kadri Kartal, Gazanfer Utkan, Tarık Kutver, Zekai Selli, İsmail Kurt, Musa Sezer, Aydın Yelken, Necdet Gezen (Müjdat Gezen in babası) Gazeteci Asaf Ayçıl, Dr. Mustafa Çakar (Hakem Ahmet Çakar’ın babası) Yaylı Ferit, Albay Rıza Erseven, Dr. Güngör Turhan gibi isimlerin hepsi Karagümrük' altyapısından yetişmiştir.

Burhan AYERİ (AKŞAM) burhan.ayeri@aksam.com.tr
İlhan SÖYLER (HÜRRİYET-FANATİK) isoyler@hurriyet.com.tr ilhan.soyler@fanatik.com.tr
Güngör URAS (MİLLİYET) guras@milliyet.com.tr
Ahmet SELİM (ZAMAN) a.selim@zaman.com.tr
Sami ÖZEY (TÜRKİYE GAZETESİ) sami.ozey@tg.com.tr

Bunların yanında babaları Karagümrük Spor Kulübü'nün kurucuları arasında yer alan ünlü tiyatrocu Müjdat Gezen ile eski hakem, şuan gazetelerde köşe yazarlığı ve televizyonlarda yorumculuk yapan Ahmet Çakar'a da babalarının mirasına sahip çıkmak için kampanyamızı duyurabiliriz. Müjdat Gezen'in babası; (Necdet Gezen / Ahmet Çakar'ın babası: Dr.Mustafa Çakar)

Ahmet ÇAKAR (SABAH) ahmet.cakar@sabah.com.tr
MÜJDAT GEZEN info@msmcihangir.com


burakerkıral

6 yıl önce - Prş 22 Eyl 2011, 01:35

KARAGÜMRÜK'LÜ GÖREVE

Bir an önce toparlanıp düştüğümüz bu Amatör denilen çukurdan çıkmamız gerekiyor. KARAGÜMRÜK 83 yıllık mazisiyle, taraftarıyla, semtiyle, yöneticisiyle buradan çıkacak ve layık olduğu yerlere yükselebilecek kadar BÜYÜK bir camiadır. Bunun için Başta Fatih Belediye Başkanı ve Onursal Başkanımız MUSTAFA DEMİR olmak üzere Eski başkanlarımıza,eski yöneticilerimize, eski futbolcularımıza, esnafımıza ve semtimizin insanına 7-den 70 şe herkese büyük görevler düşüyor. Bunun içinde herkesi kırgınlıkları küskünlükleri bir kenara bırakıp TEK YÜREK TEK BİLEREK olmaya davet ediyoruz. Karagümrüklüyüm diyen, Karagümrükte nefes almış ve almaya devam eden herkesi bu kutsal göreve bekliyoruz.

Unutmayalım ki KARAGÜMRÜK HEPİMİZİN ve YERYÜZÜNDE BAŞKA KARAGÜMRÜK yok...

Karagümrük SEVDASINA SAHİP ÇIKAN KARAGÜMRÜKLÜLER ile büyüktür.

http://www.fatihkaragumruk.org/

12.GRUPTAYIZ

1-İSTANBUL KARAGÜMRÜK
2-İSTANBUL YENİKÖY
3-İSTANBUL SULTANBEYLİ
4-İSTANBUL SİLİVRİ
5-İSTANBUL BEŞYÜZEVLER
6-SAKARYA ADAPAZARISPOR
7-SAKARYA AS AKYAZISPOR
8-SAKARYA GARAJLAR TAÇSPOR
9-TEKİRDAĞ ÇERKEZKÖYSPOR
10-TEKİRDAĞ ÇORLU GENÇLERBİRLİĞİ SPOR
11-BİLECİK VİTRASPOR

Öte yandan TFF'den yapılan açıklamaya göre 2011-2012 sezonu Bölgesel Amatör Ligi fikstür çekimi ve bilgilendirme toplantısı 23 Eylül 2011 Cuma günü yapılacak. Bölgesel Amatör Ligi 1-2 Ekim 2011 tarihinde başlayacak.

LİGİN EN FLASH TRANSFERİ

Karagümrük, bugünkü Vefaspor maçından sonra, Bank Asya 1.Lig kulüplerinden Güngören Belediyespor forması giyen ve geçen sezon takımıyla 14 lig maçına çıkan, 31 yaşındaki eski oyuncusu, Turgut Gönültaş’ı renklerine kattı.

Turgut Gönültaş 2005-06 sezonu devre arasında geldiği Karagümrük'te ilk sezonunda, 15 2.Lig (4 gol, 3 sarı kart), 3 Türkiye Kupası karşılaşmasında forma giydi. 2006-07 sezonunda ise yine 2.Lig'de 25 kez (9 sarı kart, 2 kırmızı kart) Kırmızı-Siyahlı forma altında mücadele etti.

Geçtiğimiz sezon Güngören Bld.Spor formasıyla 14 Bank Asya 1.Lig, 1 Türkiye Kupası ve 4 A2 Ligi (1 Sarı Kart) olmak üzere 19 resmi maçta forma giydi.

Hazırlık Maçı

Karagümrük, sezon öncesi oynadığı hazırlık maçında Vefaspor'u Karagümrük Stadı'nda 1-0 mağlup etti. İlk devre tutuk bir görüntü sergileyen takımımız, ikinci devre daha istekliydi ve son dakikalarda Hakan Fırıloğlu ile golü buldu. Karşılaşmanın belirtilen saatten geç başlaması sebebiyle, maç hava karardıktan sonra sona erdi. Havanın kararmasıyla stadtaki ışıklandırma sistemi devreye girerken seyirciler, yıllar sonra da olsa Karagümrük'te bir "gece maçı" izlemiş oldu. Takımımız sahaya şu kadro ile mücadele etti: Özer - Alperen (Volkan), Hakan, Turgay, Hayrullah - Emre (Eray), Burak (Emrah Çilingir), Umut, Oğuzhan (Bilal) - Sinan (Aksel), Abdullah (Talha)

Bu maçtan önce Karagümrük ile Vefaspor veteranları karşılaşırken, Abdülkerim Durmaz (pen) ve 'Kaptan Meriç'in attığı gollerle Kırmızı-Siyahlılar sahadan 2-0 galip ayrıldı. Karagümrük Şöhretleri sahaya şu onbirle çıktı: Tufan Engin - Metin, Tuncay, Yılmaz, Tamer, Zafer, Göktürk, Cem, Abdülkerim (Kaptan), Şefik, Meriç


burakerkıral

6 yıl önce - Prş 22 Eyl 2011, 23:34

O da KARAGÜMRÜKLÜ O da Bizden Biri !

Mehmet Âkif Ersoy, (d. Mehmet Ragif, 20 Aralık 1873, İstanbul - ö. 27 Aralık 1936, İstanbul), baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek asıllı Türk olan Cumhuriyet Dönemi şairi, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi,yüzücü, milletvekili.

Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının aralık ayında İstanbul'da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde Sarıgüzel mahallesinde dünyaya geldi.İlk öğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde o zamanların adeti gereği 4 yıl, 4 ay, 4 günlükken başladı. 2 yıl sonra iptidaii (ilkokul) bölümüne geçti ve babasından Arapça öğrenmeye başladı. Ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı (1882). Bir yandan da Fatih Camii'nde Farsça derslerini takip etti. Dil derslerine büyük ilgi duyan Mehmet Âkif, rüştiyedeki eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızcada hep birinci oldu. Bu okulda onu en çok etkileyen kişi, dönemin "hürriyetperver" aydınlarından birisi olan Türkçe öğretmeni Hersekli Hoca Kadri Efendi idi.

Rüştiyeyi bitirdikten sonra annesi medrese öğrenimi görmesini istiyordu ancak babasının desteği sonucu 1885'te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu. 1888’de okulun yüksek kısmına devam etmekte iken babasını kaybetmesi ve ertesi yıl büyük Fatih yangınında evlerinin yanması aileyi yoksulluğa düşürdü. Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerine küçük bir ev yaptı, aile bu eve yerleşti. Artık bir an önce meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak isteyen Mehmet Âkif, Mülkiye İdadisi’ni bıraktı. O yıllarda yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi'ne (Tarım ve Veterinerlik Okulu) kaydoldu.


burakerkıral

6 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 18:12

Karagümrük Başkanı Yaşar Ecim’den muhtıra gibi açıklama!

Bölgesel Amatör Lig 12. Grup'ta, 13 Kasım 2011 Pazar günü Gaziosmanpaşa Stadında, saat 14.30’da Beşyüzevler ile karşılaşacak Fatih Karagümrük’ün Başkanı Sayın Yaşar Ecim, bu maçın Yıldıztabya Stadı'ndan alınıp Gaziosmanpaşa Stadı'na verilmesine tepkili. Başkan yaptığı açıklamada, Beşyüzevler Kulübü'nü çok sert ifadelerle ile kınadı.

Başka Stat mı kalmadı?
F. Karagümrük’ün Başkanı Sayın Yaşar Ecim, Beşyüzevler Kulübü’nün bu tavrını anlayamadığını ifade ederken, “Bizimle her oynayacak olana garip bir haller oluyor. Ne yapmak istiyorlar? Amaçları başka ise bunu da bilelim. Bu maçı Gaziosmanpaşa Stadı'na aldırmakla kendilerine yandaş mı arıyorlar?” dedi.

Beşyüzevler Kulübü’nden bir telefon bekledik!
Başkan Yaşar Ecim, 2 sezon önce yaşanılanlara, özellikle de Beşyüzevler Kulübü Teknik Direktör Adem Mandıralı’ya gönderme yaparak, “Kendi sahanda yapmadığını bırakmayacaksın, benim futbolcuma küfür edeceksin, ortalığı karıştıracaksın, sonra ikinci maça gelmeyeceksin. Böyle şey mi olur? Sen sadece benim futbolcuma küfür etmiyorsun, benim şanlı, şerefli armama, Baba Hakkı’ların giydiği formaya küfür ediyorsun, ben bunu senin yanına bırakmam ancak temsil ettiğim Kulübümü düşünmek durumundayım. Şimdi ne yapacaksın? Bu maça da çıkma gücün yetiyorsa. Geçen sezon Kartal Belediyespor da bize ilk maçta yanlış yaptı, ikinci maça sadece futbolcularını gönderebildi” dedi.

3 büyük’ten sonra biz varız!
Başkan Ecim, “benim Kulübümün tarihinde hep başarılar vardır. Tüm Türkiye iyi tanır bizi, Cumhuriyet Kupası’na sahip bir takımız. İstanbul’da 3 büyük Kulüpten sonra biz geliriz. Kimsede olmayan bir taraftara sahibiz. Biz Karagümrük olarak tarihte türlü komplolarla baş etmiş ve hepsine külahlarını ters giydirmiş büyük bir camiayız. Siz bu küçük oyunları bize yediremezsiniz. Bir telefon açın, bizden özür dileyin… Biz sizden bunu beklerdik, onu da yapmadınız, bir de bunlar hiç sanki yaşanmamış gibi kalkıyorsunuz, yine alavere, dalavere. Bütün hesaplarınız başka ama bu hesaplarınız tutmayacak” dedi.

Beşyüzevler Kulübü ne yapmak istiyor?
Fatih Karagümrük’ün Başkanı Yaşar Ecim; "Bu maçı Gaziosmanpaşa Stadına aldırmakla bizim taraftarımızla, Gaziosmanpaşaspor taraftarını karşı, karşıya getirmeyi amaçlıyorlar. Takımımız Çarşamba günü Gaziosmanpaşa Stadı'nda antrenman yaptı. Gaziosmanpaşa’nın tribün lideri olduğunu söyleyen bir kardeşimiz geliyor, bizim Yöneticilere “Sizin taraftarınız gelmese olur mu? Sorun çıkmasın, biz Altay maçına da siz geliyorsunuz diye gitmiyoruz” diyor. Ben taraftarıma nasıl “Gitmeyin” derim. Ben tam tersi, “Gidin” diyorum, her maça gidin, gidin ki büyük Kulüp nasıl olur, büyük taraftar nasıl olur görsünler diyorum ama taraftarımızdan da rica ediyorum, “sorun çıkmasın, olay olmasın. Kimse ile kötü olmayalım, sadece takımımızı destekleyin” dedi.

Ecim, “Bizim hiç kimse ile sorunumuz yok, ancak Beşyüzevler Kulübü bu maçı bu Stada aldırmak ile bize yanlış yaptı. Onların amacı, saha olayları olsun, sorun olsun. Taraftarlar birbirine girsin, saha dışı olaylar maçın önüne geçsin. Karagümrük ceza alsın, şampiyon olamasın. Bütün dertleri bu” ifadelerini kullandı.

Beşyüzevler’i seyirci desteği ile mağlup edeceğiz
Başkan Ecim Beşyüzevler’i seyirci desteğiyle mağlup edeceklerini söylerken, “Şampiyonluk yolunda taraftarımıza her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bizim taraftarımız uzayda oynasak yine maçımıza gelir. Pazar günü Gaziosmanpaşa Stadında 3 bin taraftarımız olacak. Beşyüzevler’i mağlup edeceğiz. Takımımız bunu başaracak güçte. Bu maçta taraftarımızı memnun edecek bir skora imza atacağız” dedi.

2009’un rövanş zamanı
Başkan son olarak, 13 Aralık 2009’da Yıldıztabya Stadı'nda oynanan ve 2-0 geriden gelip, Yasin Markal’ın 55 ve 85’de attığı goller ile berabere tamamladıkları maç sonrası Beşyüzevler ile ufak tefek sorunlar yaşadıklarını ancak bunların ikinci maça yansımaması gerekirken, Beşyüzevler’in şampiyonluk maçına gelmeyerek kendilerini üzdüklerini ifade ederken, “Şampiyonluk sevincimizi yarım bıraktılar. Turumuzu engellediler, o zaman biz kendilerine haber gönderdiğimiz halde Karagümrük’e gelme zahmetinde bulunmadılar. Biz bunu unutmadık elbette. Ancak şimdi rövanş vakti geldi, 2 sezon önce Beşyüzevler’in sahaya çıkmaması nedeniyle atamadığımız şampiyonluk turunu Gaziosmanpaşa Stadında 3 bin taraftarımız ile atacağız” dedi.

Bugün oynanan olaylı maçta tüm eşitsizliklere rağmen Karagümrük 3-0 lık açık bir skorla rakibini mağlup ederek yoluna namağlup devam etti.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET