Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
beratdemir
7 yıl önce - Çrş 27 Ekm 2010, 17:51
Sivas Mehmet Ali Bey Hamamında Tarih ve Modernite Buluştu


Tarihle Modernliğin Buluştuğu Türk Hamamı

Sivas'ta, Tarihi Mehmet Ali Bey Hamamı, Tarihi Dokusuna Uygun Şekilde Yapılan Restorasyon Çalışmasıyla Yenilenirken Modern Bir Yapıya Kavuşturuldu

Doğan Sarıtaş - Sivas'ta, tarihi Mehmet Ali Bey Hamamı, tarihi dokusuna uygun şekilde yapılan restorasyon çalışmasıyla yenilenirken yan kısmına inşa edilen jakuzili yüzme havuzu, spor merkezi ve kafeterya gibi alanların bulunduğu tesisle de bir araya getirilerek modern bir yapıya kavuşturuldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, çok sayıda hamamın bulunduğu Sivas'ta Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait tarihi Mehmet Ali Bey Hamamı, işletmecileri tarafından yeniden restore edilerek modern bir görünüme kavuşturuldu.

Anıtlar Kurulu'nun gözetiminde tarihi dokusuna ve aslına zarar vermeden yapıldığı bildirilen çalışmalar kapsamında, saunalı, buhar odalı tarihi hamamın yan kısmına da çocuk havuzu ve jakuzisi de bulunan yüzme havuzu, spor merkezi, kafeterya ve çeşitli etkinlik alanlarının yer aldığı modern bir tesis inşa edildi.
Tarihi Türk hamamlarının nostaljik ortamıyla, modern tesisin buluşturulmasının amaçlandığı bildirilen çalışmaların son bölümüne gelindiği, tesisin önümüzdeki günlerde açılışının yapılmasının planlandığı belirtildi.
Mehmet Ali Bey Hamamı, Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi'nin işletmecilerinden Şener Ocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1887 yılında Mehmet Ali Efendi tarafından yaptırılan, mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait hamamı 1993 yılında kiraladıklarını söyledi.

2002 yılında hamamda basit bir onarım çalışması yaptıklarını, tekrar günün şartlarına uyarlamak için havuz, spor kompleksi şeklinde yeniden dizayn ederek, 2010 yılının nisan ayında Anıtlar Kurulu'ndan geçen proje çerçevesinde restorasyona başladıklarını anlatan Ocak, projeyi tamamlamak üzere olduklarını ifade etti.

Hamamın yan tarafından yaptıkları tesisin tarihi yapının görünümüne zarar vermediğini ifade eden Ocak, 'Koruma kurulunda bu işi bilen hocalarımız tarafından bu konu çok tartışıldı. Tarihle modernliğin, ilave yapının ayrı görünmesi için. Yoksa kötü bir fotokopi de olabilirdi. Tarihi eserin orijinali ortaya çıkarıldı. Bakımları yapılarak eskisinden daha da güzel bir hale getirildi. Hiçbir yanlış müdahale olmadan, hamam tarafının özgün yapısı korundu ve burada da modernlik sağlandı' diye konuştu.

- TARİHLE MODERNLİĞİ BİR ARAYA GETİREN TESİS-

Tesisin işletmecilerinden Rıfat Duman da Anıtlar Kurulu'ndan geçen bir projeyi gerçekleştirmek üzere olduklarını belirterek, 'Tarihi dokunun tamamını korunarak, daha sağlamlaştırarak yanlara böyle bir modern tesis yaptık. Önümüzdeki günlerde buranın açılışını gerçekleştireceğiz' dedi.

Hamamın eski usulle değil, yeni bir usulle ısınacağını anlatan Rıfat Duman, 'İçinde kuru saunası, buhar odaları olan, hamamdan çıktıktan sonra da duşların ardından havuza geçen bir sistem var. Buraya gelen insanlarımız hem havuza girecek, hem havuzdan çıkacak hamama girecek. Hamamdan çıkan da saunalarla birlikte spor salonuna inebilecek' diye konuştu.

Spor salonunda ve yüzme havuzunda uzman hocaların bulunduğunu, ayrıca havuzda cankurtaranlar olduğunu anlatan Duman, 'Buralarda bunalanlar da kafemizde dinlenecekler. Tesislerimizde masaj hizmetimiz de olacak. Tarihle, modernliği bir araya getiren bir tesis olacak' dedi.

Buraya gelen vatandaşların 3-4 saat rahat bir ortamda dinlenmelerini sağlamaya çalışacaklarını ifade eden Duman, 'Biz diyoruz ki, hem kültürümüz yaşasın, kültürümüze sahip çıkalım ama ilerleyen dünyaya, modern dünyaya da ayak uyduralım. İkisini de bir arada yaşayalım' ifadesini kullandı.


beratdemir
7 yıl önce - Pzr 31 Ekm 2010, 11:43

Sivas'ta restorasyonu tamamlanan Tarihi Mehmet Ali Paşa Hamamı törenle hizmete açıldı.

Tarihi hamamın açılışında konuşan Sivas Valisi Ali Kolat yabancılara 'Türklerin nesi meşhur?' diye sorulduğunda ilk olarak 'hamam' ikinci olarak 'lokum' cevabının alındığını belirterek, "Biz bu özelliğimizi son yıllarda kaybetmeye doğru gidiyorduk. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu tarihi eserlere sahip çıkarak restore etmesi ve özellikle de özel sektörümüzün bu tür tarihi mekanları sahiplenmesi bizi memnun etmektedir. Hakikaten tarihi mekanlarımızın, hamamlarımızın yaşatılması gerekiyor" şeklinde konuştu.Kolat ayrıca yüzmenin önemine değinerek herkesin yüzme bilmesi gerektiğini dile getirdi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise Sivas'ın tarihi eserler açısından zengin olduğunu belirterek bu eserlerin korunmasının gerektiğini söyleyerek, "Şuan tabii yapılan her şeyin usulüne uygun olarak yapılması çok önemlidir. Modern bir tarz da uygulanmış. Keşke dış cephe yan tarafa uydurulsaymış diye düşünüyorum. Bunu da burada belirtmekte fayda var. Bazen kurallar çok önemli olmakla birlikte bizim memlekete dair düşüncelerimizin çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Açılan tesisin işletmecilerinden olan Şener Ocak kısa bir süre içinde Anıtlar Kurulu'nun projesine uygun olarak hamamı restore ettiklerini belirtti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Mehmet Ali Paşa Hamamı'nın açılışı yapıldı. Tesisi gezen protokol üyelerine tesis işletmecileri Şener Ocak ve Rıfat Duman tesis hakkında bilgiler verdi.

Hizmete açılan Tarihi Mehmet Ali Paşa Hamamı'nda Saunanın yanı sıra çocuk havuzu ve jakuzisi, yüzme havuzu ile spor merkezi, masaj salonları ve kafeterya bulunuyor.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler