Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
feritsahin

7 yıl önce - Çrş 19 Oca 2011, 23:28

Bursanın yeşil kayapa ovasını malesef bu proje gerçekleşirse bitirecek...

skucukata
7 yıl önce - Çrş 19 Oca 2011, 23:51

ova ova diye dert yanmayın lütfen keşke şimdiden bütün ovayı planlı bir şekilde imara açsalar yoksa yavaş yavaş ova gecekondularla dolacak sakın kimse bana ovalarımız çok verimli falan filan demesin bursa artık küçük bir şehir değil tarım yapılacaksa yenişehir inegöl kemalpaşa ve karacabey var şehrin içinde yapmayak için ısrar etmek çok saçma şimdi olmasa 10 yıl sonra gecekondular sayesinde ova dolacak zaten özellikle bursa ovası

umutberk
7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 00:10

Ben de skucukata'ya katılıyorum. Bursa'da konut alanı için iki olanak var;
* Uludağ'ın etekleri
* Bursa ovası
Bursa'nın durumu tam aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali. Uludağ'ın eteklerine ev yapsak orman gidecek, ovaya ev yapsak tarım alanı. Bu iki seçenek arasında ovayı tercih etmek daha mantıklı görünüyor( Ulaşım, v.b.). Sözün özü ova zaten yapılaşacak bari şimdiden planlayalım, planlara göre düzenli bir şekilde yapılaşsın. 30 sene sonra Ankara yolu altındaki gibi bir Bursa daha oluşmasın.

skucukata
7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 00:22

desteklediğin için teşekkürler dağa çıkmak imkansız zaten geçenlerde pınarbaşı mezarlığının üstündeki evlerin oraya gittik annemle annemin babannesinin evi varmış sanırım orda resmen öldüm millet nasıl yaşamış ve hala yaşıyor o bayırlarda tek çare ovaya yerleşmek

ozhanesemen

7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 00:59

Küçük Sanayi ile Kayapa Toki arası bölge şu anda Ova Koruma Bölgesi olarak geçiyor ve yakın gelecekte imara açılması planlanmıyor.

skucukata
7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 02:03

zorla söyletecekler ya altınşehir erturulkent ve civarı ova değilmiymiş arasından yol geçtiği için mi ova sayılmadı da orası imara açıldı ova diyorlar küçük sanayiyi kuruyorlar ova diyorlar yasemin park, ottamanors, buttimi yapıyorlar kaçak yapı alıyor başını gidiyor bunlar hala sözde ovayı koruyor devam etsinler az kaldı %90 gecekondu olur belki yakında

Batur

7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 09:57

Alıntı:
Küçük Sanayi ile Kayapa Toki arası bölge şu anda Ova Koruma Bölgesi olarak geçiyor ve yakın gelecekte imara açılması planlanmıyor.

Oranın imara açılmaması çok saçma. Çalı yolunun üst tarafları imara açılmış, Demirci, Çalı, Yaylacık birleşmiş. Bir kaç sene sonra Yaylacık, Tahtalı ve Kayapa’da birleşir.

Bu başlıkta bahsedilen bölge Kayapa Toki konutlarının karşısı, Hasanağa istikameti. Şu an zaten oraya kooperatifler girmiş durumda. Bu projeyle birlikte oradaki yapılaşma hızlanır. Bu durumda Küçük sanayi ile Kayapa Toki arasında kalan bölge İzmir yolu, Kayapa yolu, K.Sanayi ve Kayapa Toki konutları arasında sıkışıp kalır.

Kayapa yolu boyunca yolun sağı solu çok hareketli araziler alınıp satılıyor. Köylüler yol kenarlarındaki arazilerini kiraya veriyor. Eğer bu böyle devam ederse her kiraya verilen arazinin üzerinde sundurma, yazıhane derken ova mova kalmayacak. Ayrıca Kayapa’ya Dubai’deki gibi gökdelen projeleri yapılacaksa Aladdinbey, Yaylacık, Tahtalı, Ürünlü köylerindeki arazi sahiplerine kimse tarım marım yaptıramaz. Onlar da arazilerinin imara açılmasını isteyecek.

ozhanesemen

7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 17:14

Alıntı:
altınşehir erturulkent ve civarı ova değilmiymiş

Alaaddinbey, Ürünlü bölgesinin yerlisi yada orada arazisi bol bir belediye başkanı gelirse, orası da imara açılır hiç şüphem yok.

Benim belirtmiş olduğum önceden yapılan planlamalar. Kayapa'daki "Müstakbel Küçük Dubai" zikredilen bölge zaten toplu konut olarak 5 kat yükseklikte imara açık idi. Fakat gelen bilgilere göre bölge Nilüfer Belediyesi'ne geçince hemen o bölgedeki yeni yapılaşma, ruhsat vermeme marifeti ile durduruldu. Bu ülkede planların çeşitli sebeplerle değiştirilebildiğine hepimiz şahidiz. Muhtemelen önce 5000 lik planlar değiştirilecek, sonra da 1000 lik uygulama planları. Neticede o bölgede insanların kooperatif olarak yada bireysel olarak aldıkları birkaç dönümlük arsalar, 20-30 dönümlük parsellerin hisseleri haline getirilecek. Bu büyük hisseler, değerlenecek birim fiyatlar ile birlikte küçük yatırımcı yada ev sahibi olmayı hayal eden kooperatif üyelerine bırakılmayacak, büyük inşaat firmalarına satılmak yada daire karşılığı verilmek zorunda bırakılacak. Bunlar da benim bölge ile ilgili tahminlerim.

mimar m. karakoç

7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 17:59

Ova koruma alanı içinde olan kısımlarda yapılaşma sözkonusu değildir. Kayapada daha önce konut olarak planlanmış bölge ile Hasanağa istikametinde mevcut imarlı alanda bir çalışma sözkonusu. 1/25000 ve 1/5000 planlarında 2023 yılına kadar ana fikirde bir değişikliği söz konusu olmaz. Bursanın nüfus projeksiyonu 2,5 milyon kişi (merkez) için planlanmıştır. Bunun dışına çıkmak mümkün değildir. Bursanın toprağının verimini bilmeyen yok. Kimse bu toprağa kıymamalıdır. Yılda iki hatta üç defa ürün alınabilecek topraklar hepimiz için önemlidir.

Banliyö tipi kent yapılacaksa bir bütün halinde değerlendirilmelidir. Eğitim, Ticaret, sosya kültürel tesisler, dinlenme ve eğlenme vb sosyal donatı alanları mutlaka tesis edilmelidir.
Maksat merkezin yükünü yaymaktır. Sadece konaklamak uyumak için insanlar buraya gelmemeli.

hakanumut
7 yıl önce - Prş 20 Oca 2011, 23:54

Bursa -İzmir yönünde görükle kavşağından Kayapa Toki'ye döndüğümüzde Tokiye doğru ilerleyen yol civarı bence imara açılmalı.Zaten tokinin karşısında kalan tepedeki arazilere birkaç bina dikilmiş.Bence görükle kavaşağından Toki'ye doğru olan kısım yerleşime açılabilir.Bu bahsetiğim arazide de tarım yapan görmedim.Ağaç falan da yok doğru düzgün.sadece tarla kenarlarında meşeler var.yanlış anlaşılmasın yerim falan yok orda keşke olsa bu arada:)

bir de kayapadan bursa yönüne giderken kayapa barajına gelmeden bir villa sitesi var dağ eteğinde.baya da büyük benim anlamadığım kayapa bursa yönünde yolun sağ tarafı imafra açık mı?

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet