Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
14 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 11:48
Tarihi konaklara onarım kredisi


Alıntı:
TOKİ, parasızlık nedeniyle onarılamayan konakların sahiplerine kolaylık getiriyor. Söz konusu binaların restorasyonu için 10 yıl vadeli yıllık yüzde 4 faizle kredi verilecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye'de bakımsızlık yüzünden adeta yıkılmaya yüz tutmuş tarihi konaklar ve yalıların bakımı onarımı ve restorasyonu için düşük faizli kredi kullandıracak. Tüzel kişiliklerin yanısıra, binaların içinde oturan ve kaynak yetersizliği nedeniyle restorasyon yaptıramayanlara yönelik kredi uygulaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzalanacak. Her proje için, proje keşif bedelinin yüzde 70'ine kadar, en fazla 75 bin YTL (75 milyar TL) kredi açılabilecek. Toplam 10 yıl vadeli krediye, yıllık yüzde 4 faiz uygulanacak. Kredi miktarı, her yıl yeniden belirlenecek.

Verilen bilgiye göre, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda, ''Toplu Konut Kanunu uyarınca verilecek kredilerin en az yüzde 10'u tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu işlemlerine ilişkin başvurularda kullandırılır'' hükmüne karşın, buna ilişkin uygulama protokolü şimdiye kadar yapılmadı.

10 yıl vadeli
2005 yılında 75 bin YTL'yi aşmayacak kredinin yüzde 15'i, gerekli teminatlar alınarak avans olarak ödenebilecek. Kredinin kullanımı konusunda bir banka ile anlaşılacak ve banka gerekli ipotekleri yapacak, teminatları alacak. Kredinin geri ödemesi, son hakedişin ödenmesinden 3 ay sonra başlayacak. Toplam 10 yıl vadeli krediye yıllık yüzde 4 faiz uygulanacak. Kredinin amacı dışında kullanılması, taşınmazın elden çıkarılması halinde, borç muaccel hale gelecek. Türkiye'de 7 bin 133 tescilli SİT alanı, 66 bin 620 tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlığı bulunuyor. Tescilli kültür ve tabiat varlıklarının 26 bin 189'unu sivil mimarlık örnekleri oluşturuyor. Kredinin, özellikle kentsel doku içinde kalan, ancak sahiplerinin maddi olanaksızlığı nedeniyle yıkılmaya terkedilen eski evler, yalılar, konakların yenilenmesi için önemli fırsat yaratacağı belirtiliyor.

TOKİ'ye yazılı başvuru gerekiyor
Bakanlık ve TOKİ arasında yapılan görüşmeler sonunda imza aşamasına getirilen protokola göre, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının korunması, bakımı ve onarımı için kredi kullanmak üzere TOKİ'ye yazılı olarak başvuracak. Başvuruda, onarılacak eserin Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu tarafından onaylanmış rölöve ve restorasyon projeleri ile restorasyon raporu, onaylanmış projeye göre düzenlenmiş keşif raporu ve iş programı istenecek. Bakanlık ve TOKİ uzmanlarının birlikte yapacağı yerinde inceleme sonucunda, kültür varlığının mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı, başvuru sahibinin ekonomik durumu dikkate alınarak kredi kullandırılacak projeler belirlenecek. Tarihi kent dokularının sağlıklılaştırılmasına yönelik, yerel yönetimler vb. kurumların öncülüğü ve koordinasyonu ile gerçekleştirilecek projelere öncelik verilecek.

Antalya'da 2 otel 'en iyi 10' içinde
Dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook-Necermann tarafından yapılan değerlendirmede, Antalya'daki Xanadu Resort Oteli ve Grida Willage Tatil Köyü en iyi 10 otel arasında yer aldı. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Tayfun Zeytinbaş, tur operatörü Thomas Cook- Necermann tarafından

haftasonunda Almanya'da düzenlenen fuarda, 'Dünyanın en iyi 10 otelinin açıklandığını'' bildirdi. Thomas Cook-Neccermann'ın dünyaya en fazla turist gönderen tur operatörü olduğunu ve dünyada çalıştığı 6 bin 500 otel arasında her yıl seçtiği en iyi 100 otele ödül verdiğini vurgulayan Zeytinbaş, 100 otel arasında da en iyi 10 oteli belirlediğini ifade etti. Zeytinbaş, Thomas Cokk-Necermann'ın 2005 yılı için bastıracağı ve bütün dünyaya yollayacağı kataloglarında en iyi 10 otel arasına giren Antalya'nın Belek Beldesi'nde bulunan Xanadu Resort Oteli ile Grida Willage Tatil Köyü'nü ilk sayfalarında tanıtacağını sözlerine ekledi.
Akşam


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET