Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dershaneden Ayrılmak..[Yardım]
« önceki   123 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
samandıra
6 yıl önce - Sal 16 Ekm 2012, 22:15

Yusuf bey..oncelikle cevap verdiginiz icin cok cok tesekkür ederim gercekten bi cıkmaza gırmıstım biraz rahatlattınız benii.. yalnız şu konuda yine tereddütteyim yani ben kayıt oldugumda bi sözleşme imzaladım ve sözleşmenin şartlarında bu gibi durumlarda ne yazıyo ne kadar ücret alınır hiç birini okumadım ver doğal olarakta imza attığım için kabul etmış durumundayım.. peki sözleşmede kayıdı silinen öğrenci % 25 ücret ve 500 tl de kitap parası alınır diyorsa ne yapmalıyım.. o zaman benden bu parayı ısteme hakkımı doğmuş oluyor peki bi insana vermediği bi drsin ücretini istemeleri doğrumu bu dolandırıcılık değilmidir.. eger ben bu parayı odemek zorunda kalırsam ki öyle gözüküyorr hakkımı hiç bir sekilde de helal etmiyecegimi sylicem vicdanları varsa anlarlar zaten .((((

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 08:56

Bu konuda tereddüt etmenize gerek yok.

İŞ KANUNU gereği kurumlar sadece verdikleri hizmet kadar ücret alabilirler. Daha fazlasını talep ediyorlarsa bu kanuni değildir. Bu durumdan kimsenin haberi olmadığı için herkes ne koparabilirse onu alıyor.

Dershanenizin muhasebesine gidiniz.Dershanelerde ücretlendirmenin ders saati ücretine göre olduğunu, sizin kaç saat girdiniz ise o kadar ücreti ödemeniz gerektiğini, kalan paranızın ise iade edilmesini talep ediniz.

Ödemek istemezlerse bu durumu YAZILI olarak size bildirmelerini talep ediniz. Büyük ihtimal YAZILI bir döküman vermek istemeyeceklerdir. Zira verdikleri belgenin aleyhlerine kullanılacaklarını bilirler. Kesinlikle tartışmaya girmeyin. Eğer ayak diretiyorlarsa bu durumu Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İş Mahkemesine bilidireceğinizi söyleyiniz. Buna itiraz edemeyecekjlerdir.

Murat Caner
6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 09:50

Alıntı:
Bana bi kağıt imzalattılar.
Acaba şimdi dershaneden ayrılsam Senet ler sorun olurmu?

Olur parayı ödersin... Paralı eğitim gözünün yaşına bakmaz. Siyasiler de kılını kıpırdatmaz...

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 10:10

Alıntı:
Bana bi kağıt imzalattılar.
Acaba şimdi dershaneden ayrılsam Senet ler sorun olurmu?

Hayır sorun olmaz. Yukarıdaki yolu takip edersen hem ödediğin parayı hem de imzaladığın senetleri iade alırsın.

Hakan ERTÜRK

6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 11:20

Bir dersane müdür yardımcısı olarak '' hiç kimse sizden zorla para alamaz '' diyorum.
Dersaneler öcü değildir.
Siz tercihinizi iyi bir dersaneden yana yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız.Bizler de haketmediğimiz paraları almak istemeyiz.
Hatta daha da ileri giderek eğitim verdiğimiz ve ödeme yapamamış velileri bile icraya vermiyoruz.

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 11:55

Evet hakan Hocama katılıyorum. Çoğu dershane bırakın fazladan para almayı, hak ettiği parayı bile alamıyor. Daha önce de söylediğim gibi tartışmaya girmeyin. Zaten anlayışlı davranacaklardır. Ama ille de vermem diyorsa ( ki hiç zannetmem) , o zaman söylediğim şekilde hareket edersiniz.

samandıra
6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 23:39

yusuf hocam..

İnanın cok rahatlattınız beni cünkü ben bu durumu bir avukata anlattım oda bana sözleşmede yazıyorsa kayıt silerken ücret alınır diye o zaman yapıcak bişey yok dedi ( fazlasıyla uzulmustum.. birde ben müdür beye kitapları getireyim zaten dün almıstım hç açmadım bile dedim oda bana artık o kitaplar bi kere basıldı yayınevi hakkı olarak 500 lira alırım dedi.. hadi tamam kitap parası alıyosun da peki girmediğim bi ders için 1000 lira niye alıyo ona anlam veremedim.. müdür bey benı bıraz zorlıcak sanırım.. gerci o günden sonra tekrar gdip görüsmedim dershaneyle yarın annem gidicek sanırım bnde gtmelimiyim acaba annemle birliktee cnkü müdür bey biraz fazla uyanık annemi kandırabilir korkuyorumm ( müdür bey bana seni icraya bile veririm dedi düşünün hocam artık nasıl bir egitimci oldugunu amacları sadce ticaret olmus bir dershaneye istesemde devam edemem zaten ( eger zaten bu parayı ödersem bütün eğitim öğretim hayatım biticek cnkü o parayı odemem için calısmam gerekirr (

samandıra
6 yıl önce - Sal 23 Ekm 2012, 20:34

Annem bugün müderle konusmaya gıttı ve mudür bey parayı alıcagını buranın resmı bır kurum oldugunu solemıs annemde veremem bn nasıl alıcaksınız.. yasal yolla alırız demıs.. peki benım suan dershaneye gıtmedıgımı gösteren bır belge nasıl gönderebılırım dilekçe flnmı yazmam gerekıyo bılgılendırrsenız sevınırız cok acilll ..(

Murat Caner
6 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 13:25

Benzer bir konu. Telefon işletmeninize 2 yıl taahhütte bulununca 6 ayda bu taahütten cayarsanız size katlamalı bindirirler. Sözleşmenizi okuyun. Eğer ilgili bir madde varsa yargıda kapışırsınız. Bu tür durumlarda hakem heyeti en güzel çözümdür. Önce dersaneye eğer senetleri 15 gün içinde vermezlerse tüketici haklarına başvuracağınızı belirttiğiniz bir dilekçeyle iadeli taahhütlü baş vurun. 16. gün yanıt gelmezse dilekçenin kopyası ve posta belgesiyle ilinizdeki tüketici haklarına gidin.

Ahmet Arif Hoca

6 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 13:48

Dershaneler öncelikle bir ticari kuruluştur. Kaydedebileceği kontenjana göre öğretmen ve yardımcı hizmetli kadrosunu oluşturur ve onlarla bir yıllık sözleşme imzalayarak maddi bir yükümlülük altına girer.
Peki bu sözleşmeleri neye güvenerek yapıp ta istihdam eder.
Tabii ki öğrencilerden alacağı paraya güvenerek.
Kontenjanı dolan bir dershaneden öğretim devam ederken öğrencinin ayrılması demek o dershaneyi zora düşürür. Çünkü kontenjan dolduğundan kimi öğrenciyi kayıt edememiştir.
Kayıt formlarında bu husus yazar. Kendi isteğimle ve kabul edilebilir bir gerekçe olmadıkça dershaneden ayrıldığımda kalan bütün ödemeleri yapacağım.

İşte burası önemli.
Kabul edilebilir gerekçe ne olabilir ki.
(Doğal afet, göç, savaş harici)

sayfa 2
« önceki   123 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET