Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
emre85
8 yıl önce - Çrş 13 Ekm 2010, 21:05
Orhangazi - Gedelek Köyü (Turşucu Köy)


Bursa- Orhangazi ilçesine bağlı yeşillikler içinde şirin bir köy. İlçenin güneybatısında, Gemlik-Orhangazi yolunun 1 km batısındadır. İlçeye 6 km uzaklıkta bulunan köy oldukça eskiden kurulmuştur. Eskiden İznik'e bağlı idi. Yavuz Sultan Selim'in vakıf köyüdür. Köyün geliri İstanbul'da yaptırdığı imaretine harcanmaktaydı. Gedelek adı, ok kuburu anlamındaki Gedeleç'ten gelmiş olabilir. 1530 tarihli tahrirat defterine göre, İznik kazasının Gürle bucağına bağlı idi. Gürle ise bugün Orhangazi’ye bağlı bir köydür. 1530 yılında köyde 17 hane yaşamaktaydı. İşgal yıllarında köy tümüyle yakılmıştır.Yunan işgalinde büyük kayıp veren köyün, 1940’daki nüfusu 560 tır. 2002 yılındaki sayımda hane sayısı 450, nüfusu 1380 kişidir. Köy göç aldığı için nüfusu şu anda 1800 kişidir. Köyün en önemli gelirleri zeytincilik ve turşuculuktur. Özellikle turşuculuk, köyün başlıca gelir kaynağıdır. Türkiye’nin en önemli turşu üretim merkezlerinden biridir. Gedelek Köyünde yılda 50 bin tonun üzerinde onlarca çeşit turşu yapılıyor.
Köy yakınında Pınarbaşı adıyla bol suyu bulunan bir pınar ve mesire yeri vardır. Bu pınardan akan kireçli su ile yapılan turşular; sert ve lezzetli olması yönüyle farklıdır. Gedelek ününü bu suyla yapılan turşusuna borçludur. Suyun başında dikili olan tarihi büyük çınarlar görülmeye değer güzellikte ve ilginçliktedir. Pınarbaşı’nın temiz ve serin sularında bir kızın yaşadığı söylenir. Bu kızın uzun sarı saçları olup, yıkanmaya gelirmiş. Pınarbaşı sularının sahibi olan bu kızı gören insanların çarpılacağına inanılır. Dede Bayırı ve Karşı Bayır'ı denilen bu iki tepede iki Ermiş Dede'nin yattığı anlatılır. Önceleri köyün girişindeki çeşme önündeki çalının sıtma hastalığına iyi geleceğine inanılırdı. Sıtma olan yere bu çalıdan sürüldüğünde iyileştiği söylenirdi.

Göç Alan Köy...
Köyde ilk turşu yapımı; Gemlik'te Konserve fabrikası bulunan Rıfat Minare'nin suyu bol olan Gedelek'e gelerek, buranın halkına tarlalarda ekilmek üzere salatalık, biber ve şalgam tohumu vermesiyle başlamıştır.
Gedelek'liler ektikleri bu sebzeleri konserve fabrikasına götürürler. Bu esnada burada yapılan turşu yapımına dikkat ederler. Gördüklerini uygulayarak, turşu yapmayı öğrenirler. Değişik sebzelerle turşu denemesi yaparak çeşitleri çoğaltırlar. Buna pınarbaşı suyunun sertleştirici özelliğindeki suyu ile birleştirince iştah açıcı nefis turşular meydana getirirler.
Bu tohumları alarak turşu üretimine başlıyan köylü halktan olan Zeki bey, Raşit Trak ve diğerleri köyde turşu imalatını başlatmışlardır.
Yıllardır inatla ve istikrarla yürüttükleri turşu üretimindeki kalite çalışmalarını uç noktalara taşımış bir köydür Gedelek... Ülke içinde ve dışında Gedelek deyince turşu, turşu deyince Gedelek akla gelir... Tabi ki bu kolay elde edilir bir başarı değildir. Gedelek azimli ve istikrarlı çalışmanın ödülünü almış ve bunu hak etmiştir.
Son yıllarda köyden kente göçün yaşandığı, işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı bir dönemde Gedelek köyündeki gelişmeler kıskandıracak boyuttadır.
(+)


köyün meşhur turşu dolması


(+)

kaynak:http://www.gedelek.netAhmet Nadir İşisağ

8 yıl önce - Prş 14 Ekm 2010, 10:17

Emre Bey!...
YUkarıda anlattıklarınızı birde fotoğraflarla anlatsanızda bizde,turşuların haricinde bu ilginç göç alan Gedelek köyünü görsel olarak tanıyabilsek.Mümkün müdür?
Adres verdiğinizi biliyorumda wowturkey için soruyorum


tolga taymaz

7 yıl önce - Pts 28 Mar 2011, 17:34
gedelek, mart 2011
(+)nefis bir yer..Misafir ea6

2 yıl önce - Sal 07 Hzr 2016, 12:57

0532 324 3100 abi ayda bes ton tursu biber ihtiyac 10-12 kg ramli bidonlarda nomu ararsaniz sevinirim

Erol Gündüz

2 yıl önce - Sal 07 Hzr 2016, 15:51

Alıntı:
0532 324 3100 abi ayda bes ton tursu biber ihtiyac 10-12 kg ramli bidonlarda nomu ararsaniz sevinirim
Biber yok. Sadece çeşitli boylarda kornişon yapıyoruz kardeşim.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA