Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
levend46
8 yıl önce - Cmt 16 Ekm 2010, 02:12
Kahramanmaraş - Haberler ve Sohbet


KAHRAMANMARAŞ HABERLER ve SOHBET


Görme Engelliler Dünya Halter Şampiyonası Kahramanmaraş'ta
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu'nun 2010 yılı Faaliyet programında yer alan IBSA Dünya Halter Şampiyonası 16-23 Ekim 2010 tarihleri arasında Kahramanmaraş Batıpark Spor Salonu'nda düzenlenecek.

Şampiyonaya 19 sporcu ile katılacak Görme Engelli Halter Milli Takımı'nın yanı sıra 12 ülkenin Görme Engelli Halter Sporcuları katılacak.

Şampiyonaya katılacak Ülkeler ;

Türkiye, Brezilya, Rusya, Ukrayna, İran, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Güney Afrika, Avusturya, Venezuela, Malezya, Moldova Ve Trınıdat ve Tobago Cumhuriyeti.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, şampiyonanın bir Anadolu şehri olan Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilecek olmasından son derece mutlu olduğunu ve bu şehrin Görme Engelliler Halter Dünya Şampiyonası'na en güzel şekilde ev sahipliği yapacağını söyledi.

Dedeoğlu, dünya şampiyonasına katılan tüm sporculara başarılar dilerken Halter Milli Takımı'nın dünya şampiyonasında çok önemli başarılara imza atacağını da iddia etti.

Şampiyonaya katılacak Halter Milli Takım kafilesini ziyaret eden Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz sporcu ve teknik ekibe eşofman, spor ayakkabı ile tşört hediye ederek başarılar dilediler.

Halter Milli Takımı Teknik Direktörü Cevdet Doğan ise, şampiyonaya hazırlık aşamasında son derece başarılı bir kamp dönemi geçirildiğini belirterek, ''10 Erkek 9 Bayan sporcu olarak toplam 19 sporcu ile katıldığımız Halter Dünya Şampiyonası'nda hedefimiz dünya şampiyonluğudur.'' dedi.

http://www.engellihaberleri.com/haber-gorme-engel ...t9077.html

Engellilerin engellerini kaldıralım.levend46
8 yıl önce - Çrş 20 Ekm 2010, 01:46

Uluslararası Görme Engelliler Federasyonu (IBSA) tarafından organize edilen Dünya Halter Şampiyonası, Kahramanmaraş'ta başladı.
Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, şampiyona öncesinde yaptığı konuşmada, bir Anadolu şehrinde böyle bir şampiyonayı düzenlemenin onurunu yaşadıklarını belirtirken, emeği geçen herkese teşekkür etti.

IBSA Powerlifting Alt Kurul Başkanı Nezam Dodel ise konuşmasında, Kahramanmaraş'ta yapılan şampiyonanın katılım bakımından en üst seviye ulaştığını ifade ederken, şampiyonaya 13 ülkeden 80 sporcunun katıldığını ve bu şampiyonanın herkes için unutulmaz olacağını söyledi.

Dodel, IBSA'nın misyonunun, görme engellilerde spor branşını geliştirmek ve tanıtımı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

IBSA Spor Direktörü Radu Rorathal ise Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği organizasyonlarla görme engelliler sporunda merkez haline geldiğine dikkati çekti.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını ifade ederken, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, bu tür organizasyonların ülkeler arasında dostluğun gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından organizasyona katkılarından dolayı Vali Tanılır, Belediye Başkanı Poyraz, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı'ya plaketleri verildi.

Bu arada Japon sporcu, yarışmaya köpeği ile birlikte katıldı. Japon sporcunun köpeğinin üzerindeki Türkçe 'dokunmak yasak' yazısı dikkati çekti.

Kahramanmaraş'ta düzenlenen Dünya Şampiyonası'na Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Güney Afrika, Venezuela, Malezya, Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Trinidad Tobago, Moldova, İran ve Japonya katılıyor.
http://www.hurriyet.com.tr/spor/amatorsporlar/16074259.asp


levend46
8 yıl önce - Prş 21 Ekm 2010, 15:29

CUMHURİYET KUPASI TENİS TURNUVASI BAŞLADI

Kahramanmaraş Sezal Grup’un organize ettiği, Şekerbank’ın Ana Sponsorluğu’nu yaptığı Cumhuriyet Kupası Tenis Turnuvası start aldı

Bu yıl 9. su gerçekleştirilen tenis turnuvası Sezal Grup Tesislerindeki Tenis Kortunda gerçekleştiriliyor.

41 sporcunun katıldığı turnuvanın ilk günü sporcular arasında büyük heyecana neden oldu. Mükemmel maçların oynandığı turnuvada seyirciler heyecanlı dakikalar yaşadılar.

3 set üzerinden oynanan maçlarda Avantaj eleme kurallarının uygulandığı belirtilirken, maçların her gün saat 15.00’da başladığı ifade edildi.

Bütün rakiplerini geride bırakan iki ekip 29 Ekim Cuma günü saat 15.00’da final maçına çıkacaklar. Finali kazanan sporcu turnuvanın şampiyonu olacak.

Sezal Grup Genel Müdürü Mesut Çanak, 9 yıldan beri süregelen bu turnuvanın hedefine ulaşması için büyük gayret gösterdiklerini belirtti.

Çanak, tenis sporunun Kahramanmaraş’ta yayılmasına ve sevilmesine vesile olduklarından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, turnuvaya katılımın her geçen yıl artarak devam ettiğini söyledi.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haber ...mp;kate=10levend46
8 yıl önce - Prş 21 Ekm 2010, 15:34

ŞAMPİYONA GÖRKEMLİ BAŞLADI

Uluslararası Görme Engelliler Federasyonu (IBSA) tarafından organize edilen Dünya Halter Şampiyonası, Kahramanmaraş`ta
Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, şampiyona öncesinde yaptığı konuşmada, bir Anadolu şehrinde böyle bir şampiyonayı düzenlemenin onurunu yaşadıklarını belirtirken, emeği geçen herkese teşekkür etti.

IBSA Powerlifting Alt Kurul Başkanı Nezam Dodel ise konuşmasında, Kahramanmaraş`ta yapılan şampiyonanın katılım bakımından en üst seviye ulaştığını ifade ederken, şampiyonaya 13 ülkeden 80 sporcunun katıldığını ve bu şampiyonanın herkes için unutulmaz olacağını söyledi.
Dodel, IBSA`nın misyonunun, görme engellilerde spor branşını geliştirmek ve tanıtımı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

IBSA Spor Direktörü Radu Rorathal ise Türkiye`nin son yıllarda gerçekleştirdiği organizasyonlarla görme engelliler sporunda merkez haline geldiğine dikkati çekti.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını ifade ederken, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, bu tür organizasyonların ülkeler arasında dostluğun gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından organizasyona katkılarından dolayı Vali Tanılır, Belediye Başkanı Poyraz, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı`ya plaketleri verildi.
Bu arada Japon sporcu, yarışmaya köpeği ile birlikte katıldı. Japon sporcunun köpeğinin üzerindeki Türkçe `dokunmak yasak` yazısı dikkati çekti.

Kahramanmaraş`ta düzenlenen Dünya Şampiyonası`na Türkiye`nin yanı sıra Rusya, Güney Afrika, Venezuela, Malezya, Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Trinidad Tobago, Moldova, İran ve Japonya katılıyor.

İlk Altın Sevim Kaya’dan


Sabah bölümünde yapılan müsabakalarda, bayanlarda Sevim Kaya, Türkiye`ye altın madalya getirdi


Batıpark Spor Salonu`nda gerçekleştirilen şampiyonanın ilk bölümünde bayanlar müsabakaları gerçekleştirildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Japonya`dan sporcuların mücadele ettiği bayanlar kategorisinde madalyalar sahiplerini buldu.

Bench Pres kategorisinde kilolarında dereceye giren sporcular şöyle:

48 kilo: 1. Olga Chaikovska-Ukrayna, 2. Larisa Malyshkina-Rusya, 3. Sevda Kalafat-Türkiye
52 kilo: 1. Clena Mazurova-Ukrayna, 2. Marina Ermakova-Rusya, 3. Döndü Kanat-Türkiye
56 kilo: 1. Vasylsa Kozyreva-Ukrayna, 2. Meltem Tirikli-Türkiye, 3. Nadezda Burmak-Rusya

60 kilo: 1. Evgania Tsakhilova-Rusya, 2. Halyna Halinska-Ukrayna, 3. Ayşe Güllü-Türkiye
67.5 kilo: 1. Elana Korotkova-Rusya, 2. Ayten Öztürk-Türkiye, 3. Bircan Şimşek-Türkiye
74 kilo: 1. Svetlana Akhmetova-Rusya

82.5 kilo: 1. Vanessa Murby-Japonya, 2. Fatma Darı-Türkiye
97.5 kilo: 1. Sevim Kaya-Türkiye


-POWERLİFTİN KATEGORİSİ-Powerliftin kategorisinde ise dereceye giren sporcular:

48 kilo: 1. Olga Chaikovska-Ukrayna, 2. Larisa Malyshkina-Rusya, 3. Sevda Kalafat-Türkiye
52 kilo: 1. Marina Ermakova-Rusya, 2. Olena Mazurova-Ukrayna, 3. Döndü Kanat-Türkiye
56 kilo: 1. Vasylysa Kozyreva-Rusya, 2. Meltem Tirikli-Türkiye, 3. Nadezda Burmak-Rusya

60 kilo: 1. Evgenia Tsakhilova-Rusya, 2. Halyna Halinska-Ukrayna, 3. Ayşe Güllü-Türkiye
67.5 kilo: 1. Elana Korotkova-Rusya, 2. Ayten Öztürk-Türkiye, 3. Bircan Şimsek-Türkiye
75 kilo: 1. Svetlana Akhmetova-Rusya

82.5 kilo: 1. Vanessa Murby-Japonya, 2. Fatma Darı-Türkiye
97.5 kilo: 1. Sevim Kaya-Türkiye


Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

Türkiye`ye 2 kategoride gümüş madalya getiren milli sporcu Ayten Öztürk, çalışmalara 6 ay önce başladığını ve madalya aldığı için çok gururlu olduğunu söyledi.

Daha önce görme engellilerde Türkiye`yi judoda temsil ettiğini hatırlatan Ayten Öztürk, ``Nisan ayında judoyu bırakarak haltere geçtim. Yaklaşık 6 aydır halter çalışıyorum ve ilk uluslararası şampiyonada ülkeme madalya getirdiğim için sevinçliyim. İnşallah daha da çalışarak bundan sonra altın madalya almak için gayret edeceğim`` dedi.

Bu arada şampiyonaya köpeği Verdi ile katılan Japon sporcu Vanessa Murby, madalyasını alırken köpeğini yalnız bırakmadı.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haber ...mp;kate=10


levend46
8 yıl önce - Prş 28 Ekm 2010, 20:08

Ses dalgalarından elektrik ürettiKahramanmaraş'ta lise öğrencisi genç mucit, insan kulağını model alarak ses dalgalarından elektrik üretti.

Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Muhammed Enes Gebel (18), TÜBİTAK Kahramanmaraş İl Sorumlusu ve Danışman Öğretmen İsmail Çelik'in desteğiyle hem okulda, hem de evinde uzun süre çalışarak ses dalgalarını enerjiye çeviren cihaz üretti.

Bakır kullanılarak yapılan 8 kilo ağırlığındaki cihaz, insan kulağına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Muhammed Enes Gebel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu icatla TÜBİTAK tarafından bu yıl düzenlenen yarışmada enerji dalındaTürkiye ikincisi olduğunu söyledi.

Enerji konusundaki çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Gebel, şu bilgileri verdi:

''İnsanlara basit gelen günlük konuşmalardan çıkartılan sesin barındırdığı enerji, bir oda dolusu taneciğin titreşmesine yetecek kadar enerji barındırıyor. Amacım ses dalgalarının barındırdığı bu enerjinin kullanılabilir elektrik enerjisine dönüşmesini sağlamak. Ses, insan kulağında basınç oluşturuyor ve yüksek ses de etrafımızdaki nesnelerin gözle görülür bir şekilde titreşmesi ile enerji barındırıyor. Kulağımızın ses dalgalarını bir algıya çevirmesi de sesin barındırdığı bu enerjinin kullanılabilir enerjiye dönüştürüldüğünün kesin bir ispatıdır.''

Dış kulağın, ses dalgalarının barındırdığı bu enerjiyi toplayarak işe başladığını ifade eden Gebel, şöyle konuştu:

''Projemde insan kulağını kendime model aldım. Dış kulak ses dalgalarının barındırdığı bu enerjiyi topluyor, bir bölgede yoğunlaştırıyor ve bir zar üzerinde mekanik bir enerjiye çevirip bunu algı haline getiriyor. Kendi tasarladığım icatla ses dalgalarını topladım ve bu enerjiyi bir zar üzerinde mekanik bir enerjiye dönüştürdüm. Ses dalgası güneş ve rüzgar enerjisi gibi özel zamanlara ihtiyaç duyulmadan her yerde bulunabilecek bir enerji kaynağı.''

Danışman Öğretmen İsmail Çelik de öğrencisi Muhammed Enes Gebel'in enerji konusuna büyük ilgisi ve yeteneği olduğu anlatarak, şunları kaydetti:

''Enerji çok önemli bir alan. Günümüzde, her ülke yeni enerji kaynaklarına ulaşabilmek için çalışmalar yapıyor. Öğrencimiz Muhammed Enes Gebel de bu alana ilgi duyan yetenekli bir öğrencimiz. Danışman öğretmeni olarak yeni icadın yapımı konusunda kendisine maddi ve manevi alanda gereken desteği verdim. Sonuçta, ortaya ilginç bir icat çıktı. Daha önce olduğu gibi bundan sonra da öğrencime yeni projeler için gereken desteği vereceğim.''

http://www.samanyoluhaber.com/(X(1)A(69In4CWtywEk ...retti.htmlsayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler