Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatihcelik21
8 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 12:19
Diyarbakır - Tarihi Sur Koruma Bandı Suriçi Kentsel Dönüşüm Projesi


DÜNYANIN EN BÜYÜK KALESİ VE AÇIK HAVA MÜZESİ OLARAK NİTELENDİRiLEN DİYARBAKIR MERKEZ SUR İLÇESİ TARİHİYLE BARIŞIYOR...


Bünyesinde onlarca tarihi kilise, cami, han, hamam, kervansaray bulunduran Diyarbakır merkez sur ilçesinin kentsel dönüşümünde start verildi.

Güneydoğu'daki 3 tarihi kentte (Diyarbakır,Mardin,Hasankeyf) yöresel mimariye uygun projeler uygulayacak olan TOKİ, Diyarbakır Merkez Sur ilçesini gecekondu işgalinden kurtaracak. Yeni Hasankeyf için 596 konut, Ilısu Köylüleri için 48 konut inşa edecek.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uygulanacağı Diyarbakır’ın merkez ilçelerinden Sur içi bölgesinde bulunan ev ve işyerleri boşaltılıyor. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen Hz. Süleyman Cami çevresindeki İçkale’de 352 yapının yıkımı için çalışma yürüttüklerini ve projeden vazgeçmenin asla söz konusu olamayacağını duyurdu.

Alökmen boşaltılacak yerde arkeolojik kazı yapılacağını bildirdi. Aynı bölgede Roma Hamamı mozaiğinin bulunduğunu ve kazıda Roma Hamamı’na ulaşılacağına inandıklarını belirten Alökmen, "İç kale 5 bin yıldan bu yana yönetim merkezi durumundadır. Tipik Roma kentlerinde Amfi Tiyatro da bulunuyor. Topografik olarak Amfi Tiyatro’nun da bugün gecekonduların altında olabileceğini öngörüyoruz. Kazıda bunun da çıkabileceğini umuyoruz" dedi. Alökmen yıkımdan sonra sur diplerinin yeşil alan olarak kullanılacağını söyledi.


TOKİ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile daha önce imzaladığı ''Diyarbakır Tarihi Sur Koruma Bandı Gecekondu Dönüşüm Projesi'' ile Diyarbakır Valiliği ile imzaladığı ''Diyarbakır Alipaşa ve Lalebey Mahallesi Gecekondu Dönüşüm Projesi''ni daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla birleştirdi. Bu çerçevede bu yıl 14 Ekim'de Ankara'da, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ortak bir protokol imzalamıştı.

Kaynak: Diyarbakirturizm.com ;


Alper Alpay

8 yıl önce - Çrş 15 Arl 2010, 18:37

Mükemmel bir proje, umarım projelendirildiği gibi bir an önce yapılır... Tüm Diyarbakırlılar'a hayırlı olsun şimdiden...

Mehmet Fettahlıoğlu

8 yıl önce - Prş 16 Arl 2010, 00:19

Hayırlı olsun. İnşallah devamı gelir.sh3rif
8 yıl önce - Prş 16 Arl 2010, 02:12
............


güzel ama eski bi haber..

Erkan Kvk
8 yıl önce - Çrş 05 Oca 2011, 02:15

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır'ın adeta bir açık hava müzesi niteliği taşıdığını, tarihi Diyarbakır surlarını Cumhurbaşkanlığının himayesi altına alacaklarını bildirdi,

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Gazi Köşkünde incelemelerde bulundu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in de yer aldığı ziyarette, Gül ve beraberindekiler Gazi Köşkünün balkonuna çıktı. Bu sırada Türk Halk Müziği sanatçısı Bedri Ayseli, Köşk'ün balkonundan ''Suzan Suzi'' adlı Diyarbakır türküsünü seslendirdi.

Gül, daha sonra Diyarbakır surlarının bir burcu olan ''Keçi Burcu''nda incelemelerde bulundu.

''TALİMAT VERDİM''

Cumhurbaşkanı Gül, buradaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın bir ''açık hava müzesi'' niteliğini taşıdığını ifade etti.
Diyarbakır'ın zengin bir tarihinin bulunduğuna işaret eden Gül, Ahlat ve çevresinin bir proje kapsamında Cumhurbaşkanlığının himayesi altında olduğunu anımsatan Gül, ''Ahlat ve Divriği, buralar da Anadolu'nun gerçekten açık hava müzeleri şeklinde, çok değerli eserler var. Buraları Cumhurbaşkanlığı himayesine almıştık. Burayı da, bütün bu surları da Cumhurbaşkanlığı himayesine alacağız'' dedi. Gül'ün bu sözlerini ziyarete katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir alkışladı. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aynı İstanbul'daki birçok tarihi mimari eserde olduğu gibi buranın da UNESCO'nun kültürel miras listesine girmesi için hem teşebbüsleri yapın, hem de güzel hazırlıkları yapın diye talimatları verdim. Dolayısıyla, bugünlere kadar böyle gelen bu eserleri bundan sonra da bizim en iyi şekilde korumamız ve tüm insanlığa, herkese tanıtmamız gerekir. Diyarbakır aslında çok köklü bir turizm merkezi olacak bir şehirdir. İnanıyorum ki bunlar görüldükçe, tanındıkça yerli yabancı herkes buraya akın edecektir.''

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra İçkale ve restorasyon çalışmaları süren Hazreti Süleyman Camiinde incelemelerde bulundu.
http://www.gazeteport.com.tr/SIYASET/NEWS/GP_827454


ömergündüz
7 yıl önce - Cum 29 Nis 2011, 23:02
DİYARBAKIR SURLARI ESKİ GÖRKEMİNE KAVUŞUYOR


Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Diyarbakır- Sur bögesindeki Kentsel Dönüşüm Projesi hızla ilerliyor. Proje kapsamında evleri yıkılan 246 hak sahibine, 16,2 milyon lira ödeme yapıldı.

TOKİ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Alipaşa-Lalebey ve Suriçi (Cevatpaşa) Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Tarihi Diyarbakır Surları çerçevesinde hak sahiplerine yapılacak ödemeler tamamlandı.

Bölgenin, gecekondular ile plansız yapılardan temizlenmesiyle ortaya çıkan 30 bin 372 metrekarelik alan, TOKİ'ye devredildi. Evleri yıkılan 217 aileye TOKİ'nin Çölgüzeli Konutları'ndan konut verilirken henüz anlaşma imzalamayan ailelerle ilgili süreç devam ediyor. Proje alanında oturan diğer ailelerle yapılan görüşmeler de 2 ay içerisinde tamamlanacak.

Tarihi Diyarbakır Surları çevresindeki iki mahallede yer alan bin 596 konutun yıkılmasıyla ortaya çıkacak alan, kent park, yeşil alan ve şehrin diğer ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilecek. Proje tamamlandığında Cevatpaşa'da bulunan Şemhane-Hz.Süleyman Camii çevresi ve Sahabe mezarları da tarihi önemlerine uygun olarak gün yüzüne çıkacak.

wturkey.com/tr456/omergunduz_diyarbakir1600x200.jpg[/img]ömergündüz
7 yıl önce - Cum 29 Nis 2011, 23:10rezan ali
7 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2011, 22:42

bayramda mezar ziyaretinde gördüm çok üzüldüm bence artık sur içine imar verilmemesi gerekir ve 2 ay önce bu yapı yoktu bence dükkan üstüne kat verilmemesi gerekir özellikle bu cadde için...(+)


bilal21
7 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 16:16

Alıntı:
bayramda mezar ziyaretinde gördüm çok üzüldüm bence artık sur içine imar verilmemesi gerekir ve 2 ay önce bu yapı yoktu bence dükkan üstüne kat verilmemesi gerekir özellikle bu cadde için...


qırıx bey resimde 2 katlı bir inşaat var, iki kattan sonrasına izin verilirse belediye halt etmiş olur. bence o cadde üzerinde bulunan diğer apartman türü yapıların tümü yıktırılıp yerine tek katlı veya iki katlı buna benzer ticarethaneler yapılmalı. Gazi caddesinin şu anki yapısı çok güzel, bu cadde de gereken yıkımlar ve yapılaşmalardan sonra orası gibi yapılacak.


21ahmet
7 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 16:17

Alıntı:
qırıx bey resimde 2 katlı bir inşaat var, iki kattan sonrasına izin verilirse belediye halt etmiş olur. bence o cadde üzerinde bulunan diğer apartman türü yapıların tümü yıktırılıp yerine tek katlı veya iki katlı buna benzer ticarethaneler yapılmalı. Gazi caddesinin şu anki yapısı çok güzel, bu cadde de gereken yıkımlar ve yapılaşmalardan sonra orası gibi yapılacak.

Doğru abi fakat surların dibi en az 10 metre mesafe boş olmalısayfa 1
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET