Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
irfan x
13 yıl önce - Prş 18 Ksm 2004, 11:29
İstanbul'un en büyük kentsel dönüşüm projesi başlıyor


Alıntı:
İstanbul tarihinin en büyük dönüşüm projesi Küçükçekmece’de başlıyor. 29 Kasım’da başlayacak “Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları” sempozyumundan çıkan sonuçlar doğrultusunda, ilçede 125 hektarlık bir alanda projenin ilk kazması vurulacak.

Yapılacak istimlak çalışmasının ardından yaklaşık bir yıl içinde inşa edilecek toplu konutlar, 120 ay vadeyle ihtiyaç sahiplerine verilecek.

Küçükçekmece’nin modern bir şehir görünümü kazanmasını sağlayacak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin protokolü geçtiğimiz aylarda Toplu Konut İdaresi Genel Müdürü Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay tarafından imzalanmıştı. Buna göre, 120 hektarlık alan üzerine kurulacak toplu konut projesi uygulama alanındaki mevcut bin 563 konut istimlak edilecek. İstimlak edilen konutlar karşılığında, yeni konutlar memur maaşına göre belirlenecek olan 120 aylık vadelerle gecekondu sahiplerine satılacak. Belediye, projenin ilk adımını 27- 30 Kasım 2004 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, “Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Sempozyumu: Küçükçekmece Atölye Çalışması” ile atacak. Sempozyuma, dünyanın değişik ülkelerinde, büyük “kentsel dönüşüm”lere imza atmış, uluslararası uzmanlar da katılacak. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de organizasyonun yürümesini sağlayacak. Uzmanlar Küçükçekmece örneğinden hareketle, İstanbul’un kentleşmesine uluslararası bir sempozyumla çare arayacak. Sempozyum boyunca Küçükçekmece’de yabancı uzmanların katılacağı çalışma masalarında, projeler geliştirilecek.
Zaman - Birol Aydın


Keşke şehir merkezinde bir yerden başlasalardı...


Ayşe
13 yıl önce - Prş 18 Ksm 2004, 16:13

Küçükçekmece tercihi uygun olmuş bence..Burası depremlerden en çok zarar gören bölgelerden bir tanesi; pek çoğu zorla ayakta duran, düzensiz yapılmış evlerin yenilenmesine bölge halkı da sıcak bakacaktır.Bu tür kararların uygulanmasında halkın katılımı çok önemli; yoksa yıkımlar harbe dönüşebiliyor.

Barbaros
13 yıl önce - Prş 18 Ksm 2004, 17:19

küçükçekmece doğru seçim. bir anda şehrin göbeğinde yapılması yenlış olur bence. en azından sonjuçlarını görüp ona göreharekey edebilirizzorbey
13 yıl önce - Prş 18 Ksm 2004, 19:42

ence umranıye bakkalkoyden fln baslansa daha ıyı olurdu
yedıtepede okuyorum okuldan cıkınca sankı baska bı dunyaya cıkmısınız ıgıb oluyo cok gecekondulasmıs bır bolge hem sehıre daha yakın


Taha
13 yıl önce - Sal 23 Ksm 2004, 09:42

'İstanbul'un tamamında kentsel dönüşüm yapacağız'

Alıntı:
Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Sempozyumu öncesinde Küçükçekmece'deki Atölye Çalışmalarının tanıtıldığı basın toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye'nin AB sürecinde öncü rol üstlenmek istediklerini ve bunun ilk adımı olarak İstanbulluları daha yüksek bir kentsel dönüşüm kalitesiyle tanıştırmak istediklerini söyledi. Kentsel Dönüşüm Çalışmalarına TOKİ ile birlikte Küçükçekmece'den başladıklarını hatırlatan Başkan Topbaş; "Zeytinburnu'ndaki deprem dönüşüm çalışmamızda tespit aşaması sona ermek üzere. Ayrıca Gaziosmanpaşa, Tuzla ve Ümraniye ilçelerimizde kentsel dönüşüm için hazırlıklar sürdürülüyor" dedi.

Küçükçekmece'de yaşanan kaçak yapılaşma sorununun yoğunluğu ve belediyenin ön çalışmaları hızla tamamlaması nedeniyle Kentsel Dönüşüm Projesi'ne Küçükçekmece'den başladıklarını açıklayan Topbaş, amaçlarının uzun vadeli bir programla İstanbul'un tamamında bu projeyi hayata geçirmek olduğuna dikkat çekti.

27-30 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek "Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları İstanbul 2004 Sempozyumu"nda uzmanların Küçükçekmece örneğinden hareketle İstanbul'un kentleşmesine uluslararası bir sempozyumla çare arayacağını dile getiren Mimar Topbaş, şöyle konuştu; "Kente artık neşter vurma zamanı geldi. İstanbul'da bir karış plansız alan kalmamalı. Kentsel dönüşüm projemiz yalnız İstanbul'un değil, Türkiye'nin vizyon projesi olacak. İstanbul bugüne kadar yapılan yanlış uygulamalar sonucu bugünkü problemleri yaşıyor ve çarpık yapılaşma sonucunda kent tehdit altında... Bu şartlarda artık kent yaşanmaz hale gelmiş. Bir yerde artık buna 'dur' demek gerekiyor."

Her bireyin davranış biçiminin kenti yaşamını ciddi anlamda etkilediğini, bu nedenle kentte yaşayanların kent konseptine uygun davranış biçimlerini ortaya koymaları gerektiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, 5 bin 200 kilometrekarelik bir alana sahip olan ve Avrupa'da birçok ülke büyüklüğünde olan İstanbul'da yerleşim alanlarının modern hale dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

Topbaş, "Artık bu kentte yanlış yerleşim alanlarını doğru yerleşim alanlarına çevirecek adımları atmamız lazım. Depremsellik açısından da bu adımları atmamız lazım. İstanbul'da bir karış plansız alan kalmamalı. Türkiye'nin AB'ye hazırlık sürecinde yerel yönetimler olarak biz de hazırlık yapıyoruz. Bu yönde ilçelerden de çalışma yapmalarını istedik. Küçükçekmece' de başlatılan kentsel dönüşüm çalışması da bunun adımlarından biri..." şeklinde konuştu.

"İstanbul'a 3.5 milyonluk yeni yerleşim alanı..."

Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu'nun bir arama konferansı niteliği taşıdığını ve elde edilecek verilere göre bir modelleme yapacaklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, "Kentsel dönüşüm adı altında, binaların depreme karşı hazırlığı, gecekondulaşmanın ortadan kaldırılması ve kentsel yenilenme çalışması yapılacak" dedi.

Bunun uzun vadeli bir çalışma olduğunun altını çizen Topbaş, kentte 3.5 milyon nüfusun yaşayacağı rezerv konut alanı tespit edildiğini, bunun 1.5 milyonunun İkitelli, Bahçeşehir arasında olduğunu söyledi. Topbaş, kentsel dönüşüm için kaynak bulmak amacıyla gayrimenkul yatırımcılarını 2 Haziran 2005'de İstanbul'a davet ettiğini de sözlerine ekledi.

Aziz Yeniay; "Dönüşümde yol haritası ortaya konulacak..."

Toplantıda konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da, ilçede bulunan 46 bin binanın 40 bininin kaçak olduğunu, geriye kalan 6 bin binanın da 800'ünde iskan olduğunu açıkladı.

İlçede ihalesi yapılan 2600 konutluk kentsel dönüşüm planının 1. Etabının 100 trilyon liralık finansının TOKİ tarafından karşılandığını belirten Aziz Yeniay, bundan sonraki etaplar için finasa ihtiyaç duyacaklarını ifade etti.

Türkiye'deki gibi kentsel problemler yaşamış ülkelerden uzman bilim adamlarının katılacağı sempozyumda ne gibi sosyal ve hukuki sorunlar yaşanacağının tespit edilerek buna ilişkin çözüm yollarının aranacağını kaydeden Yeniay, "Sempozyum sonucunda bir yol haritası ortaya konulacak ve elde edilecek sonuçlar tüm İstanbul geneline uygulanacak" diye konuştu.

Sempozyum, kentleşmenin getirdiği sorunları ele alıp çözümler arayacak

Küçükçekmece Belediyesi, 27- 30 Kasım 2004 tarihleri arasında Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda, "Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Sempozyumu: Küçükçekmece Atölye Çalışması" adı altında, bu konuyu mercek altına alacak. Sempozyuma, dünyanın değişik ülkelerinde, büyük "kentsel dönüşüm"lere imza atmış, uluslararası uzmanlar da katılacak.

Amaç "Yerelden Evrensele" sloganıyla, ülkemize özgü farklı yerel-bölgesel-ulusal koşulları dikkate almak suretiyle, uluslararası kentsel dönüşüm uygulamalarından çıkarımlar yapacak, stratejiler ortaya koyacak ortak bir akıl üretmek. Bu çerçevede, sempozyum, Küçükçekmece ilçesinde saptanan alanlarda yapılacak atölye çalışmalaryla İstanbul'un benzer sorunlar yaşayan farklı ilçeleri için de bir yol haritası olmayı hedefliyor. Sempozyum, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenleniyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de organizasyonun yürümesini sağlayacak.

Sempozyumda bir buçuk gün boyunca yurt dışından katılan davetli konuşmacıların bildirilerine yer verilecek ve sorun alanları irdelenecek. İkinci günde ise söz konusu bildirilerin yanı sıra, kamu sektörü ve özel sektörden katılımcılar yer alacak.


http://www.ibb.gov.tr/sehir_tiyatrolari.htm


irfan x
13 yıl önce - Sal 23 Ksm 2004, 22:37

Alıntı:
"İSTANBUL'A KENTSEL DÖNÜŞÜM GEREKLİ"

Paris Belediye Danışmanı Murat Erginöz, HABERTÜRK’te Gülgûn Feyman’ın sunduğu “13 AJANSI’nda, İstanbul’un yaşadığı sorunları ve bunların Paris’te nasıl çözüldüğünü anlattı:

Paris’in durumu çok kötü. 3. Napolyon ‘Paris’i dünya şehri yapacağım’ diyor. Haussman’ı getiriyorlar. 100 yıl önce metroyu yapıyorlar. Geniş yollar yapılıyor. Champs Ellyesse yaptığı zamanlar ‘Bu yola uçak mı indireceksin’ diyorlar. Büyük bir kentsel dönüşüm yapıyorlar. Dar dar sokaklar vardır. Eski Fransız filmlerinde ve romanlarında gördüğümüz şeylerdir.

Oradaki insanları başka bir yere taşıyorlar. Önce metro ve kanalizasyonu yapıyor. Sonda Paris’in merkezine dönüyor. Paris’in merkezindeki çöküntü yapan yerleri şehrin dışına taşıyor. Onları ikna ederek, cazip öneriler sunarak onları oradan alıyor.

Pariz düz bir araziye yerleşmiş bir şehir. Paris’in nüfusu İstanbul’a yakın. Paris’in turistlerle nüfusu 20 milyonu buluyor. Yer altında ve havada ayrı bir Paris var.

AKOM’u da Fransızlar gelip Türkiye’de kurdular. Hatta onların bazı tüzüklerini ben çevirdim. Paris’te bunlar yıllar önce kurulmuş. Meteorolojiye çok dikkat ediyorlar. Hava durumuna göre yolların tuzlama çalışmalarını belirtiyor. Halkı da uyarıyorlar. Önceden uyarı sistemi var. Bir de Paris’de sık sık Sean Nehri taşar. Bunun için uzmanlaşmış bir ekip var. Her konuda uzmanlaşmış ekip var. Kar konusunda da uzmanlaşmış ekipler.

Osmanlı’da bir Belediye, Belediye Başkanı yok. İlk belediye Beyoğlu’nda kuruluyor. Beyoğlu Paris’in 6. Belediyesi gibi kuruluyor. O zaman Beyoğlu’nu çok güzel bir merkez haline getiriyorlar. Padişahı da davet ediyorlar. O zaman padişah etkileniyor ve Şehr Emin’i kuruyor.

Ben bazı dosyalar hazırladım. Bunu Kadir Topbaş’a sunacağım. Belediyeler arası danışmanlık ve görüş alışverişi yapılır.

İstanbul’a çok iyi bir kentsel dönüşüm yapmak; bunu Avrupa’da yapanlardan danışmak; kültürel ve teknik konularda bilgi almak gerekli


HABERTÜRK 23 Kasım 2004bicmen
11 yıl önce - Sal 16 Oca 2007, 22:35
yardım ...


merhabalar....

Beyoğlu bolgesıyle ılgılı bır odev hazırlıyorum...tarıhtekı yerı,orası ıle ılgılı bu kentsel donusum projesı(nelerı kapsıyor,sınırları neler),tarlabası tarafı,yanlıs bılmıyorsam sıt alanı bu bolge(tarlabası tarafı dahıl) bır restorasyon ve/veya peyzaj duzenlemesı hangı krıterlere gore yapılır?butun bunlarla ılgılı bana bılgı verebılecek bırılerı var ıse emaıl adresım:bicmen_pt@yahoo.com

ılgınıze tesekkur ederım
saygılarımla.


Sukan

11 yıl önce - Pzr 21 Oca 2007, 02:58

Tam bir yıl önce k.çekmece belediye başkanınında bulunduğu kentsel dönüşüm toplantısında, istanbulda ilk kentsel dönüşümün küçükçekmecede olacağını sezmiştim, nedeni sebebi yok sadece sezdim hissettim. Farklı bir hırs var o adamda. k.çekmece ak partiye geçer geçmez anakent hemen yıllanmış dertleri çözdü meşhur halkalı yolunu tek şerit gidiş gelişli yolu otobana çevirdiler resmen. Bunları K.çekmece belediyesi yapmadı anakent yaptı, ama herkes k.çekmece yaptı sanıyor...

Soyak Olimpiyakent,Avrupa Konutları, Ihlamur Konutları, Mehmet Ali yılmaz Toki dev konut projesi, Güneş Evleri ve adını şu an hatırlayamadığım bir kaç proje daha (çoğunluğu lüks sitelerdir) yapılıp bitirilmesi ile özellikle halkalı bölgesi uzay kent oldu bile, sadece eski halkalı meydan ve yenidoğan tarafı kaldı eski çarpk yapıdan. Bu arada toki için yine anakent 2 tane daha alternatif yol yaptı yeni yollarda da k.çekmece belediyesinin payı yok.  Bakalım kentsel dönüşüm işi nasıl olacak,şu ana kadar iyi gittiler.


Murat Caner
10 yıl önce - Cmt 22 Arl 2007, 17:27

Alıntı:
Zeytinburnu, Küçükçekmece bölgeleri bu dönüşümde başı çekerken, gecekondunun ve kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Maltepe, Kartal, Gaziosmanpaşa, Fatih, Beyoğlu, Bağcılar ve Güngören acil dönüşüm listesinde yer alıyor.


Alıntı:
Küçükçekmece bölgesinde Kayabaşı, Ayazma, Halkalı, Sefaköy; Küçükçekmece gölü ile İkitelli kenarındaki gecekonduları kaldıracağız.


Alıntı:
Bağcılar ve Göngören'de gecekondu tarzında değil ama kaçak ve çarpık yapılaşma tarzında çok bina var. Buraların elden geçirilmesi lazım.


Alıntı:
Eminönü ve Fatih'in çok ciddi yenilenmesi gerekiyor; Küçük Langa, Kadırga Bölgesi, Manifaturacılar Çarşısı 'nın, Unkapanı'nın alt kısmındaki bölgenin hemen yenilenmesi lazım. Diğer yandan Fatih'te hem Sulukule, Karagümrük hem de Küçükmustafapaşa'yı


Alıntı:
Beyoğlu'nda da Hacı Hüsrev'i elden geçirmemiz gerekiyor


http://fikirkent.net/detay.asp?hid=927

2004'ten kelli pek bir ilerleme olmamış. Sulukule dışında bildiğiniz dönüşüm var mı?

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8516
Bu başlıkla birleştirilebilir mi?


Murat Caner
8 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 17:50

Başlıkta değinilen konu değil ama bu bağlantıda yapılan İStanbul için daha önemli. Her evin otoparkı olacak. Daireler küçülecek. Bunların hepsi olması gereken şeyler.

http://www.kiptas.com.tr/TR/HABER/default.asp?fId=250#

http://yenisafak.com.tr/Ekonomi/?t=17.05.2008&i=117525sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet