Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
memocan

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 02:29
Stadyumda bir cinayet

STADYUMLAR İNDEKSİ için TIKLA*

yazıkkı Türkiye de tribünler bitmiştir.

BJK - ÇaykurRize maçında çıkan bir olayda gencecik bir taraftar hayatını kaybetti ...

Alıntı:
İnönü Stadı’nda cinayet
Beşiktaş-Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşmanın devre arasında kapalı tribünde çıkan kavgada bıçaklanan bir taraftar, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Polisin gözaltına aldığı Fatih Sözüer’in Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki ifadesinde suçunu itiraf ettiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, İnönü Stadı’ndaki maçın devre arasında, kapalı tribündeki taraftarlar arasında kavga çıktı. Kavgada bıçaklanarak ağır yaralanan Cihat Aktaş (16), kaldırıldığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
Cihat Aktaş’ın, kesici veya delici bir aletle sol göğsünden ve göbeğinden 2 darbe aldığı bildirildi.
Cihat Aktaş’ın lise öğrencisi olduğu ve bayram tatili için Adana’dan İstanbul’a geldiği bildirildi. Aktaş’ın cebinden Fenerbahçe amblemi bulunan bir kart çıktığı öne sürüldü.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ
Cihat Aktaş’ın bıçaklanarak öldürülmesi olayına ilişkin Gayrettepe’de Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen Fatih Sözüer (22), alınan ilk ifadesinde suçunu itiraf etti.
Fatih Sözüer’in, kullandığı bıçağı ayakkabısının içinde stada soktuğu, olayın “omuz atma meselesi”nden kaynaklandığını ve ardından yumruklaştıklarını söylediği öğrenildi.
Zanlının, olay sırasında bıçağı buradan alarak maktulü iki yerinden yaraladığını söylediği bildirildi.

VALİ GÜLER: SUÇ ALETİ ELE GEÇİRİLDİ
İstanbul Valisi Muammer Güler, Beşiktaş-Çaykur Rizespor karşılaşmasında bir taraftarın ölümüyle sonuçlanan olayın failinin, stadyumun kontrollü tahliyesi sırasında yakalandığını ve suç aleti bıçağın ele geçirildiğini bildirdi.
İstanbul Valisi Muammer Güler, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü biçimde sürdürüldüğünü ve konunun soruşturma sonucunda adli makamlara intikal ettirileceğini ifade etti.

FEDERASYON’DAN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
Türkiye Futbol Federasyonu, İnönü Stadı’nda işlenen cinayetle ilgili olarak bugün saat 16.00’da olağanüstü toplanma kararı aldı.
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören de, olay sonrası tüm yöneticileri Ümraniye’deki tesislerde toplantıya çağırdı.

kaynak : ntvmsnbc

Burç

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 11:13

Geçen gün Amerika'da basketbolcu zenciler ile bütün seyirciler birbirini yumruk yumruğa
dövdü ama nedense kimse "Amerika'da basketbol tribünleri bitmiştir" demedi.

Ingiltere'de futbol maçlarında ölenlerin sayısı neredeyse bizim Kurtuluş savaşından fazla.

Geçen gün Sinan Şamil Sam'ın ağır siklette Rus şampiyonu nakavt ile tren çarpmış
gibi dağıtıp kemerini alması ile ilgili bir tek haber bulamadım, siteye koyacaktım.
Ama iş futbol olunca manşet oluyor.

irfan x
14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 11:30

Burç söylediklerinde tamemn haklı olmana rağmen, yine de bir kişi hayatını kaybettiği için bu konuda başka ülkelerle bir karşılaştırma yapmamalıyız. Ve tedbiri ele alıp şimdiden bu kötü gidişata dur demeliyiz.

Bu tip olaylar İnglitere'de, İtalya'da, Arjantin'de de oldu ve oluyor, ama burada olmasın, bize hem yakışmaz, hem zarar verir. Eskiden en argo sloganı "bir baba hindi..." olan bir toplumun ahvadıyız. Eskiden futbolcularımıza "baba" lakabı, centilmenliklerinden ve efendiliklerinden dolayı verilirdi. Artık yeni "baba"lara ihtiyacımız var. Ya, bu fanatizim bile bize batıdan monte edildi. Ve bütün bu olaylar futbolun önüne geçiyor sonuçta kalite düşüyor. Kimse futbolun gerçek sorunları hakkında konuşmuyor artık ve takımlarımız dışarda yakaladıkları başarıları kaybetmeye başladılar. Bütün bu kirli ilişkileri de İtalya'dan aldık, fanatizmi İngiltere'den ama bir şeyi göz ardı ettik, futbolcu eğitimimiz onlar kadar kuvvetli olmadığı için kaybettiğimiz şeylerin yerine yeni değerler koyamıyoruz.

Sabah gazetesinin manşeti "ölüm stadı" olmuş bugün. Sabah bu manşeti gördüğümde ne kadar üzüldüğümü ifade edemem. O stadın, İnönü stadının zemini üzerinde bugüne kadar o renkler için ter dökenleri düşündüm. Baba Recepleri, Hakkı Yetenleri, Turgay Şerenleri, Lefterleri... İçim burkuldu... Eski günlere dönmemiz lazım. Kendimiz olmamız lazım, İngiliz holiganı değil...

En son irfan x tarafından Pts 22 Ksm 2004, 12:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

messiah_haktan

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 11:55

Burc herzaman amerika ve ya baska bir ülkeyi örnek gösteriyorsun.Isterse amerikada 10 kisi ölsün stadda cikan kavgada,beni ilgilendirmez ama Türkiye'de yapilan bir hayvanligi "amerika'da da, avrupa'da da oluyor diye" ört bas edemeyiz.Avrupada isterlerse staddaki 30.000 kisiyi yaksinlar ama benim ülkemde böyle birsey olamaz.Amerika 'da olanlar Türkiyedeki gercekleri degistirmiyor.Bir hayvan'in ve az güvenklik yüzünden 16 yasindaki bir gencimiz öldü,"amerika'da da oldu" oldu diyerek bu konuyu kapatamayiz!

Umarim bu olay stadlarimizda bir dönüm noktasi olur.

Burç

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 12:09

"Konu kapansın ve unutulsun" demiyorum, "eşitsizlik yapılıyor" diyorum.

Burada bir tek kişinin yolda da işleyebileceği bir cinayetten bahsediyoruz.
Omuzuna çarptı diye kavga etmişler, öldürmüş.
Bütün Türk futbolunu, stadlarını ve seyircisini suçlamak haksızlık oluyor.
Amerika'da bütün stad birbiri ile dövüşüyor, kimse genelleme yapmıyor, bahsetmiyor bile.
Bu örneği verdim çünkü bu da dün oldu. Gerçek spor terörü o.
Kişisel bir tek olayı bütün Türklere mal etmeyelim, ben şahsen alınıyorum.

Gökçe

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 12:14

Sabah Gazetesinin manşeti son derece bilinçli, sürekli Beşiktaş aleyhine lobi yapan Sabah bu olayı da "Ölüm Stadı" diye yansıtmış. Geçenlerde trenden atıp öldürdüler bir genci, o zaman kimse "Ölüm Treni" diye başlık atmadı. Sabah, Beşiktaş'ı mümkün olduğu kadar kötü göstermek için elinden geleni yapıyor, tabi yönetim de yaptığı yanlışlarla buna çanak tutuyor. Allah korusun başka bir tribünde bunun gibi bir olay olursa aynı başlığı atabilirler mi çok merak ediyorum.

İnönü'de böyle bir olay şimdiye kadar yaşanmadı ve sebep olanlar da belli bir kitle. Ben kapalıdaydım, o kadar çok orta yaşlı taraftar, bayan ve bizim gibi eli ayağı düzgün adamlar var ki, birkaç çapulcu yüzünden fatura tüm taraftara kesiliyor. Klüb o kitleyi isterse temizleyebilir, epey uğraş gerektirir bu ama yapılması lazım. Ortada rakip takım yok birşey yok adam tribüne bıçakla geliyor, demek ki iki grup arasında daha önceden de sürtüşme vardı ve katil tribüne hazırlıklı gelmiş. Stadta olmasa dışarıda da iki grup birbirine girecekti anlaşılan.

Dediğim gibi tribünde belli sayıda acayip insanlar var, bunlar engellenmezse bütün taraftarın prestiji zarar görecek ve belki başka olaylar da olacak.

irfan x
14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 12:36

Burç demiş ki:
Alıntı:
Kişisel bir tek olayı bütün Türklere mal etmeyelim, ben şahsen alınıyorum.
elbette böyle bir hataya düşmeyelim, genelleme yapmayalım. Ama şimdi bu olayı kendi kamuoyumuzda abartmalıyız ve tüm klüplere mal etmeliyiz ki, bir daha olmasın. Bu olaylar tek tek oluyor, ve sürekli gündemde kalıyor. Bir kere abartalım, üstüne gidelim,çaresini bulup tüketelim ki bir daha olmasın. Evet o olay sokakta da olabilirdi, ama stadta olduğu için futbola zara verdi. Herhangi birinin evinde olsaydı o ev sahibine zara verirdi. Bu olay Beşiktaş'ın evinde olmadı, bizim futbolumuzun evninde oldu (inönü stadını kastetmiyorum, mecazi bir anlam yükledim cümleme) bu yüzden Gökçe'nin bu dediklerine katılmıyorum
Alıntı:
Sabah, Beşiktaş'ı mümkün olduğu kadar kötü göstermek için elinden geleni yapıyor
artık bu olaylara senin takımın benim takımım gözüyle bakmayalım. Gökçe'yi kastetmeyerek bir şey söyleyeceğim, kamuoyunda herkes suçu birbirine atıyor. Bir klüp çıkıyor, başka bir klübü suçluyor. Bence bu hepimizin sorunu. Tanıdığım üniversite mezunu bir arkadaş tribüne gittiğinde acayip değişiyor, koltuk falan kırıyor.

Ben bu olayın üzerinde niye bu kadar duruyorum, biliyor musunuz? Çünkü şittet olayının ötesinde, bunlar Türk futbolunun kalitesine zara vermeye başladılar da ondan. Piontek zamanından beri (kötü bir zamandı ve milli takım çok fazla seyirci çekemezdi stadlara) bütün milli maçlara giden ben, artık futboldan soğudum. İşin birde bu yönü var değil mi? Atık kalite düşüyor, ve eskiden kötü olsak bile umut edebiliyordum. Artık beklenti içinde olma hisini kaybettim.

messiah_haktan

14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 13:06

Kac yildir tribünler bataklik gibi!!TV programlari oralarini buralarini yirttilar.Gereginden fazla bilet satiliyor,adamlaer tribünleri parsellemis,güvenlik yok,merdivenler kapali,kontrol yok adamlar baltalar ile stadlara giriyor,kanun yok,taskinlik yapan cezanlandirilimiyor diye.Yani bu olay ok kadar sasirtici degil,resmen geliyorum dedi.Önceden de dedigim gibi bu kardesimize olan talihsiz olay umarim stadlarda bir dönüm noktasi olur.

M.Ali
14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 14:17

Benim anlamadığım şey şu; her tribüne satrançtaki siyah-beyaz kareler gibi ardışık olarak dizilen güvenlik güçlerimiz ne işe yarıyor? Bir de tel örgüleri kaldırmaktan bahsediyoruz. Kadınlar, çocuklar niye gelmiyor diyoruz maçlara. Niye gitsinler ki, açıkcası ben bile gitmeye korkuyorum bazen. Korkmasak bile statlardaki diz boyu rezalet (küfür, kavga, yerinize başkalarının eşkıya gibi oturması ve kalkmaması) yüzünden paramızla rezil oluyoruz.

Bunda en büyük suç öncelikle yönetimlerde, ardından serseri taraftar gruplarında(gfb, ultraslan, çarşı) dikkat edin 3 büyük takım grupları içinde sadece bu grupları sayıyorum. Yoksa unifeb unigs gibi gruplar bunlar gibi değil. Ardından medyada.

Ati
14 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 14:37

En buyuk suc medyada,
dikkatinizi cekmedi mi medyada cok bilmis spor adamlari
cikmasiyla beraber tribun teroru daha da artmaya basladi,
oysa eskiden sadece TRT vardi ve olaylar kisitliydi.

Ve sirf bu 'spor adamlari'nin ekmek parasi ugruna
millet her hafta tahrik ediliyor. TV'de hangi kanali acsan
boyle saklabanlik yapan 'spor adamlari'ni bulmak mumkun.

Yuzde 99'u sirf elestirici ve yapici birsey goremiyorum.
TRT'yi istedigimiz kadar elestirelim ama ozel kanallardaki gibi
rating ugruna milleti galeyana getirecek aciklamalardan kaciniyor(du).

Erman Toroglu, Ahmet Cakar, Kazim Kanat, Hincal Uluc, Cavusoglu ve
bunu daha da artirabilecegim spor yorumcularinin onunu kesmessek
tribun terironun onune gecmek hikaye,
once tv'dekilerin hakaret tahriklerinin onune gecilsin derim.

Ekleme:

Bir de bazi kisilerin sozkonusu olay Besiktas Inonu Stadi'nda olunca
olayi daha fazla gundeme getirmesini de anlamiyorum.
Yok benim ulkemde bu olay olmasin yasanmasin deniyor
ama gecen sezon oncesi Karsiyaka-Goztepe macinda da bir kisi
olduruldugunde hic kimse agzini acmadi?
O zaman nerdeydiniz? Tepkinizi o zaman da verseydiniz bu
durumlari yasamamiz en aza inerdi.

Olay cok aci ama sucu Besiktas'a camiasina atmak kolay yontem.

Tribun teroru yillardir vardi ve gormezlikten geliniyordu,
Demek istedigim bu.
Sadece Besiktas sozkonusu olunca degil, kim olursa olsun
tepkinizi verin.

Karsiyaka-Goztepe macindaki bir kisinin olmesi anlasilan
pek cok kimsenin ilgisini cekmemisti.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET