Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Nazım B
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 12:21
Sivaslılar İstanbul'da açık ara önde!

Alıntı:
Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı’nın sunduğu Habertürk’te yayınlanan Teke Tek Özel’e konuk olan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemalettin Şahin, göç konusunda çarpıcı veriler ortaya koydu.

İstanbul’un en büyük göçü Karadeniz Bölgesi’nden aldığını açıklayan Şahin, “Nüfusu her yıl 350 ila 400 bin artan İstanbul’u kapsayan verilere göre, yaşayanların üçte ikilik bölümü İstanbullu değil” diye konuştu. İstanbul’daki İstanbullu sayısı 2 milyon 167 bin 572 kişi.

YÜZDE 65 AVRUPA YAKASI

2009 sayımına göre 12.5 milyon olan İstanbul’daki nüfusun yüzde 65’i Avrupa, yüzde 35’i Anadolu yakasında yaşıyor. Şahin, İstanbul dökümünü de veriyor: Sivaslı (681 bin), Kastamonulu (516 bin), Giresunlu (455 bin), Ordulu (453 bin), Tokatlı (396 bin), Samsunlu (373 bin) ve Trabzonlu (357 bin).

Kentli nüfusu yüzde 85’lere çıkacak 1975’ten bu yana İstanbul’da yaşayan Sivas, Kastamonu ve Giresunluların ilk üç sırayı aldığını anlatan Yrd. Doç. Cemalettin Şahin, göçle ilgili şu tespitleri yaptı:

“Nüfusun yaklaşık beşte biri İstanbul’da yaşıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 70’i şehirlerde ancak bu oran yüzde 85’i de bulacaktır. Yaşanan göçün temel nedeni ekonomik olmakla birlikte, köyde insanların kalmaması. Hayvancılığın bitmesinin sonucu eti daha pahalıya yiyeceğiz.”

(+)

İstanbul’un en çok Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ve Ümraniye’ye göç aldığına da değinen Şahin, İstanbul’un yükünü hafifletmek için yeni göç merkezlerinin açıldığını da söyledi. Antalya, Adana, Mersin gibi kentlerin yanı sıra İzmir, Manisa ve Denizli’nin İstanbul’un göçünü rahatlatan kentler olduğunu belirten Şahin, “Bu göç merkezleri olmasaydı, İstanbul’a 6 milyon kişi daha eklememiz gerekirdi” dedi.

İSTANBUL'A İKİ BÜYÜK GÖÇ 1950 VE 1980-90 ARASI

1930’ların ortasında İstanbul’un nüfusunun 800 binler dolayında olduğunu ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1950’lerdeki sanayi hareketi ve ardından 1980 - 90’larda yaşanan sanayileşme İstanbul’daki göçün iki büyük dalgası oldu. İstanbul’un 1980’lerdeki nüfusu 4-5 milyon arasındaydı. 1990 yılında 7 milyon olan nüfus, 2000’de 10 milyona, 2010’da 13 milyona çıktı. Her 10 yılda nüfusuna 3 milyon insan ekleyen İstanbul’un göç sorunu, altyapıdan ulaşıma akla gelen tüm sorunların kaynağıdır.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/yasam/haber/584041-sivas ...k-ara-onde

Not: İstanbul'da hangi şehirlerden ne kadar insan yaşadığıyla ilgili bir başlık var mı diye arattım ama bulamadım. Eğer böyle bir başlık varsa konu denetçiler tarafından taşınabilir.

Cemoli D18
6 yıl önce - Cmt 25 Arl 2010, 15:10

güncel ve gerekli olan bir konu ele alınmış sürekil gündemde olması gereken bir durum bu umarım güzel çözümlerle ve iyi bir hizmetle her işi çözerler....

cem şentürk
6 yıl önce - Cmt 25 Arl 2010, 15:30

ordu mensubu kardeşimin anlattığı dayıbeyimizin askerlikle alakalı (artık neydi bilmiyorum) bir hikaye için beyoğlunda askerlik şubesine gittiğinde ordaki mürettebatın direkman biz yabancı şube işlemi yapmıyoruz demeleri ardından işlemi yapılacak kişinin özbeöz istanbullu beyoğlu nüfusuna kayıtlı olduğunu söyleyen kardeşime biz aylardır burda beyoğlunda kütüğü olana rastlamadık işlem yapmadık otur abi bi çay iç demeleri (asker olduğunu henüz söylememiş olmasna rağmen) olayının akabinde sivaslılar mıdır kastamonulular mıdır bilmiyorum ama istanbulda en az yaşayanın istanbullular olduğunu zihnime nakşettiğimden şaşırmadığım bir başlık..
bence istanbuldaki istanbullular için hükümet ana dilde eğitim kültürel hakların korunmasını içeren acil bir açılım planı yürülüğe koymalıdır .

Misafir 30d

4 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 12:41

İstanbul'da En Çok Sivaslılar Yaşıyor

2014 yılında en fazla göç alan şehir olan İstanbul'da en fazla Sivaslılar bulunurken, bunu 553 bin 612 kişi ile Kastamonu, 511 bin 723 kişi ile Ordu takip ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yıl verilerine göre, İstanbul'da 741 bin 603 kişi sayısı ile en çok Sivaslılar yaşıyor.

İLK SIRADA SİVAS VAR

Anadolu'dan sürekli göç alarak her geçen gün nüfusu artan metropol şehir İstanbul, 2014 yılında da en fazla göç alan şehir oldu. TÜİK'in verilerine göre İstanbul'da en fazla Sivaslılar bulunurken, bunu 553 bin 612 kişi ile Kastamonu, 511 bin 723 kişi ile Ordu takip ediyor. İstanbul'daki Sivaslıların sayısı bir önceki yıla göre 5 bin 61 kişilik artış gösterdi.

https://www.haberler.com/istanbul-da-en-cok-sivas ...47-haberi/

Misafir 96d

3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 17:52

Normall cunku sivas koygibi is yok. Sosyal aktife yokk. Olaca bu

Misafir 02c

3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 18:24

Misafir 96d sen herhalde haftada bir kaç tez sinemaya haftada enaz bir defa tiyatroya haftada en az birkezde olsa diskoya veya şöyle üç yıldızlı lokantada mutlaka yemekte yiyor sundur.

Ömer Mete
3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 18:33

Alıntı:

Misafir 96d sen herhalde haftada bir kaç tez sinemaya haftada enaz bir defa tiyatroya haftada en az birkezde olsa diskoya veya şöyle üç yıldızlı lokantada mutlaka yemekte yiyor sundur.

Bence de öyledir. Zira yazdıklarından arkadaşın entellektüel birikime sahip birisi olduğu anlaşılıyor(!).

recepsivas
3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 18:49

Alıntı:

Buradaki ironiyi anladım ama bu saydıklarınızın hepsini Sivas'tada yapabilir zaten

turan58

3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 19:19

Misafir sivas köy gibi bir yer olacagi bu demiş benim görüşümde şu sivastan baska illere iş icin gidene hic bir lafim yok adamlar nerde gecimlerini saglayacaklarsa oraya giderler ama sıvası bir köy gibi gördüğünden sivasi begenmdigim icin ben göçüyorum diyenlere söylüyorum bir daha sivasada gelmeyin sivasida agziniza almayin.

Misafir 744

3 hafta önce - Pts 20 Ksm 2017, 20:57

Sivas siyasileri,vali,belediye başkanı,ticaret odası,universite ve sivil toplum örgütleri bir an önce bir araya gelip ; bilimsel bir çalışma yaparak göçün nedenleri araştırmalı.Nedenler tespit edildikten sonra o nedenlerin sebep olduğu eksiklikler şehirde giderilmeli.önce yeni oluşacak göçlerin önü kesilmeli daha sonraki adımlarda da sağlanabildiği kadar giden insanları geri döndürme çalışmaları yapılmalıdır.
Yıllardan beri duyarim Sivasta çok insan başka illere göç ediyor diye fakat bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yapanida duymadım.Üniversite neden uyur,neden bu konunun ekonomik,sosyolojik,psikolojik,yada çevresel etkilerini araştırıp bir rapor sunmaz ?
Veya valilik ve belediye neden göçün sebeplerini tespit edip bu eksiklikleri giderme yoluna gitmez ?
Çünkü çalışıp çabalamak kimsenin işine gelmiyor .Boş laf söyle geç .Sivas göç veriyor.Bunu bizde biliyoruz kardeşim sen sebebini bul ve gereğini yap.
Şimdi herkes işsizlik diyecek sebeb.Kardesim öyle olsa işsizliğin kralı İstanbul da var.Eger bir mesleğin vasfin yoksa kolay kolay iş bulamazsın bulsanda ayak işleri olur o paraya gecinemessin.
Evet işsizlik bir sebeptir ama sebeplerden sadece biri.
Kaliteli eğitim kurumların,okullarin yoksa göç verirsin.
Kaliteli hastanelerin yoksa insanlar başka illere tedaviye giderse göç verirsin.
Yaşanabilir sosyal alanların yoksa ( Geniş yollar,genis kaldirimlar,park alanların,genis meydanlar,insanlarin nefes alacağı Geniş yeşil alanlar vs.)
Bunlar benim tahminim ama bilimsel bir çalışma yapılıp,sebepler tespit edilirse ve o göçe neden olan o faktörler ortadan kaldırılırsa göç durur hatta bir kısım giden geri bile döner.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet