Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
onurnazliaka
10 yıl önce - Cum 29 Ekm 2010, 16:53
19 Mayıs Bulvarı (Samsun Yolu)

Samsun Yolu Akköprü'de Et Balık Kavşağı'ndan başlamaktadır. Mamak'a kadar Turgut Özal Bulvarı, Mamak'ta 19 Mayıs Bulvarı adını alan yol KGM yol ağından itibaren Samsun Devlet Karayolu (D-200) olarak adlandırılmaktadır. Samsun Yolu, devamı olan Konya Yolu'yla birlikte Ankara şehiriçi ulaşımında mini çevreyolu görevi görmekte ve önemli bir trafik yükü taşımaktadır.

Şu ana kadar böyle bir başlık açılmamış olması dolayısıyla başlığı açıyorum.

Cem D.
10 yıl önce - Cum 29 Ekm 2010, 16:56

Aynı zamanda eskiden(1950-60) Ankara'nın çevre yolu olarak da kullanılırmış, yanlış mı hatırlıyorum?

onurnazliaka
10 yıl önce - Cum 29 Ekm 2010, 17:01

Siteler mevkisi

Bostancık mevkisi

Bayındır mevkisi

Kutludüğün mevkisi

onurnazliaka
10 yıl önce - Cum 29 Ekm 2010, 17:15

Alıntı:
Aynı zamanda eskiden(1950-60) Ankara'nın çevre yolu olarak da kullanılırmış, yanlış mı hatırlıyorum?

Ankara Çevre Otoyolu yapılana kadar Konya-Samsun Yolu sürekli olarak çevreyoluydu. Çünkü tüm şehirlerarası yollarla (Konya, Eskişehir, İstanbul, Çankırı, Samsun) bağlantısı vardı. Ancak Ankara Çevreyolu'nun % 100 oranında tamamlanmasıyla birlikte ağır vasıta ve otobüsler için saat sınırlaması getirildi. Şehirlerarası otobüsler 19.00-07.00 saatlerinde Samsun Yolu'na girebiliyor; sadece Konya Yolu'na özel olarak buraya Konya-Adana yönünden gelmek kaydıyla şehirlerarası otobüs sürekli olarak girebiliyor. Ağır vasıta ve tırlar için de saat sınırlaması var, çünkü geceleyin bu yollar ağır vasıta kaynar.

Kadir İnanır, Zuhal Olcay, Mine Çayıroğlu'nun oynadığı 1985 yapımı Amansız Yol filminde İstanbul'dan kalkıp Mardin'e tırla giden bu üçlünün Ankara'dan geçiş sahnesi apaçık bu yolları içeriyordu. Hatta tır durunca arkadan polis bile geliyordu. O filmden de anlaşıldığı ve bizlerin de bildiği üzere bu yol bir zamanlar çok bariz çevreyoluydu.

Bir de bazı akıllı firmalar Ankara Çevreyolu'ndan dolaşmamanın yolunu bulmuş. Sivas'a ait Selçuk Canlar firması sürekli olarak Konya Yolu'nu kullanıyor. Ankara'ya geliş ve gidişlerinde Konya Yolu-Turan Güneş Bulvarı-Doğukent Caddesi istikametini kullanarak Çevre Otoyolu'nu dolanmaktan kaçınıyorlar. Gece 23.00 kalkışlı Ankara-Sivas-Kangal seferlerinde bu uygulamayı zaten yapıyorlardı ama gündüz 16.00'da bile aynı yolu kullandıklarına 2-3 defa şahit oldum. İlginç tabi.

korhan_öztürk
10 yıl önce - Cum 29 Ekm 2010, 18:53

Alıntı:
Çevreyolu'nun % 100 oranında tamamlanmasıyla birlikte ağır vasıta ve otobüsler için saat sınırlaması getirildi. Şehirlerarası otobüsler 19.00-07.00 saatlerinde Samsun Yolu'na girebiliyor; sadece Konya Yolu'na özel olarak buraya Konya-Adana yönünden gelmek kaydıyla şehirlerarası otobüs sürekli olarak girebiliyor. Ağır vasıta ve tırlar için de saat sınırlaması var, çünkü geceleyin bu yollar ağır vasıta kaynar.

Samsun yolunu devamlı kullanan biri olarak böyle bir yasağın uygulandığını açıkcası görmedim. Hergün iş çıkışı onlarca hafriyat kamyonu ve beton mikseriyle birlikte istanbul yoluna doğru gidiyoruz. Hatta yarışıyoruz desem yalan olmaz. Benim hatchback arabamla cesaret edip giremediğim aralara girip makas atan bir dolu kamyon var. Hatta geçtiğimiz ramazan ayında ankamall köprüsü altından istanbul yönüne dönmek isterken soldan gelip araya sıkışmaya çalışan bir kamyon yol vermediği için arkadaşımın arabası önüne katıp bir güzel sürüklemişti. Bu olay da yine iş çıkışı yanı 18:00-19:00 civarında oldu. Polis geldi, rapor tutuldu fakat bu saatte ne işin var kardeşim senin burada diyen olmadı!

sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA