Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) Trafikte Kameralı Ceza
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sonraki
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Serkan Aslantürk
6 yıl önce - Cum 09 May 2008, 01:23

Alıntı:
a) Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak,

Tabii ki hızı azaltmak gerekiyor fakat kimi yerde ßeLLi ßir hızLa seyretmek gerekiyor ve kırmızının ßir anda yanması kazalara sebebiyet veriyor.Sayacın o yüzden takılması gerekiyor.

Alıntı:
Türkçe'de bir de "B" harfi var.

B harfinden haberim yoktu ilgi ve alakanıza teşekkürler.14 yıldır boşuna okuyormuşum meğer...

gorkem
6 yıl önce - Cum 09 May 2008, 01:27

arkadaş haklı yazımlarda dikkatli olursak forumu kalitesini düşürmemiş oluruz

CUMHUR ARSLAN
6 yıl önce - Sal 20 May 2008, 14:20

bugün eds sistemi ile ilgili çok önemli ve gerçekten çok yararlı birşeyi farkettim.
işe gitmek üzere durakta beklerden gördüm;

kırmızı ışık yanınca bir servis aracı daha geride durabileceği halde, tam yaya geçidi üzerinde duruverdi.

ben araca doğru bakarken birden eds sisteminin flaşının yanıp söndüğünü fark ettim.
o sırada bu araç kırmızı ışıkta yaya geçidinin üzerinde durup yayaların geçiş hakkını hem ihlal hemde işgal etmekteydi.
tabi bu durum aracın sürücüsüne yetmedi olsa gerek "ya nasıl olsa birazdan yeşil yanar ha bir santim önde bir santim arkada dursam ne olur" erken gaza basan daha çabuk yol alır" zihniyetiyle aracını yavaş yavaş yaya geçidi üzerinde öne almaya ve yolu hepten yaya geçişine kapatmaya başladı.
bu sırada yine EDS nin flaşı yanıp sönmeye başlaması dikkatimi çekti.
kırmızı ışık yanarken bu durum birkaç kez daha devam etti.
ondan sonra yeşil yanınca araç yoluna; başına geleceklerden ve adresine tebliğ edileceklerden habersiz devam etti haliyle.

bu nedenle siz siz olun sakın eds sisteminin olduğu trafik ışıkları ve yaya geçitlerinde sizlerin araçlarınızla durmanız için belirlenen çizgiden öteye geçmeyin.

bugünkü olaydan da anlaşılacağı üzere EDS sadece kırmız ışıkta ışık geçiş ihlallerinde değil yaya geçidi üzerinde durulması ve yaya geçidinin yayaların kullanımına ait olduğu sırada araçla üzerinde durulup; işgalinde de devreye girmektedir.

benden söylemesi

(hatırlarmısınız; bir zamanlar rahmetli kemal sunal'ın Polizei filmindeki alman polisinin sırf tamponu ile yaya geçidinin çizgisini milimetrik ihlal etti diye aracını geri çekmesi yoksa ceza yazacağım diye uyardığı ve bizimde o zamanlar niyeyse katıla katıla güldüğümüz gurbetçi Şabanın filmdeki bu düşdüğü,medeni toplumlar için oldukça normal, bizler içinse o zamanlar ve hatta yakın zamana(eds sistemine) kadar komik ve saçma bu durumun;
bu sefer günümüzde teknoloji yardımıyla istanbul trafiğinde de uygulanarak bu küçük ama önemli ayrıntıların;milimetrik saçmalıklar değilde; trafikte uyulması gereken normal ve düzenleyici davranışlar olduğunu bilmeyen bazı kimselere öğretmesi ne kadar güzel ve sevindirici

ama tek farkla;

(bu seferki filmin başrol oyuncularının eds tarafından çekilen ibret verici filmlerinin kendilerine vhs, vcd veya dvd formatı yerine tebligat formatında adreslerine gönderilmesi sonucunda yarattıkları eserle gurur duyabileceklerini ve bu eserdeki durumlarına pekte gülebileceklerini zannetmmiyorum . )

metink
6 yıl önce - Çrş 21 May 2008, 01:20

EDS ihlali yapıp evine postayla ceza gelen kimse varmı burada?

Gökhan AsGül
6 yıl önce - Sal 10 Hzr 2008, 01:39

Son zamanlarda EDS kameralarının bulunduğu direklere değişik bir açıyla ikinci bir kameranın monte edildiğini görüyorum. Hiç bir şekilde ışık ihlali yapanların kaçışı olmayacak bundan sonra umarım.

Silivrikapı'daki EDS kamerası

Yenikapı'daki EDS kamerası

Çağrı Tekin

6 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 02:26

Belki daha önce yazılmıştır ama, Sirkeci-Bayezid arasında tramvay yoluna da EDS kameraları yerleştirilmiş ve inanılmaz bir şekilde araç azalması olmuş bunu gözlerimle gördüm bugün. Umarım hep böyle devam eder. Tramvayda boş yere dakikalarca beklemek pek hoş olmuyo takdir edersiniz. Yaşasın EDS!

Tuncaaa

6 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 11:10

Alıntı:
atırlarmısınız; bir zamanlar rahmetli kemal sunal'ın Polizei filmindeki alman polisinin sırf tamponu ile yaya geçidinin çizgisini milimetrik ihlal etti diye aracını geri çekmesi yoksa ceza yazacağım diye uyardığı ve bizimde o zamanlar niyeyse katıla katıla güldüğümüz gurbetçi Şabanın filmdeki bu düşdüğü,medeni toplumlar için oldukça normal, bizler içinse o zamanlar ve hatta yakın zamana(eds sistemine) kadar komik ve saçma bu durumun;
bu sefer günümüzde teknoloji yardımıyla istanbul trafiğinde de uygulanarak bu küçük ama önemli ayrıntıların;milimetrik saçmalıklar değilde; trafikte uyulması gereken normal ve düzenleyici davranışlar olduğunu bilmeyen bazı kimselere öğretmesi ne kadar güzel ve sevindirici

avrupa'da siz mesela yaya geçidinin başına gelin anında bütün trafik duruyor... kırmızı değil sarıyı gördümü herkes frene basıyor.. aynı Türkiye değilmi?

ben özellikle karaköy kabataş tramvay hattına da eds kamerası yerleştirilmesini öneriyorum, yada bu tramvay yolunu komple araçlara kapatsınlar çünki polis vs arabalarını gören ve hiçbir geçiş üstünlüğü olmayan belediye araçlarıda bu yolu kullanıyor tabi bunları gören normal araçlarda hiçbir hakkı olmadıkları halde bu yolda rahatça gidiyorlar, nasolsa sonunda kendine ve çevresine saygı duymayan birisi onlara yol veriyor herkes salak onlar akıllı...

Tuncaaa

6 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 11:38

burada akla takılan bir soru var
Alıntı:

cezasını incelediğimiz zaman kırmızı ışık için bir kamera olduğunu görüyoruz kamera hem arkadan hem önden görüntü alıyor ve cezada bu iki fotoğrafta yer alıyor.
hatta öndeki kameranın sadece en sol şeridi gördüğüde apaçık ortada yani yol 3 şeritse en sağ şeritteki ihlal ederse kameranın görüş açısı dışında kalıyor.. bu bayadır takip ettiğim birşeydi.
ancak birde sizlerin "eds kamerası" olduğunu söylediğiniz kameralar yani bunlar
Alıntı:

durdukları konum ve baktıkları açı itibariyle eds kamerası değiller.. yani şu açıdan bakan bir kamera o mesafeden önündeki aracın plakasını göremez... bunun yanında levent ışıklar metrocity önündeki kameraya bakanlarda ne demek istediğimi anlayacaklardır.
bunlar istanbul büyükşehir belediyesinin kurduğu trafik izleme kameraları olabilirler
aynı şekilde levent ışıklarda ortada mobese sistemide var..
http://www.isbak.com.tr/dvs.html

http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/Kameralar.aspx#

yani aslında 3 sistem var mobese eds ve de yol durumunu gösteren kameralar.
ve bu sistemler birbirlerine entegre değil.

Murat Caner
6 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 12:04

Alıntı:
5 saniye yanıp sönen yeşil bazı yerlerde yok.Mesela Havalimanı-D100 arasında Shell'in yanındaki ışıkta yok,yolda hıza müsait olduğundan bazen zor duruluyor,benim iki kere başıma geldi.Ama sistem umumi açıdan bakıldığında güzel.

Dünya ölçünlerine göre sayaç olan yerde yanıp sönen yeşil ışık yapamazsınız. Kavşağa geldiğinizi yola 150 m uzaklıktaki tabeladan anlarsınız ve hızınızı kesersiniz. Işık ne renk bakmazsınız. Dünyada uygulama budur. Yani dikey trafik ışığı olan bir kavşakta yeşil yandığını görüp hızınızı daha da arttırmanız sizin suçunuzdur. Bir batı kentinde bunu yaparsanız belgenizi elinizden alırlar ve yerine size deliliğinizi gösteren yeni bir belge verirler. Yeniden sürücü belgesi almanız için doktor heyetine deli olmadığınızı tanıtlamanız gerekir. Çünkü kırmızı ışıkta geçmek onlara göre deliliktir. Hukuk devleti böyle birşey olmalı.

Alıntı:
avrupa'da siz mesela yaya geçidinin başına gelin anında bütün trafik duruyor... kırmızı değil sarıyı gördümü herkes frene basıyor.. aynı Türkiye değilmi?

EDS Türkiye'de yaygınlaşınca burası da Avrupa gibi olur.

En son Murat Caner tarafından Sal 24 Hzr 2008, 12:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

C. H. Engin Er

6 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 12:06

Bir şey sormak istiyorum bu EDS kameraları resmi araçlara ceza yazıyormu yazmıyormu benim bildiğim 06 plakalı bir siyah plaka araç var ve sürekli ışık ihlali yaptığa şahit oluyorum hemde EDS li ışıklarda

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM