Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aile Soyağacı Nasıl Bulunur
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Süha
8 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 06:01
Aile Soyağacı Nasıl Bulunur

Arkadaşlar aramızda belki soyağacı konusunda araştırmalar yapan çıkartanlar vardır. Bu soyağacını bulmak veya yapmak için Nüfus müdürlüğü gitmek yeterlimdir ?

Birde yılını hatırlamıyorum ama bir bilişim fuarında devletin açtığı bir stant var ve burada Aile soyağacı çıkartıyorlardı bedavaya çok uzun kuyruk vardı. Dönüş telaşesi yüzünden atlamıştım o gündür bugündür hep aklımdadır. Belki o sıradakiler biri sizdiniz ? Yada bu konuda merak edenlere aile soyağacı çıkarmak isteyenlere yol gösterirseniz sevinirim.

cyaman
8 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 07:47

bir ara birsürü soyağacı proğramı dolanıyordu ortalıkta hepside fos çıkmıştı.
aslında çokta kurcalamamak lazım.
sonuçta Türkiye; imparatorluktan ulus devletine dönmüş bir ülke, hepimiz Türküz desekte kimin ne çıkacağı belli olmaz!

Erdogan Hoca
8 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 10:00

O program madurları arasında bende varım ne kadar program indirdiysem bırakın soyağacımı bulmayı beni bile bulamadı.En iyisı resmi kurumlardan ögrenmek herhalde.

selim53
8 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 10:10

kişilerin soyağacını bulması hatta kökünün nerden geldiğini bilmesi önemli bişey.500 yıl eskiye kadar inip kişilerin kökenini bilmesi iyi olur.benim dedeler rize hemşenden gelme.türkiye cumhuriyeti döneminde hemşin diye değiştirildi.hemşene 600 yıl önce geldik.hemşen hakkında her gün şaşırtıcı bilgiler öğreniyorum.hemşende türk mezarlıkları var.benim dedeleriminde hemşende mezarları var.çamlıhemşinin eski adı çamlıca olan yerde türk şehitliği var.ayrıca hemşenden 600 yıl önce ankaraya 6 aile gitmişti.ankaranın yerlileri rize hemşenden olabilir.

C. H. Engin Er

8 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 10:20

Nüfus müdürlükleri vermiyor, ben de ne yazık ki bu işe bulaşıp nihayete erdiremeyenlerdenim. TC Kimlik no sorgulama sayfasında şimdiki gibi kimlikteki tüm haneleri girmenin zorunlu olmadığı dönemde deneme yanılma yoluyla soyağacımın büyük kısmını tamamladım ama 1850'lerden öncesinde soyadı olmayan mensuplara ulaşamadım. Benim sülalem az kişiden oluştuğu için hızlıca bir kısmına ulaştım ama ne yazık ki 3-4 tane benden 150 yaş büyük dedem nineme ulaşamadım...

Süha
8 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 23:20

Desenize bu işe meraklı ve soyağacını çıkarmak isteyenlere hiç bir çözüm yolu yok. Aslında devletimiz bu işe bir el atsa hiç fena olmayacak.

+Muhammed
8 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 23:25

Alıntı:
Aslında devletimiz bu işe bir el atsa hiç fena olmayacak.

"Zamanında yakılan onca devlet arşivine, özellikle Nüfus Kütüğüne bakarsak işin içinden çıkmak zor olacak aman uğraşmayalım ucu biryerlere dokunur" demezlerse hakikaten gerekli bir çalışma.

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 23:33

Fatih Civelek kardeşimizden bekliyoruz böyle bir çalışmayı ''Soy ağacı indeksi'' şeklinde!

E harfine geleceksin mesela Ertürk'ü bulacaksın oradan da memleket seçeceksin
Tek korkum Nur Ertürk'le akraba çıkmak olur heralde,Kanal 7'de programda Cimilli İbo, Nur Ertürk, Erzurumlu Teyo dayı, yeşil ceketli orta yaşlı kır saçlı adam, kolbastı ekibi ve ben!

Kabus gibi

Süha
8 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 23:44

Bilişim fuarında sunulan fırsatı neden normalde bulamıyoruz bende onu anlamıyorum ? Ana merkez bilgisayarları Ankara’da nasılsa valla çözsünler şu işi çok güzel olur.

Oktay+

8 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 00:03

Hristiyanlarda vaftiz inancı gereği kilise kayıtları var. Bu yüzden dedesinin dedesinin "dıdısına" kadar bulabiliyorlar. Bizlerde ise çok ünlü bir aileden gelmiyorsanız imkansıza yakın. Tabi aile lakap ve boy isimlerinden hangi aşiretlere dahil olduğunuzu az çok öğrenebilirsiniz. Yusuf Halaçoğlu'nun tüm Türkiyeyi kapsayan "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" adlı cilt cilt kitapları var. Orada hangi bölgede hangi aşiret, cemaat veya oymakların yerleştiği köy köy yazıyor.
Tabi burada şu çok önemli. Bu araştırma 1450 - 1650 arasındaki arşivlere ait. Ailenizin bu tarihlerde de yine bahsedilen coğrafyada bölgede yaşıyor olduğundan emin olmanız lazım ki hangi guruba ait olduğunuzu bilesiniz.

Bunun dışında Türkiye'de isim isim soy ağacı imkansızdır. Çok önemli olan bazı aileler dışında. İşte Osmnalı'nın devamı için saray ahalisinin seceresi, Mevlana'nın soyu gibi... Bu şahsiyetlerin soyları kayıt altına alınmış. Onun dışında çok mühim devlet adamalarının dahi soy kaydı yoktur. Onlardan miras kalan şeyler vasa araştırıp bulabilirsiniz.
Zira Osmanlı insanı kaydetmemiş ama mal, mülk, hayvan varlıklarını ince ince, tek tek kaydetmiştir.

Şunu da eklemem lazım, Balkan, Kafkas, Orta doğu göçmeni filansanız boy, aşiret cemaat bilgisini de unutun. Zira daha oradaki arşivler incelenmedi!

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET