Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
8 yıl önce - Pts 13 Arl 2010, 01:41
Sivas Kalesi Projesi 2011 yılında Start Alıyor

Sivas Belediyesi 2011 yılı yaz döneminde Kale Projesi'nin startını vermeye hazırlanıyor. Kent merkezinde olmasına rağmen çevresel faktörler ve düzenli çalışmalar yapılmadığı için birçok olumsuzluğun yaşandığı bir mekân halin gelen Sivas Kalesi, 2011 yılında başlatılacak çalışmalarla yeniden düzenlenecek. Belediye, bölgede belirlenen bazı konakları satın almaya başladı.
ERSAN ARSLAN
Sivas Belediyesi Ulu Camii, Gökmedrese ve Sivas Kalesi arasındaki bölümü yeni bir kent meydanına dönüştürmek için alt yapı ve proje çalışmalarını sürdürürken, bu projenin en önemli ve birinci ayağı olan Sivas Kalesi Projesi için ise düğmeye bastı.
Sivas Kalesi'nin arka kısımlarındaki Kaleardı mahallesi ve Kale Park Sokaklarda kamulaştırma çalışmalarına başlayan Sivas Belediyesi 2011 yılında projeye start verecek.
Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Kale Projesine 2011 yılında start vereceklerini açıkladı.
Proje için gerekli alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Ürgüp, konuyu bir süre önce Sivas Nuri Demirağ Havaalanı ve bazı tesislerin açılışı için kente gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşme fırsatı bulduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan'ı proje hakkında bilgilendirdiklerini belirten Ürgüp, Başbakan Erdoğan'ın proje ile ilgili verdikleri bilgileri ilgi ve dikkat ile dinlediğini söyledi.
Ürgüp, bu proje ve çeşitli çalışmalarla ilgili olarak Başbakan Erdoğan'dan destek istediklerini de söyledi.
Proje'ye 2011 yılında start vermeyi hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Doğan Ürgüp; "Bütün hedefimiz, Kale'in etrafını boşaltmak. 2011 yılında bu projeye yoğunlaşıyoruz. Orada belirli konakları satın alıyoruz şuanda. Belirli yerlere yoğunlaştık, direkt müdahale edecek duruma geldik" dedi.

SİVAS'A YENİ MEYDAN

Sivas Belediyesi Kale, Ulu Camii ve Gökmedrese üçgenindeki alanda dev bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Proje gerçekleştiğinde, Sivas Kalesi, Ulu Camii ve Gökmedrese arasındaki alanda çok kapsamlı bir çalışma uygulanacak.
Bu bölgede ciddi maliyetli bir kamulaştırma çalışması yapılması gerekiyor. Gerekli kamulaştırma çalışmalarının ardından bölgede bulunan tarihi ve nostaljik doku korunmakla birlikte aralarında bir ilköğretim okulunun da bulunduğu çok sayıda tahrip olmuş ev ve yapı da yıkılarak bölge yeşil alana dönüştürülecek.
Tarihi eserlerin etrafını açarak Sivas'a mükemmel bir görsellik kazandırmayı hedefleyen belediye bölgede sosyal açıdan kentte farklılık kazandıracak alanlar oluşturacak.
Çok kapsamlı bir proje olan bu çalışmaya Sivas Kalesi ile başlayacak olan belediye, Kale'nin arka kısımlarındaki konakları satın almaya başladı.

TEKEL BİNASI VE GOP İLKÖĞRETİM OKULU YEŞİL ALANA DAHİL EDİLECEK…

Daha önce kütüphane olacağı açıklanan ancak bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmayan eski TEKEL binası ve arkasında bulunan Gazi Osman Paşa (GOP) İlköğretim Okulu da Sivas Belediyesi'nin gündeminde.
Kale projesi kapsamında yapılması planlanan çalışmalara eski TEKEL binası ve GOP İlköğretim Okulu'nun bulunduğu alan ile kamulaştırma yöntemi ile çeşitli mülkiyetlerinde dahil edilmesi planlanıyor.
Belediye Başkanı Ürgüp Kale için daha öncede çeşitli projeler hazırlandığını eski projelere de karşı olmadıklarını belirterek, “biz yaptığımız tüm çalışmaları şehrimizin menfaatleri doğrultusunda planlıyoruz. Her zaman mutabakattan yanayız, uzlaşarak ve anlaşarak hareket etmekten yananayız. Kentimizin menfaatine olan proje ve çalışmalarımızda he türlü öneriye açığız. Kale ile ilgili yapılmış olan eski projelere de karşı değiliz. Burada yapılması gereken en iyi çalışma ne ise onu yapacağız” dedi.

Kaynak : Sivasın Sesi  

M. Akif Ilbeyli

8 yıl önce - Pts 13 Arl 2010, 01:53

Eski Tekel Binasi ve Ilk Okulun bu bölgeden kaldirilmasi ve meydan olarak acilmasi cok sevindirici bir haber Istasiyon Caddesi ve Kale bu alandan harika bir sekilde güzel bir cevre planlamasi yapilarak baglanti ve görkemli bir görüntü saglanmis olur harika bir proje.

neşetyıldız

8 yıl önce - Pts 13 Arl 2010, 10:45

Böylece Sivas dünyanın sayılı açık hava müzelerinden biri haline gelecektir.Sevindirici bir durum,hatta bu bölgenin kent meydanı ile birleştirilmesi gerekir.

talha58
8 yıl önce - Çrş 22 Arl 2010, 01:16

Valilik başka birşey diyor, Belediye başka..

Valilik Tekel binasıyla ilgili proje olduğunu söylüyor.

Hangisine inanalım ?

Fatih C1
8 yıl önce - Çrş 22 Arl 2010, 20:31

Oraya kütüphane olmayacakmıydı?

Belediye kaleyi yapsında tekelide istemiyoz. İnşallah eline yüzüne bulaştırmaz.

talha58
8 yıl önce - Çrş 22 Arl 2010, 21:00

Evet konuyla ilgili iki farklı görüş olduğunu hissediyorum ben.
Belediye Tekel binası alanını boşaltıp Kale Evleri projesine sahil etmek istiyor sanıyorum.
Valilik ise galiba buraya modern bir kütüphane yapmak istiyor bakanlık ile birlikte.
Yani şu anda tam olarak konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor bence.

Bakın şu haberlerde durumun açıklaması yapılmış ;

http://www.sivascity.com/sivasta-tekel-binasinin- ...ekleniyor/

http://www.sivascity.com/sivas-kalesi-projesi-yapilacak-mi/

beratdemir
8 yıl önce - Sal 04 Oca 2011, 20:33

Ürgüp kale projesine Ankara'dan destek istedi

2011 yılı yaz döneminde Kale projesinin startını vermeye hazırlanan Sivas Belediyesi projeyi Başbakanlık Müsteşarlığı'na sunarak Ankara'dan destek istedi.
Hazırladığı proje dosyasını Ankara'da Başbakanlık Müsteşarlığı'na sunan Başkan Ürgüp, Başbakan Erdoğan'ın proje için gerekli desteği vereceğini söyledi.
Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Doğan Ürgüp,
Kale projesinin çok önemli bir proje olduğunu bunu da kendilerinin çok önemsediklerini kaydetti.
Başkan Ürgüp “ Kale projesi çok önemli bir proje. Çalışmalar sırasında buradan surlar da çıkabilir başka bir şey de çıkabilir bu nedenle çok özen gösteriyoruz. Ben Başbakanımıza bu konuyu burada iletmiştim onunda aracılığı ile Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğüne gittim ve projeyi anlatım. Bana çok yardımcı oldular ve projenin önünü açmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Biz de inşallah 2011 yılında bu projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Kale projesi ile ilgili Başbakanlık Müsteşarlığı'na daha önce bir dosya sunduklarını şimdi ise dosyayı yenileyip tekrar Müsteşarlığa götürdüklerini dile getiren Başkan Ürgüp “ Ben Kale'nin etrafındaki kamulaştırmaların hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini ortaya koydum. Başbakanımız da bu konuya çok ilgi alaka gösterdiler. Daha önce ben başbakanlık müsteşarına bir dosya sunmuştum, şuanda o dosyayı yenileyeceğiz. Biz en son Ankara'da yapmış olduğumuz bir toplantı da sayın vekillerimiz ve müsteşarlarımızla birlikte eski TEKEL binasının yeşil alan, okul ile birlikte Kaleye kadar açılması gerektiğini görüştük. Bütün hedefimiz, Kale'nin etrafını boşaltmak” şeklinde konuştu.
2011 yılında start alacak olan çalışmalarda ilk adımı atarak Kale çevresindeki konakları satın almaya başladıklarını belirten Başkan Ürgüp, “2011 yılında bu projeye yoğunlaşıyoruz. Orada belirli konakları satın alıyoruz şuanda. Belirli yerlere yoğunlaştık, direkt müdahale edecek duruma geldik” dedi.

Kaynak : http://www.hurdogan.com/?hur=haberdetay&id=3062

onur58
8 yıl önce - Prş 06 Oca 2011, 02:55

Sehrimizin semtlerini parka dönüstürüyorlar.
Sivas'i köy yapmaktan baska birsey degildir.
Bu devasa alan Istasyon Caddesinden (Tekel) Gökmedreseye ve Ulu Camiye kadar dayaniyor. Sivasin merkezine 2 dakkalik bir mesafede. Bu alani modern yerlesmeyle düzenliyeceklerine, bahce yapiyorlar, bunu anlamak cok zor benim icin. Basarili ve mimari acidan tatmin edici bir proje olacagini sanmiyorum.

beratdemir
8 yıl önce - Prş 06 Oca 2011, 19:24

Kale parka dönüştürülmeyecek. Kale projesi ile bölgede bulunan tarihi konaklar ve tarihi eserler bir bütün halinde ortaya çıkarılarak , Sivas yepyeni bir tarihi merkez kazanacak. Birçok tarihi konağın restore edilmesi ile ve çevredeki mezbelelik binaların yıkılarak tarihi kale meydanının açılması sağlanacak. Böylece ortaya tarih ve kültür turizmine hitap edecek yepyeni bir turizm alanı ortaya çıkarılmış olacaktır.

M. Akif Ilbeyli

8 yıl önce - Prş 06 Oca 2011, 23:02

sevgili Onur 58

Tekel binasi ve Ilkokulun arsasi devas bir alan degil, buna katilmiyorum.

Kalenin arka tarafi yani Gökmedreseye bakan tarfata bir cok eski yikik ahsap evler var bunlar modern bir kente yakismiyor, bunun yanisira tarihi konaklar var bu bölgede bunlarin tadilat edilmesi ve modern bir dokuya kavusmasi bence cok isabetli olur bugün kale sivas icin önemli bir tarih ve kültür parki olarak kullaniliyor bu bölge, lüzümsuz kisilerden temizlenmeli, bu bölgede esrarci tinerci ayyas yersiz yurtsuzlar dolasiyor ve bu bölge nin esas hak ettigi ilgiyi ve alakayi engeliyor bu görüntüler.

Düsünsene söyle bir hayal et,

eski tasli sokaklar iki katli modern konaklar kücük butik bakal ve Cafeler sira sira Kale parkin a dogru cikiyor insanlar Ice Kafelerde oturup egleniyor, otantik hediyelik esyalar sergilense ve kaliteli moda evleri kücük galeriler acsa bu sokaklarda nasil olur iyi bir hayal degilmi.

Kale evleri projesinde ben im fikrim kücük otantik dükkanlarin ara ara olmasi belli araliklarla yani siradan degil, Cafeler, Restaurantlar, Galeriler, Gümüscü, Bakirci, Ahsap hediyelik esya, dokuma sanat galerileri, Kitap evi, Nargile Cafe, vs.vs. sadece dokuya uygun bir sekilde.

Kesinlikle Motorlu Vasita girmemeli. sadece yaya yollari.

sayfa 1
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET