Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Kerim KARADAĞLI

2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 20:38

Sn. Wow arkadaslarım, ben bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum izninizle...

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Selanikte doğmustur hepimizin bildiği gibi. Fakat nüfus cüzdanında, resimlerdede görüldüğü gibi, ili - Gaziantep, ilcesi - Sahinbey, mahallesi - Bey mahallesi yazmaktadır. ve bu kimlik her Türk vatandasında oldugu gibi, Atatürk'ünde nereli oldugunun göstergesidir... Bunun aksini söyleyen arkadaslarım, Karamanlı demisler fakat T.C kimliğinde Karamanla ilgili hiç bir iz ve emare yoktur. bu nedenle Atatürk'ün Gaziantepli olmasına kimseninde karsı cıkmaya hakkı olmadıgı kesin ve gercektir...
Hadi farz edelimki Atatürk Karamanlıydı. Eminim sizlerin iddia ettiğinden çok daha iyi biliyordu Karamanlı oldugunu. Peki neden sizlerin iddia ettiği, aslı olan Karamanı yazdırmadıda, kimliğime Gaziantep yazın dedi.. soruyorum sizlere ? Atatürk büyük bi insan ve büyük bi önderdi. Böyle büyük bi kahramanın, aslını inkar edeceğini kesinlikle düşünmem...

Gelelim Atatürk'ün nasıl ve neden Gaziantepli olduğuna...

Türkiyede, askeri, silahı olmadan, yiyecek ekmeği olmadan, bi taraftan açlıkla,bi taraftan her türlü askeri donanıma sahip düşman ordusuyla 11 ay korkmadan, cekinmeden kahramanca savaşıp memleketini teslim etmeyen, tek bir şehir vardı. oda ; Gaziantep'ten baskası değildi... ve Atatürk bu kentin, bu azmine,bu kahramanlıgına aşık olmuştu. cünkü kendisinin ve askerinin yetisemediği güneye, düsmanın girmesine izin vermeyen bir kent vardı ve bu kentin adı Gaziantep'ti...Bu kahramanlığın üzerine, ''Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki ? onlar yanlız Gaziantep'i değil Türkiye'yide kurtardılar'' diyerek Gaziantep'e olan hayranlığını ve aşkını belli etmis ve bu hayran olduğu kentin nufusuna kayıt olmuştur...

Yani sözün özü Atatürk aslen balkan Türklerindendi. O bir Türk'tü sonucta ve Türkiyenin düşmandan kurtulmasında cok büyük bi rol oynamıs, ülkemizi düsman elinden kurtalmıstı. ve bu ülkede kendisinin kimliğine yazılması gereken bi şehir vardı, oda en büyük kahramanlığı gösteren, hayran olduğu Gaziantep'i seçti ve ben Gaziantepliyim dedi...

Oguzhan34
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 21:10

Alıntı:
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Selanikte doğmustur hepimizin bildiği gibi. Fakat nüfus cüzdanında, resimlerdede görüldüğü gibi, ili - Gaziantep, ilcesi - Sahinbey, mahallesi - Bey mahallesi yazmaktadır. ve bu kimlik her Türk vatandasında oldugu gibi, Atatürk'ünde nereli oldugunun göstergesidir... Bunun aksini söyleyen arkadaslarım, Karamanlı demisler fakat T.C kimliğinde Karamanla ilgili hiç bir iz ve emare yoktur. bu nedenle Atatürk'ün Gaziantepli olmasına kimseninde karsı cıkmaya hakkı olmadıgı kesin ve gercektir...

Ya anlamakta yada okumakta bir probleminizmi var . Karamanlı demisler diyorsunuz , aslen Karaman'dan gelmisiz diyen Atatürk'ün kız kardeşidir.. Yani kendileri zaten söylemis Konya - Karaman'dan geldiklerini ..Siz Makbule Hanımdan daha iyimi biliyorsunuz..

Makbule Hanım (1885-1956) soyları hakkında, “annemden sık sık şunları dinlemişimdir” diyerek şu bilgileri vermektedir: “Bizim esas soyumuz Yörüktür. Buralara Konya-Karaman çevrelerinden gelmişiz. Büyükbabam Feyzullah Efendi’nin büyük amcası Konya’ya gitmiş, Mevlevi dergahına girmiş orada kalmış. Yörüklügü tutmuş olacak...” demiştir...

Kara Harp okulu ve Atatürk ailesininde verdigi bilgilere göre Atatürk aslen Karamanlıdır..

Alıntı:
Hadi farz edelimki Atatürk Karamanlıydı. Eminim sizlerin iddia ettiğinden çok daha iyi biliyordu Karamanlı oldugunu. Peki neden sizlerin iddia ettiği, aslı olan Karamanı yazdırmadıda, kimliğime Gaziantep yazın dedi.. soruyorum sizlere ? Atatürk büyük bi insan ve büyük bi önderdi. Böyle büyük bi kahramanın, aslını inkar edeceğini kesinlikle düşünmem...

Atatürk aslını inkar etmediki zaten .. 'Konya benim dedelerimin öz vatanıdır. Onlar, Rumeli'ye Konya'dan göçmüşlerdir' demiştir..(hakimiyeti Milliye gazetesi )

Gaziantep nufusuna yazdırmasının sebebi aslen Gaziantepli oldugu icin degil,sadece gaziantep'in savaşta gösterdigi savunmadan dolayidir , yani semboliktir...

Ayrica Atatürk'ün hemşehrisi Makedonya Kocacıklı Numan Kartal'ın "Atatürk ve Kocacık Türkleri" adlı esere bakabilirsiniz..Makedonyalı tarihçi Numan Kartal belgeleri ile Atatürk'ün aslen Karamanlı oldugunu belirtiyor..

Zaten Atatürk 'ün kız kardeşinin ve Atatürk'ün sözleri araştırmaya bile lüzum gerektirmez.Birinci kaynak Atatürk ve kız kardeşi olduguna göre bu esas alınmalıdır.. Yani Atatürk aslen Karamanlıdır.

En son Oguzhan34 tarafından Pzr 02 Ekm 2011, 21:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Okan YÜKSEL

2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 21:19

http://www.ankara.gov.tr/Portal.asp?X=Read&ID=997 link de Atatürk'ün Ankara hemşehriliğini kabul edişinin 89. yıldönümünü kutlama mesajı var.

Serdar Sututar
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 21:42

Atatürk'ün Gaziantepli oluşunun hikayesini herhangi bir yerde resmen okumadım ama duyduğum kadarıyla şöyleydi,

Soyadı kanunu çıkarıldıktan sonra kendisi adına nüfus cüzdanı çıkarılacağı bilgisini Gaziantep'te bulunduğu sırada öğrenmiş. Etrafındakiler "Kütük olarak nereyi yazalım?" diye sorduğunda "Madem buradayım Gaziantep yazın çocuklar" demiş.

O yüzden kütük olarak Gaziantep yazdığı söylenir.

Atatürk aslen Karamanlıdır derken şu an il olan Karaman(70)'dan bahsedilmediği açık. Fatih'in Batı Trakyayı fethettikten sonra yerleşsinler diye gönderdiği Karamanoğlu beyliği fertlerinden olduğu da Makbule Hanım'ın ifadelerinde geçiyor. Bugün bile Karamanoğlu Afşar yörüklerinden olup kütüğünde Türkiye'nin herhangi bir ilinin yazdığı bir sürü kimlik mevcuttur...

Ahmet Özbuluk

2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 21:44

erkek adam kimliğinde yazan takımı tutar. en büyük gaziantepsporlu kendisi

not : latife olsun

Oguzhan34
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 22:08

Alıntı:
Atatürk aslen Karamanlıdır derken şu an il olan Karaman(70)'dan bahsedilmediği açık.

Hayır bugünki Karaman'dan bahsedilmektedir . Makbule hanım bu bilgileri Cumhuriyet döneminde vermiştir . Ayrıca bugün Karaman Taşkale kasabasında Atatürk'ün ailesine ait sarıtay çiftliği vardır. Bu Atatürk''e Cumhurbaşkanı olduktan sonra hediye edilen bir ciftlik olmayıp dogrudan ailesine miras yolu ile kalan bir ciftliktir..

Osmanlı tahrir defterlerine göre
Rumeli’ye iskân edilen Türkmen ve yörüklerin yerleştikleri yerlere de tarihi,
kültürel ve coğrafi nedenlerle çeşitli aşiret isimleri verilmiştir. Rumeli'ye iskân
edilen Türkmen ve Yörük grupları şunlardır: Kızıllar, Sofular, Konyalar, Naldöken
Yörükleri, Tanrıdağı (Karagöz) Yörükleri, Selanik Yörükleri, Ofçabolu
Yörükleri, Vize Yörükleri ve Kocacık Yörükleridir. Karaman’dan Rumeli’ye
gönderilen Türkmen gruplarından olan Konyarlar (Konya ve Karaman’dan gelenlere
verilen isim) Atatürk'ün anne tarafından soyu, Kocacık Yörükleri ise
Atatürk'ün baba tarafından soyudur. Bu bilgilere göre Atatürk’ün hem anne ve
hem de babasının soyunun
Taşkale (Karaman) çevresinden Rumeli’ye gittiğini
göstermektedir (Güler, 2000).

Ayhan
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 22:14

Atatürk , Gaziantep'te mi doğdu, orada mı büyüdü, ailesi oraya mı göçtü ? Cevap hayır. O halde Atatürk Gaziantepli değildir. Kimliğinde yazması Gaziantep için elbette güzel ve gurur verici birşey ama bu onun kökeninin Gaziantepli olduğunu göstermez...

Süleyman SEVİÇKAN

2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 22:47

Bir karamanlı olarak bu tartışmada bir şeyler paylaşmak istedim .Atatürk'ün soyu karaman ili taşkale kasabasından gelmektedir..

(+)
Atatürk'ün ata yurdu: Taşkale

*Atatürk'ün soy kütüğü Kızıl Oğuzlar'dan geliyor. Karaman'daki Taşkale kasabasının adı 1960'lara kadar Kızıllar. Fakat devlet bu adı sakıncalı bulduğu için kasabanın adını tüf kayalara oyulmuş mağaralardan esinlenerek Taşkale yapıyor.
Kara Harp Okulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Binbaşı Ali Güler , yaptığı araştırmalarla Atatürk 'ün atalarının izini Anadolu'da buluyor... Bu konuda üç kitabı yayımlanan Güler, Mustafa Kemal'in baba tarafından soyunu Anadolu'da bulmadan önce Makedonya'da arıyor...

Bugünkü Makedonya'nın ya da Osmanlı'nın Manastır vilayetinin Debre-i Bala sancağına bugünkü Jupa bölgesinin Debre kenti- bağlı Kocacık köyünde Ali Rıza Efendi 'nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi dünyaya geliyor... Manastırda ''Kızıllar'' olarak anılan aile 1830'larda Selanik'e yerleşiyor...

11. yüzyıla dönüp Anadolu tarihine bakıldığında... Oğuzların Kızıl Oğuz boyu Alp Arslan 'ın yeğeni Sadettin Bey 'in komutasında Malazgirt Savaşı'na katılıp Anadolu'ya giriyor... Kocacık yörüğü de denilen Kızıl Oğuzlar, Selçuklu'nun iskân politikasına göre Konya ve Karaman'da yoğun olmak üzere Anadolu'nun geniş bir kesimine yerleştiriliyor... Selçuklu'nun yıkılışında kendi beyliklerini de kuran Kızıllar'dan Kızıloğlu Ahmet Bey 'i Osmanlı Beyi II. Murat ortadan kaldırıyor. II. Mehmet de Karaman Beyliği'ne son verdiğinde bölgedeki Kızıl Oğuz Türkmenlerini Rumeli'de fethettiği Selanik, Manastır ve Yanya bölgesine gönderiyor...

Atatürk'ün büyükbabası Ahmet 'in ve büyükamcası Mehmet 'in ''Kızıl'' sanını taşıması, Manastır'daki köylerine ''Kocacık'' adının verilmesi ve bugün de aynı folklor motiflerinin Anadolu'daki Kızıllarla örtüşüyor olması, doğru adresi veriyor: 'Komünistleri çağrıştırıyor'

Atatürk'ün soy kütüğü Kızıl Oğuzlar'dan geliyor...

Mustafa Kemal'in anne tarafından soy kütüğü de yine Konya tarafından Vodina kazasının Sarıgöl nahiyesine gönderilen yörük Türkmen oymaklarından Konyarlara dayanıyor... Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım 'ın babası Sofuzade Feyzullah Efendi sonradan Selanik yakınlarına yerleşiyor... Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım, bir söyleşide ''Bizim esas soyumuz Yörüktür. Konya-Karaman çevresinden gelmişiz'' diyor. Anadolu'da bugün Kızıl Oğuzlar'dan kalma ve ''Kızıl'' adını taşıyan birçok yerleşim bulunuyor... Karaman çevresindeki Kızılkuyu, Kızılyaka, Kızıllaragini gibi... Karaman'da bir de Taşkale var...

Taşkale kasabasının 1960'lara kadar adı Kızıllar...

Kızıllar sözcüğü ''komünistler'' i çağrıştırdığı için devlet, Kızıl Oğuzları da ''sakıncalı'' bulup kasabanın adını tüf kayalara oyulmuş mağaralardan esinlenerek Taşkale yapıyor...

Yrd. Doç. Dr. Güler kitaplarında kesin bir yer belirtmemesine karşın Taşkale Belediye Başkanı Hüseyin Yeşildal, ''Atatürk'ün ata yurdu Taşkale'dir'' diyerek bir adım önde gidiyor...
karaman taşkale kasabası karkuyu yaylasında keçi çiftliği bile var
http://www.panoramio.com/photo/3025929?source=wap ...google.com

hakan kütükçü
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 23:25

Gaziantep Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlı,Selanik doğumlu ve dedelerinin memleketi Karaman olsa da
Atatürk, Orta Asya'dan Balkanlara kadar bütün Türklerin evladıdır,atasıdır.

Serdar Sututar
2 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2011, 23:36

Alıntı:
Hayır bugünki Karaman'dan bahsedilmektedir . Makbule hanım bu bilgileri Cumhuriyet döneminde vermiştir .

Aslında ben de aynı şeyden bahsediyorum.
Karaman zaten 1989'da il oldu. Kütükte "Karaman" yazmıyor diye "Karamanlı değildir" diyenler olabilir diye il olan Karaman'dan bahsettim. Atatürk'ün Karaman yöresinden gittiği bilinen bir şey. Burada il bazında "Gaziantepli - Karamanlı" tartışmasına açıklık getirmek istedim sadece.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET