Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hz. Hatice (R.a.)


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Hüseyin Keskin

7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 22:58
Hz. Hatice (R.a.)


HZ. HATİCE
Alıntı:
Hatice (Arapça: خديجة بنت خويلد), İslam peygamberi Muhammed'in ilk eşidir.
Hatice Muhammed ile evlendiğinde 40 yaşında idi. Babasının adı Hüveylid, annesininki Fatıma'dır. Hatice'nin amcazadesi ise Varaka Bin Nevfel'dir. Muhammed'in soyu baba tarafından Kusay, anne tarafından Lüey sülâlesiyle birleşmektedir. İslam öncesi devrinde lâkabı Tâhire idi.
Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak milâdi 555 olabileceği tahmin edilmektedir. Kureyş kabilesindendir. Daha önce iki kez evlenmiş ve ikinci kocasının ölümünden sonra kendi adına ticaret yapacak bir adam görevlendirmeyi adet edinmişti.
Şam'a gönderdiği kervanların birine başkan olarak güvendiği Muhammed'i tayin etmiştir. Normalde bir kureyşliye ödenen miktarın iki katını vermiştir. Hatice bir gün rüyasında gökteki ayın hanesine girdigini ve daha sonra koynuna girdigini görmüş rüyasını kuzeni varakayla paylaşmış ve kuzeni gelecek olan son peygamberin eşi olacagını müjdelemiştir. Kervanın dönüşünde Muhammed'in yanında bulunan Hatice'ye ait köle, Muhammed'in iki tarafında iki melek gördügünü söylemiş Hatice de bu olaydan önce gördügü rüyayı hatırlamış, Muhammed'in gelecek olan son peygamber olduğunu anlayıp evlenme teklif etmiştir. Muhammed'in bu teklifi kabul etmesiyle evlenmişlerdir. Mehir olarak 20 dişi deve Hatice'ye verilmiştir.
Hatice'nin Muhammed'den iki oglu ve dört kızı toplam 6 çocuğu olmuş fakat erkek çocuklarının ikiside küçük yaşta vefat etmiştir. Mutlu ve ahenkli bir evlilikleri vardı ve hiç bozulmadı. Hatice Muhammed'e hem eş hem iyi bir arkadaş hem de danışman olmuştur. İlk müslüman kadın olmuş ve eşini hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır.
619 yılında vefat ettiğinde yaklaşık 65 yaşındaydı, Muhammed onu hiçbir zaman unutmadı her daim ondan onun ahlakından bahsetti.


http://tr.wikipedia.org/wiki/Hatice_bint_H%C3%BCveylid

Peygamber efendimizin ilk eşidir.


Zafer

7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 00:26

Hz Hatice annemizin mezarı Mekke şehrinin en eski mezarlığındadır, bir çok kabir belirsizdir, yalnız Hz Hatice annemizin mezarını bilmek isterseniz aşağıdaki fotoğrafta ileride bir ağaç varya hah hemen onun dibinde yatmaktadır. Rabb'im Hz Hatice annemize ve Cennet-ül mualla mezarlığında yatan diğerleri için gani gani rahmet diliyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET