Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Altıparmak - Stadyum Meydan Projesi
123 ... 404142   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hüseyin Fehimoğlu
6 yıl önce - Çrş 22 Arl 2010, 22:01
Bursa Altıparmak - Stadyum Meydan Projesi

STADYUM MEYDANI İÇİN ÖRNEK İŞBİRLİĞİ

(+)

İL ÖZEL İDARE MÜLKİYETİNDE BULUNAN ALTIPARMAK’TAKİ SGK BİNALARININ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVRİ İLE İLGİLİ PROTOKOL, VALİ ŞAHABETTİN HARPUT İLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE ARASINDA İMZALANDI.

BAŞKAN ALTEPE, FOMARA MEYDANI’NIN YAKLAŞIK 2 KATI DAHA BÜYÜK BİR MEYDANI BURSA’YA KAZANDIRACAKLARINI SÖYLEDİ.

VALİ ŞAHABETTİN HARPUT, ÖZEL İDARE İLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA İMZALANAN ÖRNEK PROTOKOLLE BURSA’NIN PRESTİJ KATACAK BİR MEYDANIN HAYATA GEÇİRİLECEĞİNİ VURGULADI.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Altıparmak’taki SGK binalarının bulunduğu alanı şelaleli meydana çevirmek için hazırladığı proje kapsamında önemli bir adım daha atıldı. Özel İdare mülkiyetindeki binaların Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Vali Şahabettin Harput arasında imzaladı.

Örnek işbirliği

Heykel’deki tarihi valilik binasında düzenlenen imza törenine Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Kemal Demirel ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Altın katıldı. İmza töreninde konuşan Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediyesi’nin kente prestij katacak önemli bir projeyi daha hayata geçireceğini söyledi. Projenin hayata geçmesi için İl Özel İdare mülkiyetindeki binaları Büyükşehir’e devrettiklerini dile getiren Vali Harput, “Bunun karşılığında Büyükşehir Belediyesi Özel İdare’ye 500 bin metrekare parke taş ve bu taşların döşenmesi için gerekli 50 bin metreküp malzeme verecek. Bu sayede Bursa prestijli bir meydana kavuşurken, bizde bu malzemelerde kırsaldaki köy meydanlarımızı daha modern hale getireceğiz. Bursa için örnek bir işbirliğini hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi.

(+)

Bursa prestij kazanacak

Çağdaş kentlerin tamamında güzel kent meydanları bulunduğunu, Bursa’nın bu konuda önemli bir eksiklik yaşadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu eksikliği gidermek için önemli bir adım attıklarını vurguladı. Şehrin kalbinde yer alan Altıparmak’ın güzel bir meydanla süsleneceğini dile getiren Başkan Altepe, “Yaklaşık 18 bin 500 metrekare alanda rekreasyon projesi uygulanacak. Şehreküstü meydanının 8 bin 500 metrekare olduğu düşünülürse, iki kat daha büyük bir meydanı Bursa’ya kazandırmış olacağız. Binalar yıkıldıktan sonra bölgede şelaleleriyle, kafe ve restoranlarıyla önemli bir kentsel tasarım projesi uygulanmış olacak. Merinos istikametinden ya da Çekirge’den Altıparmak’a gelenleri bu kentsel tasarım projesi karşılayacak” diye konuştu. Başkan Altepe, binaların devri konusunda büyük katkı sağlayan Devlet Bakanı Faruk Çelik’e de teşekkür etti.

Konuşmaların ardından SGK binalarının Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili protokol Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Vali Şahabettin Harput arasında imzalandı.
Proje kapsamında toplam taban alanı 6 bin 200 metrekare olan 10 binanın yıkımı yapılacak. Toplam 18 bin 500 metrekare alan üzerinde uygulanacak rekreasyon alanında yıkımlara ise önümüzdeki günlerde başlanacak.

Kaynak : Bursa Belediyesi

cyaman
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 00:00

Muazzam bir fikir ve bu meydanların Bursaya kazandırılması şehrimiz için çok yararlı olacağı kanaatindeyim

kıvanç

6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 00:08

gelişmiş memleketlerde böyle projeler için yarışmalar düzenlenir. bu şekilde makul bir fiyat ve sürede proje bölgesiyle ilgili bir sinerji ortamı oluşur,bir çok fikir ve taslak çizim elde edilir. bizim belediye her şeyi herkesten daha çok bildiği için kendi içinde hallediyor. sonrada anlamaya çalışıyoruz ne olduğunu.

Emre Aykan
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 00:46

Alıntı:
gelişmiş memleketlerde böyle projeler için yarışmalar düzenlenir. bu şekilde makul bir fiyat ve sürede proje bölgesiyle ilgili bir sinerji ortamı oluşur,bir çok fikir ve taslak çizim elde edilir. bizim belediye her şeyi herkesten daha çok bildiği için kendi içinde hallediyor. sonrada anlamaya çalışıyoruz ne olduğunu.

İyi ki belediye çok biliyor. Vali belediye el ele vererek köhne durumdaki binadan şehire meydan kazandırmaya çalışıyor bazıları ise çok bilmişlikle itham ediyor. Bazı belediyelerin senelerce sadece projeyle uğraşıp sonra o projeleri uygula(yama)dığını ve hayal olduğunu herkes görüyor bu şehirde. O yüzden yapılanı alkışlıyorum gerçekten çok akılcı bir proje. Bursa'nın buna ihtiyacı vardı. Umarım Bursa'nın her bölgesine böyle meydanlar kazandırılır..

En son Emre Aykan tarafından Prş 23 Arl 2010, 00:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

aykut_aykut
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 00:50

Bursa'da hatırladığım en son yarışmalı proje Kent meydanıydı.Kent meydanı olacaktı Kent meydanı alışveriş merkezi oldu.Yarışmayla böyle olcaksa bu işler yarışma falan istemiyorum ben.Kent meydanına bakınca ille de yarışmadan güzel bir şeyler çıkacak beklentisine girmek doğru değil.Merhum başkan eleştirilerden o kadar bunalmıştı ki her seferinde bu projenin yarışmayla yapıldığını ve projenin bağımsız bir jüri tarafından seçildiğini söyler olmuştu.
Neyse Recep Altepe'de bizi Doğanbey projesinde çok fena yanılttı.Astırdığı afişler ne gösteriyordu.Şimdi yapılan ucubeler nasıl bir şey.
Bu yüzden bu resimlere hiç inanmıyorum.Yarışmalı yada yarışmasız ancak bitince bazı gerçeklerle karşılaşıyoruz.
İnşallah gerçekten ferah ve düzgün bir meydan çıkar ortaya...

umutberk
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 02:13

Proje çizimine bakınca meydan olduğu anlaşılmıyor.Burası daha çok parka benzemiş. Kültürparkın uzantısı olacak bir proje hazırlanmış.Meydan denilince birden Avrupada'ki öerneklere bir bakılmalı, ufak olmasına rağmen Osmangazi Kaymakamlığı'nın önünde kazanılan alan buradan daha çok meydana benziyor.
Projedeki şelale de umarım düzgün bir işçilikle yapılır ve gerçekçi olur yoksa vasat bir işçilikle, uyduruk bir şelale yapılacaksa hiç yapılmasın, oradaki yamacı görelim daha iyi.

Aksit Ozkural

6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 02:49

Yeri cok iyi biliyorum.

Bayagi hos bir meydan olacak.

Dilerim aksamadan bitirirler, cunki bolge Bursa'nin vitrin alanlarindan birisi.

Buna ek olarak stadi da yikip Timsah arena'yi birlikte yapabilirlerse cok iyi olur, cunki stad ve cevresi ne yazikki bu guzel kente yakismiyacak kadar mezbelelik olmus durumda.

Bir taraftan Nilufer Belediyesinin Kayapa'da kuracagi 400.000 kisilik ( kucuk Dubai ) projesi, bir yandan bu meydan isi, gelisen rayli projeler, bir yandan tarih, bir yandan turizm, tarim, sanayi, universite......

Bursa'mizin gelecegi bana umut veriyor.

Ah bir de Kestel'e giden ve ovaya yayilmis cirkin yerleskeler olmasa ....

Insallah yakinda bu depresif bolgelere de bir cozum bulunur.

Bursa her yonden cok sansli bir ilimiz.

Yani bu sehirde yasamayi gercekten hayal edebilirim ileride.

Bu arada meydanin bugunku goruntusunu tam olarak veren bir resim indirebilme olanagi varmi acaba? Ayrica yikilacak binalari da isaretlemek olanagi olursa sevinirim.

En son Aksit Ozkural tarafından Prş 23 Arl 2010, 02:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kıvanç

6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 03:12

Alıntı:
İyi ki belediye çok biliyor. Vali belediye el ele vererek köhne durumdaki binadan şehire meydan kazandırmaya çalışıyor bazıları ise çok bilmişlikle itham ediyor.

ben inşaat mühendisiyim.mesleğim gereği bu tür projelere biraz daha hassas yaklaşıyorum. proje yarışmaları, bu tür;kenti yakından etkileyecek projeler için yapılır. burası da tam olarak bu tarife uyuyor.mimari açıdan bir gelişme hedefleniyorsa, her proje için ince düşünmek gerek.bu da ancak fikir telakkisi ile mümkün olur. belediyenin buradaki ve buna benzer daha bir çok yerdeki tutumu çok yanlıştır.
kimse oraya bir şey yapılmasın,öylece kalsın demiyor.
doğru uygulanmış yarışmalarla proje belirlemek şehre her zaman değer katar. hep en iyiye yaklaşmayı sağlar.

Hüseyin Fehimoğlu
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 03:12

Arkadaşlar meydanın tümüyle birlikte nasıl olacağı yönünde herhangi bir görüntüye ulaşamadık henüz.

Buradaki haberimizin odak noktası SGK binasının Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devri ve anladığım kadarı ile - yani fotoğraftaki görünümü ile- SGK binası yerine yapılacak şelale ile ilgili.

Fotoğrafın açısına bakarsanız meydanın en büyük kısmı gözükmüyor.Burada meydanın bir bölümünün projesi aktarılmış.

Yani proje resmi stadyumun önündeki Bursastore'un ilerisinden bakışı gösteriyor.

Orada zannedersem Bursastore kalkar. Stat ise yıkılabilir. Böyle düşündüğümüzde ne kadar büyük bir meydan olacağını sizde düşünebilirsiniz?

Zaten belediye başkanımız Sn. Recep Altepe haberin içerisini okudu iseniz yerin genişliği konusunda sayısal bilgi vermiştir. Ve Şehreküstü Meydanı ile kıyaslama yapmıştır.

Alıntı:
Şehrin kalbinde yer alan Altıparmak’ın güzel bir meydanla süsleneceğini dile getiren Başkan Altepe, “Yaklaşık 18 bin 500 metrekare alanda rekreasyon projesi uygulanacak. Şehreküstü meydanının 8 bin 500 metrekare olduğu düşünülürse, iki kat daha büyük bir meydanı Bursa’ya kazandırmış olacağız. Binalar yıkıldıktan sonra bölgede şelaleleriyle, kafe ve restoranlarıyla önemli bir kentsel tasarım projesi uygulanmış olacak.

Bu arada Kıvanç Bey'in son mesajına katılıyorum.Kesinlikle bu tip yerler için insanları proje üretimine teşvik edecek yarışmalar yapılmalı ve tamin edici derecede de para ödülü olması gerekmektedir.

Bu tip yerler simge yerlerdir. Amma velakin yapılan ''Bursa için Üretiyorum'' proje yarışmasına yeteri kadar ilgi olmadığını aşağıdaki vereceğim WowTurkey konu linkinden detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Tabii bunda biraz bizim tembelliğimiz biraz da belediyenin tanıtım eksikliğinin yattığı kanaatindetim.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=102357

--------------------------------------------------------------------------

En son Hüseyin Fehimoğlu tarafından Prş 23 Arl 2010, 03:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Atila
6 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 03:25

Kimse kusura bakmasin, ama proje bana meydan gibi gelmiyor. Daha cok bir kavsak niteliginde bence.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 404142   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet