Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hüseyin79
7 yıl önce - Sal 02 Ksm 2010, 11:42
Balıkesir - Edremit - Zeytinli Köyü


Kazdağları'nın en güzel köylerinden biri olan Zeytinli Köyü için şu ana kadar bir başlık açılmamış olması haksızlık olmuş diye düşünüyorum. Zamanla köyden başka fotoğraflar ekleyeceğim.

(+)M.Ali Sade
7 yıl önce - Sal 02 Ksm 2010, 12:02

Zamanında Edremit Körfezi'nde insanlar tarlalarını çocuklarına pay ederken deniz kıyısına yakın olanlarda ziraat ve zeytincilik verimli olmadığı için kız çocuklarına,yukarı ve verimli olan tarafları da erkek çocuklarına vermişler.

Zeytinli'de de böyle olmuş.Erkek çocuklar köyün merkezi ve civarını ekip dikerken,zeytinleri toplarken kızlar da sahil tarafında çorak yerlerde uğraşır olmuşlar.Ancak 1980 lerden sonra bu civarlarda yaşanan turizm hareketliliği kızlara yaramış.Kızlar imara açılan tarlalarının yerine evler dikmişler,pansiyonlar,lokantalar,tatil köyleri yapmışlar.Erkekler de bir yıl bol mahsul verip para etmeyen,diğer yıl az olup uğraştıran zeytinlerle kafayı yemişler.

Sizler Zeytinli Köyü'nü sadece yolun üst tarafında kalan köy olarak biliyor olabilirsiniz.Zeytinli sahile kadar iner aslında.Akçay'daki askeri kampı geçtikten sonraki dereyi atlayınca bu bölüm aynen Zeytinli Belediyesi hudutları dahilindedir.Aslında Akçay'ın da iyi bölümü bu taraftır.Yani verimsiz diye kızlara kakalanan bölüm.

Buradan geçen ana yoldan direkt devam ederseniz Orcan üzerinden çok kolaylıkla Ören ve Burhaniye'ye de ulaşabilirsiniz.

Bir de Zeytinli Köyü'nün bu sitede de resimleri olan "Hasan Boğuldu" piknik alanı vardır ki tadından yenmez.

Herkese selamlar...


hüseyin79
7 yıl önce - Sal 02 Ksm 2010, 12:17

Zeytinli deresinde eski bir traktör.

(+)mesutguven
7 yıl önce - Prş 04 Ksm 2010, 21:02

Her sene düzenlenen Zeytinli Rock Fest burada mı yapılıyor

Berktuğ
site denetçisi

7 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 21:56

Artık Zeytinli Edremit e bağlı bir beldedir.Zeytinli Rock Fest burada yapılmaktadır.Bu beldeler Edremitten sonra Kadıköy,Zeytinli,Akçay,Güre,Altınoluk ve Küçükkuyu olmak üzere sıra halindedir.
Zeytinli için daha fazla bilgi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zeytinli,_Edremitsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler