Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Düğün Pilavı
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Yusuf Esengül

8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 10:36
Konya Düğün Pilavı


Düğün Pilavı Konya'da verilen düğün ziyafetinin genel adıdır. Düğünde yemek verene pilav döktürdü ya da pilav verdi denir.

Geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan Düğün Pilavı, düğünlerde erkek tarafından verilir. Genellikle kız tarafında böyle bir adet yoktur.

Düğün Pilavı'na davetli davetsiz herkes katılabilir. Kimse siz kimsiniz diye sormaz. Yoldan geçen biri bile gördüğü düğün pilavına iştirak ederek bir güzel karnını doyurabilir.

Pilav genellikle açık alanlarda sadece üstü kapalı olan çadırlarda kadın erkek ayrı olarak verilir. Yuvarlak bir sini etrafına taburelere oturularak yenir. İdeal sayı 10 dur. Bu sayı dışında kalanlar yeni bir sofra kuruluncaya kadar beklerler.
  FOTO: İnternetten alıntıdır.

Yemek merasimi dualarla başlar. Ortadan tek kaptan yenir. Yemeğe sofradaki en yaşlı insan başlar. Sonra hızlı bir şekilde yemekler yenir, dua edilir, kalkılır, hemen yeni sofra düzenlenip sırada bekleyenler alınır.

Düğün Pilavının menüsü bellidir. Yüzyılladır bu menü değişmemiştir. Pilava gelenler ne yiyeceğini bilerek gelirler.

Sırasıyla Şu Yemekler İkram Edilir:
Yoğurt Çorbası
Etli Pirinç Pilavı
İrmik Helvası
Bamya Çorbası
Zerdeli Pilav
Hoşaf

  FOTO: İnternetten alıntı
  FOTO: İnternetten alıntı
 FOTO: İnternetten alıntı
 FOTO: İnternetten alıntı
FOTO: İnternetten alıntı

Bu ziyafetler 500 kişiden 5000 kişiye kadar verilebilir. Dua ile sona erer.
 Süleyman SEVİÇKAN

8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 11:05

Eskiden düğün yemekleri kazanlarda pişirilirdi ,kadınlar ev baklavası ve mevsimine göre lahana sarması yaparlardı ve birde köpük helva dediğimiz çöğenli beyaz renkli bir tatlı olurdu .hakiklaten konyadaki düğün yemeği atmosferi bambaşka olur ,tıka basa doymadan kimsenin o sofradan kalkası gelmez ama,etliekmekte bazen güzel oluyor düğün menüsü olarak

Yusuf Esengül

8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 12:52

Bir de Pazar gününü bu işe ayıran meşhur grupla var. Bu gruplar pazar günü o düğün pilavı senin bu düğün pilavı benim gezerler ve patlayıncaya kadar yerler. Bir sofrada 8 tabak pilav yiyenler var. Ama Konya'nın bir özelliği düğüne kim gelirse gelsin buyur edilir ve ziyafete dahil edilir.SERDARR1

8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 13:04

Alıntı:
Bir de Pazar gününü bu işe ayıran meşhur grupla var. Bu gruplar pazar günü o düğün pilavı senin bu düğün pilavı benim gezerler ve patlayıncaya kadar yerler. Bir sofrada 8 tabak pilav yiyenler var. Ama Konya'nın bir özelliği düğüne kim gelirse gelsin buyur edilir ve ziyafete dahil edilir.İşte bu da Konyanın güzel adetlerinden biridir.


Süleyman SEVİÇKAN

8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 13:06

Evet konyada böyle pazaar günlerini sırf düğün yemeklerine ayıran gruplara birkaç defa konyadayken bende şahit oldum.Bizim uzaktan aile dostu bir kasap abimiz vardı, hem düğün yemeğinin etini hazırlar, hemde et verdiği yerlerdeki düğün sofralarında tıka basa karnını doyururdu.Bir defada benin oturduğum düğün sofrasına tam 4 kayık tabağı dolusu pilavüstü et kavurması geldiğini bilirim, başımızdaki bize hizmet eden düğüncü arkadaş şerbet yetiştirememişti
Bir de Pazar gününü bu işe ayıran meşhur grupla var. Bu gruplar pazar günü o düğün pilavı senin bu düğün pilavı benim gezerler ve patlayıncaya kadar yerler.
Alıntı:
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA