Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa İnegöl'den il olma yolunda yeni atak
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
dvtdemirel
7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 02:36
bir anekdot:

Hergün İnegöl'den Bursa'daki özel hastanelere giden hasta sayısının 750 olduğunu biliyor musunuz? devlet hastaneleri ve fakülteye gidenler hariç,,,,

skucukata
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 14:30

Bu da inegölün il olmak için yetersiz olduğunu gösterir yanlış anlama ben bursalıyım inegölünde kesinlikle bursadan ayrılmasını istemiyorum. Bursanın 2 milyonu geçeceğiyle ilgili konu açılınca bakanın 3 yıl içinde türkiyenin 3. büyük ili olacağını söylemesi biraz zor ve komik geldi onu o yüzden paylaştım sadece

leventmu
7 yıl önce - Prş 23 Arl 2010, 21:52

Tahminimce İnegöl, forumdaki bir arkadaşın da bahsettiği üzere Bursa'nın 2 milyon üzeri nüfusu da dikkate alınarak 50 km yarıçaplı daire içerisinde kalması nedeniyle Büyükşehir sınırlarına dahil edilecektir.
İl olmayı hak ettiği de gerçektir, ancak Bursa'ya olan yakınlığı sebebiyle ilerleyen yıllarda Gebze'nin İstanbul'a veya İzmit'e yakınlığı sebebiyle bulunduğu konuma benzer bir konumda bulunacağı da aşikardır.

skucukata
7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 22:34

Eğer bursa 2 milyonu geçer ve inegölüde içine alırsa izmire bir nebze daha yaklaşacak sanırım inegölün nüfusu yaklaşık 200 bin civarında 2 milyon + 200 bin = 2.2 milyon kesinlikle iyi bir rakam İzmirin şu anda şehre girerken tabelasında nüfus yaklaşık 2.7 milyon yazıyor yaklaşık yazmıyor tabi ben küsüratı hatırlamıyorum

Salih Akın Şahin
7 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 23:41

iyide izmir tabelası 2000 yılına ait 2011 yılında ise izmir 4 milyon nufus yakın üstelik izmir büyükşehir belediyesinde 21 ilçeye bakıyo ....

skucukata
7 yıl önce - Çrş 05 Oca 2011, 00:11

Orasını bilemem be bu yaz gittiğimde özellikle baktım değiştirmiş olmaları gerekiyor ama 2.7 bana da az geldi açıkçası

mertoviçizmir

7 yıl önce - Çrş 05 Oca 2011, 00:24

şuan tabelada ne yazıyor bilmiyorum ama izmir merkez gercekte 3, 5 milyon civarında 21 ilçenin toplamı bütün olarak da 3 milyon rahatlıkla geciyor ve menemen , ulukent , kemalpaşa ve urla sehrin devamı niteliginde olmalarına ragmen merkez nüfusunda tam olarak sayılmıyorlar

OzkanYigit
7 yıl önce - Sal 24 May 2011, 16:12
İnegöl'ün il olması

inegöl il olmayı çok isteyen ve bunu hak eden bir şehir aslında. ama İnegöl'ün Bursa'ya çok yakın olması bunu biraz zorlaştırıyor İnegöl'ün nüfusu 230,000'e yakın şehir merkezi çok büyük zaten şehir almış başını gidiyor sanayisi çok gelişmiş bugün ihracatta 16.sırada Nüfus Bakımından yaklaşık 50 ilden daha büyük, Bursa'nın en büyük sanayi merkezi, Türkiye'nin en büyük 4 ilçesinden biri ayrıca inegöl'ün nüfusu gündüz daha çok artmaktadır çünkü çevreden yani Bursa, Yenişehir, Domaniç, Pazaryeri hatta Bilecik tarafından çalışmaya gelen çok kişi var sanırım gündüz nüfusu inegöl'de çok fazla oluyor yani profilden bakıldığında il olmayı çok çok fazla hak eden bir kent ama Bursa'ya uzaklığı 30 km (son belirlenen sınırlarla) yaklaşık 25 dakika uzaklıkta yukarıda söylenildiği gibi inegöl'de 10 dakika da bir ambulans sesi duyabilirsiniz sürekli Bursa'da şevket yılmaz hastanesine, diğer devlet hastanelerine ve özel hastanelere hasta taşınır. İnegöl'de 2 büyük hastane var birde özel hastane var (Özel Medice Hastanesi) ama 200 bin nüfus artık inegöl'e çok geliyor eminim inegöl'ün şehir nüfusu 2020 yılında 350,000'i bulacaktır çünkü doğu'dan ve güneydoğu'dan çok yoğun göç alıyor ancak Bursa açısından inegölün il olması pek de iyi olmaz neden derseniz Bursa 2,605,495 Nüfusuyla Ülkemizin 4.büyük Metropolü yani İnegöl il olursa Bursanın bazı ilçeleri (Not: Bu ilçelerin Yenişehir, İznik ve Keles olacağı söyleniyor) İnegöl'e bağlanacak o zaman Bursa'nın nüfusu yaklaşık 375,000 kişi azalacak nüfus inecek 2,300,000 seviyelerine tabiki Bursayı yönetenlerin bunu istemeyeceği çok açık.
İnegöl'e gelince il olamazsa Bursa'ya mahalle olacak çünkü Yeni Büyükşehir Yasasıyla Büyükşehirler Tek Şehir sayılacağından inegöl'ün işi biraz zor. Bildiğim kadarıyla inegöllüler Bursa'nın mahallesi olmayı pek istemiyorlar ama ortada başka da yol kalmayacak gibi şimdi inegöl il yapılsa Türkiye'de birçok ilçe bizde il olacağız diye ayaklanacak bana kalırsa inegöl'ün il olması biraz zor gibi ama il olmayı çok fazla hak eden bir şehir inegöl.
inegöl ve Bursa açısından hayırlısı ne ise o olsun.

leventmu
6 yıl önce - Cum 29 Tem 2011, 15:44
İnegöl merkez ilçe mi oluyor??

Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa genelindeki 38 belediyeye yazı göndererek, 1/100.00 ölçekli plan için bilgi istedi.

Bursa genelindeki 38 belediye başkanlığına gönderilen yazıda, 1/100.000 ölçekli Bursa il çevre düzeni planı hazırlanacağı belirtilerek, hazırlık çalışmalarında arazi kullanım kararlarına destek sağlamak maksadıyla belediyelerden sayısal ve pafta ortamındaki veriler talep edildi. Altepe’nin imzasını taşıyan bu istekler, İnegöl’ün de Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alınmasının ilk adımları olarak değerlendirildi.

İnegöl Belediyesi olarak kendilerine de aynı yazının geldiğini belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş, henüz büyükşehirlerle ilgili kanun çıkmadığını, bu çalışmaların Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin işgüzarlığından başka bir şey olmadığını kaydetti. Daha evvel de İnegöl’deki mezarlıklarla ilgili kendilerinden bilgiler istendiğini, bunu Bursa Kent Konseyi’nin çalışması olarak cevaplandırdıklarını ifade eden Aktaş, son gelen söz konusu yazıdaki soruların, İnegöl Belediyesi olarak kendilerini ilgilendiren, özellikle yatırımlarla ilgili kısmına cevap vermediklerini söyledi.

Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez ise, "Bundan önceki dönemlerde de sıkça belirtildiği gibi kısa bir zaman sonra 1/100.000 ölçekli planın doneleri toplanıyor. Önümüzdeki sene Bursa’nın planı bitmiş olacak. 1/100.000 ölçekli plan bittiği andan itibaren Kurşunlu, Tahtaköprü, Cerrah ve Yenice beldeleri ile İnegöl’ü kapsayacak büyükşehir sınırı içine gireceğimiz kanaatindeyim. Bu bütün İnegöl’ü kapsıyor. İnegöl büyükşehir sınırına alındığı zaman bizim gibi belde belediyeleri bu sınıra dahil edilecek. Buna istinaden İzmit ve İstanbul’da bir model uygulanmıştı. Geçen dönem nasıl Hasanağa, Kirazlı, Akçalar gibi birçok belediye kapatılmıştı, İnegöl büyükşehir sınırına alındığında bizim beldelerimiz de 2014 yılından sonra İnegöl’ün mahallesine dönüştürülecek" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yazının, bu olay her ne kadar gizlense de, el altından sanki bu konuyla alakalı bir çalışma yapıldığı düşüncesini kuvvetlendirdiğini anlatan Dönmez, "1955 yılından beri faaliyet gösteren belediyemizin kapatılmaması için hem hukuki anlamda, hem de kamuoyu desteği konusunda elimizden geleni yapacağız. Yerel yönetimlerin kapatılmasının çare olmadığını düşünüyorum. Bunun beldelerde yaşayan halka büyük külfet getireceğine inanıyorum. Ümit ediyorum ki istenen belgeler o bölgenin tanıtılabilmesi içindir. İnşallah belde belediyelerimizin korunması gündeme gelir" diye konuştu.

İnegöl’ün il olma hayali olduğunu hatırlatan Dönmez, "İnegöl’ümüz inşallah Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmez ve biz de bu korkunç tabloyla karşılaşmayız. Sanki içimizden bir ses, bu işin bizi aşacağını ve büyükşehir sınırlarına gireceğimizi söylüyor. Ancak kanunen elimizden geleni de yapacağız" dedi.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/inegol-m ...77781.html

Mert Akgün
6 yıl önce - Cmt 30 Tem 2011, 19:36

bütün dünya birleşmeye çalışırken bizde sürekli ayrılma. 5 tane şehir kurana kadar 1 tane metropol bir şehir kurmak daha mantıklı değil mi ? her şehire ayrı yol yap, metro yap, hava alanı yap, nereye kadar? dünya markası şehiler diyor belediye başkanları ama kaç tane şehirde ağır metro hattı var? istanbuldan başka kaç tane çok gelişmiş bir şehrimiz var.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet