Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
levend46
7 yıl önce - Cmt 16 Ekm 2010, 02:04
Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Etkinlikleri


KAHRAMANMARAŞ KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ


Düşünen Adam Nuri Pakdil Sempozyumu edebiyat dünyasını Kahramanmaraş'ta buluşturacak
(+)
Kahramanmaraş Belediyesi, 23 Ekim tarihinde Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nuri Pakdil'in anlatılacağı geniş katılımlı bir sempozyum düzenleyecek.

'Düşünen Kalem Nuri Pakdil' isimli sempozyuma edebiyat dünyasının tanınmış simaları da katılacak.
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenecek sempozyum ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu tür organizasyonların Kahramanmaraşlı düşünür ve edebiyatçıların tanıtılması ve anlaşılması için önemli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, "Nuri Pakdil Türkiye'nin ve Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biridir. Bu etkinlikle değerli edebiyatçımızı vatandaşlarımızla buluşturacağız. Yazarın edebi kişiliği ve edebiyatımıza kazandırdığı güzel eserleri konuşma fırsatı bulacağız." dedi.

Öte yandan, sempozyumda, Akif Emre, Ali Göçer, Ali Karaçalı, Ali Ulvi Temel, Cemal Şakar, Hüseyin Su, Işık Yanar, İbrahim Demirci, Mehmet Harmancı, Mustafa Köneçoğlu, Osman Sarı, Ömer Erinç, Turan Koç ve Yunus Develi, Pakdil'i anlatacak.

http://www.haber46.com/-haber-9317-D%C3%BC%C5%9F% ...haberi.htm


http://kahramanmaraslisairleryazarlar.reklam_link.com/


levend46
7 yıl önce - Prş 21 Ekm 2010, 15:25

KENT KONSEYİ, ENERJİ FORUMU DÜZENLİYOR
Türkiye’nin elektrik üretimin %7,3’ü Kahramanmaraş’ta

Afşin Elbistan termik santrallerine kurulacak olan c termik santrali ile bu oran %11’e çıkacak. Başkanlığını Zeynep Arıkan’ın yaptığı Kahramanmaraş kent konseyi, Kahramanmaraş’ın enerji üretimine dikkat çekmek amacıyla cuma günü enerji forumu düzenlemeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Arıkan, kent konseyinin amacı sadece Kahramanmaraşın sorunlarına dikkat çekmek, çözüm bulmak değil dedi…

Enerjinin her geçen gün öneminin arttığını söyleyen kent konseyi enerji çalışma grubu başkanı Salih Paksoy, sanayicilerimiz kendi tükettiği enerjiyi kendileri üretecek, biliyoruz ki akedaş 1 ocak 2011 tarihinden itibaren Göksu edaşı devralacak dedi. Siyasetçilere de seslenen kent konseyi enerji çalışma grubu başkanı Salih Paksoy, Kahramanmaraş – Adıyaman teiaş grup müdürlüğünün bir anca Kahramanmaraş kurulmasını istiyoruz dedi.

Necip fazıl kısakürek kültür merkezinde düzenlenecek olan enerji forumu saat 14.00’te başlayacak.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haber ...mp;kate=12


levend46
7 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 21:38

ULUSLARARASI DULKADIR BEYLİĞİ SEMPOZYUMU
(KAHRAMANMARAŞ / TÜRKİYE)
28-30 NİSAN 2011

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından 28-30 Nisan 2011 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta, Uluslararası Dulkadir Beyliği Sempozyumu düzenlenecektir.

Türk tarihinde önemli yeri olan Dulkadir Beyliği (1337-1522), Türk kültürü ve sanatına önemli katkılarda bulunmuştur. Sempozyum ile bu alanda çalışan bilim adamlarının bir araya gelerek karşılıklı bilgi alışverişi sağlanması hedeflenmektedir.
Sempozyum programının oluşturulabilmesi için ekteki başvuru formunun doldurularak 15 Ocak 2011 tarihine kadar aşağıdaki haberleşme adreslerine posta, faks veya e-Posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Bildiri özetleri bilim kurulumuz tarafından değerlendirildikten sonra katılımı uygun görülen bilim adamlarına ikinci duyuruda konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.
Ayrıca Sempozyumda ele alınacak konu başlıkları, başvuru formu ve diğer ayrıntılar için http://www.ksu.edu.tr/kongre/ adresine bakılabilir.

Değerli katılımcıları Dulkadir Beyliği’ne başkentlik yapmış olan Kahramanmaraş’ta görmekten mutlu olacağız. Sempozyuma bildiri ile katılmanızı bekliyor, saygılar sunuyoruz.


Sempozyum Bilgileri
DULKADİR BEYLİĞİ HAKKINDA KISA BİLGİ
:

Dulkadir Beyliği, 1337’de Maraş ve Elbistan’da Türkmen Beyi Zeyneddin Karaca tarafından kurulmuştur. Dulkadir Beyliği topraklarında yaşayan Türkmenlerin çoğunluğu Oğuzların Bozok koluna mensup Bayat, Beydilli ve Avşar boylarından oluşmaktaydı. Anadolu Selçuklu Beylikleri içinde en son kurulanlardan biri olan Dulkadir Beyliği, 1337’den 1515’e kadar 178 yıl hâkimiyet sürmüştür. Bu beylik, Osmanlı devletine Ramazanoğulları Beyliği’nden sonra en son katılandır. 1515–1522 tarihleri arasında Osmanlılara tabi olarak yedi yıl daha varlığını sürdürmüştür. Dulkadirlilerin 11 beyi hâkimiyet sürmüş olup bunlar; Zeyneddin Karaca Bey, Halil Bey, Sevli (Suli) Bey, Sadaka Bey, Nasreddin Mehmet Bey, Süleyman Bey, Melik Arslan Bey, Şahbudak Bey, Şehsüvar Bey, Alaüdddevle Bozkurt Bey ve Şehsüvaroğlu Ali Bey’dir. Mücadeleci bir yapıya sahip olan Dulkadir beylerinin yarısından fazlası Osmanlı ve Memluklarla girdikleri mücadele de hayatlarını kaybetmişlerdir.
Kuruluş döneminde Dulkadir Beyliği, kuzeyde önce Eratna sonra Kadı Burhahenddin, güneyde Memluklar, batıda Kilikya Ermenileri, Ramazanoğulları, Karamanoğuları, Doğuda Akkoyunlu ve Karakoyunlu gibi devlet ve beyliklerle komşuydular. Daha sonraları Osmanlı, Timur Devleti, Safevi ve Memluklar gibi büyük güçlerin arasında önemli siyasi faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu güçlü siyasi teşekküllerle boy ölçüşmeye kalkışmışlardır.
İlk başlarda Memlukların yanında yer alan bu beylik zaman zaman Osmanlılarla birlikte hareket etmiştir. Alâüddevle Bozkurt Bey zamanında gücünün zirvesine ulaşan Dulkadir Beyliğinin sınırları: Maraş, Elbistan, Afşin, Göksun, Andırın, Pazarcık, Kayseri, Zamantı (Pınarbaşı), Sarız, Köstere ( Tomarza), İncesu, Kırşehir, Ankara, Kırıkkale, Keskin, Bozok ( Yozgat), Malatya, Darende, Doğanşehir, Harput (Elazığ), Çemişkezek, Besni, Hısn-ı Mansur (Adıyaman), Kahta, Gerger, Diyarbakır, Urfa, Çermik, Rumkale (Halfeti), Ayıntap (Antep), Bulanık(Bahçe), Gündüzlü, Amik Ovası, Antakya, Güğercinlik (Islahiye Bölgesi), Trablusşam, Sis (Kozan), Kars-ı Zulkadiriye (Kadirli), Üzeyr (Payas) ve Ayas’a (Yumurtalık) kadar genişlemiştir. Ayrıca Çorum, Çankırı ve Sivas gibi yerlere kadar Dulkadir Türkmenleri yerleşmişlerdir. Yaklaşık 100 bin kilometrelik bir yüz ölçme sahip Dulkadir Beyliği topraklarında yaşayan halk Türkmenlerden oluşmaktaydı. Maraş bölgesi hem doğudan, hem de Halep ve Şam üzerinden Anadolu’ya gelen Türkmenlerin uğrak yeriydi. Bu bakımdan Maraş’a Türkmenlerin Anadolu’ya dağılma yeri denilebilir. Memluklar ve Osmanlılar tarafından Maraş ve Elbistan bölgesi Vilayet-i Türkman, bölgeye hâkim olan Dulkadir Beylerine de Türkmen Beyi denmiştir. Yukarıda ismi geçen şehirler Dulkadir şehri olmuş, buralarda günümüze kadar Dulkadir Türkmenlerinin torunları yaşamaya devam etmişler ve günümüzde kendilerini Dulkadirli olarak görmektedirler. Dulkadirlilerin hâkim olduğu: Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir; Konya (Eğreğli)ve Malatya (Doğanşehir) gibi yerlerde Dulkadirliler Dernekleri bulunmakta olup, bu dernekler bölgelerinde Dulkadir kültür ve geleneklerini yaşatmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca Şah İsmail’in Anadolu’daki faaliyetleri sırasında Dulkadir ülkesinden bazı Türkmenler ona katılarak İran’a gitmişlerdir. Günümüzde İran’da Dulkadir Türkmenler varlıklarını sürdürmektedirler.
Dulkadir Beyliği Osmanlı Devleti tarafından 1522’de tamamen ortadan kaldırılmasına rağmen, bu beyliğin yönetici ailesi kaybolmamış ve Osmanlı yönetiminde önemli görevler almışlardır. Balkanlarda ve diğer Osmanlı topraklarında bu aileye mensup birçok kişi hizmet etmiştir. Hâlâ günümüzde aile mensupları özellikle Maraş’ta varlıklarını sürdürmektedirler.
Dulkadir Beyleri imar faaliyetlerine büyük önem vermişlerdir. Dulkadir şehirlerinde başta cami, medrese, buk’a, hankâh, zaviye, türbe, han, hamam, köprü, çeşme gibi birçok mimarî eserler inşâ ettirilmiş olup, bunlar günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Dulkadir Beyleri bu eserlerin yaşaması ve fonksiyonunu devam ettirmesi için zengin vakıflar tesis etmişlerdir.

Düzenleme Kurulu
SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULU:


Başkan: Cevdet KABAKÇI (Belediye Başkan Yard)
Serdar YAKAR (Belediye Kültür ve Sosyal İşler Md)
Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI
Doç. Dr. İlyas GÖKHAN :
Dr. İsmail ALTINÖZ :
Okutman ALİ KOÇ

Bilim ve Danışma Kurulu
SEMPOZYUM BİLİM KURULU
:

Prof. Dr. Refet YİNANÇ
PROF. Dr. Metin SÖZEN
Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI
Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU
Prof. Dr. Ahmet EYİCİL
Doç. Dr. İlyas GÖKHAN
Doç. Dr. Orhan DOĞAN
Doç. Dr. İbrahim SOLAK
Doç. Dr. Memet YETİŞGİN
Doç. Dr. Akif ÖZDOĞAN
Doç. Dr. Zekeriya PAK
Doç. Dr. Mustafa Sıtkı BİLGİN
Yrd. Doç. Dr. Faruk ÇİFTÇİ
Yrd. Doç. Dr. Hamza KARAOĞLAN
Yrd. Doç. Dr. Şaban ÖZ
Yrd. Doç. Dr. Emin TOROĞLU
Yrd. Doç. Dr. Selahattin DÖĞÜŞ
Dr. İsmail ALTINÖZ
Dr. Nazif ÖZTÜRK


http://sempozyum.kahramanmaras.bel.tr/levend46
7 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 21:46
Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu Kahramanmaraş 2011


Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu Kahramanmaraş 2011

Roma Dönemine Ait Antik Germenicia Kentinde buluna MEDUSA Maraş'ın yeni tanıtım yüzü oldu.Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu, Antik Germenicia Kentine Işık Tutacak

Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu 2011 Yılında, Roma Dönemine Ait Antik Germenicia Kentinin Gün Yüzüne Çıkmaya Başladığı Kahramanmaraş'ta Düzenlenecek.

Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu 2011 yılında, Roma dönemine ait antik Germenicia kentinin gün yüzüne çıkmaya başladığı Kahramanmaraş'ta düzenlenecek.Yurt dışından bilim dünyasının katılımının beklendiği ve antik kentin de masaya yatırılacağı sempozyum kapsamında, Germenicia ile çeşitli araştırmalar da yapılacak.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi'nin koordinesinde, 2 yılda bir gerçekleştirilen sempozyum, 2011 yılında Kahramanmaraş'ta düzenlenecek. İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün talebi üzerine, Kahramanmaraş'ta yapılmasına karar verilen ve arkeoloji alanında uzman bilim adamlarının katıldığı sempozyumun ana gündem maddesini de 2007 yılında kaçak kazı sonucunda ortaya çıkan Antik Germenicia kenti mozaikleri oluşturacak. Sempozyum, İzmir Efes ile Gaziantep Zeugma Kenti'ndeki mozaiklerle büyük benzerlikler taşıyan ve Roma dönemine ait olan antik kentin, uluslar arası platformda masaya yatırılmasına olanak sağlayacak. Antik Germenicia kenti ile ilgili olarak 3 yıldan bu yana yaptıkları çalışmaların, 2011 yılında daha da genişleyeceğini, sempozyumun da bunun bir parçası olduğunu söyleyen İl Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, "Sempozyumun Kahramanmaraş'ta düzenlenecek olması ilin sahip olduğu bu büyük hazinenin de tanıtımına katkı sağlayacak. 3 gün boyunca sürecek olan sempozyumda, gerek yurt içi gerekse yurt dışından katılan uzman isimler, konu hakkında görüşlerini öne sürecek. Sempozyum kapsamında, Antik Germenicia Kenti'nde incelemeler de gerçekleştirilecek. Üzerinde bulunduğumuz bu büyük değerin ülke içi ve yurt dışında tanıtılması ve turizme katkısı açısından bu organizasyonu çok önemsiyoruz." dedi.


http://www.haberler.com/uluslararasi-turkiye-moza ...41-haberi/


levend46
7 yıl önce - Prş 25 Ksm 2010, 17:29

ÇOCUK TİYATROSUNDAN “HARÇLIĞA ZAM”


Belediyesi Çocuk Tiyatrosu ‘harçlığa zam’ isimli oyunla seyircisiyle buluşacak. Kahramanmaraş Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Çocuk Tiyatrosu, bu yıl ilk oyununu sahneleyecek. Konservatuar bünyesinde oluşturulan çocuk tiyatrosu yeni bir oyun sahneleyecek olmanın heyecanını yaşıyor.
Çalışmalarını aralıksız sürdüren çocuk tiyatrosunun oyuncuları ‘harçlığa zam’ adlı çocuk oyununu sahneye koymak için gün sayıyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Tiyatro Kursu Öğretmeni Salman Kapanoğlu’nun yazıp yönettiği oyun 28 Kasım 2010 Pazar günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde saat 19.30’da seyircisiyle buluşacak.http://www.kahramanmaras.bel.tr/haberler/guncel-haberler/cocuk-tiyatrosundan-harcliga-zam.html


levend46
7 yıl önce - Sal 25 Oca 2011, 17:14

Filipinliler geldi

Filipinli bürokratlar, Kahramanmaraş’a hayran kaldı
Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği’nin (KALİDA) davetlisi olarak şehre gelen Filipinli bürokratlar, hayranlıklarını gizleyemedi. Bürokratlar, şehrin tarihi yerlerini fotoğraflamayı da ihmal etmedi.
5 kişilik bürokrattan oluşan heyet, Kahramanmaraş programı kapsamında Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretçilere, Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesindeki önemini anlatan Poyraz, kahramanlık payesinin nasıl alındığını aktardı. Milli Mücadelede tek yürek tek bilek olan halkı, dünyada tek olan İstiklal Madalyası ile ödüllendirildiğinin altını çizen Poyraz, “Bugün ise Kahramanmaraş halkı 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan ve ekonomisi günden güne büyüyen bir şehir konumuna gelmiştir.” dedi. Kahramanmaraş Belediyesi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Poyraz, kendilerinin göreve ilk geldiğinde Belediye Bütçesinin 25 milyon dolar civarında olduğunu ve 9 yıllık bir süreçte bunu 100 milyon dolara çıkarttıklarını belirtti. Filipinli Heyete İstiklal Madalyası’nın göstererek madalya hakkında da bilgi veren Poyraz, aynı zamanda misafirlerine yeni belediye binasını da gezdirdi. Heyet, Poyraz’ın yanı sıra Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ı da ziyaret etti. Aydın da Filipinli bürokratlara, çalışmaları hakkında bilgi verirken, şehrin asayiş açısından güvenli olduğunu vurguladı. Şehri gezme imkânı da bulan Filipinliler, gördükleri güzellikleri de fotoğrafladı. Kahramanmaraş’ta kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını ifade eden Filipinliler, şehre tekrar gelmek istediklerini kaydetti.
http://www.kahramanmarasgazetesi.com.tr/index.php ...Itemid=504levend46
7 yıl önce - Pts 07 Şub 2011, 19:00

MEHMET AKİF SEMPOZYUMLA ANILDI


İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy, Vefatının 75. Yılında Mehmet Akif Ersoy” konulu sempozyumla Kahramanmaraş’ta anıldı.

Pazartesi, 07 Şubat 2011

Kahramanmaraş ve İlçeleri Kültür Dayanışma Derneği (MARAŞDER) ve Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde organize edilen sempozyum çok sayıda akademisyen ve kültür insanını bir araya getirdi. Kur’an-ı Kerim Tilaveti, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda duygusal anlar yaşandı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan MARAŞDER Genel Başkanı Avukat Şaban Kurt, böylesine güzel bir organizasyonu gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz yaptığı konuşmasında, böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade ederek: “İstiklal Marş’ı şairimizi, İstiklal Madalyalı şehrimizde anmak için düzenlediğimiz Sempozyum’a hoş geldiniz. Milletinin ruhu olan tarihi şahsiyetler vardır. Pakistanlılar için Muhammet İkbal, İngilizler için Şekspir neyse, bizler için de Mehmet Akif odur. Belki daha ötesidir. Milletimizin ruhunu aksettiren ayna, onun şahsiyetinde ve eserlerinde saklıdır. Mehmet Akif Ersoy, bir inanç ikliminin güzelliği ile birlikte toplumun yazılı olmayan mutabakatlarını, modern hayatın yerli ve geleneksel olana nasıl nüfuz ettiğini, hangi çelişkilere, trajedilere yol açtığını, neleri çürüttüğünü, nelerin eskidiğini ve nelerin yenilenmesi gerektiğini bu mahalle hayatında gözlemledi” diye konuştu.
TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, “Dünyada hiçbir dilde hiçbir şairin şu kadar anlamlı bir şekilde bir bayrağın bir milletin hürriyetini istiklalini ifade ettiğini ben bilmiyorum” dedi.

Sempozyumun Danışma Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Medeniyetler İttifakı Türkiye Komitesi Eşgüdüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa ise Mehmet Akif’in medeniyet sembolü bir şair olduğunu söyledi.
Kültür Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz’da Mehmet Akif’in şiirlerinden kesitler sundu. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Yılmaz, Molla Cani’nin Mevlana’ya yazdığı beyitleri okuyarak, “Yani biz de Mehmet Akif için ne söylesek ne yapsak azdır. Ancak hiçbir şey söylemeye gerek yok” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Mehmet Rüyan Soydan’a ait Mehmet Akif Koleksiyonunun açılışı gerçekleştirildi. 2 günde 4 oturumda gerçekleştirilecek olan sempozyuma Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ahmet Turgay İmamgiller, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Sempozyumun ikinci gününde Prof. Dr. Hikmet Özdemir başkanlığında üçüncü oturum başladı.
Sempozyumun ikinci günü başlayan üçüncü oturumda Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay, Doç. Dr. Yılmaz Taşçıoğlı ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yorulmaz, Mehmet Akif Ersoy’un Sanatı ve Düşüncesi üzerine görüşlerini belirterek katılımcılara bilgi aktardılar.
Dördüncü oturum ise Gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren’in oturum başkanlığında gerçekleştirilirken, Yüksel Kanar, Duran Boz ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Altınzencir, Mehmet Akif Ersoy’un ideali ve Asım’ın Nesli üzerine konuşmalar yaparak davetlileri bilgilendirdiler.
Sempozyumun sonuç ve değerlendirme bölümünde ise Bekir Karlıağa başkanlığında yapılan oturumda sırasıyla Vehbi Vakkasoğlu, Kenan Seyithanoğlu, Ahmet Taşgetiren ve Şaban Kurt görüşlerini aktararak davetlilerden gelen soruları cevaplandırdılar.
Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, ilimizde bulunan misafirlere sempozyum sonrası Abdulhamithan Camii ve Malik Ejder Türbesi’ni gezdirdi.
Daha sonra Belediye Binasına gelen misafirlere İstiklal Madalyamızı tanıtan ve bilgi veren Başkan Poyraz, aynı zamanda yeni hizmet binasını da gezdirerek bina hakkında bilgi verdi.

http://www.kahramanmaras.bel.tr/guncel-haberler/h ...nildi.html


levend46
7 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 14:08
KONFERANS KAHRAMANLIĞA GİDEN YOLDA MARAŞ MİLLİ MÜCADELESİ


KONFERANS

KAHRAMANLIĞA GİDEN YOLDA MARAŞ MİLLİ MÜCADELESİ

Konuşmacı

Doç. Dr. Orhan DOĞANTarih: 10 Şubat 2011 Perşembe

Saat: 10.00

Yer: KSÜ Avşar Yerleşkesi Prof. Dr. Osman Tekinel Konferans Salonuhttp://www.ksu.edu.tr/


levend46
7 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 18:39

MADALYALI ŞEHİR ÖDÜLLERİ DAĞITILDIKahramanmaraş Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği ‘Madalyalı Şehir’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarının ödül töreni yapıldı.Salı, 08 Şubat 2011 Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesince düzenlenen etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.Bu yıl ikincisi tertiplenen ‘Madalyalı Şehir’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarına ülke genelinden toplam 2914 eser katıldı.
‘Madalyalı Kahraman Şehir’ konulu yarışmaya ülke genelinden 6.,7., ve 8. sınıflar arası resim, kompozisyon ve şiir yarışması ülke genelinde büyük ilgi ve katılım gördü. Resim alanında 1247, kompozisyon alanında 483 ve şiir alanında 1184 eser olmak üzere toplam 2914 eser değerlendirmelere katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği juri tarafından 25-26 Ocak 2011 tarihlerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre dereceye girenler belirlendi.
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Başkan Mustafa Poyraz, bu yıl ikincisini düzenledikleri yarışmalara oldukça yoğun bir katılım olmasından mutlu olduklarına dikkat çekerek: “Belediye olarak sosyal belediyeciliğin yanı sıra kültür, sanat ve spora da önem vererek, gençlerimizin kötü alışkanlıklardan kurtarılması yönünde çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Bu bağlamda ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü etkinliklerini kutlama çerçevesince Milli Eğitim Müdürlüğümle ortaklaşa olarak açtığımız resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile milli ruhu canlı tutmayı hedefliyoruz.

Geleneksel hale getireceğimiz bu yarışmalarımız devam edecektir. Bu vesile ile yarışmaya eser gönderen tüm öğrencilerimizi kutluyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi. Milli eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre dereceye giren eserler şöyle sıralandı:

Resim alanında;

Türkiye 1. Osman Küçük- Turan İlköğretim Okulu – Merkez / Kahramanmaraş
Türkiye 2. Bünyamin Topaktaş – Şehit Yusuf Çavuş İlköğretim Okulu – Merkez / Kahramanmaraş
Türkiye 3. Burhan Demircan – Yaşar Topçu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu – Boyabat / Sinop
Türkiye Mansiyon: Gülbahar Gümüşten – Ziya Gökalp İlköğretim Okulu – Bağcılar / İstanbul

Kompozisyon Alanında:

Türkiye 1.Ayşe Nur Öksüm –Kenan Evren İlköğretim Okulu – Şarkışla /Sivas
Türkiye 2. Nazik Güler – Hoca Ahmet Yesevi ilköğretim Okulu – Afyonkarahisar
Türkiye 3. Mustafa Uludağ – Ali Alkan İlköğretim Okulu – Nizip /Gaziantep
Türkiye Mansiyon:Merve Nur Baştuğ – Gazi ilköğretim Okulu – Merkez / Kahramanmaraş

Şiir Alanında:

Türkiye 1. Senanur Şen – Anafen İlköğretim Okulu - Üsküdar / İstanbul
Türkiye 2. Büşra Sağlam – 12 Şubat İlköğretim Okulu – Merkez / Kahramanmaraş
Türkiye 3. Esmahan Avcı – Kemal Rızvanoğlu İlköğretim Okulu – Selçuklu / Konya
Türkiye Mansiyon: Sibel Gedik – Atatürk İlköğretim Okulu – Güzelyurt / Aksaray

Dereceye girenlere ödülleri Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kent Konseyi Başkanı ve Belediye Başkanlık Danışmanı Zeynep Arıkan ve İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas tarafından verildi.
Ödül dağıtım töreninin ardından yarışamaya katılan eserlerden oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi.
Sergi açılışına Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, Kent Konseyi Başkanı ve Başkanlık Danışmanı Zeynep Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Okay, Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Kerim Üstündağ ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile veliler katıldılar.

http://www.kahramanmaras.bel.tr/guncel-haberler/h ...tildi.html


levend46
7 yıl önce - Pts 21 Mar 2011, 23:12

Çanakkale Zaferi’nin 96. Yıldönümü anma etkinlikleri çerçevesince Şeyhadil Mezarlığı’ndaki Şehitlikte bir anma programı düzenlendi.
Çelenklerin sunulması ile başlayan Anma Töreninde saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törene katılanlar şehitlikte bulunan mezarlar ziyaret ederek karanfiller bıraktılar ve dua ettiler.Yeni şehitlikteki törenin ardından eski şehitliğe geçilerek burada da karanfiller bırakılarak dualar edildi. Şehitlikteki törenin ardından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ndeki programa geçildi. Burada günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından, öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilere geçildi.Gösterilerin ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere hediyeleri Vali Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Sadık Yıldız tarafından verildi.Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Anma Programının ardından Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın Şehit Aileleri onuruna Öğretmenevinde verdiği yemeğe geçildi.Öğretmenevinde gerçekleştirilen yemeğe Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Sadık Yıldız, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KSÜ Rektörü Fatih Karaaslan, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ile şehit aileleri katıldılar.

http://www.kahramanmaras.bel.tr/guncel-haberler/h ...lmadi.htmlsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET