Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dershaneden Ayrılmak..[Yardım]
« önceki   1234 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
oslem123
6 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 16:06

merhaba 05.01.2013 tarihi itibariyle dershaneye kaydoldum henüz kitaplarımı bile almadım bugün dershaneye başlamam gerekiyor fakat maddi sebeplerden dolayı dershaneye gidemicem bunu dershane yönetimine söylediğimde senedi bankaya gönderdiğini kaydımı iptal edemeyeceğini parayı ödemem gerektiğini ancak avukat aracılığıyla alabileceğimi söylediler benim şimdi ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiz:(

Burç

6 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 21:28

Arka sayfada bu konuda ne yapılması gerektiği yazılmış aslında, ben tekrar buraya aynısını kopyalıyorum :
Alıntı:
İŞ KANUNU gereği kurumlar sadece verdikleri hizmet kadar ücret alabilirler. Daha fazlasını talep ediyorlarsa bu kanuni değildir. Bu durumdan kimsenin haberi olmadığı için herkes ne koparabilirse onu alıyor.

Dershanenizin muhasebesine gidiniz.Dershanelerde ücretlendirmenin ders saati ücretine göre olduğunu, sizin kaç saat girdiniz ise o kadar ücreti ödemeniz gerektiğini, kalan paranızın ise iade edilmesini talep ediniz.

Ödemek istemezlerse bu durumu YAZILI olarak size bildirmelerini talep ediniz. Büyük ihtimal YAZILI bir döküman vermek istemeyeceklerdir. Zira verdikleri belgenin aleyhlerine kullanılacaklarını bilirler. Kesinlikle tartışmaya girmeyin. Eğer ayak diretiyorlarsa bu durumu Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İş Mahkemesine bilidireceğinizi söyleyiniz. Buna itiraz edemeyeceklerdir.

Srcn35
6 yıl önce - Çrş 20 Şub 2013, 19:36

Oncelikle iyi gunler dilerim
Benimde dershaneden ayrılma sorunum var, senette imzalamıstm . Ancak ayrılamazsınız gibi seyler soylediler yada gelecek seneye aktaralım dediler ben direttim ve kesinlikle ayrılmak istiyorm dedim ve bi dilekçe yazdım .. oradaki gorevli ogretmen girdigin derslerin , deneme sınavların ve kitap parasının alınacagını soyledi Ben henuz 1 taksit verdim ve 2 taksit im geçti suana kadar ve derslere de girmıyorum . bugune kadar girdigim dersleri odeyip kitapları teslim etmem gibi bi durum soz konusu olur mu ayrıca deneme sınavlarına da girmedim Bunun parasını almaları soz konusu olur mu Dilekce cevabını beklıyorm su an yardımcı olanlara tesekkur ederim.

Egemen01

6 yıl önce - Pzr 24 Mar 2013, 22:15

Arkadaşlar bir şey soracağım ben dershaneye eylülde yazıldım 2 ay gittim ve gittiğim ayların parasını ödedım. Sonra dershaneyi bırakma kararı aldım adamlar senetler var dedi nese son 3 aydır gitmıyorum dün telefon açtılar 3 aylık borcunuz var diye bende haftaya gelecem yanınıza dedım şimdi ben adamların yanına gittiğimde kendimi nasıl savunabilirim önceki yorumları okudum senetlerı alma hakkım varmıs ama 3 aylık borcu ödemem gerekıyor mu? Ayrıca adamlar sıkıntı çıkarırlarsa ne yapabilirim ..

Hüseyin ATAR
6 yıl önce - Pzr 24 Mar 2013, 23:11

Alıntı:
Arkadaşlar bir şey soracağım ben dershaneye eylülde yazıldım 2 ay gittim ve gittiğim ayların parasını ödedım. Sonra dershaneyi bırakma kararı aldım adamlar senetler var dedi nese son 3 aydır gitmıyorum dün telefon açtılar 3 aylık borcunuz var diye bende haftaya gelecem yanınıza dedım şimdi ben adamların yanına gittiğimde kendimi nasıl savunabilirim önceki yorumları okudum senetlerı alma hakkım varmıs ama 3 aylık borcu ödemem gerekıyor mu? Ayrıca adamlar sıkıntı çıkarırlarsa ne yapabilirim ..

Bu konuda dikkat edilmesi gereken konular şunlar:
1. Dershaneye yazıldığınızda size bir broşür verirler. Broşürde yıl içinde kaç saat ders göreceğiniz, ders birim ücreti ve ilan edilen toplam ücret yazılıdır.
Örnek: "500 ders saati göreceksiniz...Brim ders saati 8 TL... Toplam ücret 500*8=4000 TL'dir.
Ama biz size 1000 TL indirim yapacağız...Üstelik 10 taksit yapacağız" derler...

2. 3 ay derslere devam edersiniz. Sonra gitmezsiniz. ( Unutmayın resmi bir dilekçe ile ayrılma isteğinizi bildirmemişseniz "gitseniz de gitmeseniz de" ücret işlemeye devam eder. Hesaplamada dilekçeyi verdiğiniz tarih esas alınır..)
Diyelim ki Ocak ayında ayrılmaya karar verdiniz ve dilekçe verdiniz. O tarihe kadarki ders sayısı birim saat ücretiyle çarpılır. Kitap-Yaprak test-Deneme sınav kitapçıkları ücretleri eklenir.
DİKKAT: Bu hesaplamada kayıt sırasında yapılan indirim dikkate alınmaz !

3. Ödediğiniz taksitler toplamı, hesaplanan masrafı karşılıyorsa kalan senetler iade edilir.
Karşılamıyorsa zamanı gelmemiş senetlerden bazıları dershane tarafından alıkonulabilir. Ödemezseniz icra işlemi yapılabilir.

Bu yüzden, dershanelerde Şubat ayından sonra kayıt sildirmek pek karlı değildir...

Onlar da haklı...
Öğrenci sayısına göre öğretmenlerle ve yayın organlarıyla haziran ayına kadar sözleşme yapıyorlar.
Şubatta öğrencilerin % 10'u bile ayrılsa halleri nicolur ?

muratt_
6 yıl önce - Prş 25 Tem 2013, 20:23

"Aldığın ders kadar ödersin" sözü doğru ama eksik bana göre...
Şöyle.
1. Eğer dershane iyi niyetli ise sorun çıkmaz. Hakan beyin dediği gibi kalan senetlerini alıp ayrılırsın.
2. Dershane ile tartışma yaşanırsa uygulama şöyledir:
Kayıt tarihinden beri geçen ders sayısı (katılıp katılmamak önemli değil), o dershanenin ilan ettiği bir ders saati ücretiyle çarpılır. Sonuca göre alacak-borç hesaplanır.
Örnek: 5 Ekimden bu yana farzedelim 120 ders yapılmış ve dershane bu yılın ders saati ücretini 8.TL ilan etmiş olsun.(120*8=960.TL) 500._TL ödemişseniz dershanenin sizden 460.- TL isteme hakkı vardır.
Sizin kaç liraya anlaştığınız önemli değildir. Yönetmeliğe göre; YAPILAN İNDİRİMLER KAYIT SİLMELERDE DİKKATE ALINMAZ !
hüseyin kardeş yapılan indirimler kayıt silmede dikkate alınmaz demişssin ancak ben bunun hangi yönetmelikte yazdığını bulamadım yardımcı olursan sevinirim. şimdiden teşekkürler..

numa
6 yıl önce - Çrş 02 Ekm 2013, 16:16
dershaneden kaydımı almak için yardım edin bana

ben dershaneye kayıt yaptım kaydımı almak istiyorum 2100 yıllık kayıt yaptım 5 gün dershaneye gittim ve kaydımı almak istiyorum ama benden 550 tl türk parası istiyorlar ne yapmam gerikir bunun hukuk kanun açısından ne yapmam gerikir bana yardım edin..

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Çrş 02 Ekm 2013, 16:54

Bu konuda iki uygulama var:

1.Özel öğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrenciler, ücretlerinin %10'unu peşin öderler. (Yönetmelik Hükmü) Dolayısıyla dershane hiç devam etmeseniz de toplam ücretin %10 kadarını alabilir ve kanunen iade etmez. Yani sizden en fazla 210 lira kesebilir.

2.Bazı dershanelerde ise daha insaflı bir uygulama var. Sizden aldığı ücreti vereceği toplam ders saatine bölüyor. Bugüne kadar size verdiği dersleri düşüp kalanı iade ediyor.

Mesela size 400 saat ders vereceklerse 1 ders saati 5,25 lira eder. Siz 10 saat ders almış olsanız 52,5 liralık ders almış olursunuz. Gerisi iade edilir.

Hüseyin ATAR
6 yıl önce - Çrş 02 Ekm 2013, 18:33

Alıntı:
Mesela size 400 saat ders vereceklerse 1 ders saati 5,25 lira eder. Siz 10 saat ders almış olsanız 52,5 liralık ders almış olursunuz. Gerisi iade edilir.

Yusuf Bey,
Zannederim siz de benim gibi eğitim sektöründesiniz.
Ben de sizin kısaca açıkladığınız bilgiyi ayrıntılarıyla daha önce anlatmaya çalışmıştım.
Sanıyorum kabul etmekte zorlanılan nokta şu:
1 ders saatinin ücreti.
Biliyorsunuz dershaneler ücretlerini ocak ayından itibaren belirlerler ve ilan ederler.
Sonra kayıt sırasında yıllık ücretlerinde % 20-50 indirim yapıyorlar ya, işte anlayış farkı o noktada düğümleniyor.

Kayıt silme durumunda hesaplama yapılırken indirim hesaba katılmaz.
Yönetmelik bu hakkı tanıyor.
Buna kitap ücretleri de eklenince cıngar kopuyor.

ceren kcr
6 yıl önce - Prş 10 Ekm 2013, 12:58

Merhaba,ben ve bir arkadaşım dershaneye kayıt yaptırdık.Şimdi ayrılmak istiyoruz ama bizden kitap ücreti istiyorlar.Ayrıca kitapların hepsini alamadık,basımda diyorlar.Biz kitapları geri vermek istiyoruz zaten hepsini almadık desek de yönetim bize o kitaplar size kayıt yapıldığı anda sizin adınıza isteniyor,testler,denemeler hepsi gelecek ve siz alacaksınız iptali söz konusu bile değil diyorlar. Kitapları da başka öğrenciye veremeyiz diyorlar. Ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET