Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa İnegöl'den il olma yolunda yeni atak
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hüseyin Fehimoğlu
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 00:01
Bursa İnegöl'den il olma yolunda yeni atak


İnegöl'den il olma yolunda yeni atak

Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör'ün 'il olmayı hakeden ilçeler' araştırmasını taraflı bulan İTSO, Uludağ Üniversitesi'ne tarafsız ve bilimsel araştırma yaptırma kararı aldı.Yıllardır il olma mücadelesi veren İnegöl'ün, Akdeniz Üniversitesi'nce yapılan araştırmada il olmayı hakeden ilçeler arasında gösterilmemesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nı harekete geçirdi. İTSO, bağımsız bir araştırma için Uludağ Üniversitesi'ne başvurma kararı aldı.

Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yöntemiyle hazırladıklarını söylediği araştırmada, Türkiye genelinde il olmayı hak eden ilçeleri tesbit ettiklerini belirterek, bu ilçeleri Alanya, Bandırma, Fethiye, Elbistan, Ereğli, Bergama, Ödemiş ve Erciş olarak sıralamıştı. Nüfusu, ekonomisi, ihracat potansiyeli gibi bir çok kriter açısından Türkiye'deki çok sayıda ilden daha iyi durumda olan İnegöl'ün, il olmayı hakeden ilçeler arasında gösterilmemesi, İTSO tarafından taraflı bulundu.

Metin Anıl başkanlığında özel gündemle toplanan İTSO Yönetim Kurulu, Prof. Dr. İbrahim Güngör'ün ilgili raporunu görüşüp, Alanya'nın Türkiye'deki İl olmayı hak eden ilçeler arasında birinci sırada gösterilmesinin, Alanya İşletme Fakültesi Dekanı'nın tamamen taraflı hareket etmesinden kaynaklandığı görüşüne vardı. İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl, Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör'ün hazırladığı raporda, il olacak ilçelerin il merkezlerine olan uzaklıkların kriter olarak ön planda tutulduğunu, bundan dolayı da il olma ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı ilçelerin ortaya çıktığını söyledi.
Rapordaki ilçeler arasında sadece Alanya ile Bandırma'nın il olma kriterlerine sahip olduğunu ileri süren Metin Anıl, 'Biz yönetim kurulu olarak bu konuyu görüşerek karar aldık, Türkiye genelinde tüm kriterleriyle il olmayı hak eden ilçelerin belirlenmesi için Uludağ Üniversitesi'ne bilimsel bir rapor hazırlatacağız. İTSO ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde yapılacak bu çalışma sonucu belirlenecek olan ilçeler arasında ilk 10'a giren ilçelerle işbirliği yaparak, ortak bir çalışma grubu oluşturacağız' dedi.

Uludağ Üniversitesi işbirliğinde yapacakları,Türkiye genelinde il olmayı hak eden ilçelerin, sadece il merkezlerine uzaklıkları değil, ekonomik, demografik, sosyal-kültürel gelişmişlik gibi tüm kriterlerin ışığında belirleneceğini, bunun tamamen tarafsız bir çalışma olacağını anlatan Başkan Anıl, önümüzdeki günlerde yapılacak olan Odalar Birliği Konseyi'nde de konuyu gündeme destek isteyeceklerini kaydetti.


Yaptığı toplantıda, Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Güngör'ün yaptırdığı araştırmayı taraflı bulan İTSO, Uludağ Üniversitesi'ne yeni bir araştırma yaptıracağını açıkladı.

Kaynak : Olay


aykut_aykut
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 00:50

Bugün Alanya İşletme fakültesi dekanı son derece tarafsız bir araştırmayla il olması gereken ilk ilçenin Alanya olduğunu açıklar.Yarın İTSO Uludağ Üniversitesine yaptırdığı son derece objektif bir araştırmayla il olması gereken ilk ilçenin İnegöl olması gerektiği sonucunun çıktığını açıklar.
İşte bu yüzden ilçelerin il yapılmasına karşıyım.İşte bu yüzden üniversitelerin yaptığı da dahil olmak üzere hiç bir araştırmaya inanmıyorum.
Nedir bu il olma sevdası.Ne değişecek.Kaymakamlık tabelası inecek İnegöl Valiliği tabelası asılacak.Ee sonra ne olacak.Koskoca bir hiç.Bugüne kadar il yapılan ilçelerde ne değişti.Koskoca bir hiç.
İnegölün yine köftesi mobilyası meşhur.İl oluncada yine köftesi mobilyası meşhur olacak.
O yüzden il olma sevdalıları bıraksınlar bu işleri.Gereksiz...


Batur

7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 09:59

İnegöl’de il olacak kapasite var ama Bursa’ya çok yakın olması dezavantaj, Alanya gibi konumu olsaydı çoktan il olmuştu bu saatten sonra il olacağını sanmıyorum. Büyük ihtimalle bir kaç sene sonra Bursa Büyükşehir'e bağlanırlar.Mustafa DİNÇ
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 10:47

1991 -1994 yıllar arasında İnegölde görev yaptım herşeyi ile mükemmel bir şehir havası suyu sanayisi (yaklaşık 150 aktif fabrika) nufus 160000 (yüz altmış bin) yani süper ama gel gelelim Bursa buna müsaade edermi İnegölden gelen kaymak kesilir diye engellenirmi bilemem ama bence en güzel şeyleri hak etmiş İnegöl.

Mert Doğan
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 19:14

Alıntı:
Bursa buna müsaade edermi İnegölden gelen kaymak kesilir diye engellenirmi bilemem


İnegöl'den ne kaymak yiyor ki Bursa? Büyükşehir'e dahil olsa diyeceğim ki nüfus veya sanayi kuruluş vergilerinden büyükşehirin payı artıyor ama yatırım yapmıyor. Kendi nüfusu ve sanayi kuruluşları oranındaki payı kendisi alıyor. İl özel idaresi veya doğrudan devlet yatırımları desek Bursa içine bile doğru düzgün doğrudan devlet yatırımı veya özel idare yatırımı yok ki inegöle ne yapsınlar. Kaldı ki Bursa'ya devletin yaptığı bir bursa çevreyolu var onun da başımıza kakmatan bir hal oldu devlet. Daha da bişey yapmaz oldular. Spor Salonu veya Emniyet Müdürlüğü binasını bile bitiremedi devlet yıllardır. Diğer gördüğümüz pek çok yatırımı büyükşehir yapıyor. Oradaki gelirlerinin de inegöl ile ilgisi yok.

Yanlış anlaşılmasın hakikaten bilmediğimden, cahilliğimden merak ediyorum. Yıllardır söylenir durur Bursa, İnegöl'ü sömürüyor diye ama gerçekten İnegöl sebebiyle Bursa'ya ne geliyor ve İnegöl'e yatırım yapılmıyor da Bursa kullanıyor ?

Bu bilgisiz halimle gördüğüm ve merak ettiğim sorularım var. Bursa'nın kendi merkezi bile doğru düzgün bir şeyi devletten alamazken neyi engelliyor olabilir? İnegöl'ün Bursa Büyükşehir'i ilgilendiren ne katkısı var? Büyükşehir'den alması gereken ama verilmeyen ne var? İnegöl'ün hakkı verilmiyor da karşılığında Yıldırım, Osmangazi, Gürsu, Kestel, Mudanya, Nilüfer, Gemlik yıllardır muhteşem oldu da ben mi göremiyorum?

Bence bu söylentiler hep İnegöl'de kök salmış ama ilçe olması yüzünden daha fazla rant sağlayamayan, ilçenin bazı köşebaşlarını tutmuşları tarafından çıkarılıyor bile olabilir. Bir ilçede x görevde olan kişi İnegöl İl olunca haliyle otomatik olarak makamında terfi etmiş olacak. Sizce bu durumun da hiç ilgisi olamazmı?


En son Mert Doğan tarafından Cum 17 Arl 2010, 19:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


berkay_oktay
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 19:18

İzin vermezler. İnegöl'ü, akıllarında Bursa yapmaya çalışmak için.

Bugüne kadar İnegöllüyüm diyen bunu haketmiştir.muraattan
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 19:29

bende inegöllüyüm ama il olmasını istemiyorum inegölsüz bir bursa düşünülemez

theword

7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 00:14

Bursa Büyükşehir Merkez nüfusunun 2009 sonu itibariyle 1900000 kişi olması ve belki 2010 sonunda değil ama 2011 sonunda 2000000'u geçecek olması nedeniyle İnegöl'ün il olması mümkün değildir. İnegöl 2012'de Bursa Büyükşehir Merkez İlçesi olacaktır, şayet o zamana kadar il yapılmazsa.
Alıntı:
2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı yasayla, Büyükşehir belediye sınırları için yeni kıstaslar getirildi. Buna göre, büyükşehir olma koşulu nüfusun en az 750 000 olmasıdır. Aynı yasa nüfus yoğunluğu çok yüksek olan İstanbul ve Kocaeli (İzmit) illerinin tamamını büyükşehir sınırları içersine almaktadır.Diğer Büyükşehirlerin sınırları için coğrafi ölçüm şartı getirilmiştir.Buna göre il sınıraları içinde olmak ve valilik binası merkez alınmak suretiyle,
Nüfusu 2 000 000 dan fazla olan büyükşehirlerde 50 km yarıçapındaki yerleşim yerleri,
Nüfusu 1 000 000 - 2 000 000 arası olan büyükşehirlerde 30 km yarıçapındaki yerleşim yerleri,
Nüfusu 1 000 000 den az olan büyükşehirlerde ise 20 km yarıçapındaki yerleşim yerleri
büyükşehire dahil edilmiştir. Wikipedia


En son theword tarafından Cmt 18 Arl 2010, 00:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


skucukata
7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 01:43

2011 değil şu anda büyükşehir belediye başkanı bursa nüfusunun 2 milyondan olduğunu söylüyor ne kadar doğru bilemiyorum ama her konuşmasında özellikle değiniyor bu konuya yeniyılda tüik'in açıkladığı resmi rakamları görünce anlarız herşeyi herhalde resmi rakamlar gelince eğer 2.000.000 u geçerse bursa ki iddaa edilen o inegölü büyükşehir sınırlarına almak için çalışmalar başlar. inegölsüz bursa olmaz zaten. ( bu arada bakan çelik 3 sene sonra bursanın izmiri geçeceğini söyledi söylediklerini aynen buraya koyuyorum isteyen belediyenin sitesnden de bakabilir teleferik temel atma töreninde söyledi bu sözleri sanırım bunu gerçeklertirmek için hükümetin planı var )
(Devlet Bakanı Faruk Çelik ise yerel yönetimlerin yanı sıra merkezi hükümetin yatırımlarıyla geleceğe koştuğunu söyledi. Halk tabiri ile ‘1963 model’ teleferiğin 47 yıl sonra yeniden modern bir şekilde hayata geçirileceğini hatırlatan Bakan Çelik, “Teleferik projesi, Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının ufkunun ne kadar geniş olduğunun bir göstergesi. Ülkeyi türlü sıkıntılardan kurtarmaya çalışırken, Bursa’yı ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak böylesi hizmetleri hayata geçirdiler ancak kendilerini darağacında buldular. Ama ne mutlu ki geride hoş bir seda bırakanlara, bir taş üstüne taş koyanlara, hizmet üstüne hizmet üretenlere” dedi. Bursa’nın dağını, denizini keşfeden bir bakış açısıyla çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Bakan Çelik, “’Bursa geleceğe koşuyor’ diyoruz. Bunu sadece lafta değil. İşte teleferikle, demir yolu projesiyle, İstanbul-Bursa- İzmir otoyoluyla, havaalanıyla Bursa geleceğe koşuyor. Bu yatırımlarla Bursa, önümüzdeki 3 yılda Türkiye’nin üçüncü büyük ili, kısa bir zaman sonra da inşallah ikinci büyük ili konumuna gelecek” diye konuştu.)


skucukata
7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 01:51

VE ÇELİK KONUŞMAYA DEVEM EDİYOR BU SEFER BAŞKENTTE BİR ARAYA GELEN BURSALILIRIN GECESİNDE http://www.bursa.bel.tr/?baslik=baskentte-yesil-b ...mp;id=5097sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet