Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Konya Üniversitesi Hangi İlçeye ve Bölgeye Yapılmalı?
Karatay 18.8%  18.8%  [15]
Meram 52.5%  52.5%  [42]
Selçuklu 28.7%  28.7%  [23]
Toplam Oy : 80

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 18:00
Konya Üniversitesi Nereye Yapılmalı?


Konya Üniversitesi için artık bütün engeller aşıldı. Rektör atamasından sonra ilimizin 4. üniversitesi resmen hayata geçecek. Rektör bey yer belirleyip inşaat işlerine bakarken aynı zamanda kurulması planlanan fakülteler için de öüretim elemanı bulup işe koyulacak.

Bu konuda en çok merak edilen soru, Konya Üniversitesi'nin ilimizin hamgi bölgesine kurulacağı meselesi.

Meram ilçesi sakinleri haklı olarak Selçuklu ilçesinde Selçuk ve Mevlana olmak üzere 2 tane ve Karatay'da TOBB Karatay Üniversitesi olmak üzere 1 tane üniversitenin faaliyette olduğunu ve Meram'da kurulması gerektiğini savunuyorlar.

Sizce Bu üniversite hangi ilçenin hangi bölgesine kurulmalıdır?


sedat karahallı
7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 18:10

Alıntı:
Meram ilçesi sakinleri haklı olarak Selçuklu ilçesinde Selçuk ve Mevlana olmak üzere 2 tane ve Karatay'da TOBB Karatay Üniversitesi olmak üzere 1 tane üniversitenin faaliyette olduğunu ve Meram'da kurulması gerektiğini savunuyorlar.


Selçuk Üniversitesi sadece Selçuklu'da faaliyet göstermiyor.
Meram'da yer alan Eğitim Fakültesi Türkiye'nin en büyük eğitim fakültesi. 22 üniversiteden büyük olduğu söyleniyor. Ayrıca Meram Tıp ve İlahiyat Fakülteleri de Meram'da. Karatay'da Selçuk'un fakültesi bulunmuyor.
Karatay Üniversitesi lise gibi bir yer. Maksimum 5000 öğrencisi falan olur. Karatay'ı bununla kandıramazsınız.
Yıllardır üvey evlat muamelesi görüyor Karatay. Bu üniversite Karatay'ın hakkı.


Yusuf Esengül

7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 18:15

Konya milletvekilleri Meram Gödene bölgesinde alt yapısı tamamlanmış araziyi beğenmemişler. Meram halkı Gödene bölgesinin çok uygun olduğunu düşünüyor. Zira burada TOKİ tarafından yapılmış ve çoğu boş olan konutlar var.

Bana sorarsanız Konya Üniversitesi için en uygun yer şehrin dışında Karatay ilçesi sınırlarında bulunan Adana yoluna yapılmalı. Hem bu bu bölge köy görünümünden kurtulur. Hem Alaaddin-Adliye tramvay hattının buraya kadar uzatılması çok az bir maliyetle gerçekleşir. Şehre çok uzak değil en fazla 20 dakikada Konya merkezde olunur. Hem de Adliye civarında bulunan Fetih Kent, Karkent, Karlehir gibi konutlar dolar.ÖZDENN

7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 20:40

Yusuf hocam dogru sölemişin ama işin birde farklı boyutlarını düşünmek gerekir yapılacak üniversite sehir dısından binlerce ögrenciyi agırlıycak bunları otogara merkeze ulaşım konusu başlı başlına bi sorun.... diyeceksin tramvay uzatılr yeni adliyenin yapılacı yer cok önceden belliydi yapıldı bitti halen tramvay uzatılacak ... sonra bahsettigin bölge konyanın büyük sanayi yerlesim yerlerine yakın ve bölge hava kirliligi acısından baya kötü.. bence yeni üniversite en makul selcuklu fakat selcuklununda bir cok devlet yatırımdan faydalanmasından dolayı en mantıklı bölgenin meram oldugu kanaatındeyim selcuklu ilcesinde ikamet etmeme ragmen olması gerekenin bu oldugunu düşünüyorum fakat meramında merkeze yakın yerlerinde bu denli buyuk bi arazisi olmadıgı için meram içinde ulaşım cok sıkıntı doguracak ...aslında selcuklu belediye başkanının üniversite için önerdigi yerler gercekten cok makul ve mantıklı yerler ama bu seferde her yatırımın selcukluya kaydırıldıgı söyleniyo onun için cok karmasık bi konu

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 09:26

Şu anda ağırlıklı olarak Kayacık öneriliyor. Çok dışarıda bir yer. Köye üniversite kurmak????

Ama Meram'da araziler hem pahalı hem de o kadar büyük bir arazi var mı bilmiyorum. Belki Kalfalardan sonra Hasanköy civarında olabilir. Bu da Meram'ı tatmin eder mi bilmem?


Şakir Yalçın
7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 10:06

Alıntı:
Belki Kalfalardan sonra Hasanköy civarında olabilir.

Hasanköy civarında olması çok güzel olurdu ama maalesef mümkün değil. Çünkü o civarlar 1.Sınıf tarım arazisi hükmünde ve aslen yapılaşma yasak. Meram Belediyesi ile Tarım Bakanlığı yıllardır anlaşamıyor bu konuda. Meram Belediyesi şehre en yakın boş arazilerin olduğu bu bölgeyi imara açmak ve düzenli yapılaşma sağlamak istiyor ancak Tarım İl Müdürlüğü sulak arazilerin kaybedileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Sonunda belediye de işi zamana bıraktı. Buraya durmadan planlamasız kaçak inşaat yapılıyor. 3-5 yıl sonra diyecekler burada zaten tarım yapılacak arazi kalmamış hadi imara açalım. Tarım İl Müdürlüğü de hayır diyemeyecek. Nasıl olsa önünde sonunda imara açılacak. Bari zamanında yapında yollar parseller düzenli olsun.Kamil ARIKAN

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 11:04

Bence selçuklu belediye başkanının bahsetmiş olduğu ankara yolu kayacık tarafı en ideal yer. Bir kere trafik sıkıntısı diğerlerine nazaran olmayacak. Sanayiye yakın ve teknik ağırlıklı üniversite olacaksa bu oraya yapılmasını gerekli kılıyor. Birde büyükşehir belediyesinin orda üniversite için projelendirmiş olduğu arazi saten var ve devlet arazi. Şimdi diyeceksiniz oraya ulaşım nasıl olacak. Büyükşehir belediyesi organize sanayisine banliyo hattı düşünmekte. Buda bir taşla iki kuş hesabı olacak. Civarına saten bilim merkezide yapılıyor ve ankara yolu girişi yeni bir çehre kazanır bu üniversiteyle.

Süleyman SEVİÇKAN

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 11:13

Konyada 4. üniversitenin meram ilçesine yapılırsa iyi olur, yada antalya yolu üzerine yani dutlukır bölgesine konyada ulaşım o kadar sorun olmaz arazi düz yollar geniş...

Eşref Ö.

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 12:18

Meram ve Karatay bilmiyorum ama sanki Beyhekim hastanesinin arka tarafları uygun gibi bu üniversiteye. Yine Selçukluya yapılmış olacak ama bence altyapı yatırımları olsun ulaşım olsun yada ne biliyim arazi bakımından en güzel yerler Selçuklu taraflarında. Bakalım yeni rektör nereyi seçecek.

ÖZDENN

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 18:59

Esref bey bahsettigiinz yer aslında cok uygun fakat beyhekim has.üst kısmı dag...ayrıca cevre yolu olarak düşünülüyor geriye birtek ist.yoluna dogru yani fırat cad.desi üzeri kalıyorki bildigim kadarıylada o bölgeyi mevlana üniv.almıs 450.000 m2 lik alanı kampüs insaatı için yani bahsettiginz bölge dolusayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET