Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Ahmet Nadir İşisağ

6 yıl önce - Prş 27 Ekm 2011, 18:09

Ağrıdan 3 ayrı görünümlü bir kartpostal..

(1982)

Ağrı-Karaca Un Fab.dan bir görünüm-

yılmaz büktel

6 yıl önce - Cum 02 Arl 2011, 02:13

3 parçalı kartpostalın sağ altında Orduevi yanındaki cami, sol altında ise vilayet binası görülüyor.

Üst parça panaromik bir görüntü. Dikkat ederseniz sol tarafta Vilayet binasının bir bölümü ve çatısını görebilirsiniz. Yani merkeze çok yakın bir panaroma. Ancak Türkiyedeki bütün şehirler gelişip büyürken olasılıkla bu alanda da şimdi apartmanlar yükseliyordur.

(+)

İsmail Kılıçaslan

6 yıl önce - Çrş 04 Oca 2012, 01:59

(+)
1900lü yılların başına ait olduğunu tahmin ettiğim bir İshakpaşa fotografı;
Rus işgali sonunda kuzeydeki düzlük alana taşınan Doğubeyazıtttan arta kalanlar.

İsmail Kılıçaslan

6 yıl önce - Çrş 04 Oca 2012, 15:37

Bu konuya vakıf üyelerimizden Ahmet Nadir İşisağın mesajıma cevap olarak gönderdiği bilgi mailini paylaşmaya değer görüyorum.
Kendisine buradan bir daha teşekkür ediyorum.
Alıntı:
İsmail Bey!..
Merhaba !..
Doğubayazıt fotoğrafının altındaki sonradan sildiğiniz nota istinaden,arşivimde yaptığım küçük bir araştırmada...Gezgin Charles Texier'in 1860 larda çizdiği gravür taslağında saray sağlam duruyor...1900 yıllardan yüklediğim bir karede ve onun devamı bir başka karede sarayın bazı bölümlerini tahrip olduğu ve yıkıldığı görülmektedir/belirttiğiniz üzere yerleşimde ovaya kaymış ama ovadaki evlerde de tahribat var..1930 lu yıllardaki bir fotoğrafta ise,aynen sizin yüklediğiniz gibi görüntüler var..bu durum 70.lerin sonuna doğru devam etmiş..bu döküntü durum 80-90 yıllarda etraf biraz temizlenmiş ve öndeki yıkık görünen temel gibi duvarlarda ortadan kaldırılmış ve daha sonra kapı restore edilmiş sonra iç mekanlara geçilip bugünkü hilkat garibesi restorasyon gerçekleştirilmiş..
Elimdeki bu fotoğrafları sırası geldikçe(sıralamayı ben yapıyorum -aslında fırsat buldukça)buraya yükleyeceğim..
Sizin ricanıza istinaden biraz araştırma yaptım;ben restoratör veya arkeolog olmadığım için burada ahkam kesmek istemedim (gerçi arkeolojide bir yıl okudum ama okadarda değil)
Sanıyorum bir nebze bilgi verebildim!..
Selamlarımla

İsmail Kılıçaslan

6 yıl önce - Prş 05 Oca 2012, 01:02

(+)
1980li yıllar

(+)
Doğubeyazıt ilçe merkezi 14.04.1980

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler