Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aile Soyağacı Nasıl Bulunur
« önceki   1234 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Settar Han
7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 15:31

Ergun Poyrazın kitapların`dan sonra Nüfus Daireleri`nin internet sitelerinden bu tür sorgulamalara izin verilmiyor.

Türkiye`de soy isimleri çok yeni ama aileleri`nin, sülaleleri`nin adlarını soyisim olarak alanlarda var.İlgi çekici bir şeyse ülkemiz`de pek çok yerin nüfus dairesi`nin yangın geçirmiş olması. Bunda eski`den o tür binaların ahşap ve gaz lambası ile aydınlatılıyor olmasın`dan dolayı olduğu söylenmekle birlikte insanın aklına bu işte bir iş var diye`de geliyor.

Benim tavsiyem köyünüzden, mahallenizden yola çıkarak araştırın.

Sezgin G.
7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 16:10

Buna bende çok meraklıyım ama herhalde umudumu kestim gibi.
Dedem babama babasının (yani büyük dedem) Sivas Sarkışladan Kayseri'deki simdiki köyümüze geldiğini ve oraya yerleştiğini söylemiş. Bunun dışında başka bilgilerim malesef yok.

Kozaklılı_Baki
7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 16:13

Sadece Herikli Türkmenlerinden oldugumuzu biliyorum. Tek tek isimlerin oldugu soy agaci cok zor.

Sezgin G.
7 yıl önce - Cum 12 Ksm 2010, 22:03

Soyum Yörük Türkmenlerinden Sam Bayatlılara dayanıyor.

selim53
7 yıl önce - Cum 12 Ksm 2010, 22:12

Hemşen Türk boyu köken olarak Karakoyunlu Türkmenleri(m.s600-2010)
hamamşen beyliği kuruluş 600 yılı osmanlıya katılım yılı 1470 yılı Türkiye Cumhuriyeti döneminde aşiretlik özelliği kalmadı.batı ve güney rizedekiler ve ankaranın yerlileri hemşen türküdür.

Kerim Kuyu

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 19:40

Sanırım Kayserililer bulmuş, buyurun ;

http://www.atanibulkayseri.com/

SERDARR1

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 19:48

Sadece kayserililer mi bulabiliyor bir konyalı olarak bende kullanabilirmiyim

Ecdet Güvel
7 yıl önce - Cmt 16 Tem 2011, 22:53
Gökhan Gökgör ile tanışmak isyiyorum

Gökhan, senin araşatırdığın Gökvelioğulları'na mensup biriyim.Tanışmak ve Gökvelioğulları hakında bilgi vermek istiyorum.Emekli öğretmenim.Adana'da ikamet ediyorum.Telefon numaram. 05052782996.Beni ara tanışalım.

Mehmet Kasım
5 yıl önce - Pzr 16 Hzr 2013, 22:07
MERHABA SÖĞÜT

soy ağacınızı bulmanın en önemli yolu bolca tarihi kitap okumaktır. özellikle orta asyadan malazgirte geliş sürecini, selçukluları ve diğer beylikleri iyi bir şekilde öğrenmek gerekiyor. bu konudaki ilk eser şecere-i terakime'dir. oğuz kaan atamızın soyunun nereden geldiğini öğrenirsiniz. sonrasında oğuz boylarının tarihini öğrenmek gerekiyor. sonra malazgirt dönemi ve beylikler dönemini ayrı ayrı öğrenmek gerekiyor. çünkü Türkiyemiz'in bugünkü sınırları içinde bir çok beylik vardı. bu bilgilerden sonra osmanlı devletinin yaptığı fetihleri ve fethettiği yerlere kimleri yerleştirdiğini öğrenmek gerekiyor. bundan sonra da memleketinizin eski isimleri aile isimleri ve geçmişini araştırmanız gerekiyor. soyadı kanunundan önce sülaleniz ne olarak anılıyor en önemli nokta bu. yani bu işler öyle basit işler değil. hemen ulaşılacak bilgiler değil. bazı ip uçları ile sadece tahmini bir bilgiye ulaşabilirsiniz. çünkü köy isimleri oğuz boylarından gelebiliyor. örneğin ülkemizde, kayı ismiyle başlayan köyler var. özellikle marmaray, batı karadeniz, iç ege bölgelerinde vardır. kayı köy, kayı han, kayu, kayılar vs. çünkü osmanlı'nın kayı boyu buralara yayılmıştır. göçebe olduğu için kuşaklar arttıkça toprak ihtiyacı artmış ve yeni yurtlar edinmek gerekmiştir. bana toprak yetmiyor diyen oymak, aşiretin beyine giderek yurt istemektedir. o da fethettiği yerlerden falan yere git demektedir. önce bu gibi faktörleri iyi öğrenmek gerek.

ör. aşağıda resmini koyduğum kitap bu işleri çok iyi anlatmaktadır. Kayı Boyu'nun tarihini anlatan kitap, orta asyadan anadoluya gelen kayı boyunun göç macerasını anlatmaktadır. 12. yy-13.yy arasında aşiretten devlete geçiş süreci ele alınmaktadır. osmanlı bu safhalardan geçerken sadece kayı boyu ile hareket etmemiştir. oğuz kağanın diğer torunları olan alkaevli, dodurga, bayat, gibi boylarda birliktedir. çünkü kayı boyunun liderlik özelliği ırsidir. oğuz kağan böyle emretmiştir.

Onur Efe And
5 yıl önce - Sal 16 Tem 2013, 11:18

Google da bu konu hakkında araştırma yaparken denk geldim başlığa. Dedem, Konya'dan geldiğimizi; eskidende Afoğlu aşireti olarak bilindiğimizi söylemişti.

Afoğlu hakkında bilgiye sahip, araştırma yapan; ya da bilgi ihtiyacı olan birileri olursa tanışmak isterim.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET