Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aile Soyağacı Nasıl Bulunur
« önceki   123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Murat Yigit

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:07

1800 lere kadar nüfüs müdürlüklerinden kayıt çıkartılıtor daha önceyi arıyorsanız
www.anadoluasiretleri.com sitesine bakmanızda fayda var sülalenize ne isim verilirdi yada Lakap!ınızı biliyorsanız size bilgi veriyor ben oldukça faydalandım

eyupmus

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:08

My Heritage.com diye bir site var soy ağaçı hazırlamak için çok güzel bir site.Fotoğrafta yükleyebiliyorsunuz dilerseniz internette de yayınlanıyor.

Gökhan GÖKGÖR

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:23

Bir ara ben de çok ilgiliydim, tarihçi olmam daha da meraklandırıyordu beni..Bir gün babamla uzun uzadıya konuştum ve o bana şu önemli bilgiyi verdi..Küçükken büyük dedem, babama, Gökvelioğulları'ndan olduklarını söylermiş hep..Ben de bu bilgiye dayanarak Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bir tarama yaptım ve Gökvelioğulları'nın II.Mahmud döneminde Çukurova Bölgesi'nde faaliyet gösterdiklerini öğrendim..Hatta merkezleri de bugunkü Osmaniye'nin Sunbas veya Sumbas ilçesiymiş..
Ancak ne derece doğruluk payı var, yine de arşivlerin iyice taranması gerekir..

Ancak şunu da belirtmek isterim ki, soyağacını çıkarmak isteyen birisinin cebinde parası olması gerekir..Çünkü gerçekten maddiyat ve bol zaman gerektiren bir şey..Nüfus müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında mekik dokumak gibi bir şey..Bir de aile büyüklerinin Soyadı Kanunu'ndan önce hangi lakaplarla anıldıklarını bilmek çok önemli..

sengulb

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:33

Alıntı:
www.anadoluasiretleri.com

Yukarıdaki site üyelik istiyor...

Alıntı:
My Heritage.com

Bu siteye ya da benzerlerine ne kadar güvenebiliriz Site sahipleri her kimse tüm kimlik bilgilerimizi ellerine geçirmeyecekleri ve bunu kötü niyetle kullanmayacakları ne malum? Ailevi bilgilerimizi açıklamamız bence pek doğru değil gibi geliyor

Murat Yigit

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:36

Şengül abla
Anadolu aşiretleri sitesi Yusuf Halaçoglunun ve sorgulama için sizden kimlik bilgisi istemiyor zaten soyağacı sitesi değil sadece sülalenizin tarihselliği hakkında bilgi veriyor ve sanırım 5 lira gibi komik bir üyelik ücreti var diğer soyagacı sitelerinin hiç biri güvenli değil hatta aldatmacadır

Not: hem nargile içip hemde mesaj yazmak zor yazım hataları için kusura bakmayın değiştirip durdum

En son Murat Yigit tarafından Çrş 10 Ksm 2010, 00:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sengulb

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:41

Alıntı:
Anadolu aşiretleri sitesi Yusuf Halaçoglunun ve sorgulama için sizden kimlik bilgisi istemiyor zaten soy ağacı sitesi değil sadece sülalenizin tarihselliği hakkında bilgi veriyor ve sanırım 5 lirayadı böyle komil bir üyelik ücreti var diğer soyagacı sitelerinin hiç biri güvenli değil hatta aldatmacadır

Ücret önemli değil de ben niye üye olmak zorundayım onu anlayamıyorum

Yine de teşekkürler bilgiler için

Tarlan Bara

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 01:43

Kardeşim, sizler gibi, soyağaçlarını merak edenlerin ümitlerini kırmak istemiyorum ama, bu gibi bilgilere sahip olmak, Türkiyeyi bir tarafa bırakın, dünyanın her tarafında zor bir iş.
Biz Türkler, genellikle şimdiye kadar soyumuza pek önem vermeyen kimseleriz. Soyadı kullanmamız bile çok yeni. Eskiden göçmendik, herhangi bir yerde fazla zaman durmadık. Bir çoğumuz okuma, yazma bile bilmiyordu. Kendi aşiretimizin dışında evlendik. Nüfuz sayma diye bir şey yoktu. Bazen köy muhtarları belki bir kimseyi kütüğe yazmış olabilir ama bunları senelerce yangından, selden, harplerden kim saklayabilir bilmem. Anadolu, yüz şeritli bir yol gibi, kim gelmiş kim geçmiş belli değil.
Sizin kendi aileniz soyağacınızdan bilgili değilse, başkalarının olabileceğini tahmin etmiyorum.
Internet de veya başka yerlerde birisi size bir fiyat üzerine soyağacınızı bulurum derse lütfen inanmayın. YALAN. Niye mi biliyorum? Hadi aramızda kalsın.

İzmirAli

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 13:12

Nüfus müdürlüğünden epeyi bir bilgi edinebiliyorsunuz. internet'te de www.genealogy.com var ama daha ziyade bu konuda bir tartışmaya girmek isteyenler için.

akın sarıbey

7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 13:43

Soyağacınızı eğer aileniz tutmadıysa bulmanız çok zor. Çünkü soyağacınız şu an Bulgaristan veya yunanistanda olabilir.. Malum, 1931 de 50 bin okkalık (yaklaşık 65 ton) Osmanlı resmi evraklarını hurda kağıt olarak İsviçreli Berger ailesine satmışız. Onlarda Bulgaristanda bir kasabaya kurdukları fabrikada bunları değerlendirmek istemiş ama Bulgar devleti kağıtların değerini duyunca el koymuş..Satışı yapanda araştırmaya değecek bir isim; Abdülhalik Renda.

Süha
7 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 15:10

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bu konuda işin ehli oldukları için onlara danıştım gelen cevap birebir aynı tam metni ekleyeyim. Bu işe heves edenler bu cevabı çok güzel bir okusunlar.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: Bilgi edinme başvurunuz hakkında cevap demiş ki:
09.11.2010 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü birimine Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz müracaatınızın cevabı aşağıdadır.

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ve nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

Nüfus kayıt örneği kişinin aile kütüğündeki nüfus kaydının çıkartılarak aslına uygunluğu onaylanmış aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli olan resmi belge olup, bir çok hak ve yükümlülüğün yerine getirilmesinde karine teşkil etmektedir. Nüfus kayıt örneğinin verilmesindeki usuller ise 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 43 ve 44 üncü maddelerinde ayrıntılı bir şekilde belirlenmiş olup, Kanunun 44 üncü maddesinin g bendinde kaydın sahipleri ancak, alt ve üst soylarına ait nüfus kayıt örneklerini doğrudan almaya yetkili olup, bunlar dışında diğer kişilerin nüfus kayıt örneklerini almaları mümkün değildir. Ayrıca, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı ya da soy kütüğü verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmamaktadır.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun gizlilik başlıklı 9 uncu maddesi “Nüfus kayıtları ve bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgeler gizlidir. Bunlar, yetkili ve sorumlu memurlar ile teftiş ve denetim yetkisi olanlar dışında kimse tarafından görülüp incelenemez. Mahkemeler bu hükmün dışındadır. Nüfus kayıtlarına bu bilgileri işleyen memurlar ve Kimlik Paylaşımı Sistemi kapsamında nüfus kayıtlarından faydalanan diğer görevliler de bu gizliliğe uymak zorundadırlar. Bu yükümlülük, kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmalarından sonra da devam eder.” hükmündedir.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 21 inci ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 32 nci maddesi ile de kişinin izin verdiği hâller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması hâlinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, meslekî ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışında tutulmuştur.

Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri uyarınca kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini yerleşim yeri nüfus müdürlüğünden alması mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44 üncü maddesinin (g) bendi ve 4982 sayılı Kanununun 7,9 ve 21’inci maddelerine aykırılık teşkil etmektedir.

Belirtilen nedenlerle, alt ve üst soyunu kapsayan nüfus kayıt örneklerinin dışında soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Bilgilerinize,

İçişleri Bakanlığı
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET