Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
DURSUNC

9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 18:50
İzmir'e yeni stadyum yapılacak

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yapılması planlanan 15 bin kişilik stat
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında 3'lü protokol imzalanacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun dün Ankara'da Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve TFF Başkanı Mahmut Özgener ile bir toplantı yaptığı belirtildi.

Toplantı sonucunda daha önce Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı sürecinde Örnekköy'de 40 bin seyirci kapasiteli stat inşa edilmesi düşünülen bölgede 15 bin kişilik stat yapımına karar verildiği, bu konuda 3 kurum arasında protokol imzalanacağı bildirildi.

Söz konusu stat için daha önce hazırlanan projenin uygulanacağı, Avrupa Futbol Şampiyonası'na yeniden aday olunması durumunda Atatürk Stadı'nın revize edileceği öğrenildi

fatih civelek
9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 18:52

1 !! Bütün başlık ismini büyük harflerle yazmıyoruz !!
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=48854 ==> burayı okuyun lütfen

2 !! Konuyla alakalı mevcut başlık var mı yok mu diye bir araştırma yapınız !!
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=88810 ==> burada araştırın lütfen

Kolay gelsin
fatih civelek
dizinler görevlisi

yükselpro
9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 19:02

15 bin çok fazla ya şöyle bir 7-8 binlik stat yapsınlar yeter:))))))Ya kardeşim Karşıyaka gibi köklü bir klübe ve de izmir gibi bir şehre 15.bin kişilik stat da ne demek oluyor ya!!!Antreman sahası mı yapacaklar ne yapacaklar hey Allahım yarabbim yaa!!!

(Kadir)

9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 21:42

Öncelikle fanatik bir Göztepe taraftarı olduğumu belirtmek istiyorum yapılacak stad konusuna gelince 15.000 kapasiteli bir stadyum İzmir gibi bir kente hele ki Karşıyaka spor klubünün kullanacağını düşündüğümüz zaman dalga geçmek gibi bir olaydır.
En son olarak Bucaspor örneği gözlerimizin önünde duruyor. Buca stadı yapılırken neden kapasitesi bu kadar düşük diye sormuştum kendi kendime nitekim takım süper lige çıktı ve sezonun yarısı geldi bir türlü istenilen kapasiteye getirilmiş değil ve takım küme düşme potasından bir türlü kurtulamadı.
İzmir'e 2 tane stad yapılmalı Altay alsancak stadını kullanacak, Karşıyaka'nın kendine ait en az 30.000 kapasiteli bir stadı olmalı, Göztepe'nin de uygun yer bulunması durumunda taraftarlaının istediği kapasite olan tam 35.000 kişilik bir stadyuma kavuşması gerekir ki diğer anadolu takımlarıyla rekabet edebilir seviyeye ulaşalım...

mest32
9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 22:06

ksk ye 15 bin kişilik stad cok küçük en basitinden ksk süper lige çıksa fb gs bjk macları atatürk stadında oynayacak bu bile bu stadın yetersız oldugunu gösteriyor

mest32
9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 22:07

ksk ye 15 bin kişilik stad cok küçük en basitinden ksk süper lige çıksa fb gs bjk macları atatürk stadında oynayacak bu bile bu stadın yetersız oldugunu gösteriyor

mustafa alperenler
9 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 22:22

belediye 40000 kişilik stad için demeç üstüne demeç vermişti... hatta ne tramvay metro projeleri üretildi burada o stad için... şimdi düştük 15 bine... elbette ne metro gider ne de tramvay... artık belediyenin sürekli değişen bilgileri de komedi olmaya başladı... şiş kalmadı köfte verelim gibi oluyor...

mertoviçizmir

9 yıl önce - Prş 16 Arl 2010, 00:49

secimden önceki projelerinin cogunu rafa kaldırdı kimisini de kücülterek yapıyor ne diyelimki xS

mert101

7 yıl önce - Prş 10 May 2012, 19:25
TOKİ devreye girdi: Karşıyaka’nın stadı ‘topraktan çıkıyor!’

Alıntı:
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun karşı çıktığı Karşıyaka Spor Kulübü’nün Mavişehir’de yapmayı planladığı stat için arazi sahibi TOKİ ile anlaştı.

Karşıyaka Spor Kulübü’nün ‘100. yıl hayali’ olarak ortaya attığı en önemli projelerden birisi olan Karşıyaka Stadı ile ilgili çok önemli gelişme yaşandı. Diyarbakır Spor Kulübü eski Başkanı Ali İhsan Kaya araziyi daha önce aldığı TOKİ ile anlaşarak istediği konut imarının sözünü aldı. Kaya, geriye kalan araziyi TOKİ’ye bağışlarken alana tartışmalara neden olan stat ya da dev spor kompleksi yapılacak.

Bir yandan kongre sürecine giren bir yandan da ligde kalma mücadelesini sürdüren Karşıyaka Spor Kulübü gündemdeki yerini korurken Kulüp Başkanı Hüseyin Çalışkan’ın Hilton Oteli’nde düzenlediği toplantı ile duyurduğu 100. yıl hayali yeni stat projesi hayata geçiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak’ın karşı çıktığı Çiğli sınırlarında bulunan Mavişehir’e yakın 56 dönüm alanda yapılacak yeni stat projesi için çok önemli bir gelişme yaşandı. İmar planlarında ‘spor alanı’ olarak görülen arazinin sahibi Diyarbakır eski Spor Kulübü Başkanı Ali İhsan Kaya’nın Ankara’da yürüttüğü çalışmalar sonuçlandı. Kaya’nın mülkiyetinde bulunan arazi için daha önce getirdiği “98 dönüm alanın 24 dönümüne konut imarı verin. Geri kalanı bedelsiz bağışlayayım” teklifi kabul edildi. Kaya, araziyi daha önce satın aldığı TOKİ’ye geri verirken imara açılacak yere de konut inşa edecek. TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte koordineli olarak geriye kalan alanda ‘plan yapma ve onaylama’ yetkisini kullanarak stadı ya da spor kompleksini yapacak.

İKİNCİ PETKİM VAKASI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun projenin açıklandığı gün sert tepki göstermesine neden olan plan değişikliği talebi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın oluru ile hayata geçerken durum daha önce de tartışmalara neden olan Petkim Planları’nı gündeme getirdi. Açılışını Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in katıldığı Türk-Azeri ortaklığıyla hayata geçirilen SOCAR & TURCAS Petrokimya A.Ş’nin planlarını onaylamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kararı Ankara’da bozulmuştu. Planları Büyükşehir’e götüren, daha sonra da yasal sürede herhangi bir işlem göremeyen Pektim yetkilileri soluğu Ankara’da almış, planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile görüşmesine neden olan olay İzmir’de uzun süre konuşulmuştu. Karşıyaka Spor Kulübü’nün stat projesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi ikinci kez devre dışı bırakılmış oldu.

YAP-İŞLET-DEVRET
Yeni yapılan çalışmaya göre alanı bedelsiz olarak alan TOKİ’nin stadı Yap-İşlet-Devret Modeli ile yaptıracağı öğrenildi. İçerisinde stadın yanında alışveriş merkezi ve otelin de bulunduğu projenin kısa zamanda çalışmalarına başlanması bekleniyor. Bir yandan konutları inşa edilecek bir yandan da stat çalışmaları yapılacak alanda jeolojik etüt çalışmalarına başlandığı da ifade edildi. Öte yandan çalışmanın ikinci bir ihtimali daha bulunuyor. AK Parti İzmir eski Milletvekili Tuğrul Yemişçi’nin başkanlığını yaptığı İZVAK’ın da tesislerin daha sonraki yıllarda işletilmesi konusunda model çalışması üzerinde durulduğu da ifade edildi.

YETKİ BAKANLIKTA
Geniş yetkilerle donatılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın harita, her tür ve ölçekte çevre düzeni, nazım ve uygulama imar planlarını, parselasyon planlarını ve değişikliklerini resen yapmak, yaptırmak, onaylamak, iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması halinde ruhsat ve yapı kullanma izni vermek; kamu ya da özel kişilere ait taşınmazlar üzerinde yapılacak yatırımlara ilişkin 3 ay içinde onaylanmayan etüt, çevre düzeni, nazım ve uygulama planları ya da ruhsatlandırma ve yapı kullanma izinlerini vermek şeklindeki yetkiler verilmişti. 17 Ağustos Depremi’nin yıl dönümünde alınan bu karar Türkiye’de tartışmalara neden olmuştu. Belediyelerin ve yerel yönetimlerin bypass edilmesine neden olan karar çeşitli sivil toplum kuruluşları ve odaların tepkisine neden olmuştu. Bakanlık, yetkisini kullanarak projeye olur verdi ve çalışmaların önünü açtı.

‘PİŞMANIM’ DEMİŞTİ
İzmir gündemine oturduktan sonra hakkında JİTEM ve PKK’ya çalıştığı iddiaları ortaya atılan Ali İhsan Kaya, yaptığı açıklamada, “Bu iş kucağımızda patladı. Ben orayı kendime rant sağlamak için almadım ve kesinlikle pişmanım. Bilseydim almasaydım. İmarı bulunmayan, domates bile ekilmeyecek olan arsayı aldım, üç yılda 4,5 milyon lira da vergi verdim. Yazık günah. Bu tepkiler hakkaniyet ölçüsüne sığmaz. İzmir’de spor tesisine de ihtiyaç olunca bize de heyecan geldi. Bazı çevreler bu projenin değerini anlamadı. Ankara veya İstanbul’da bu atağa kalkmış olsaydık önüme kırmızı halı sererlerdi. Yılda 1 milyon liranın üstünde vergiyi ben nasıl ödeyeceğim? Bana rant sağlamayın, sadece hakkımı verin. O araziyi TOKİ’den almam suç oldu. Zorla almadım ama aldığıma da pişmanım” ifadelerini kullanmıştı.

KOCAOĞLU’NDAN UYARI GELMİŞTİ
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) imar planlarında spor alanı olarak belirlenen araziyi başka bir kişiye satmasının yanlış olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, daha önce yaptığı açıklamada “Bu alan kamuya bırakması gerekirdi. Arazinin yüzde 3’lük bir imarı var. Daha önce getirilen konut talebini zaten ret etmiştik. Buraya istenilen imar verilirse o zaman bu planlama niye yapıldı? Planlama ilkeleri uyulmak için var. Orada kim mevcut planın dışarısında plan yapar ve alanı imara açarsa imar mevzuatına göre suç işler. Bu yapılan ve istenilen talep mevzuat hükümlerine ters. İmar değişikliği istenilen 100 dönümlük alan kentin nefes alması için ayrılabilir. Yeşil alan olarak kalabilir. Mavişehir’de yeşile ayrılan yerler de imara açılacaksa o zaman kent dönüşümü yapmayalım” demişti.

KAYA DOĞRULADI
TOKİ’de gerçekleştirilen ve çalışmaları süren yeni hamle ilgili bilgileri doğrulayan Ali İhsan Kaya, Egede Sonsöz’e konuştu. Kaya, “TOKİ’nin bir çalışması var. Benim talebim 24 dönüm alanın bağış karşılığında konut imarına açılmasıdır. Geri kalan araziyi bağışlayıp üzerine 10 milyon TL de para ödemeyi taahhüt etmiştim. Yıllardır bu araziye yüksek oranda vergi ödüyorum. Bu da beni çok zor durumda bırakıyor. Domates bile ekemediğim arazi için sürdürdüğüm mücadele devam ediyor. Ben İzmir’de bu konuyu gündeme getirdiğimde hakkımda asılsız iddialar ortaya attılar. Benim PKK’ya destek verdiğimi bile söyleyenler oldu. Ben sivil toplum kuruluşları ve derneklerde yöneticilik yapıyorum. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını anlatmama rağmen dinletemedim” dedi.

YILDIRIM’A ANLATTI
Arazi ile ilgili projeyi Ankara’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile paylaştığını, kendisine stat çalışmasını anlattığını söyleyen Kaya, “Sayın bakan bana ‘ben bu meseleyi böyle bilmiyordum’ dedi. Konuyu inceleyip çalışma yapacağını söyledi. Zaten TOKİ’de yürüyen bir işlem var. Tepkimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da ilettim. Ona ‘Diyarbakırlı olduğum için mi bunlar bana yapılıyor’ dedim. O da ‘öyle şey olur mu’ demesine ve bana hak vermesine rağmen hiçbir işlem yapmadı” diye konuştu.

İZVAK ŞİMDİLİK YOK
Konuta açılan arazinin spor faaliyetleri için kullanılması planlanan bölümünde yetkili olacağı konuşulan ve aktif görev verilmesi beklenen İzmir Gücü Spor Vakfı’ndan da (İZVAK) açıklama geldi. İZVAK Başkanı AK Parti İzmir eski Milletvekili Tuğrul Yemişçi, “TOKİ’nin bölge ile ilgili yaptığı çalışmalar sürüyor. Bizim İZVAK olarak bir müdahalemiz söz konusu değil. Şimdilik bu sürecin içerisinde yer almıyoruz” dedi.

kaynak : egede son söz

artık yapılsın şu stadda nereye yapılcaksa yapılsın . Belediyenin umrunda değil zaten karsıyaka o yüzden bari hükümet el atsın da yapılsın artık

emin ksk
7 yıl önce - Cum 11 May 2012, 00:21

bu haber doğruysa yani mavişehir gibi bir bölgeye altı avm vs olacak şekilde stad yapılırsa karşıyaka ihya olur. İnşallah doğrudur. Günlük başarıların yerine böyle geleceğe yönelik şeyler kurtarır izmir takımlarını.

Darısı diğer kulüplerinde başına inşallah. böyle şeyler sayesinde ancak maddi güçlenme yaşayabilir süper ligde herkese derbi izlettirebiliriz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet