Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Sizce Adana Türkiyenin En büyük İkinci Şehri Olur mu?(DPT böyle söylüyor)
« önceki   123 ... 101112 ... 262728   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

Adana Türkiyenin en büyük 2. metropolü olurmu?
Olur
15.5%
 15.5%  [71]
Olmaz
80.8%
 80.8%  [370]
Kararsızım
3.7%
 3.7%  [17]
Toplam Oy : 458

can8989
4 yıl önce - Prş 16 Arl 2010, 01:14

Alıntı:
Adana devri şimdilik kapanmış gibi görünüyor.Bursa Gaziantep Antalya varken Adana geri planda kaldı.Matirxçilik oynamayalım.Adana her halukarda kent merkezinin büyüklüğü ile belli konumda 50 yıl gecsede.Kocaelili olarak şunu söyleyebilirim.20 sene içerisinde il nüfusumuz Adanayı gececek.Ama Kocaeli içerisinde Gebze (650 000) ve İzmit( 813 000) Adana merkezini gecmesi imkansız göç vermedikçe Adana.Adana en kötü Gaziantepin arkasına düşer kent nüfusu olarak.Antalya zorlar.

Benim il nüfusu tahminim şu
ilk 3 ten sonra;
Bursa
Kocaeli,Antalya
Adana

Kent olarak

Bursa
Gaziantep
Adana
Antalya
İzmit,Gebze,Mersin,Diyarbakır (Gebze İstanbula bitişik ve güdüm bir şehir olduğu için kategoriye sokmak istemiyorum aslında)

nerden bu tahmınlerı yurutuyorsun.adana ve antep hakkında ne bılgın var yada buralarda yasamısslıgın mı varda böyle tahmınler yurutuyorsun?????

Murat İsmen 16
3 yıl önce - Pzr 30 Oca 2011, 23:19

ya arkadaşlar adana daha yeni bursaya 4 .lüğü kaptırdı.kim ne ikinciliğinden bahsediyor.hayalci davranmayın.bakınız metne

Arkadaşlar bu başlığı atmamdaki sebep özellikle Bursa'da temeli atılan hemen hemen her projede Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Bursa'nın yakın zamanda 3. büyük,belli bi süre sonra 2. büyük şehir olacağını söylüyor.Başta imkansız diye düşündüm.Ancak koskaca devlet bakanı yalan söylemiyor ya;ne de olsa çok büyük bir iddaa...Genede bir araştırma sonucu bi yakınımında bana anlattığı üzere İstanbul'daki fabrikaların bir bölümünü sayısını bilimiyorum Bursa'da Gemlik-Orhangazi arasına kaydırmak istiyormuşHatta Gemlik-Orhangazi arası sanayi bölgesi ilan edilmiş.İşte bu yüzden önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde Bursa'nın nüfusu büyük bi artış gösterecekmiş.Zaten büyükşehir belediyesi sitesinde de Bursa'nın 2020 yılı nüfusu 5.700.000 olarak tahmin ediliyor diyor.Çok iddalı açıklama değilmi?Ben bu kadar büyük bi yalan söyleyeceklerini zannetmiyorum.İngiltere merkezli city mayors adlı bir internet sitesinin ayptığı araştıma sonucu 2006-2020 yılları arasında gelişme göstercek şehirler listesine Türkiye'den 61.sıradan sadece Bursa'nın girmiş olması bu iddayı destekliyor.Ayrıca bu ankette İzmir 143. Ankara 145. ve İstanbul 166. olarak görülüyor.fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum.

adanalıların asıl düşünmesi gereken 5.liği kaybetmemektir.çünkü antep antalya 5 vitesle geliyorlar.

YILMAZ AYDIN

3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 19:46

Bence bu bölge Ülkemiz in ikinci bir Istanbul u konumunda buranin idari yapisi yeniden sekillenmelidir
Adana Mersin ve Tarsus birlesip bütün bir sehir olmali bununda adi ne Mersin nede Adana olmali bu sehrin adi Cukurova olmalidir ilerleyen yillarda buna Ceyhan ve Erdemlide dahil edilebilir ve ortaya 3 bucuk 4 milyon nüfuslu bir metropol sehir ve dolaysiyla ikinci Istanbulu olusur Gaziantep ise bu bölgenin Bursa yada Izmit i konumunda olur kisacasi bu potansiyel burda fazlasiyla mevcuttur.
Cukurova gerek tarim gerek sanayi gerek turizm ve gerek corafi yapisiyla buna cok elverisli bunun temelleri simdiden atirlirsa ülkemizin ikinci büyüksehri olurmu bilemem ama ikinci Istanbulu kesin olur

yuceladana
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 19:50

Zaten Istanbul ve Çukurova dışında metropolitan bölge yok, Ankara, Izmir tek tek olan illler.

tamer13
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 19:56

Alıntı:
Zaten Istanbul ve Çukurova dışında metropolitan bölge yok, Ankara, Izmir tek tek olan illler.

İzmir-Manisa'yı da Metropolitan bölge sayabiliriz bence ama Spil Dağı her şeyi engelliyor.

Alıntı:
(DPT böyle söylüyor)

DPT yemiş bizi. Adana'nın bu noktadan sonra 2. BŞB olması İM-KAN-SIZ! Ancak Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin-Erdemli tek şehir olacakta... Sıralama ilk 3'te sıralama yalnızca 2 şekilde değişebilir;

Bursa 3. olabilir (30-40 yılı var en iyi ihtimalle )
Antalya 3. olabilir (büyüme bu hızla giderse 150 yıl içinde )

Firat1973
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 21:18

Adana Türkiye'nin ikinci büyük şehir olur mu o beni çok ilgilendirmiyor ama umarım bir gün Çukurova özerk bölge ya da ayrı bir cumhuriyet olur. Başka türlü çıkış yolu yok, adamlar yine seçilecek. Anayasayı da değiştirecek çoğunluğa sahip olurlarsa artık bakalım Adana'ya daha ne zorluklar çıkarırlar.

the_owl
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 21:22

adana şuan göç vermeye başladı dpt bence yanılıyor adana nın 2. olması imkansız

Muhammed Edip Balkaya
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 21:27

İkincilik zor olsa da, Adana'nın potansiyeli,ulaşım yolları üzerindeki merkez konumu, çukurovanın merkezi olması Adana'ya ileride büyük avantaj kazandıracaktır. Tabi belediye başkanı geçmişteki gibi şehri sömürmeyecek tam aksine kendisini şehre adayacak birisi olmalıdır. Nehir berekettir,fırsattır Adana'da bu açıdan gayet zengin. Eğer bu imkanlar değerlendirilirse Adana gerçekten sayılı kentler arasına girecektir

can8989
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 21:30

ben adanalıyım ama adananın 2. büyük olması kısa ve orta vadede mümkün degil.ama adana mersin ceyhan tarsus birleştirilip metropolitan bir şehir çıkartırlarsa bilemem.o zman 2. olabilir.

En son can8989 tarafından Sal 22 Mar 2011, 21:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Furkan ÇINAR
3 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 21:32
-

Bence de DPT biraz abartmış.İkinci şehir olayı Adana için belki rüyalarda olur.Türkiye'de ilk 3 şehiri geçmek diğer şehirler açısından çok çok zor belkide imkansız.İmkansız değilse bile yaklaşan şehirlerin hızlı olan büyümelerini en az 20 sene falan devam ettirmeleri gerekiyor.
Ayrıca neden büyüklüğe bu kadar takıyoruz anlamıyorum.Klasik bir söz edicem ama tam zamanı diye düşünüyorum.Önemli olan işlevi. Bir şehir düşünün hayat şartları çok iyi, işsiz sayısı neredeyse yok, okuma yazma bilen oranı %99, istenilen her marka şehirde var,şehir çok düzenli çarpık kentleşmenin olmadığı, her şeyin yerli yerinde olduğu bir şehir mi...Yoksa bunların bir kaçını karşılayan ancak diğer seçenekleri de oldukça kötü olan bir şehir mi.Bence ilk şehir .

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET