Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

16 yıl önce - Pzr 14 Ksm 2004, 13:16
[İST-E2.02] - Galata Köprüsü İstanbul'un Simgesi Olacak(mış)!

Ondan sonra diyoruz ki Istanbul'a niye turist gelmiyor.Bu tür mantiksiz insanlar tepede oldugu sürece..... Istanbulda bina yada yapi kalmamis gibi gidip bu kadar cirkin bir köpüyü nasil simge yapmayi düsünebilir insan?

Hannss suna bak,ne muhtesem köprü havaya kalkiyor,ne kadar ilerlemis ve güzel bir sehirmis Istanbul!!

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, Galata Köprüsü'nün değerlendirilirse şehrin önemli bir cazibe merkezi olacağını söyledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, binlerce yıldır değişik din ve kültürlere evsahipliği yapan İstanbul'un turizm pastasından hakkı olan payı alamadığını, özellikle tarihi yarımadanın bu potansiyelin merkezi olduğunu açıkladı. 2003 yılında İstanbul'un 3,5 milyon turist ağırlayarak ülke turizmine % 25 katkı sağladığını belirten Yıldırım, Avrupa'nın en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Paris, Londra ve Roma gibi şehirlerin yılda 30 - 40 milyon civarında turist ağırlamakta olduğunu günlük yaşamın her alanında turizmin etkisi hissedilen bu şehirler kadar İstanbul'un da turizmi ciddiye alması halinde bu rakamların yakalanmasının zor olmayacağını söyledi. Bu rakamlar olmasa dahi orta vadede 10 milyon turistin İstanbul'u, 20 milyon turistin de Türkiye'yi kurtaracağını bildiren Yıldırım, İstanbul Ticaret Odası olarak kendilerinin yıllardır üzerinde durduğu ve özenle takip ettiği konuların başında İstanbul'un bir turizm, ticaret, finans ve fuar merkezi haline getirilmesi olduğunu, bu bağlamda ülkemiz ve özellikle İstanbul'un turizmi ve tanıtılması açısından çok önemli ve bir zamanlar hayal olan Formula 1 projesini gerçekleştirmek için tüm hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. "Tarihi Yarımada bölgesi İstanbul turizminin can damarı durumunda olduğu için turizmin gelişmesi konusunda yapılacak her türlü çalışma öncelikle Fatih, Eminönü ve Beyoğlu ilçelerini içine alan Tarihi Yarımada bölgesinden başlamalıdır." diyen Yıldırım "Oysa bu bölge bugünkü haliyle turizme hizmet etmekten uzaktır. Bölgede turistler bir yana yerli halk bile kendini güven içinde hissetmiyor" dedi. Yıldırım şöyle konuştu: "Galata Köprüsü turizm açısından değerlendirilmesi gereken bir yer olmasına ve bir "Eyfel Kulesi" gibi sembol bir merkez olma potansiyeline sahip olmasına karşın buradaki işyerleri ile Belediye arasındaki kısır çekişmeler yüzünden sorunlar yaşanmakta ve değerlendirilememektedir. Burası herhangi bir köprü değildir. Tarihiyle, konumuyla yalnız İstanbul'luların değil, turistlerin de hatıralarında yeralan; bir cazibe merkezidir.

http://www.sabah.com.tr/eko106.html

Ati
16 yıl önce - Pzr 14 Ksm 2004, 13:56
Galata koprusu.

Alıntı:
Galata Köprüsü'nün değerlendirilirse şehrin önemli bir cazibe merkezi olacağını söyledi.

Degerlendirilse deniyor yazida, su andaki haliyle bahsedilmiyor.
Dogru tabii ki, Galata koprusu´nun yeri eski Istanbul´un tam ortasi
ve su andaki koprunun buraya yakismadigina bir cok kisi zaten hemfikir.

Demek ki daha modern estetik yapili koprunun yanisira altina da
turistleri cekebilecek mekanlarin daha modern dukkanlarin yapilmasi
neden olmasin?

messiah_haktan

16 yıl önce - Pzr 14 Ksm 2004, 14:11

Iki üc pahali lokanta,5-10 pub yapsanda Galataköprüsü Istanbul'un simgesi olabilir mi?Istanbulda baska bir sey mi kalmadi?Galata köprüsü'nün ne tasarimi ve ne de bir tarihi özelligi.Turizime tabiki acilmali böyle alanlar ama simge olarak Istanbul'a ben yakistiramiyorum.

irfan x
16 yıl önce - Pzr 14 Ksm 2004, 14:17

Galata Köprüsü modern bir körü değildir. Çok kiç bir yapı, ve demirleri de iğrenç bir renge boyandı. Bu köprü bir Alman mimara sipariş edilmişti ve adam, İstanbulu ve Türkiye'yi bilmeden, Hamburg'daki ofisinde bu projeyi hazırladı. Dikkat edin, iki tarihi bölge arasında acayip bir yapı olarak duruyor. Tarihi bölgelerdeki yapılar da o bölgeye uyumlu olmalıdır, hem biçimsel hem de malzeme olarak. Bunların örnekleri Paris'de Londra'da var. Galata köprüsü adam olur, ama iyi bir proje ile elden geçmesi gerekir. Problem dükkanlar değil bence, biçimler ve malzeme, ve tabi bir de mantalite...

Not: Unkapanı-Şişhane arasındaki metro körüsü ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava'ya sipariş edilmişti. Adam İstanbul'a projenin nereye olacağını görmeye geldi. İyi bir mimar ve kötü bir mimar arasındaki fark...

VEYSEL

16 yıl önce - Sal 16 Ksm 2004, 05:28

Hatta gelen turistlere günlük turlar düzenlensin ben program yaptım bile

sabah kahvaltı
otobüslerle Galata köprüsü,Çamlıça televizyon ve radyo vericileri,Haliç adaları turu
Öğlen yemek
otobüslerle Kollektör,moda tranvay hattı,İkitelli,Bostancı,Levent vb sanayi siteleri turu
Otele dönüş
Akşam yemeği

Bu program çok tutar bilgilerimize

ASLI
16 yıl önce - Sal 16 Ksm 2004, 20:22

Yazida belirtilmek istenen koprunun potansiyel cazibesi... Mimari guzelliginden bahsedilmiyor. Galata Koprusu gerek son yillarda tekrardan canlanan koprualti restaurantlari yuzuyle, gerek tarihi yarimadaya ve Halic'e manzarasiyla son derece basarili bir toplanma merkezi oldu ve daha da gelistirilebilir.. Belki Istanbul'un semboli olmayabilir ama referans noktalarindan biri olabilir.. Bu yaziyi niye bu kadar olumsuz aldiniz anlayamadim acikcasi? Umarim kopru daha da guzellestirilir ve tarihiyle, servis hizmetleriyle ve manzarasiyla Istanbul turizme daha da katki saglar.

aysenur2734

14 yıl önce - Cmt 01 Nis 2006, 12:28

bende ayni fikirdeyim, bencede olablir,,yeni camiiden bir görünüsü varki süper vallah..hem restore edilecekmis yani...

Kazandibi
14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 00:27

Ben olsam köprüyü yıkıp Leonardo Da Vinci'nin 1502'de tasarladığı kemerli Galata Köprüsü'nü inşa ederdim.

Alın size dünyaca ünlü bir turistik eser.

http://search.yahoo.com/search?p=leonardo+bridge+ ...p;ei=UTF-8

Cüneyt AKIN
14 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 17:05

Köprü küprüye değil üstünden yol geçen işportacılar çarşısına benziyor. Altına dükkan yapıp güzelim haliçin üstünden çarşı geçirmenin ne anlamı var. Belediyenin oradan gelecek kira gelirinemi ihtiyacı var. Geçen Times nehri üzerinden geçen bir köprü resmi gördüm böyle gece ve altı yeşil ışıklandırılmış ve o köprünün suya yansıması.Nasıl muhteşem anlatamam. Nasıl bir galata köprüsü yaptık diye söylendim kendi kendime tam bir gerikalmışlık görüntüsü veriyor Galata köprüsü. Bence Galataport a  o köprüyüde dahil etsinler...!

ozantugbas
14 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 17:15

Koskoca İstanbul'da bula bula simge diye Galata köprüsünü mü bulmuşlar bizim akıllılar peki hangisini yapacaklarmış bildiğim kadarıyla yeni yapılanla birlikte 2 tane Galata köprüsü oldu değil mi?Diğer onlarca belki de yüzlerce eşi benzeri olmayan tarihi yerleri ne yapacaklarmış Onları nasıl  kullanacaklar dünyaya nasıl tanıtacaklar Dünyaya İstanbul'u Galata köprüsüyle mi tanıtacaklar akıllı beyzadeler

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM