Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Aydinsert
13 yıl önce - Cum 19 Ksm 2004, 10:13
İstanbul Karaköy - Perşembe Pazarı


Karaköy deki (yedek parçacı ve malzemecilerin çoğu duruyor) perşembe pazarını nasıl bilirsiniz!!(+)

(+)
irfan x
13 yıl önce - Cum 19 Ksm 2004, 10:53

Okmeydanındaki PER-PA'yı bu dükkanları oraya taşımak için yapmışlardı, ama kimseyi yerinden bile kıpırtamadılar. Çok dağınık bir görüntü. Artık özellikle tarihi değeri olan bölgelerde bu tip mekanları, toptancıları kaldırmaları lazım. Onlar için de merkezden ve tarihi bölgeden uzak büyük ve modern tesisler kurulsun. Hem tarihi bölgelerimiz kurtulur, hem daha derli toplu alış veriş imkanı doğar, hem de İstanbul, yeni ve modern binalara kavuşur.

Ama bu iş yerlerini ordan kaldırmaya belediyelerin gücü yetmedi.


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pts 22 Ağu 2005, 01:00

PERŞEMBEPAZARI:

Galata'da, Azabkapı-Karaköy arasında Tersane Caddesi açılmadan önce, Voyvoda Caddesi’nin aşağı kısımlarında her “Perşembe günü” kurulan pazardan dolayı yerleşim, pazarın adını almıştır (Farsça Penç-şenbih: Perşembe: Beşinci-Gün).

1940'larda ve 50'lerde kullanılan bir diğer adı da; "Kalafat Yeri" idi. Burası, daha çok sahile yakın alanın adı olarak geçerdi.

Akın KURTOĞLUcem özbatur
13 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 11:15(+)


Perşembe pazarında Karaköy e yaklaşıldığında sokağın hemen karşısında bir tarih.Yanlız tatil günü olduğu için resimden başka bilgi edineceğim kimse yoktu öğrenemedim.Fikrim minaresi olduğuna göre cami olarak kullanıyor olabileceği.


Aydinsert
13 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 11:37

Arap Camii. Emeviler ce 717 yılında yaptırılmıştır.

Alıntı:
Cami, mimari açıdan İstanbul’un ayakta kalmış ve gotik izler taşıyan tek yapısıdır aynı zamanda. Bugün Galata’nın en büyük camii, geçmiş zamanlarda da baş kilisesi... Yapıyı heybetli kılan unsur, minarenin selefi olan Cenevizlilerden kalma dikdörtgen çan kulesinin gövdesi. İnce uzun, zarif bir “elif” yerine, blok halindeki gövde ve üstüne giydirilmiş sivri bir külah... Fikri bile şaşırtıcı gelse de, ara sokakta yükselen ilginç mimarisiyle tarihin buraya attığı devasa bir temel. Durduğu yere hiç yabancı kalmaz. Gün boyu ter atanlar için serin ve sıcak bir mekandır. Karaköy’ün Batılı mabedidir o...

Arap Camii’nin tarihine dair farklı ağızlar farklı yorumlar yapar. Bunlardan bazısı, caminin İstanbul’u kuşatmaya gelen Emeviler tarafından M.S. 717 yılında yaptırıldığını ve Arap mimarisinden izler taşıdığını söylemekte. Arapların Şam’a dönüşünden sonra da Dominiken tarikatı rahiplerinin camiyi kiliseye çevirdiği kaydediliyor. Prof. Dr. Semavi Eyice ise Arapların İstanbul’u fethetmek için gelip cami yaptırdığı görüşüne “efsane” derken, ilk halinin kilise olduğunu aktarıyor. Cami o yıllarda Avrupa’da moda olan gotik mimarisinin İstanbul’a aksetmiş haliymiş. Eyice, “Arap” isminin Endülüs’ten gelip cami çevresine yerleştirilmiş Araplardan geldiğini, fetihten az sonra kilisenin Cenovalılardan alınarak camiye çevrildiğini kaydediyor. Mihrabın tepesindeki tonoz, çan kulesi, dehliz, kuledeki freskler, pencereler ise hakiki ve son gotik kalıntılar... Balkan Harbi’nde onarım geçiren caminin döşemesinden 100’ü aşkın Cenovalının mezar taşı ve kitabeleri çıkarılıp Arkeoloji Müzesi’ne aktarılmış. Eğitimci-yazar Dursun Gürlek ise, Müslümanlar tarafından Karaköy’de (Kahırköy) yapılan ilk cami olduğunu, Rumların verdikleri sözü tutmadıklarını söylüyor.


Mimarisine dair tüm söylenceler dışında, cami derneğince bastırılan kitapçıkta yer alan bir bilgi hayli dikkat çekiyor; Anadolu’ya İstanbul’dan gizlice silah ve cephane taşınırken Arap Camii bu faaliyetin merkeziymiş. Camide tabutlara doldurulan silah ve cephaneler sözde cenaze namazının ardından Yağkapanı’ndan mavnalarla İnebolu’ya ve oradan da Kuva-yi Milliye’ye ulaştırılmış. Osmanlı, Bizans ve Ceneviz kültürlerinin izlerini taşıyan cami tarihi önemi kadar Galata’nın atmosferine kattıklarıyla da İstanbul’un önemli bir figürü. Üç devri birarada yaşamak isteyenler için gidilip görülecek bir yer.

kaynak: aksiyon dergisisayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL