Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dershaneden Ayrılmak..[Yardım]
123 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Deniz 07
8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 19:11
Dershaneden Ayrılmak..[Yardım]

Arkadaşlar ben bi dershaneye yazıldım..Mezun olduğum için haftada 4 gün gidiyorum..Öss'den dolayıda dersler çok yoğun dershanede..Bu yüzden dershaneyi değiştirmek istiyorum..
Dershanede dersler 5 ekimde başladı..Bende o gün kaydımı yaptırdım fakat velim gitmedi yanlız başıma gittim kaydımı oldum..O günlerde 18 yaşını yeni doldurmuştum..Bana bi kağıt imzalattılar.
Acaba şimdi dershaneden ayrılsam Senet ler sorun olurmu? Yoksa illa dershanede velimi olması gerekirdi kayıt yaptırırken..Çünkü velim bi kere bile gitmedi dershaneye..İmzayı da ben attım..Benim attığım imza geçerlimi???
Çok mutsuzumm dershaneyi sevmiyorum lütfen yardım edinnnn nasıl bir yol izlemeliyim..
Sonuçta dershanelerde veli ile kayıt yaptırılır ama ben kendim gittim kaydımı yaptırdım..İmzayıda ben attım..

Yusuf Esengül

8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 19:33

Mevcut kanunlar gereği siz sadece aldığınız hizmetin parasını ödersiniz. Dershane 5 Ekimde başladı ise siz en fazla 30 kasıma kadar olan kısmını ödersiniz.

Örneğin dershane ücreti 2000 TL diyelim. Siz 10 ay hizmet alacaksınız. Bugüne kadar 2 ay kayıtlı kalmışsınız. Demek ki ücretin beşte biri dershanenin hakkı oluyor. Yani sizden en fazla 400 TL isteyebilirler.

Ancak bazı paragöz dershaneciler size hepsini ödetmeye kalkabilirler. Korkmayın. Eğer böyle bir yola başvururlarsa konuyu mahkemeye taşıyacağınızı söyleyin. Buna cesaret edemezler.

Kerim Kuyu

8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 19:41

Girdiğiniz ders ücreti kadar bir hakları vardır. Başka haklar talep ederlerse mahkeme'de siz haklı çıkarsınız zaten. Üzülmeyin sorun olacağını sanmıyorum, bir büyüğünüzü alın ve dershane yönetimi ile tatlı dille konuşun

SERDARR1
8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 19:45

Yusuf hocamda demiş zaten sadece Girdiğin ders kadar ücret alırlar bunu sakın unutma velinin gelmesine gerek yok imzaladıgın senetleri alman yeterli olacaktır...
ikinci bir konuda kayıt donuduralım seneye gidersin gibi önüne alternatıfler sunabilirler bu alternatıflerde amaç senetleri elınde tutmaktır. dershaneceilikte neyin ne olacagı hiç belli olmaz sakın senet bırakma
yan çizerlerse ilk başta milli eğitim , sonra tüketici mahkemesi en sonunda ise ceza mahkemelerine başvurcam de.

not: 10 yıllık dershane geçmişim var benımde başımdan geçti bu bilğileri ona dayanarak veriyorum

En son SERDARR1 tarafından Sal 30 Ksm 2010, 19:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Deniz 07
8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 19:58

Hepiniize sonsuz teşekkürler Allah razı olsun..Dediğinizi yapıcam yarın gidip konuşcamm..Eski dershanemde de aynı oolay olmuştu..Ben sadece 3 ay gitmiştim ama senetleri vermemekle tehdit ettiler zorla butun bi yılın parasını ödedim..
Şimdi dediklerinizi yapıp yine aynı tuzağa düşmem..Teşekkürler arkadaşlar

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 21:02

Ödediğin paradan başka para ödeme, dersane müdürüne git durumu anlat eğer sana yardımcı olmazsa tüketici haklarına başvur sana bir mektup yazar verirler o mektup sana yardımcı olur

samet cosqun

8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 22:29

Burada denildiği gibi; yanına bir büyüğü al ve öyle git, konuş. Senetlerin yırtıldığını gözlerinle görmeden verilen hiçbir söze inanma. Taahütname veya sözleşme türü birşey imzalamışsan işin zorlaşabilir.

Dershaneler de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı merak etme. Hır çıkarırlarsa şikayet edeceğini söyle. Ve her türlü meramını açık açık buraya anlatmaktan çekinme. Gelecek yanıt lehine olursa dershanecilere göster.

http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplic ...Entry.aspx

Hüseyin ATAR
8 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 22:38

"Aldığın ders kadar ödersin" sözü doğru ama eksik bana göre...
Şöyle.
1. Eğer dershane iyi niyetli ise sorun çıkmaz. Hakan beyin dediği gibi kalan senetlerini alıp ayrılırsın.
2. Dershane ile tartışma yaşanırsa uygulama şöyledir:
Kayıt tarihinden beri geçen ders sayısı (katılıp katılmamak önemli değil), o dershanenin ilan ettiği bir ders saati ücretiyle çarpılır. Sonuca göre alacak-borç hesaplanır.
Örnek: 5 Ekimden bu yana farzedelim 120 ders yapılmış ve dershane bu yılın ders saati ücretini 8.TL ilan etmiş olsun.(120*8=960.TL) 500._TL ödemişseniz dershanenin sizden 460.- TL isteme hakkı vardır.
Sizin kaç liraya anlaştığınız önemli değildir. Yönetmeliğe göre; YAPILAN İNDİRİMLER KAYIT SİLMELERDE DİKKATE ALINMAZ !

samandıra
6 yıl önce - Pts 15 Ekm 2012, 11:57

arkadaslar ben 13.10 2012 tarihinde yani bundan iki gün önce dershaneye kayıt oldum gittiğim günün ikinci günü dershaneden ayrılmak istedigimi soyledim onlarda oyle bırsey yapamayız dediler nese biraz zorladım o zamanda sileriz ama 3000 tl nin yüzde 25ini birde 500 tl de kitap parası alırızdediler ve toplamda bana kaydımı sılmek için 1500 tl gibi bir hesap cıkarttılar. ve suan yapıcak hıcbırseyım yok ben bu parayı nasıl odıcem babamın haberı bile yok dedim..hem odeyemiyorum napabilirsiniz felan dedim yasal yolla alırız gibi biseyler soyledi.. ben daha dershaneye iki gün gittim ve bende kayıdı sılmek için 1500 lira istiyorr bu hakmı nerde yazıyor boyle bırsey oldugu arkadaslar bilen birileri ban yardımcı olabilrmi.. yada ikametgahımı başka bir şehire aldırırsam silinir mi kaydım ve ücret alınmazmı o zaman ..NE OLUR BİR CEVAP (((

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Pts 15 Ekm 2012, 13:53

Mevcut kanunlar gereği siz sadece aldığınız hizmetin parasını ödersiniz. Kitapları da iade edersiniz. Bu konuda Milli Eğitim ve yasal haklar konusunu dile getirirseniz iade almanız kolaylaşır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET