Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
7 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2010, 20:28
İstanbul'da Papağan Kolonileri

Ben bu kolonilerle karşılaştım. Gülhane Parkında kalabalık bir koloni var. Birine de bu hafta Dolmabahçe'deki yüksek çınar ağaçlarında tesadüf ettim. Gayet kart çığlıklarla ağaçlarınyüksek kesimlerinde oradan oraya uçuşup duruyorlar.

Gazetelerde de konu hakkında haberler çıkmış. Bir rivayete göre devrilen bir kamyondan kaçıp iklime adapte olmuşlar. İlginç gelebilir ama İstanbul'a göre daha sert kış geçiren Almanya ve İngiltere'de de kolonileşen ve yabanileşen papağan türleri varmış.

Halkalı, Yıldız Parkı (Dolmabahçe ile aynı koloni olabilir), Kadıköy-Koşuyolu tarafında da birer koloni varmış.

Aşağıdaki fotoğraflar Koşuyolu'nda yaşayan bir meraklı tarafından 2009'da çekilmiş

(+)

(+)

Kaynağı: ttp://www.fotokritik.com/forum/86885

Bunlar da başka haber kaynakları:

http://www.habervesaire.com/haber/1361/

http://www.kesfetmekicinbak.com/doga/08224/

Ali Melih Atafırat

7 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2010, 20:31

Benzer bir papağan gurubu da Arnavutköy Etiler arasındaki bir koruda yaşıyor. Evlerden mi kaçmışlar, yoksa Rıfat Bey'in bahsettiği kamyon kazasından mı arta kalmışlar bilemiyorum.

Rifat Behar
7 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2010, 20:58

Arşivimdeki İstanbul'un Kuşları 2008 başlıklı kitapta şu bilgiler var:

Alıntı:
Yeşil Papağan (Psittacula krameri- ring-necked parakeet): Kentsel alanlarda yıl boyunca düzenli olarak görülmektedir. Küçükçekmece'den Kartal'a kadar yayılış gösterir. Ülkemizin doğal türü olmamakla birlikte İstanbul'un yerli kuşları arasında sayılabilir.

Alıntı:
İskender Papağanı (Psittacula eupatria - alexandrine parakeet): Yıl boyunca görülen yerli türlerdendir. Yeşil papağanlardan sonra gelen ve sayıları gittikçe artan bir türdür. Küçük Çamlıca, Gülhane, Topkapı Sarayı, Cihangir, Florya ve Tuzla'da görülmektedir. Ülkemizin doğal türü olmamakla birlikte artık İstanbul'un yerli kuşları arasında sayılabilir.

kaynak: yukarıdaki kitapta sayfa 36.

Ayrıca:

http://www.trakus.org

Buradaki arama motoruna papağan diye girince 2 türe ait bilgiler çıkıyor.

Sitemiz iyi bir fotoğraf paylaşım sitesi iddiasında oldupuna göre elinde makinası olanlar haydi görev başına... Burada İstanbul'un güzel yeşil papağnlarının fotoğraflarını görmek istiyoruz. Bakalım hangi papağanlar hangi semtlerimizde görülecek?

levend46
7 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2010, 21:17

Küçük Çamlıca koruluğunda da var.Yaz aylarında kiraz ağaçlarında kiraz yerken birçok kez karşılaştım.Koloni şeklinde uçuyorlar.

Orçun Bostancı

7 yıl önce - Pts 08 Ksm 2010, 15:19

Selamlar
Yıllar önce yedıkule acıklarında batan bir gemiden kaçan bu papağan turlerıne en çok Topkapı-mevlanakapı hattı üzerindeki mezarlıklarda denk gelebılırsınız. Meraklılarına duyurulur

osman67
7 yıl önce - Pts 08 Ksm 2010, 15:34

2009 yılı yaz aylarında Acıbadem'de bir arkadaşın ofisinde saat 18.00 sıralarında otururken Çamlıca yönüne doğru grup halinde papağanlar uçarak geçti, arkadaşa sorduğumda "2 yıldır bu papağanların yaz aylarında bu saatlerde böyle geçtiğini" söyledi. Bende o gün papağanların geçişine şahit olmuştum..

levend46
6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 23:09
Gülhane

(+)

mcagri
5 yıl önce - Pzr 09 Arl 2012, 20:06

Alıntı:
Görenleri şoke ediyor!

İstanbul'daki bu manzara sadece şehir efsaneleriyle açıklanabiliyor..

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul semalarında salınan martılarla güvercinlere, uzun süredir yeşil papağanlar da eşlik ediyor. Gökyüzünde dolaşan, tarihi yapıların etrafında yuva yapan, korularda barınan yeşil papağanlar, görenleri şaşırtıyor.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/801613-goren ...oke-ediyor

osmancık
5 yıl önce - Pzr 09 Arl 2012, 20:26

Allah'ım bu ne güzelliktir

Gokhan Bayraktar

5 yıl önce - Pzr 09 Arl 2012, 20:36

Bu kuslar nereli bilmiyorum ama Londra Hyde parkinda gormustum.Sari gagalilar bunlar ysnilmiyorsam.Kirmizi
i gagalilar biraz daha nadir bulunan bir cins cunku onlari hayvanat bahcesinde gorebiliyorsun.Egzotik bolgeden getiriliyor.Bu papaganlar nereli acaba?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet